۳۸ شرکت‌ دانش‌بنیان در استان گلستان راه‌اندازی شد

۳۸ شرکت‌ دانش‌بنیان در استان گلستان راه‌اندازی شد

 رئیس پارک علم و فناوری گلستان با اشاره به راه‌اندازی ۳۸ شرکت‌ دانش‌بنیان در استان گفت: برای توسعه فناوری و ارتقاء جایگاه خود در مباحث دانش‌بنیانی باید اکوسیستم آن را در گلستان به وجود آوریم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، موسی حسام صبح امروز در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان، اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی، در بحث علوم، تحقیقات و فناوری چه به لحاظ کمی و چه کیفی تنها قسمت علوم آن را دارا بودیم، در حالی‌که در بخش تحقیقات بسیار کمرنگ و همچنین چیزی به نام فناوری وجود خارجی نداشت.
وی تصریح کرد: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی 2 بال دیگر علم یعنی تحقیقات و فناوری سال به سال رشد پیدا کرده و هم‌اکنون در تولید علم به جایگاه شانزدهم در دنیا رسیده‌ایم، این درحالی است که تا چند سال گذشته رتبه ما در این حوزه از کشور سی‌ام نیز پایین‌تر بود.
حسام افزود: در 2 شاخص Gii و یا شاخص نوآوری جهانی که یکی از شاخص‌های دانش‌بنیانی است، سال گذشته رتبه 75 و امسال با 10 پله صعود در جایگاه شصت‌وپنجم دنیا قرار گرفته‌ایم. اگرچه هنوز باید تلاش زیادی کنیم، اما این امر نشان‌دهنده این است که کشور ما با شتاب قابل‌توجهی در این زمینه در حال حرکت است.
رئیس پارک علم و فناوری گلستان با بیان اینکه تعداد شرکت‌های ‌دانش‌بنیان ما در استان در 6 سال گذشته انگشت‌شمار بودند، ادامه داد: این درحالی است که هم‌اکنون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ما در استان به 38 رسیده‌ است.
وی ادامه داد: در استان گلستان تعداد 112 هسته و واحد فناور در حوزه‌های مختلف داریم که بسیاری از آنها شرکت‌هایی توانمند و بسیار کارآمد هستند که سرمایه‌گذاران زیادی در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری بر روی محصولات این شرکت‌ها به میدان آمده‌اند.
حسام بیان داشت: در حوزه فناوری سلامت، بیوتکنولوژی و آی‌تی دارای شرکت‌های طراز اول در سطح کشور هستیم؛ به گونه‌ای که تعدادی از آنها رتبه‌های اول تا دهم در این حوزه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.
رئیس پارک علم و فناوری گلستان در ادامه ارزش‌افزوده شرکت‌های کوچک و متوسط استان گلستان را 34 درصد اعلام کرد و گفت: متاسفانه ارزش‌افزوده شرکت‌های کوچک و متوسط استان ما از میانگین کشوری 14 درصد پایین‌تر است و علت آن است که تنها 2درصد از این شرکت‌ها Medium Tech و High Tech می‌باشند و 98 درصد آنها مبتنی بر دانش نیستند و درواقع اصلا فناوری ندارند.
وی گفت: بسیار از واحدهای فناور ما در استان در مرحله نیمه‌صنعتی قرار دارند که اگر به مرحله تولید انبوه برسند، ارزش‌افزوده استان را تا میزان 24 درصد افزایش خواهند داد.
حسام خاطرنشان کرد: برای توسعه مباحث دانش‌بنیانی و توسعه فناوری باید اکوسیستم آن را در استان ایجاد کنیم، این اکوسیستم متشکل از دانشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌ها، مراکز انتقال فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده‌ها و صندوق پژوهش و فناوری می‌باشد که پارک علم و فناوری به عنوان قلب این اکوسیستم نقش‌آفرینی می‌کند.
وی با اشاره به یک تجربه جهانی موفق در تشکیل اکوسیستم فناوری، اظهارداشت: اگر پارک علم و فناوری توانمندی نداشته باشد، حتی اگر اجزای دیگر اکوسیستم حضور داشته باشند، فعالیت‌های دانش‌بنیانی در استان رونق نخواهد یافت.
حسام اضافه کرد: سازمان بسیج اساتید دارای ظرفیت بسیار بالا و اساتید دلسوز و انقلابی است که در همه حوزه‌های تخصصی و همه دانشگاه‌ها نماینده دارد.
وی ابراز امیدواری کرد: این تفاهم‌نامه در رابطه با برنامه‌های مساله‌محوری که در استان وجود دارد، می‌تواند سبب هم‌افزایی شود و امیدواریم سبب خیر و برکت و رفع مشکلات و توسعه فناوری در استان شود.

منتظری، رئیس سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان گلستان نیز در این جلسه اظهارداشت: من این تفاهم‌نامه را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم منشاء خیر و برکات زیادی در استان باشد؛ خواستار این هستیم که همکاران ما چه در پارک و چه در سازمان بسیج اساتید زمینه عملی شدن این تفاهم‌نامه را هرچه سریع‌‎تر فراهم کنند.


19 دی 1397 17:23
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟