توسعه زیست بوم‌های استارت آپ ها یک ضرورت است

اعضای کمیسیون نخبگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی:
توسعه زیست بوم‌های استارت آپ ها یک ضرورت است

اعضای کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت از زیست بوم استارت آپ را ضروری دانستند و تاکید کردند: برای ایجاد و داشتن زیست بوم ­های موفق باید اجزای مختلف با محوریت کار آفرینان کنار هم قرار گیرند و حمایت دولت و دانشگاه‌ها در موفقیت آنها نقش اساسی دارد.
به گزارش بازارکار به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در یک صد و چهارمین جلسه دبیرخانه این شورا که به ادامه بحث و بررسی پیرامون زیست‌بوم استارت آپ کشور اختصاص داشت، گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط پیمان صالحی معاون نوآوری وتجاری سازی فن آوری این معاونت ارائه شد.
در این گزارش با یادآوری هماهنگی مناسب میان نقش‌آفرینان و کنش‌گران بخش دانش‌بنیان کشور، تاکید شد که کشور  با پشت سر گذاشتن جهش‌های علمی که موجب ارتقای زیرساخت‌های علم و فناوری شد، وارد یک دوره نوین در علم و فناوری شده است.
در بخش دیگری از این گزارش عنوان شد: پس از ورود به این دوره نوین، موضوع اقتصاد دانش‌بنیان مورد توجه قرار گرفت و قوانین و مقررات کشور به سمت حمایت از شرکت‌های فعال در این حوزه متمایل شد.
در ادامه این گزارش به موج توسعه نوآوری در کشور که آغاز این موج به تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان وایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی برمی گردد؛ اشاره و تصریح شد: گزارش دستاوردهای پنج سال اخیر در این حوزه ارائه و این موضوع نیز که این موج توانست زمینه مناسبی برای ایجاد و رشد شرکت‌های نوآور استارت آپ را فراهم سازد مورد اشاره قرار گرفت.
در ادامه این گزارش با تشریح ویژگی‌های زیست بوم استارت آپ مانند خود ایجاد شوندگی و خود توسعه دهندگی تاکید کرد که دولت صرفا نقش حامی و پشتیبان از این زیست بوم را ایفاء می‌کند و برای ایجاد و داشتن زیست بوم­ های موفق باید اجزای مختلف با محوریت کار آفرینان کنار هم قرار گیرند و حمایت دولت و دانشگاه‌ها در موفقیت آن‌ها نقش اساسی دارد.
براساس این گزارش، مرکز شتاب دهی که در پارک‌های علم و فناوری زیر مجموعه معاونت ایجاد شده باعث ایجاد رشد استارت آپ‌ها شده است و هدف آن ترویج کار آفرینی از طریق رشد شتاب­دهی و گسترش پارک های فن­‌آوری می‌باشد.
از طرف دیگر کمک به ایجاد و توسعه استارت آپ‌های پایدار یکی از اهداف مراکز شتاب دهنده است و با بررسی مباحث مطرح در تجارت بین‌الملل معلوم شد یکی از بهترین راهکارها برای نیل به این اهداف رویدادهای کار آفرینی است.
در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمده است: یکی از اهداف شتاب­‌دهنده‌ها ایجاد فضای کار اشتراکی بین چند تیم و تبدیل ایده‌­های خام به ایده­‌های پخته و قابل استفاده و تولید است که یکی از برنامه­‌های و اهداف مراکز شتاب­دهی که از سال ۹۳ ایجاد شده ترویج فضای کارآفرینی و نوآوری است.
در ادامه گزارش ضمن ارائه برخی آمارها در این زمینه این موضوع مورد اشاره قرار گرفت که رویدادهای کار آفرینی در حدود ۵۰ شهر کشور در حال اجرا هستند و این روند خوشبختانه رو به رشد می باشد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این گزارش ضمن تشریح خدمات آموزشی ارائه شده به شرکت‌های استارت آپ، اتصال این شرکت‌ها به شبکه‌های سرمایه‌گذاری ارائه خدمات حقوقی را نیز اشاره کرد.
در ادامه اعضای این کمیسیون به بیان نظرات خود پرداختند؛ که توجه به خروجی روندها و سیستم­‌ها در مدیریت شرکت­‌های دانش بنیان و استارت آپ­ها، در نظر گرفتن نقش و جایگاه همه دستگاه­‌ها مرتبط و مسئول در حوزه استارت آپ‌­ها به سمت حل مشکلات و مسئله محور شدن فعالیت این شرکت­‌ها، استفاده از تجارب سایر کشورها در این زمینه رویه‌­سازی این تجربیات با توجه به مقتضیات و مختصات کشور از آن جمله است.  
همچنین توجه به دانشگاه­‌ها و مراکز پژوهش به عنوان کانون اصلی تولید علم و فناوری، اثر­گذاری سیستم­‌های استارت آپی در زمینه­ های مختلف و دغدغه­‌های مخصوص در زمینه اقتصاد فرهنگ و امنیت اجتماعی و ملی، حمایت از مالکیت فکری و معنوی پس از ورود شتاب دهنده­‌ها عدم تمرکز شتاب دهنده روی محصول و توجه به آثار فرهنگی (منفی یا مثبت) ناشی از فعالیت استارت آپ­‌هایی که  در زمینه خدمات عمومی فعالیت دارند و اهتمام بیشتر به پشتیبانی از استارت آپ‌هایی که در زمینه علمی و فناوری فعالیت دارند و کمک به ایجاد و توسعه آن‌ها از دیگر نظرات اعضای این کمیسیون است.
پس از سخنان اعضای کمیسیون، نسرین سلطانخواه رئیس کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری نیز در سخنانی گفت: مراکز شتاب‌دهنده باید در حوزه بازار و جلب مشتری برای استارت آپ‌هایی که در حوزه‌های فنی وتخصصی فعالیت می کنند، بیشتر کار کنند.
وی افزود: پژوهش با نگاه با نیازهای بازار می‌تواند مکمل فعالیت شرکت‌های استارت آپ باشد.


20 شهريور 1398 12:19
اخبار مرتبط
مراکز شتاب‌دهنده استارت آپ ها را مورد حمایت قرار دهند
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟