لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به تولید محصولات کشاورزی

وزیر جهادکشاورزی عنوان کرد:
لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به تولید محصولات کشاورزی

وزیر جهادکشاورزی بر لزوم ورود شرکتهای دانش بنیان به تولید محصولات کشاورزی وآبزی پروری تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از منطقه آزاد قشم، محمود حجتی در جریان بازدید از چند طرح آبزی پروری و شرکت زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم در جمع خبرنگاران، گفت: یکی از شرکت های تکثیر بچه میگو به صورت مشترک با فرانسوی ها برنامه تکثیر ۱۰ میلیون بچه ماهی در این جزیره را آغاز کرده است.
وی افزود: چند شرکت دیگر هم در نقاط مختلف جزیره قشم در زمینه تکثیر بچه ماهی و تکثیر و پرورش میگو سرمایه گذاری کرده اند که خوشبختانه به مرحله برداشت و ارائه به بازار هدف رسیده اند.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه در برنامه ششم توسعه قرار است ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس در کل کشور تولید شود، گفت: قشم با اختصاص ۸۵ هزار تن ماهی در قفس به قطب مهم این صنعت در کشور تبدیل شده است.
وی از تکثیر آبزیان و کشت آبزی پروری در قفس به عنوان طرح های مهم حوزه اقتصاد مقاومتی نام برد و اعلام کرد: هم اکنون با سرمایه گذاری بخش خصوصی تعداد ۳۶۰ قفس برای پرورش ماهی در قفس به آب های خلیج فارس، دریای عمان و دریای مازندران انداخته شده که باید با فراهم کردن خدمات ساحلی و زنجیره تولید از ابتدا تا انتها به فعالان این صنعت در راستای محقق شدن اهداف اقتصاد مقاومتی کمک کنیم.
حجتی در بازدید از مزرعه پرورش میگو در روستای دوستکوه جزیره قشم که متعلق به چند نفر از مردم بومی جزیره قشم است، گفت: کاری که بومیان این منطقه با حمایت و هدایت سازمان منطقه آزاد قشم و دریافت ۱۵۰ هکتار زمین برای تکثیر و پرورش میگو انجام داده اند و امروز نخستین مرحله برداشت آن آغاز شده در حقیقت یک افتخار ملی محسوب می شود.
وی که از شرکت زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم هم بازدید کرده بود در رابطه با اهمیت این طرح اظهار داشت: در این مجموعه مهم علمی پس از رسیدن به تولید انبوه در تکثیر میکرو جلبک ها شاهد تولید موادغذایی، دارویی به ویژه در زمینه درمان سرطان ها، بهداشتی  و سوخت بیودیزل از جلبک های منطقه آزاد قشم خواهیم بود.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه از طرح های دانش بنیان باید از طریق دستگاه های اجرایی ملی و منطقه ای حمایت کنیم، ادامه داد: نمونه هایی از تولید محصولات جلبک های دریایی با اقدامات پژوهشی در این منطقه آغاز شده و نوعی از جلبک های بومی این منطقه با ۵۰ درصد چربی، می تواند به سوخت جت با توجه به قیمت بالای آن در این منطقه تبدیل شود.
 
 


28 آذر 1395 14:43
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟