تالاب انزلی پتانسیل بسیار بالایی در جذب توریست دارد

تالاب انزلی پتانسیل بسیار بالایی در جذب توریست دارد

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی گفت: تالاب انزلی پتانسیل بسیار بالایی در جذب توریست دارد از همین رو «اکوتوریسم جامعه‌محور» را اولویت کار قرار دادیم تا به روند احیای تالاب کمک کند.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، « توموئوآئوکی» روز چهارشنبه در سمینار ارائه دستاوردهای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی افزود: با توجه به وسعت و طبیعت تالاب انزلی هیچ گونه فعالیت اکوتوریستی در این حوضه انجام نمی‌گرفت، البته تا حدودی قایقرانی و ماهیگیری انجام می‌شد اما نسبت به ظرفیت تالاب محدود بود.
به گفته وی در همین راستا «مرکز بازدیدکنندگان انزلی» به منظور ارائه پیام‌ها و داستان‌هایی برای درک اهمیت انزلی و همچنین معرفی مناطق احداث شد.
وی اظهار داشت: نقش و مشارکت جامعه محلی در احیا و حفاظت از تالاب انزلی بسیار حائز اهمیت است از این رو در اجرای پروژه اکوتوریسم، « اکوتوریسم جامعه محور» را محور کار خود قرار دادیم که در این زمینه همکاری جامعه محلی بسیار پررنگ بود.
وی در ادامه به چالش‌های تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: شکار بی‌رویه و پسماند برخی از این چالش‌هاست که انتظار داریم در راستای فعالیت‌های اکوتوریستی، رفتار روستاییان و جوامع محلی نسبت به تالاب تغییر کند و نسبت به حفاظت از آن اقدام کنند.
توموئوآئوکی تاکید کرد: توصیه به اینکه شکار غیر مجاز انجام نشود و یا زباله ریخته نشود به تنهایی کافی نیست، جوامع محلی خودشان باید به این باور برسند تا حفاظت را انجام دهند.
وی گفت: مشارکت مردم در سطح روستایی چالش‌های زیادی به همراه دارد از این رو ابتدا روستاهای اطراف تالاب انزلی را بررسی و در نهایت چهار روستا که علاقه بیشتری به همکاری نشان دادند را انتخاب کردیم و عده‌ای در قالب گروه‌های مختلف به فعالیت پرداختند، ابتدا کار را با 10 نفر آغاز کردیم که اکنون به 30 نفر رسیده است.
مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) افزود: فرسایش، مشکل دیگر تالاب انزلی است که موجب رسوب خاک در تالاب می‌شود، این فرسایش نیز به علت چرای بی‌رویه دام رخ می‌دهد که برای کاهش آن حفاظت از آبراهه‌های کوهستانی را تعریف و اجرا کردیم.
وی ادامه داد: همچنین مدیریت فاضلاب از دیگر اقدامات صورت گرفته است که با توجه به اهمیت موضوع از شرکت آب و فاضلاب استان گیلان برای توسعه سیستم فاضلاب به شکل وکیوم حمایت کردیم.
« توموئوآئوکی» به پسماند به عنوان دیگر چالش تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: یکی از معضلات رایج در زمینه پسماند به ویژه در اطراف تالاب انزلی این است که روستاییان زباله را در رودخانه‌ها رها می‌کنند که در نهایت به تالاب می‌رسد و در این زمینه فعالیت‌های جامعه‌محوری انجام دادیم.
وی اظهار داشت: به طور کلی هدف ما در اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی، همکاری فنی و انتقال فناوری و دانش به کارشناسان ایرانی است، انزلی یکی از بزرگترین تالاب‌های ایران است که مشابه آن در ژاپن به نام «کوشیرو» وجود دارد و با توجه به تجربه موفق در حفاظت از این تالاب، دوره‌های آموزشی در ژاپن با حضور کارشناسان ایرانی برگزار کردیم.
وی یادآور شد: تالاب انزلی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است اما فقط 30 درصد از وسعت آن حفاظت شده است و 30 درصد دیگر هم در قالب آب‌بندان به مردم اجاره داده می‌شود تا بتوانند به صورت محدود شکار و صید انجام دهند.
مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی با بیان اینکه طرح جامع مدیریت انزلی دارای 6 بخش است، گفت: مدیریت تالاب انزلی یک طرح ۱۵ ساله است که آخرین سال آن اردیبهشت ۹۸ خواهد بود، تاسیس کمیته مدیریت و حفاظت تالاب انزلی با حضور استاندار گیلان یکی از مهم‌ترین خروجی‌های فاز اول به حساب می‌آید همچنین در همان فاز ابتدایی طرح‌هایی مانند طرح جامع اکوتوریسم تهیه شد.
وی افزود: در فاز اول به دلیل محدودیت زمان و سایر محدودیت‌ها صرفا تمرکز بر روی خود تالاب بود اما در فاز دوم تمام حوضه آبریز مورد توجه قرار گرفت، تفاهم‌نامه فاز دوم نیز در سال ۹۳ منعقد شد که تا اردیبهشت ۹۸ ادامه دارد.
وی اظهار داشت: هدف اصلی از فاز دوم پروژه، ایجاد مدیریت جامع تالاب با مشارکت تمام ذینفعان با استفاده از داده‌های علمی بوده است. فاز دوم سه خروجی داشت که ارتقای ظرفیت کمیته مدیریت تالاب، ایجاد سازوکار انتخاب و اجرای فعالیت‌ها برای حفاظت از تالاب بر اساس داده‌های بیولوژیک و مالی و اشتراک‌گذاری دانش و تجربیات در سطح ملی و بین‌المللی خروجی‌‌های مهم فاز دوم به شمار می‌آید.
وی تاکید کرد: فعالیت‌های حفاظتی پایانی ندارد و باید به صورت مستمر ادامه یابد برای این منظور چرخه بررسی و پایش مداوم و اقدام را مطرح کردیم.
توموئوآئوکی گفت: کمیته مدیریت تالاب انزلی 6 زیرکمیته دارد که در حوزه‌های اکوتوریسم و مدیریت پسماند، آموزش زیست‌ محیطی، مدیریت فاضلاب و مدیریت حوضه آبخیز فعال است که جلسات آن با حضور استاندار گیلان و با دبیری اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار می‌شود.
تالاب انزلی در سال 1975 در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید اما به دلیل تخریب و دخالت‌های انسانی در سال 1993 به عنوان تالابی که نیازمند احیاست، در فهرست مونترو (در خطر نابودی) به ثبت رسیده است و تلاش‌ها برای خروج تالاب از این فهرست ادامه دارد.
با توجه به مشکلات به وجود آمده در تالاب انزلی، اقداماتی برای حفاظت و احیای این تالاب ارزشمند صورت گرفته و بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، پشتیبانی خود را در اجرای پروژه‌های مطالعه مدیریت یکپارچه برای حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی و پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در دو فاز عملیاتی کرده است که امروز به ارائه نتایج این همکاری پرداخت.


22 اسفند 1397 17:22
اخبار مرتبط
سند اشتغال استان همدان ابلاغ می‌شود
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟