برنامه استخدام تامین اجتماعی در سال 94و تسهیلات ویژه متقاضیان بیمه بیکاری

رئیس سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به بازارکار خبر داد
برنامه استخدام تامین اجتماعی در سال 94و تسهیلات ویژه متقاضیان بیمه بیکاری


رئیس سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نحوه استخدام نیروی انسانی این سازمان در سال 94 از پایان مراحل مصاحبه و گزینش پذیرفته شدگان آزمون سال جاری این سازمان تا پایان بهمن ماه خبر داد.
به گزارش خبرنگار بازارکار، دکتر سیدتقی نوربخش، رئیس سازمان تامین اجتماعی چهارشنبه گذشته در یک نشست خبری ضمن تشریح برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی  در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار از تفاهم‌نامه این سازمان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اشتغال مجدد دریافت کنندگان بیمه بیکاری معرفی شده از سوی کاریابی‌ها خبر داد.
ابلاغ آیئن نامه بیمه کارگران ساختمانی و مشاغل سخت و زیان آور، نحوه بازنشستگی پیش از موعد در قانون ماده 10 نوسازی صنایع و نیاز ۵۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای افزایش مرخصی زایمان از دیگر مواردی بود که توسط دکتر نوربخش در این نشست خبری مطرح شد.

زمان شروع به کار پذیرفته‌گان آزمون استخدامی سال جاری تامین اجتماعی
رئیس سازمان تامین اجتماعی در این نشست خبری آخرین وضعیت شروع به کار پذیرفته‌گان آزمون استخدامی سال جاری این سازمان را تشریح کرد و گفت: پس از مشکلات آزمون‌های  سال‌های گذشته این سازمان که در گزارش تحقیق و تفحص مجلس نیز به آن پرداخته شده بود،  برای اولین بار آزمون امسال توسط سازمان سنجش برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه پس از برگزاری آزمون سازمان سنجش اسامی تمام کسانی را که حداقل 50درصد را در آزمون کسب نمودند اعلام کرد افزود: از میان این افراد در دو برابر سهمیه برای مصاحبه فراخوانده شدند.
نوربخش ظرفیت این آزمون استخدامی را دوهزار و 800 نفر ذکر کرد و گفت: از این سهمیه 25درصد به خانواده شهدا و ایثارگران اختصاص داشت که با نظر بنیاد شهید و امور ایثارگران افراد انتخاب شدند.
وی با اشاره اینکه فرایند مصاحبه‌ها نیز به صورت کاملا تخصصی بود ادامه داد: متخصصان روان‌شناسی، فناوری اطلاعات، امور اداری ، گزینش و... تیم مصاحبه کننده را تشکیل می‌دادند.
رئیس سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه از اولویت‌های پذیرش در این آزمون استخدامی بومی بودن است افزود: با پایان مصاحبه‌ها برترین‌ها به گزینش معرفی شده‌اند و امیدواریم تا پایان بهمن‌ماه این فرایندنیز به پایان برسد و افراد مشغول به‌کار شوند.
نوربخش ادامه داد: البته در مواردی که واحدهای تازه تاسیس به نیرو نیاز داشتند با توجه به اختیارات رئیس سازمان مطابق ماده 7، برخی از پذیرفته‌شدگان مرحله مصاحبه مشغول به کار شده‌اند و همزمان مراحل گزینش را نیز سپری می‌کنند.
وی افزود: این نیروها عمدتا در پروژه‌هایی که در دهه فجر افتتاح می‌شوند مشغول به کار هستند.

ظرفت استخدام  تامین اجتماعی در سال 94

رئیس سازمان تامین اجتماعی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار ظرفیت استخدامی این سازمان در سال آینده را به اندازه نیروهای جایگزین و واحدهای توسعه‌ای ذکر کرد.
وی ادامه داد: در بودجه سال 94 سازمان تامین اجتماعی پیش‌بینی شده است تا به ازای نیروهای جایگزین و نیاز واحدهای توسعه‌ای نیرو از طریق اعلام فراخوان و برگزاری آزمون از سوی سازمان سنجش جذب شود.

رشد منفی تعداد استفاده کنندگان بیمه بیکاری
رئیس سازمان تامین اجتماعی همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری  با اشاره به اینکه بیش از 39 میلیون نفر از افراد جامعه تحت پوشش این سازمان هستند در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار تعداد بیمه شدگان جدید کشور در سال 93 را حدود 380 هزار نفر ذکر کرد.
دکتر نوربخش همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما پیرامون برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی برای مقابله با اشتغال پنهان استفاده کنندگان بیمه‌بیکاری گفت: امسال تعداد استفاده کنندگان بیمه بیکاری رشد منفی داشته است.
وی ادامه داد: با اقدامات و نظارت‌های سازمان تامین اجتماعی تعداد استفاده کنندگان بیمه بیکاری از 215‌هزار نفر به 170هزار نفر کاهش یافته است.

برنامه‌های ویژه برای متقاضیان بیمه بیکاری که از سوی کاریابی‌ها با معرفی می‌شوند

رئیس سازمان تامین اجتماعی در همین زمینه به تفاهم‌نامه این سازمان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با اشتغال متقاضیان بیمه بیکاری اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم نامه اگر متقاضیان بیمه بیکاری از سوی کاریابی‌ها برای اشتغال به کارفرما معرفی شوند 90درصد حداقل حقوق آنها توسط سازمان پرداخت می‌شود و 50درصد حداقل حقوق را نیز کارفرما به او پرداخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در این طرح  دریافت کننده بیمه بیکاری به ازای اشتغال 140درصد حداقل حقوق را دریافت خواهد کرد ادامه داد: این موضوع انگیزه  خوبی است تا متقاضــــــــیان بیمه بیکاری وارد کسب و کار شوند و از سویی دیگر به وضعیت اشتغال نیز کمک می‌شود.
نوربخش به تفاهم نامه‌های دیگر این سازمان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: به غیــــــــــر از بیمه بیکاری در ارتباط با مشاغل سخت و زیان‌آور، فنی و حرفه‌ای، حوادث شغلی و ماده 148 (احصاي سوابق بيمه شدگان)  نیز تفاهم نامه‌های همکاری امضاء شده است.

اجرای اختیاری بازنشستگی پیش از موعد ماده 10 نوسازی صنایع

رئیس سازمان تامین اجتماعی در این نشست خبر به قانون بازنشستگی پیش از موعد ماده 10 نوسازی صنایع نیز اشاره کرد و گفت: براساس این قانون کارگران واحدهای صنعتی با 25 سال سابقه می‌توانند با 5 سال سنوات و مستمری ارفاقی بازنشسته شوند تا به جای آنها نیروی کار جوان مشغول به کار شوند.
وی با اشاره به اینکه در این قانون پرداخت 5 سال حق بیــمه به عهده دولت و پرداخت 5 سال مستمری به عهده کارفرما قرار داده شده است ادامه داد: با این وجود به دلیل عدم تخصیص بودجه از سوی دولت اجرای آن متوقف شده بود که با مصــــــــوبه هئیت دولت مقرر شد به صورت اختیاری هر کارفرمایی که تمایل دارد با پرداخت مبلغ مربوطه در زمینه اجرای آن اقدام کند.

بیمه کارگر ساختمانی ابلاغ شد
نوربخش همچنین از ابلاغ بخشنامه کارگران ساختمانی خبر داد و درباره آخرین وضعیت بیمه این کارگران گفت: این بخشنامه به واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور ابلاغ شد و با توجه به اینکه قانون بیمه کارگران ساختمانی طی سال جاری سه بار تغییر کرد، در نهایت قانون جدید  با تصویب مجلس و شورای نگهبان ابلاغ و اجرایی می شود.
وی با بیان اینکه در سال ۹۲ مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به عنوان منابع بیمه کارگران ساختمانی به تأمین اجتماعی پرداخت شد، گفت: در بودجه سال 93 این مبلغ حذف و مقرر شد که کارفرمایان بر اساس متراژ واحدهای ساختمانی، ۲ تا ۴ درصد به تأمین اجتماعی، پرداخت کنند.
دکتر نوربخش ادامه داد: به دلیل اینکه میزان ساخت و سازها بر اساس آمارهای موجود کاهش یافته به طوریکه در تهران تا ۴۰ درصد و در شهرستان ها نیز تا ۶۸ درصد کاهش داشته است، بنابراین منابع ما نیز کاهش یافت و براساس منابع دریافتی، عملا می‌توانستیم ۳۰۰ هزار نفر را بیمه کنیم،  اما با توجه به تعهدات سازمان و در راستای حمایت از بیمه‌شدگان، ارائه خدمـــــات به تمامی کارگران ساختمانی ادامه یافت.
 وی با بیان اینکه در نهایت پیشنهاداتی برای اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی مطرح شد و سازمان تأمین اجتماعی نیز در تدوین قانون جدید همکاری کرد، گفت: بر اساس قانون جدید، مکانیزم دریافت حق بیمه به درصدی از تراکم پروانه ساختمان تغییر یافته است که بر اساس تصویب هیأت وزیران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد بود و امیدواریم با اصلاح قانون امکان افزایش پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی فراهم شود.
وی همچنین از ابلاغ آئین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در این هفته خبر داد و گفت: نرم‌افزار مربوطه تهیه شد ه است و از این هفته اجرای آن عملیاتی می‌شود.

نیاز ۵۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای افزایش مرخصی زایمان
رئیس سازمان تامین اجتماعی در این نشست خبری همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اجرایی شدن افزایش مرخصی زایمان بیمه‌شدگان این سازمان  از 6 به 9 ماه گفت: قانونگذار این مورد را مشخص کرده اما موضوع مهم‌تر این است که منابع آن تامین شود. ما نیز علا‌قمندیم که این تسهیلات را برای زنان بیمه شدن این سازمان قرار دهیم به شرطی که منابع آن تأمین شود.
وی مبلغ مورد نیازی اجرای این قانون در سال را حدود 500 میلیارد تومان ذکر کرد و درصوت تامین اعتبار از سوی دولت عملیاتی می‌شود.
گزارش: امین بلند همت

چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟