رشته‌های فنی و حرفه‌ای مورد نیاز بازارکار کشور

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران در گفت‌وگو با بازارکار اعلام کرد
رشته‌های فنی و حرفه‌ای مورد نیاز بازارکار کشور


این روزها هر زمان صحبت از بیکاری جوانان می‌شود، از فقدان مهارت‌های فنی به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل بیکاری این گروه نام برده می‌شود. موضوعی که سبب شده تا آموزش‌هـــای فنی و حرفه‌ای پیش از هر زمان دیگری مورد توجه جوانان و حتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها قرار گیرد و در بسیاری موارد شاهدیم که افراد حتی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه جهت تسهیل ورود به بازارکار در دوره‌های فنی و حرفه‌ای نیز شرکت‌ می‌کنند.
اما سؤالی که در این شرایط مطرح می‌شود این است که آیا به صرف شرکت در دوره‌های مهارتی می‌توان در بازارکار حضور یافت و یا رعایت نکات دیگری نیز لازم است.
پاسخ این سئوالات را از حمیدرضا خانپور، مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان تهران جویا شدیم و او در گفت‌ و گو با خبرنگار بازارکار از رشته‌های فنی و حرفه ای مورد نیاز بازارکار سخن گفت.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان تهران، در گفت و گو با خبرنگار ما فلسفه وجودی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را پرکردن خلاء بین صنعت و دانشگاه دانست و گفت: بر همین اساس شش هزار استاندارد شغلی مهارتی با توجه به نیاز بازارکار طراحی و در سایت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بارگزاری شد.
وی در این گفت‌و‌گو با اشاره مشکلات بیکاری جوانـــــان در جامعه گفت: افراد باید با عشق و علاقه شغل مورد نظر خود را انتخاب کنند و سپس در جهت رسیدن به آن تلاش کنند.
خانپور با بیان اینکه جهت ورود به دوره‌های مهارتی نیز افراد باید انگیزه و علاقه کافی داشته باشند افزود: هر کسی با این روند به سمت مهارت آموزی آید قطعاً موفق می‌شود و می‌تواند زمینه اشتغال خود را فراهم کند.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان تهران در ادامه با اشاره به رشته‌های پرطرفدار و مورد نیاز بازارکار سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: از میان رشته‌های متفاوت فنی و حرفه‌ای که با تلاش در هر کدام آن‌ها می‌توان موفق شد، برخی رشته‌ها در شرایط فعلی با بازارکار بهتری مواجهه هستند.
وی در تشریح این رشته‌ها از جوشکاری، نقاشی، سنگ‌کاری، مکانیک خودرو، تعمیر و نگهداری آسانسور درب و پنجره‌سازی یو‌پی‌وی‌سی، طراحی و دوخت، رشته های فنـــاوری اطلاعات، مراقبت و زیبایی و ... نام بردو گفت: این روزهای تقاضا به این حرفه‌های تخصصی بیشتر شده است.
البته خانپور رمز موفقیت در رشته‌های اشاره شده و دیگر رشته‌های فنی و حرفه‌ای را داشتن علاقه و شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای، حضور در دوره‌های کارآموزی و کارورزی ذکر کرد و گفت: برای کسب این مهارت‌ها جوانان باید وقت بگذراند و این تصور را نداشته باشند که بعد از چند ما یک استادکار درجه یک می‌شوند.
وی با بیان اینکه علاقمندان جهت قرارگیری دوره‌های اشاره شده ابتدا باید 9 ماه در دوره آموزشی شرکت کنند افزود: پس از آن نیز با کارورزی و شاگردی پیش یک استادکار باید با محیط واقعی کار آشنا شوند.
مدیر کلی فنی و حرفه‌ای استان تهران با ارائه مثال کاربردی در این زمینه گفت: هم‌اکنون خیلی از افراد خودروی شخصی دارند و با این مشغله کاری سرویس و نگهداری این خودروها، یکی از دغدغه‌های صاحبان آن‌هاست.
خانپور ادامه داد: در این زمینه علاقمندان به راحتی می‌توانند با همکاری هم و تشکیل یک شبکه تعاونی، در مکان‌های مناسب و حتی حضور در پارکینگ‌های آپارتمان‌ها به متقاضیان سرویس دهند.
وی در ادامه معرفی رشته‌های پرطرفدار به سرویس و نگهداری آسانسور اشاره کرد و افزود: این روزها این حرفه مهارتی بسیار پرطرفدار است و خیلی از برج‌ها و آپارتمان‌ها گرفتار سرویس و نگهداری آسانسور هستند.
خانپور ادامه داد: علاقمندان می‌توانند به مدت شش ماه این آموزش‌ها را در مراکز فنی و حرفه‌ای به صورت رایگان فراگیرند و حتی با یک کارت ویزیت زمینه کاری برای خودشان را فراهم کنند.
این مقام مسئول در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از دیگر رشته‌های پرطرفدار را طراحی و دوخت معرفی کرد و با بیان اینکه این حرفه در میان بانوان بسیار پرطرفدار است و زمینه کاری خوبی دارد افزود: هم‌اکنون میلیون‌ها پوشاک به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که می‌توان با طراحی لباس‌ها مورد پسند جامعه در این عرصه گام برداشت.
وی ادامه داد: همچنین زنان سرپرست خانواده و علاقمندان ورود به عرصه مشاغل خانگی نیز می‌توانند وارد این عرصه شوند.
وی در پاسخ به این سؤال ما که چند درصد آمــــوزش‌های فنی و حرفه‌ای رایگان است؟ گفت: کل آموزش‌های که در مراکز ثابت دولتی ارائه می‌شود رایگان هستند.
مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان تهران با اشاره به اینکه آموزش‌های رایگان حدود 40 درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را شامل می‌شود افزود: در سال 93 در تهران برای حدود 340 هزار نفر دوره مهارتی فنی و حرفه‌ای برگزار کردیم که از این میان 40 هزار نفر در 31 مرکز ثابت دولتی، 100 هزار نفر در واحدهای صنعتی، تولیدهای و خدماتی در جهت ارتقاء مهارت کارکنان و 200 هزار با ارزانترین قیمت در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد آموزش دیدند.
وی با بیان اینکه سه هزار آموزشگاه‌ آزاد فنی و حرفه‌ای زیرنظر این سازمان در تهران فعالیت می‌کنند گفت: هزینه‌های آموزشگاه‌های آزاد در حداقل میزان است، یعنی براســـــــاس مواد مصرفی، تجهیزات، فضای آموزشی کارشناسی شده و از متقاضیان دریافت می‌شود.
خانپور صدور گواهینامه بین‌المللی مهارت را از مهم‌ترین ویژگی این آموزشگاه‌ها دانست و به راه اندازی سامانه صدور گواهینامه الکترونیکی بین‌المللی مهارت در تهران اشاره کرد و گفت: از جمله مزیت‌های کارت الکترونیکی مهارت این است که گواهینامه مهارت پایان دوره آموزشی، پروانه مهارت فنی و گواهی صلاحیت حرفه ای از روند سنتی خارج شده و از مزایای کارت‌های الکترونیکی هوشمند بهره‌مند می‌شوند.
خانپور همچنین ارائه خدمات به کارجویان مراجعه کننـــــــده به کاریابی‌ها نیز که فاقد مهارت‌ها مورد نیاز بازارکار هستند اشاره کرد و گفت: مشاوره و هدایت شغلی یکی از وظایف تعریف شـــــده فنی و حرفه‌ای است و در این زمینه همکاری خوبی با بخش‌های مختلف همچون دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی داریم.
وی بابیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران عضو کمیته کاریابی‌های استان تهران است افزود: هماهنگی‌های لازم انجام شده تا افراد فاقد مهارت که به کاریابی‌ها مراجعه می‌کنند بتوانند از خدمات فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شوند.
مدیر کلی فنی و حرفه‌ای استان تهران ادامه داد: همچنیـــــن فنی و حرفه‌ای در بانک اطلاعات خود مشخصات افراد مهارت دیده را دارد که می‌تواند این بانک اطلاعاتی را در اختیار کاریابی‌ها قرار داده تا در جهت اشتغال آن‌ها اقدام شود.
خانپور در این گفت و گو در پاسخ به این سؤال بازارکـــار که برای پرداخت تسهیلات به دارندگان مدارک فنی و حرفـــه‌ای چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟ گفت: با صندوق کارآفرینی امیـــــــد، مهر امام رضا (ع) سابق، هماهنگ شده تا در حد مقدورات به دارندگان مدرک فنی و حرفه تسهیلات ارائه شود.
وی افزود: در سال‌های گذشته به دلیل کاهش اعتبارات این صندوق مشکلاتی وجود داشت که امیدواریم در آینده گشایش‌های لازم صورت گیرد.
خانپور در پایان این گفت‌وگو هدف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را تلاش جهت معرفی این رشته در جامعه خواند و افزود: به همین جهت به مناسبت‌های مختلف سعی می‌شود و در فضاهای عمومی همچون پارک‌ها و بوستان‌ها، مترو و ... این دوره‌ها را معرفی کرده و مردم را با دستاوردهای جوانان فعال در این عرصه آشنا کنیم.
گفت‌وگو: امین بلندهمت

چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟