زنجان در دو راهی حفظ اشتغال و محیط زیست مانده است

زنجان در دو راهی حفظ اشتغال و محیط زیست مانده است

پاك‌‏سازی منطقه مسكونی شهر زنجان و نواحی اطراف آن از آلاینده های صنعتی سرب و روی به همكاری متقابل تمامی مسوولان و نیز نظارت جدی سازمان محیط زیست نیازمند است.
به گزارش خبرنگار گروه كارگری ایلنا , مرتضی ریحانیان ، دبیر اجرایی خانه كارگر زنجان ، در ادامه مطلب فوق افزود : به دلیل واقع شدن كارخانه سرب و روی ایران و شهرك روی كه در مجاورت شهر زنجان واقع است و با قرار گرفتن این مناطق صنعتی در جهت وزش بادهای عبوری از سطح شهر زنجان ، تمامی زیست گاه ها , مراتع , مزارع و مناطق مسكونی نواحی مذكور ، در معرض غبار ناشی از فعالیت كارخانجات و كارگاه ها می باشد.
وی ، با ابراز نگرانی از روند كنونی آلودگی محیط زیست توسط كارخانه سرب و روی ایران یادآور شد : چنان‌‏چه سازمان محیط زیست و یا هر سازمان و نهاد دیگری به منظور جلوگیری از آلودگی پیش آمده این واحد صنعتی را تعطیل نماید , بر اثر بی كار شدن جمعیتی در حدود 3 هزار نفر ، شهر زنجان با بحران اشتغال رو به رو خواهد شد.
دبیر اجرایی خانه كارگر زنجان ، با بیان این كه كارخانه سرب و روی نزدیك به دو دهه در عرصه اقتصادی كشور سابقه تولید دارد ، خاطر نشان كرد : در سال های آغازین دهه 70 ، كارخانه مذكور چند بار به دلایلی چون ركود بازار و آلایندگی محیط مجبور به تعدیل نیرو و توقف تولید شد كه در نهایت با بهبود وضعیت بازار و نیز نصب فیلترهای ویژه مجددا آغاز به كار كرد.
وی در ادامه افزود : با توجه به این كه دودی سفید رنگ فضای بالای كارخانه را احاطه كرده و از پشت بام منازل شهر زنجان قابل رویت می باشد ، گفت : اخیرا شایعاتی در خصوص خروج فیلترهای كارخانه سرب و روی ایران از مدار به بهانه هزینه بر بودن آن ها شنیده می شود.
ریحانیان در خصوص آلاینده بودن شركت روی زنجان گفت : منطقه مذكور كه 8 سال قدمت ساخت دارد ، به ناحیه سنگ شهر معروف بوده و كسبه آن به خرید و فروش سنگ مشغول بوده اند ؛ ولی پس خاتمه ركود بازار سرب و روی ، منطقه مذكور یك‌‏باره تبدیل به كارگاه های روی گری تبدیل شد.
وی با بیان این كه انتقاد بدون ارائه راه‌‏كار به تنهایی چاره ساز نمی باشد ، از پی گیری دستگاه ها و نهادهای مسوول و درگیر با موضوع فوق خبر داد.
ریحانیان در خاتمه خاطر نشان كرد : با ادامه روند كنونی ، میانگین عمر زنجانی ها در خطر كاهش است./$


25 دی 1383 22:27
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟