تجاری سازی ایده ها و طرح های صنعت چاپ با همکاری پارک علوم و فناوری های نرم جهاد دانشگاهی

در نشست انجمن علمی فناوری چاپ در پارک فناوری های نرم مطرح شد؛
تجاری سازی ایده ها و طرح های صنعت چاپ با همکاری پارک علوم و فناوری های نرم جهاد دانشگاهی

در نشست صنعت چاپ ، نوآوری و ارزش آفرینی برای تولید ملی و تامین مواد اولیه در شرایط تحریم  که به میزبانی پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شد موضوع تجاری سازی ایده ها و طرح ها در حوزه چاپ و بسته بندی مورد تاکید قرار گرفت.
به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی انجمن علمی فناوری چاپ ایران، این نشست با حضور مدیران و دست اندرکاران عرصه چاپ و بسته بندی و صنعت چاپ و مدیران پارک  علوم و فناوری های نرم و شرکت های فناور در حوزه چاپ و بسته بندی برای هم افزایی برای تجاری سازی ایده ها و طرخ ها در شرایط تحریم برگزار و بر صادرات محصولات و کالاهای تولیدی با تکیه بر بسته بندی و  ارزش آفرینی، استانداردسازی و  همچنین صادرات محصولات صنایع دستی  تاکید گردید.
دکتر محمد بیطرفان در این نشست با اشاره به جایگاه صنایع دستی و صنایع فرهنگی در ارزش آفرینی و صادرات کالا های غیر نفتی گفت : کشورمان مهد صنایع دستی و تولیدات فرهنگی است که به دلیل بی توجهی به موضوع مهم چاپ و بسته بندی به جایگاه واقعی خود نرسیده است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشور ها از صنایع خلاق ، صنایع دستی و تولیدات فرهنگی خود در آمد های سرشاری کسب می کنند خاطر نشان کرد :  به جرات میتوان گفت گردش مالی چاپ، بسته بندی و صنایع خلاق و فرهنگی به دو هزار  میلیارد دلار میرسد.
بنیان گذار انجمن علمی فناوری چاپ ایران  موضوع چاپ و بسته بندی را حلقه مفقوده نظام تولید ، بازاریابی و صادرات عنوان کرد و یادآور شد: در سالی که به نام تولید ملی نام گذاری شده است شاهد تحریم های بی سابقه و ظالمانه ای علیه کشورمان هستیم. در این شرایط توجه به موضوع بسته بندی مطابق نیاز و ذائقه مخاطبان در بازار های مختلف ملی و جهانی یک موضوع کلیدی است.
پارک علوم و فناوریهای نرم آماده پذیرش ایده ها و طرح های نوآورانه حوزه چاپ و بسته بندی است
محمد رضا آقاجانی مدیر نوآوری پارک علوم و فناوری نرم و صنایع فرهنگی در این نشست گفت: وی یکی از مشکلات مهم صنعت چاپ را عدم توجه به تولید محصولات مورد نیاز این صنعت در داخل کشور عنوان کرد و گفت: پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و بخش های مختلف علمی و پژوهشی باید بومی سازی و تولید محصولات مورد نیاز در این صنعت را به عنوان یک اولویت برای خود تعریف نموده و تلاش کنند واردات محصولات صنعت چاپ را که هم اکنون حدود ۹۰ درصد است به طور قابل قبولی کاهش دهند.
وی در ادامه به ضرورت توجه به زمان،هزینه و کیفیت  در انجام طرح ها اشاره کرد و گفت : ایجاد نهاد های مورد نیاز برای انجام فعالیت های علمی ، پژوهشی و فرهنگی یک موضوع مهم و اساسی است.
آقاجانی با اشاره به اینکه صنعت چاپ ذی نفعان بسیاری در کشور دارد گفت: توجه به اولویت های تولیدی از سوی صنعتگران و تولیدکنندگان و همچنین توجه به مصرف کنندگان محصولات مورد نیاز این صنعت،  توجه به استاندارد ها و طراحی در صنعت چاپ و بسته بندی بسیار مهم است.
وی موضوع طراحی را یکی از موضوعات فراموش شده بخش های مختلف تولیدی و صنعتی در کشور عنوان کرد و گفت: هر صنعتی با واحد های تولیدی فعال خود در ابعاد مختلف نیازمند توجه به طراحی و ایجاد دفاتر طراحی در مراکز تحقیق و توسعه خود و خطوط مختلف تولیدی است‌.
آقاجانی تجاری سازی را یکی از مشکلات مهم در کشور عنوان کرد و گفت: مراکز کارآفرین و ارزش آفرین یکی از اولویت های آتی جوامع پیشرفته در توجه به تجاری سازی کالا ها و تولیدات است.
وی با اشاره به اهمیت انجمن های علمی و فناوری در کشور گفت : خوشبختانه در سال های اخیر راه اندازی پارک ها و مراکز رشد در جوار دانشگاه ها با هدف ارزش آفرینی برای تولید توسعه یافته است که راه اندازی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در جوار دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی یکی از آنهاست و انجمن علمی فناوری چاپ ایران و سایر تشکل های مرتبط می توانند با ارتباط موثر با این مجموعه های علمی و کارآفرینی در زمینه تجاری سازی ایده ها و طرح های حوزه چاپ و بسته بندی به ارزش آفرینی در این صنعت راهبردی کمک کنند‌‌.
 مدیر نوآوری پار‌ک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اظهار داشت : این پارک با تلاش جهاد دانشگاهی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت عتف در اردیبهشت سال ۹۷ راه اندازی شد و به نقطه اتکا بخش دانشگاه و صنعت در زمینه تولیدات فرهنگی پ صنایع دستی، تجاری سازی صنایع خلاق و فرهنگی و نگاه مولد به بخش فرهنگ تبدیل شد.
آقاجانی با اشاره به اینکه این پارک و همچنین دانشگاه علم و فرهنگ با توجه به رشته های صنعت چاپ که در این دانشگاه فعال است میتوانند بیش از هر مجموعه دیگری در خدمت ارتباط دانشگاه و صنعت در بخش صنعت چاپ باشند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علم و

A.A Binaam, [۰۵.۰۹.۱۹ ۱۵:۰۹]
فرهنگ یک دانشگاه کار آفرین است گفت: ایجاد پارک علوم و فناوری های نرم در جوار این دانشگاه زمینه ساز استقرار سرکت های دانش بنیان،استارت آپ ها و کسب و کار های فناور در حوزه صنایع مختلف فرهنگی به ویژه صنعت چاپ و بسته بندی است.
تفاهم نامه برای توسعه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه صنعت چاپ
مهندس احمدی  نیز در این نشست گفت: تلاش می کنیم با همکاری پارک علوم و فناوری نرم ، انجمن چاپ و صندوق تفاهم نامه ای برای حمایت از شرکت های استارت آپی و ... منعقد و از بخش صنعت چاپ حمایت کنیم.
همچنین سهیلی از شرکت های استارت آپی خواستار توجه به چاپ و بسته بندی به عنوان یک صنعت راهبردی و آینده پژوهی برای این صنعت ارزش آفرین شد.


17 شهريور 1398 10:47
اخبار مرتبط
استارتاپ های صنعت چاپ نیازمند استقرار در مراکز رشد ویژه صنعت چاپ هستند
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظر شما برنامه توسعه مشاغل خانگی تاچه می تواند در بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها تاثیرداشته باشد؟