تجاری سازی ایده ها و طرح های صنعت چاپ با همکاری پارک علوم و فناوری های نرم جهاد دانشگاهی

در نشست انجمن علمی فناوری چاپ در پارک فناوری های نرم مطرح شد؛
تجاری سازی ایده ها و طرح های صنعت چاپ با همکاری پارک علوم و فناوری های نرم جهاد دانشگاهی

در نشست صنعت چاپ ، نوآوری و ارزش آفرینی برای تولید ملی و تامین مواد اولیه در شرایط تحریم  که به میزبانی پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شد موضوع تجاری سازی ایده ها و طرح ها در حوزه چاپ و بسته بندی مورد تاکید قرار گرفت.
به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی انجمن علمی فناوری چاپ ایران، این نشست با حضور مدیران و دست اندرکاران عرصه چاپ و بسته بندی و صنعت چاپ و مدیران پارک  علوم و فناوری های نرم و شرکت های فناور در حوزه چاپ و بسته بندی برای هم افزایی برای تجاری سازی ایده ها و طرخ ها در شرایط تحریم برگزار و بر صادرات محصولات و کالاهای تولیدی با تکیه بر بسته بندی و  ارزش آفرینی، استانداردسازی و  همچنین صادرات محصولات صنایع دستی  تاکید گردید.
دکتر محمد بیطرفان در این نشست با اشاره به جایگاه صنایع دستی و صنایع فرهنگی در ارزش آفرینی و صادرات کالا های غیر نفتی گفت : کشورمان مهد صنایع دستی و تولیدات فرهنگی است که به دلیل بی توجهی به موضوع مهم چاپ و بسته بندی به جایگاه واقعی خود نرسیده است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشور ها از صنایع خلاق ، صنایع دستی و تولیدات فرهنگی خود در آمد های سرشاری کسب می کنند خاطر نشان کرد :  به جرات میتوان گفت گردش مالی چاپ، بسته بندی و صنایع خلاق و فرهنگی به دو هزار  میلیارد دلار میرسد.
بنیان گذار انجمن علمی فناوری چاپ ایران  موضوع چاپ و بسته بندی را حلقه مفقوده نظام تولید ، بازاریابی و صادرات عنوان کرد و یادآور شد: در سالی که به نام تولید ملی نام گذاری شده است شاهد تحریم های بی سابقه و ظالمانه ای علیه کشورمان هستیم. در این شرایط توجه به موضوع بسته بندی مطابق نیاز و ذائقه مخاطبان در بازار های مختلف ملی و جهانی یک موضوع کلیدی است.
پارک علوم و فناوریهای نرم آماده پذیرش ایده ها و طرح های نوآورانه حوزه چاپ و بسته بندی است
محمد رضا آقاجانی مدیر نوآوری پارک علوم و فناوری نرم و صنایع فرهنگی در این نشست گفت: وی یکی از مشکلات مهم صنعت چاپ را عدم توجه به تولید محصولات مورد نیاز این صنعت در داخل کشور عنوان کرد و گفت: پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و بخش های مختلف علمی و پژوهشی باید بومی سازی و تولید محصولات مورد نیاز در این صنعت را به عنوان یک اولویت برای خود تعریف نموده و تلاش کنند واردات محصولات صنعت چاپ را که هم اکنون حدود ۹۰ درصد است به طور قابل قبولی کاهش دهند.
وی در ادامه به ضرورت توجه به زمان،هزینه و کیفیت  در انجام طرح ها اشاره کرد و گفت : ایجاد نهاد های مورد نیاز برای انجام فعالیت های علمی ، پژوهشی و فرهنگی یک موضوع مهم و اساسی است.
آقاجانی با اشاره به اینکه صنعت چاپ ذی نفعان بسیاری در کشور دارد گفت: توجه به اولویت های تولیدی از سوی صنعتگران و تولیدکنندگان و همچنین توجه به مصرف کنندگان محصولات مورد نیاز این صنعت،  توجه به استاندارد ها و طراحی در صنعت چاپ و بسته بندی بسیار مهم است.
وی موضوع طراحی را یکی از موضوعات فراموش شده بخش های مختلف تولیدی و صنعتی در کشور عنوان کرد و گفت: هر صنعتی با واحد های تولیدی فعال خود در ابعاد مختلف نیازمند توجه به طراحی و ایجاد دفاتر طراحی در مراکز تحقیق و توسعه خود و خطوط مختلف تولیدی است‌.
آقاجانی تجاری سازی را یکی از مشکلات مهم در کشور عنوان کرد و گفت: مراکز کارآفرین و ارزش آفرین یکی از اولویت های آتی جوامع پیشرفته در توجه به تجاری سازی کالا ها و تولیدات است.
وی با اشاره به اهمیت انجمن های علمی و فناوری در کشور گفت : خوشبختانه در سال های اخیر راه اندازی پارک ها و مراکز رشد در جوار دانشگاه ها با هدف ارزش آفرینی برای تولید توسعه یافته است که راه اندازی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در جوار دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی یکی از آنهاست و انجمن علمی فناوری چاپ ایران و سایر تشکل های مرتبط می توانند با ارتباط موثر با این مجموعه های علمی و کارآفرینی در زمینه تجاری سازی ایده ها و طرح های حوزه چاپ و بسته بندی به ارزش آفرینی در این صنعت راهبردی کمک کنند‌‌.
 مدیر نوآوری پار‌ک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اظهار داشت : این پارک با تلاش جهاد دانشگاهی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت عتف در اردیبهشت سال ۹۷ راه اندازی شد و به نقطه اتکا بخش دانشگاه و صنعت در زمینه تولیدات فرهنگی پ صنایع دستی، تجاری سازی صنایع خلاق و فرهنگی و نگاه مولد به بخش فرهنگ تبدیل شد.
آقاجانی با اشاره به اینکه این پارک و همچنین دانشگاه علم و فرهنگ با توجه به رشته های صنعت چاپ که در این دانشگاه فعال است میتوانند بیش از هر مجموعه دیگری در خدمت ارتباط دانشگاه و صنعت در بخش صنعت چاپ باشند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علم و

A.A Binaam, [۰۵.۰۹.۱۹ ۱۵:۰۹]
فرهنگ یک دانشگاه کار آفرین است گفت: ایجاد پارک علوم و فناوری های نرم در جوار این دانشگاه زمینه ساز استقرار سرکت های دانش بنیان،استارت آپ ها و کسب و کار های فناور در حوزه صنایع مختلف فرهنگی به ویژه صنعت چاپ و بسته بندی است.
تفاهم نامه برای توسعه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه صنعت چاپ
مهندس احمدی  نیز در این نشست گفت: تلاش می کنیم با همکاری پارک علوم و فناوری نرم ، انجمن چاپ و صندوق تفاهم نامه ای برای حمایت از شرکت های استارت آپی و ... منعقد و از بخش صنعت چاپ حمایت کنیم.
همچنین سهیلی از شرکت های استارت آپی خواستار توجه به چاپ و بسته بندی به عنوان یک صنعت راهبردی و آینده پژوهی برای این صنعت ارزش آفرین شد.


17 شهريور 1398 10:47
اخبار مرتبط
استارتاپ های صنعت چاپ نیازمند استقرار در مراکز رشد ویژه صنعت چاپ هستند
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟