ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران یک ضرورت است

ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران یک ضرورت است
سخنگوی کمیسیون فرهنگی با تاکید بر ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران، وجود دستورالعمل و یا بخشنامه‌ای در این خصوص را برای پرهیز از اعمال سلیقه، جلوگیری از برخی شایعات و شبهات و عدم اجحاف در حق بازیگران موثر دانست.
"ستار هدایتخواه" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره مناقشات پیش آمده درباره دستمزد بازیگران، گفت: ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران یک ضرورت است؛ زیرا هم حق و حقوق بازیگران رعایت خواهد شد و هم از برخی شایعات و شبهات و بحث‌هایی که به صورت حاشیه‌ای مطرح می شود، جلوگیری می کند.
نماینده مردم دنا و بویراحمد در مجلس افزود: دستگاه‌های متولی امر فرهنگ و هنر از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به این عرصه ورود پیدا کنند؛ البته نهادهای دیگری مثل حوزه هنری و صداوسیما نیز به دلیل ارتباطی که با بازیگران و هنرمندان دارند، در این موضوع دست اندرکارند و می توانند به صورت مشترک و با همکاری خود هنرمندان و نمایندگان آنها و تشکلهایی که دارند، در این زمینه دستورالعمل و بخشنامه‌ای تهیه کنند.
وی با بیان اینکه وجود دستورالعمل از اعمال سلیقه جلوگیری خواهد کرد، توضیح داد: در صورت وجود یک دستورالعمل مشخص از اعمال سلیقه و اجحاف در حق بازیگران یا برخی عدم شفافیت‌هایی که زمینه ساز برخی شایعات و شبهات می شود، پرهیز می شود و به نظر ما چنین امری مطلوب است.
هدایتخواه با تاکید بر اینکه باید ضابطه مشخصی بین کارفرما و کارگر وجود داشته باشد، اضافه کرد: در همه جای دنیا کسی که مرجع است و خدماتی را در همه امور ارائه می دهد، باید براساس ضابطه مشخص فعالیت کند و ضابطه مشخصی بین کارفرما و کارگر وجود داشته باشد؛ همچنانکه این مساله در ارتباط با ورزشکاران و یا کارگران صادق است.
وی با بیان اینکه همه این مسائل تابع مقررات است، به برخی مخالفت‌ها درباره نظارت بر دستمزد بازیگران اشاره و  اظهار کرد: چرا برخی از ضابطه‌مند بودن گریزانند؟ اگر برخی حق و حقوقشان رعایت نشود، برای اینکه احقاق حقوق شود، چگونه باید رسیدگی شود؟ آیا نباید مرجع و ضابطه ای وجود داشته باشد که آن فرد بتواند بر اساس چنین ضابطه ای احقاق حقوق کند؟
سخنگوی کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه مگر می شود در این عرصه بدون ضابطه فعالیت کرد، ادامه داد: اگر هنرمندانی به دنبال رعایت قوانین و مقررات و حق و حقوق خودشان باشند، باید از ضابطه مند شدن بحث دستمزدها در این عرصه استقبال کنند.

8 تير 1390 11:30
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟