مشكلات پنبه كاران خراسان همچنان ادامه دارد

مشكلات پنبه كاران خراسان همچنان ادامه دارد

تلاش و تحقیق پژوهشگران كشور و مسئولان وزارت جهاد كشاورزی برای رسیدن به خودكفایی گندم پس از سالها نتیجه بخش واقع شد و سال جاری برای نخستن بار كشور در بخش گندم به خودكفایی دست یافت . با این حال بسیاری از كشاورزان همچنان در امر كاشت، برداشت و عرضه برخی از محصولات دچار مشكلات عدیده می باشند.
دراین میان عدم اطمینان برای فروش محصول پنبه، نبود بازار و نرخ مشخص برای این محصول و سقوط بیش از حد قیمت آن باعث ایجاد مشكلات زیادی در تجارت این محصول و مشاغل جانبی آن در استان خراسان شمالی شده است.
یكی از كشاورزان پنبه كار منطقه در این خصوص می گوید: متاسفانه بازار پنبه به شدت دچار ركود شده است كه این امر به كشاورزان منطقه خسارات مالی زیادی وارد كرده است.
كورش مكرمی كه مهم ترین علت ركود قیمت محصول پنبه را تجار فعال در خرید و فروش این محصول می داند ، می گوید: با توجه به هزینه های تولید این محصول تاكنون موفق نشده ام اصل سرمایه گذاری خود را در برداشت این محصول به دست بیاورم. 
یكی دیگر از كشاورزان پنبه كار نیز با اشاره به نقش دلالان در ایجاد مشكلات فراوان برای كشاورزان می گوید: تجار طرف قرارداد كارخانه ها با هماهنگی بین خود، قیمت پایینی را برای خرید پنبه به كشاورزان پیشنهاد می كنند كه این مساله موجب شده است كشاورزان میلی به فروش محصولات خود نداشته باشند.
رییس سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به وجود ذخایر غنی و استعداد بالای منطقه برای سرمایه گذاری و فعالیت های كشاورزی می گوید: قطعا می توان با اجرای برنامه های زمان بندی شده ، علاوه بر گندم در سایر تولیدات دامی و كشاورزی نیز به خود كفایی دست یافت.
دكتر گل محمد گریوانی  می افزاید: كشاورزان برای رونق كاری خود نیازمند صدور محصولات خود به كشورهای دیگر هستند اما در حال حاضر عوال متعددی باعث ركود و افت قیمت پنبه شده است. 
وی مشكلات و معضلات بازرگانی پنبه را یك امر سراسری می داند و می افزاید: این معضلات تنها مختص استان خراسان شمالی نیست و عواملی مانند پایین آمدن قیمت جهانی پنبه، واردات پنبه مهلوج و فروش الیاف مصنوعی با قیمت كم تر از الیاف پنبه از جمله دلایل ركود بازار این محصول كشاورزی است. 
مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی نیز با اعلام اخذ مجوز خروج 15 هزار تن پنبه مهلوج به خارج از كشور می گوید: با توجه به ویژگی های آب و هوایی و اقلیمی كشور، با انجام برنامه ریزی های كارشناسی می توان در بخش تولید محصولات كشاورزی حضور درخشان تری داشت. 
مهندس رسول گرمه ای  با اشاره به پیگیری های مستمر سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی برای برخورداری از امتیاز صادرات پنبه به خارج از كشور ادامه می دهد: طبق برنامه ریزی های انجام شده، به ازای هر كیلو پنبه مهلوج، 2 هزار و 500 ریال یارانه تخصیص می یابد كه مسلما با ادامه این روند آینده امیدوار كننده ای برای تجارت پنبه رقم می خورد.
وی میزان برداشت پنبه در استان خراسان شمالی را 23 الی 25 هزار تن تخمین می زند و می افزاید: بالغ بر 10 هزار هكتار اراضی مستعد استان خراسان شمالی به كشت پنبه اختصاص دارد كه تا كنون بیش از 16 هزار تن پنبه برداشت شده است.
گرمه ای ادامه می دهد: پایین بودن نرخ تضمینی اعلام شده از سوی شورای اقتصاد به هیچ عنوان با هزینه های بالای تولید پنبه و تولید كنندگان این محصول قابل مقایسه نیست و این امر باعث ضرر و زیان كشاورزان شده است. /$


25 دی 1383 17:43
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟