واگذاري تصدی‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران به آموزشگاه‌های آزاد آغاز شد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای اين استان خبر داد:
واگذاري تصدی‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران به آموزشگاه‌های آزاد آغاز شد


■  اشاره:
آنگونه که مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران می‌گوید، واگذاری بخشی از تصدی‌های ایـــن اداره کل به آموزشگاه‌های آزاد آغاز شده و در حال انجام است.
به گفته حمیدرضا خانپور، اولویت اداره کل آمـوزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در سال جاری حمایــــــت از بخش خصوصی و واگذاری بخشی از تصدی‌ها به آموزشگاه‌های آزاد است.
به اعتقاد وی، ضــــرورت دارد که سازمان آمـــــوزش فنی و حرفه‌ای کشور همانند سازمان‌های مشابه در سایر کشورها، حجم نیروی انسانی خود را کاهش دهد و بیشتر مباحث نظارتی و برنامه‌ریزی را دنبال کند.

■ واگذاری تصدی‌ها به آموزشگاه‌های آزاد
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران، تقاضا‌محوری را مبنای ارائه آموزش‌های مهارتی در استان تهران عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: واگذاری بخشی از تصدی‌های آمــــــوزش فنی و حرفه‌ای استان تهران به آموزشگاه‌های آزاد باعث تقویت بحث تقاضای‌محوری در ارائه آموزش‌های مهارتی می‌شود.
حمیدرضا خانپور، اولویت‌کاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران را در سال جاری برون‌سپاری و واگذاری وظایف و اختيارات به بخش خصوصی اعلام کرد و افزود: برون‌سپاری وظایف و توسعه بخش خصوصی از سیاست‌های اصــــلی ما در سال جاریست. بخش خصوصی می‌تواند بازوي اجرایی قدرتمند اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در انجام و ظايف و اختيارات باشد.
وی افزود: برون‌سپاری وظایف و اختیارات و واگذاری بخش از تصدی‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران به آموزشگاه‌های آزاد را آغاز کرده‌ایم. این طرح به صورت پایلوت در برخی از حوزه‌ها و در تعدادی از شهرستان‌هاي استان آغاز شده است. پس از آن كه طرح به‌صورت پايلوت در برخي از شهرستان‌هاي استان تهران اجرا شد، بررسي‌هاي لازم انجام مي‌گيرد و با رفع نقایص احتمالی، آن را در کل استان تهران اجرا و پس از آن به کل کشور تعمیم می‌دهیم.

■ تاسیس 1500 آموزش آزاد تا پایان سال جاری
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران از تاسیـــــس 1500 آموزشگاه آزاد تا پایان سال جاری در استان متبوع خود خبر داد و گفت: در ابتدای ورود ما به استان تهران در سال 91، حــــــدود 1300 آموزشگاه آزاد فعال در سطح استان مشغول به فعالیت بودند. این تعداد در حال حاضر به حدود 2200 آموزشگاه آزاد فعال رسیده و تا پایان سال جاری به 3700 آموزشگاه آزاد فعال خواهد رسید.
وی افزود: اولویت ما در این بخـــــــش شناسایی مشــــــاغل جدید و ارائه آموزش‌های مهارتی متناسب با نیاز بازارکار اســت.                                                                                                 در حال حاضر 472 حرفه مهارتی در استان تهران آموزش داده می‌شوند که به دنبال شناسایی حرف جدید و آموزش و استانداردسازی آن‌ها هستیم.
خانپور، آموزش آبدارچیان، هتل‌داران، راهنمایان گردشگری و همچنين آموزش کار در کافی‌شاپ، آموزش نحوه تفت و دم کردن قوه و....از جمله آموزش‌های مهارتی جدید عنوان کرد که نسبت به شناسایی و استانداردسازی آن‌ها اقدام شده است.
■ حمایت‌های فنی و حرفه‌ای استان تهران از آموزشگاه‌های آزاد
خانپور به حمایت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران از آموزشگاه‌های آزاد اشاره کرد و گفت: برای حمایت از آموزشگاه‌های آزاد برنامه‌های مختلفی در حال اجرا است که بخشی از آن‌ها به نتیجه رسیده و بخشی نیز در است اقدام است. به عنوان مثال با پیگیری‌های که صورت گرفت و با حمایت‌های ویژه مجلس شورای اسلامی این آموزشگاه‌ها از ابتدای سال جاری از بخشودگی و معافیت کامل مالیاتی بهره‌مند شدند. از جمله مواردی نيز که در این بخش در دست اقدام است بحث بیمه این عزیزان است که در دست پیگیری است.
وی افزود: یکی از مشکلات اساسی بسیاری از آموزشگاه‌های آزاد، کمبود فضای آموزشی است، در راستای رفع این مشکل با شهرداری تهران تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم که در قالب آن این آموزشگاه‌هــــــا از فضا و امكانات حدود 400 سرای محله شهرداری تهران استفاده کنند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت «ایز ایران» از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت دفاع را از دیگر برنامه های حمایتی اداره کل متبوع خود از آموزشگاه‌هــــــای آزاد استان تهران عنوان کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه شرایط بهره‌مندی از ظرفیت‌های شهرک‌های نظامیان برای آموزشگاه‌های آزاد فراهم شده است. براین اساس آموزشگاه‌های آزاد می‌توانند دوره‌های آموزشي خود را در این شهرک‌ها برگزار و یا اقدام به برپایی گذر مهارتی یا نمایشگاه آثار هنری و مهارتی کنند.

■ ارائه 80 درصد آموزش‌های مهارتی از طریق آموزشگاه‌های آزاد
خانپور از ارائه 80 درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان تهران از طریق آموزشگاه‌های آزاد خبر داد و گفت: کمتر از 20 درصد آموزش‌ها از طریق مراکز 31 گانه ثابت دولتی ارائه می‌شــــود. ما سعی کرده‌ایم در مراکز دولتی صرفاً به ارائه آموزش‌هایی بپردازیم که عموماً در بخش صنعت و نیاز به تجهیزات و ابزارآلات گران‌قیمت دارند. آموزش‌های بخش خدمات تقریباً 100 درصد از طریق آموزشگاه‌های آزاد ارائه می‌شوند.

■ ارائه آموزش‌های مهارتی به 357 هزار نفــــــــر در سال گذشته
این مقام مسئول در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، از ارائه آموزش‌های مهارتی و سنجش مهارت 357 هزار نفر در سال گذشته در استان تهران خبر داد و گفت: از این تعداد بیش از 170 هزار نفر زن و بیش از 184 هزار نفر مرد بودند. از مجموع آموزش‌های ارائه شده، 25 هزار و 679 نفر از طريق مراکز ثابت دولتی، 125 هزار و 354 نفر از طريق آموزشگاه‌های آزاد، 40هزار نفر در بحث تفاهم‌نامه‌ها، 63 هزار نفر در صنعت ساختمان و 10 هزار و 205 نفر نیز از طریق آزمون‌های ادواری سنجش مهارت شده‌اند.
وی از پیش‌بینی ارائه آموزش‌های مهارتی به حدود 400 هزار نفر در استان تهران در سال جاری خبر داد و گفت: در سال 91 مجموع کسانی که در استان تهران آموزش‌های مهارتی را فرا گرفته و سنجش مهارت شدند حدود 345 هزار نفر بود. این تعداد در سال گذشته به بیش از 357 هزار نفر رسید و پیش‌بینی می‌کنیم این تعـــــداد در سال جاری به بیش از 400 هزار نفر برسد.

■ ضرورت بهبود فضای کسب و کار
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران به فعالیت‌های اداره کل متبوع خود در زمینه بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر فضای کسب و کار در کشور چندان مساعد نیست. ما از این نظر در بین 189 کشور دنیا رتبه 125 را داریم که رتبه قابل دفاعی نيست. در راستای بهبود این وضعیت ضرورت دارد که تمامی دست‌اندرکاران در بخش دولتی و خصوصی همت خود را صدچندان کنند.
وی افزود: توسعه آموزش‌های مهارتی و نهادینه کردن فرهنگ مهارتی نقش تعیین‌کننده‌اي در راستا بهبود فضای کسب و کار دارد. ما در آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران برای این منظور با اکثر اتحادیه‌های صنفی تعاملات ویژه‌ای برقرار کرده‌ایم. در عین حال همچنین با واحدهای بزرگ صنعتی استان تهران نیز تفاهم‌نامه‌هایی امضاء کرده‌ایم. با انعقاد اين تفاهم‌نامه همچنين به دنبال برقراری هر چه بیشتر ارتباط بین صنعت و مهارت هستیم. در این راستا به دنبال پررنگ‌تر کردن خدمات پس از فروش هستیم تا زمینه جذب حداکثری نیروی انسانی را داشته باشیم.

■ آموزش محصول محور
این مقام مسئول در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به اجرای طرح آموزش محصول محور(آموزش- توليد- بازاريابي – فروش) در استان تهران اشاره کرد و گفت: این طرح در چند مرکز فني و حرفه‌اي انجام شده است. یکی از این مراکز با ظرفیـــــت 250 نفر از زنان سرپرست خانوار و با مشارکت و همکاری شرکت «اریکا» که تولیدکننده پوشاک زنانه است، در شهریور ماه در مرکز تخصصی مشیریه افتــــتاح خواهد شد.
وی افزود: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده با شرکت «اریکا»، فضای آموزشی و ابزار اولیه در اختیار افراد قرار خواهد گرفــــت. اين در حالي است كه استانداردهای آموزشی در این زمینه تعریف خواهد شد. این طرح در این مرکز با ظرفیت 250 نفر از زنان سرپرست خانوار آغاز خواهد شد كه با رفع نقایص احتمالی و تامین فضای آموزشی مورد نیاز، قصد داریم آن را به یک هزار نفر تا پایان سال افزایش دهیم.
خانپور گفت: زنان سرپرست خانوار مشمول این طرح پس از آنکه آموزش‌های لازم را فرا گرفتند به مدت 6 ماه کارورزی می‌کنند. سپس دستگاه، مواد اولیه و امکانات در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت تا در منازل و اوقات فراغت خود اقدام به تولید کنند. پس از تولید، فرآیند بازاریابی و پس از آن فروش تولیدات دنبال خواهد شد.

■ برگزاری مسابقات آزاد جوش
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران از برگزاری مسابقات آزاد در حرف مختلف خبر داد و گفت: استارت این کار با مسابقات آزاد جوش زده شد که با حضور تمامی استان‌های کشور در سال جاری در تهران برگزار شد. برنامه داریم در ساير رشته‌ها نیز این مسابقات را داشته باشیم. در این راستا با شرکت «کاچیران» هماهنگ شده است که مسابقات آزاد خیاطی را در سطح کشور و با محوریت استان تهران داشته باشیم. بر این اساس تمام خیاطان کشور می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند.
وی تاکید کرد: ما با برگزاری مسابقات آزاد در صنوف مختلــف به دنبال نهادینه کردن فرهنگ مهارت‌آموزی در کشور هستیم. به دنبال این هستیم مهارت جای مدرک تحصیلی را بگیرد.

■ ارتقاء توانمندی ۲۴۰ هـزار کارگر صنعت ساختمان
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران از ارتقای سطح توانمندی و تخصص بیش از ۲۴۰ هزار کارگر صنعت ساختمان استان خبر داد و گفت: طرح ساماندهی و آموزش کارگران ساختمانی در ۱۵حرفه مهارتی آغاز شده است.
وي افزود: کارگرانی که دارای کارت مهارت بوده و آموزش‌های لازم را از سوی اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه‌‌ای فراگرفته ‌اند با تأیید اشتغال آنان از خدمات تأمین‌ اجتماعی از جمله دفترچه خدمات درمانی، بازنشستگی، ازکارافتادگی و سایر مزایای مندرج در قانون تأمین ‌اجتماعی شامل حوادث و بیماری ها، غرامت دستمزد، ازکارافتادگی ، بازنشستگی و فوت بهره‌مند می‌شوند.
خانپور تعداد حرف صنعت ساختمان در آموزش فنی و حرفه‌ای را بیش از 200  حرفه عنوان و بیان نمود: 15 حرفه مشمول طرح آموزش و تعیین صلاحیت کارگران صنعت ساختمان شامل جوشکاری، بنایی، قالب‌بند و کفراژبند تاسیسات، لوله‌کشی و نصاب وسایل بهداشتی، اسکلت‌ساز، بتن‌ریز و بتن‌ساز، سنگ‌کار، کاشی‌کار، برقکاری، کارگر نقشه‌بردار، گچ‌کار، درب و پنجره‌سازفلزی، نقاش و ... است.
گفت‌وگو از: حجت سوري

چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟