انتقاد بهزیستی از آموزش و پرورش برای کم کاری در استخدام معلولان

انتقاد بهزیستی از آموزش و پرورش برای کم کاری در استخدام معلولان

معاون توابخشی سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با بازارکار ضمن انتقاد از دستگاه های اجرایی در ایجاد محدودیت برای استخدام معلولان به بازارکار می گوید: در صدر همه دستگاه ها وزارت آموزش و پرورش است که با وجود حجم استخدام بالا با لحاظ کردن شرایط اختصاصی و مصاحبه از تن دادن به استخدام معلولان شانه خالی می کند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اعتبار حوزه بهزیستی هم اکنون هزار میلیارد تومان است گفت: در سال آینده برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در حوزه توانبخشی نیازمند ۱۲ برابر شدن اعتبارات حوزه توانبخشی هستیم و در راستای حمایت از اشتغال معلولان صندوق حمایت از
به گزارش  خبرنگار بازارکار دکتر حسین نحوی نژاد در نشست خبری امروز خود که به مناسبت روز جهانی «عصای سفید» برگزار شد، ضمن اشاره به بازگشت موفقیت آمیز کاروان پاراآسیایی که موفق به کسب رتبه سوم بازیها شدند گفت: در این مسابقات نابینایان موفق به کسب ۴۸ مدال شدند که ۱۵ مدال طلا است. نسبت به دوره قبلی نابینایان حضور سازنده‌تری داشتند که به زودی در مراسمی از زحمات آنها تقدیر می‌کنیم.
نحوی نژاد با بیان اینکه نقش سازمان بهزیستی باید در مسابقات ورزشی برجسته تر باشد، ادامه داد: چراکه بالای ۹۰ درصد شرکت کنندگان این مسابقات معلولین هستند لذا این سازمان باید برای بازتوانی و تربیت بدنی که یکی از محورهای ماست، نگرش و نقش موثرتری داشته باشد.
۶۰ درصد نابینایان شناسایی شده «مرد» هستند
به گفته وی حدود ۲۶۰ میلیون نابینا و کم بینا در جهان زندگی می‌کنند که حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون نفر از آنها نابینای مطلق هستند و پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ این رقم افزایش داشته باشد. بیماری مزمن که به خصوص در سالمندان دیده می‌شود مانند فشار خون و دیابت یا بیماریهای که سیر مزمن دارد باتوجه به نوع زندگی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.
به گفته وی در ایران به جز عوامل ژنتیکی و مادرزادی عواملی مثل حوادث و کم بینایی‌ها و نابینایی‌ها و عوارض کهولت سن می‌تواند موجب نابینایی می شود.
وی افزود: براساس بانک اطلاعات سازمان بهزیستی، حدود ۱۱ درصد از معلولان شناخته شده در گروه اختلالات بینایی قرار دارند که ۴۰ درصد از آنها زن و ۶۰ را مردان تشکیل می‌دهد. به نظر می‌رسد نیمی از افرادی که تحت پوشش این سازمان هستند در گروه نابینایان مطلق طبقه بندی می‌شوند که باید تمهیداتی برای آنها داشته باشیم.
نابینایان هوش بالایی دارند
نحوی نژاد معتقد است که این گروه بسیار مستعد است چراکه این افراد بسیار ذکاوت و هوش بالایی دارند به دلیل نوع معلولیت و زمینه ادامه تحصیل در این گروه بسیار بالاست.
به گفته وی بین ۳۵ درصد از افراد دانشجوی تحت حمایت سازمان در گروه نابینایان قرار دارند که اگر هم حضور این افراد کمرنگ است به دلیل موانع ایجاد شده‌ای ست که جامعه ایجاد کرده که زمینه حضور کم این افراد را فراهم می‌کند.
نحوی نژاد افزود: باتوجه به اینکه بیشترین عامل نابینایی شیوع تنبلی چشم در میان جوانان است لذا در سال ۹۶ حدود سه میلیون کودک در این سنین غربالگری شدند که ۹۶ هزار و ۱۳۴ نفر از اینها به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند. از بین اینها ۶۵ هزار نفر دچار عیوب انکساری بودند و 3200 نفر انحراف چشم داشتند. به طور کلی ۲۱۰ هزار کسانی بودند که اگر شناسایی نمی‌شدند ممکن بود دچار مشکل شوند.
به گفته وی ۳۵ واحد بینایی در کشور وجود دارد که سال گذشته ۴۲ هزار نفر از این خدمات بهره مند شدند و ۱۳ مرکز برای ارائه خدمات به نابینایان و خانواده های آنها راه‌اندازی شده است.


23 مهر 1397 14:28
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟