راه اندازی شرکت های دانش بنیان مسلط بر کاربری فضا در اقتصاد

رییس مرکزملی فضایی خبرداد:
راه اندازی شرکت های دانش بنیان مسلط بر کاربری فضا در اقتصاد

رییس مرکزملی فضایی با اشاره به اینکه نقش کاربری فضا در اقتصاد بسیار مهم است از راه اندازی شرکت های دانش بنیان مسلط بر کاربری های فضا دراقتصاد خبر داد.
دکترمنوچهرمنطقی روزدوشنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: حوزه فضایی کشوردرحال حرکت در دو مسیر،یکی حرکت در مسیر قبلی که بحث ماهواره برها و پایگاه پرتاب ماهواره است و دیگری کاربری فضایی که بحث خیلی مهم است .
وی ادامه داد:موضوعی که الان باید بر روی آن تمرکز و کار شود این است که بعد ازفرستادن ماهواره به فضا چگونه می توانیم از اطلاعات ماهواره دربخش های مختلف اقتصادی استفاده کنیم، به طور مثال برخی از کشورها برای کنترل منابع آب ، آبیاری قطره ای را با ماهواره کنترل می کنند ومی بینیم میزان آب مصرفی آن ها معادل میزان آب مصرفی یکی از استان های ما اما میزان صادرات به اندازه کل صادرات ایران است.
منطقی گفت:استفاده ازماهواره درحال حاضر در هواشناسی ، برداشت ذخایر ازمعادن، حفاظت از لوله های نفت و گاز، خشکسالی ، کشاورزی و.....خیلی علمی تر و دقیق تر انجام می شود.
وی یادآورشد: یکی از حوزه هایی که با توجه به اینکه کشورمان دارای فناوری فضایی است و باید خیلی خوب از آن استفاده کند ، بخش کاربری فضا در اقتصاد است.
وی درخصوص فعالیت های انجام شده درزمینه کاربرد فضا دراقتصاد افزود: این امر نیاز به اطلاع رسانی خوب دارد ، پروژه های متعدد در بخش های مختلف تعریف کرده ایم و کار در این ها زمینه شروع شده است.
منطقی افزود: کاربران دربخش کاربری فضا دراقتصاد، دولتی اما کسانی که این کار را انجام می دهند عمدتا بخش خصوصی هستند؛ درحال حاضر یک طیف ازشرکت های دانش بنیان در این زمینه درحال راه اندازی هستند که برکاربری های فضایی در اقتصاد تسلط داشته و این کاربری ها را برای نهادهای مختلف اجرا می کنند.


29 آذر 1395 13:18
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟