فن بازارها در خلق ارزش افزوده در صنایع کوچک موثر هستند

فن بازارها در خلق ارزش افزوده در صنایع کوچک موثر هستند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: فن بازارها در رسالت و اصلی‌ترین اهداف سازمان صنایع کوچک و متوسط که خلق ارزش افزوده از طریق بنگاه های کوچک است، می‌توانند موثر باشند.
محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، روز شنبه در سیزدهمین نشست سراسری فن بازارهای کشور افزود: وزارت صنعت و سازمان صنایع کوچک و متوسط در حال حاضر وظیفه تامین زیرساخت‌های صنعت و فناوری را برعهده دارند و تلاش می‌کنیم تا از بعد سخت افزاری نیاز این بخش‌ها را رفع کنیم.
وی بیان کرد: در حال حاضر ۹۹۰ شهرک، ناحیه و محدوده ویژه اقتصادی داریم که ۸۲۰ واحد در حال بهره برداری است، درواقع اختلاف بین این دو عدد از آن جهت است که مصوبه ما ۹۹۰ شرکت بوده که  بخش کوچکی از آن در حال طی کردن اقدامات نهایی برای بهره‌برداری است.
معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت بیان کرد: از این ۸۲۰ مجموعه فعال، ۵۰۰ شهرک صنعتی و ۳۲۰ ناحیه صنعتی است که گفتنی است ناحیه صنعتی در فضایی کوچک وبا قابلیت محلی ایجاد می‌شود اما شهرک‌های صنعتی در سطح کشور خدمات ویژه تری ارائه می‌کنند.
صالحی نیا افزود: بیش از ۷۹ هزار قرارداد را در مساحت ۳۷ هزار هکتاری در دست اجرا داریم که ۴۴ هزار قرارداد آن به بهره برداری رسیده است و نزدیک به ۳۵ هزار قرارداد نیز منعقد شده که در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی از جمله گرفتن فضا، تجهیزات و امکانات هستند تا به بهره‌برداری نهایی و مرحله تولید برسند.
وی گفت: ۴۴ هزار قرارداد صورت گرفته موجب شده تا ۸۸۰ هزار نفر صاحب شغل شوند و یکی از اهداف ما ایجاد ظرفیت در واحدهای فعال است، برخی واحدهای ما در دسته‌بندی بین ۳۰ تا ۵۰، ۵۰ تا ۷۰ و ۷۰ به بالا هستند و ما سعی می‌کنیم به فراخور فعالیت شان هر کدام را یک پله ارتقا دهیم.
معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت اظهار کرد: فناوری و نوآوری بخشی از تکنولوژی است و ما می‌خواهیم از صنایع کوچک و بزرگ حمایت فناورانه داشته باشیم. قراردادهای منعقد شده در راستای حمایت از فن بازارها است طوری که ۱۴فن بازار در شهرک‌های صنعتی و شرکت های مستقر در شهرک صنعتی مستقر هستند و مایلیم  این تعداد افزایش یافته و در کل کشور توسعه یابد.
صالحی نیا گفت: امروز در کشور با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، اما سعی شده برای تامین مواد اولیه ماشین آلات در خطوط تولید نیازسنجی لازم صورت بگیرد و ما در صنایع کوچک و بزرگ این نیازها را تا حد ممکن تامین می‌کنیم به صورتی که در زنجیره تولید با قیمت تمام شده بسیاری از مشکلاتی که در صنایع ایجاد می‌شود، مرتفع شوند.
رئیس سازمان صنایع کوچک و متوسط در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اهداف ما که آن را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم، این است که فن بازارها بتوانند بخش مهمی از مشکلات کشور را حل کنند.
وی یادآور شد که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور باید بپذیرند با شرکت های کوچک و متوسط ارتباط مستقیم داتشه باشند و نیاز آن‌ها را در قالب این شرکت ها مرتفع کنند.

خبر مرتبط؛

 


9 آذر 1398 15:25
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟