استارتاپ‌های ملک‌یابی چقدر ایجاد اشتغال کردند؟

استارتاپ‌های ملک‌یابی چقدر ایجاد اشتغال کردند؟

کمتر از یک دهه از ورود استارتاپ‌ها به بازار مسکن می‌گذرد، حضوری به غایت گسترده که گویی روش‌های سنتی عرضه و تقاضای مسکن فراموش شده و این امر بدون کمک اپلیکشن‌های ملک یابی امکان‌پذیر نیست.
به گزارش بازارکار، آمارها نشان می‌دهند که از حدود سال ۱۳۹۳ تاکنون نزدیک به ۲۵ سایت تخصصی فعال در زمینه خرید، فروش، رهن و اجاره ملک و آپارتمان وارد بازار کسب و کارهای نوپا شده است؛ این آمار البته بدون در نظر گرفتن سایت‌های متفرقه و فعال در زمینه خرید و فروش آنلاین است.
به همین جهت، راه‌اندازی و گسترش فعالیت کسب و کارهای نوپا در حیطه ملک‌یابی از سال ۹۳ باعث شد تا حد زیادی نرخ حبابی بازار مسکن که پیش‌تر مستاجران و متقاضیان خانه در کلانشهرها را درگیر کرده بود، با اندکی تعدیل نرخ همراه شود.
پس از آن و با رونق هرچه بیشتر شرکت‌های نوپا در زمینه معامله مسکن، بازار پر نوسان و البته پرتقاضای خانه در ایران با تعدیل قیمت‌ها همراه شد. به گونه‌ای که فایل‌های عرضه و تقاضای آپارتمان به سرعت وارد اپلیکشین‌های مربوطه شد و متقاضیان نیز با دیدن عکس و مشخصات دقیق خانه‌ها بسیار راحت‌تر به آنچه نیاز داشتند، دست می‌یافتند.
چگونه استارتاپ‌ها وارد بازار مسکن شدند
قطعا ورود استارتاپ‌ها به بازار مسکن آنچنان که تصور می‌شود، آسان نبود. چرا که همیشه آونگاردها در ابتدای فعالیتشان با مشکلاتی همراه می‌شوند. به طور مثال اواخر سال ۹۲ و اوایل ۹۳ که چند شرکت جدید با عنوان جست‌وجوی آسان ملک آغاز به کار کردند که علاوه بر واکنش بنگاه‌داران، با نارضایتی اتحادیه مشاوران املاک نیز همراه شد؛ چرا که این اتحادیه معتقد بود نباید حضور کسب و کارهای نوپا مانع از فعالیت بنگاه‌داران و مشاوران املاک و در نهایت کسادی بازار آنها شود. جالب بود که آنها هنوز به قدرت استارتاپ‌ها برای کمک به کسب و کارهای سنتی واقف نبودند؛ از این رو فعالیت آنها را در مقابل خود تصور می‌کردند نه در کنارشان.
از این رو راه‌اندازی و به نوعی گسترش این کسب و کارها در میان مردم در سال‌های ابتدایی تا حد زیادی سخت به نظر می‌آمد و رقابت میان چند شرکت تا حدی سخت بود که برخی نگاه غیر قانونی بودن به آنها داشتند. با این حال اما ادامه فعالیت و گسترش استارتاپ‌های ملک‌یابی باعث شد تا این گمان از اذهان کمرنگ‌تر شود تا جایی که مشاوران املاک نیز به کمک اپلیکیشن‌های ملک‌یابی رونق گرفتند.

با گذشت زمان و تاثیر مثبت استارتاپ‌های ملک‌یابی، باعث رونق هرچه بیشتر این کسب و کارها شد. چرا که بازدید از خانه‌های عرضه شده برای بازار فروش، رهن و اجاره هدف‌دارتر شد، زیرا مشتریان می‌توانستند به جای طی مسیر در خیابان‌های شلوغ پایتخت و فرصت کم، با دیدن چند عکس تصمیم بگیرند که آیا این خانه ارزش بازدید حضوری دارد یا خیر؟
استارتاپ‌های ملک یابی چقدر ایجاد اشتغال کردند؟

شاید درحال‌حاضر آمار دقیقی از تعداد شاغلان در این حوزه در دسترس نباشد، اما با وجود حدود ۲۵ استارتاپ خودرویی که شامل تعداد زیادی کارشناس فروش، پشتیبان فروش، برنامه نویس، طراح گرافیست، تیم مارکتینگ و … است، قدم مثبت این حوزه در اشتغال‌زایی موفق را می‌توان نشان داد.
البته این آمار تنها به حوزه استارتا‌پ‌ها محدود نمی‌شود چرا که بسیاری از مشاوران املاک یا بنگاه‌های قدیمی و غیر فعال نیز به واسطه ورود به روش تازه‌ای از جست‌وجوی ملک در شهرها که سال‌های زیادی در کشورهای توسعه یافته اجرایی شده است، رونق یافتند.
همچنین در کنار همه فعالان بازار مسکن، سایر مشاغل همچون لوازم خانگی، لوازم و مصالح ساختمانی، اصناف لوازم صوتی تصویری و … به واسطه ورود به فضای دیجیتال پر رونق‌تر شدند.
کوچ فایل‌های کاغذی به دنیای دیجیتال
با ورود فناوری‌، راه‌اندازی سایت‌های متعدد ملک‌یابی و کمک به افزایش مشتریان شغل سنتی بنگاه‌داری مسکن که معمولا به ساکنان همان منطقه محدود بود، کمک شد تا علاوه بر رونق کسب و کار مشاوران املاک محله‌ها، به یکباره فایل‌های سنتی و کاغذی املاکی‌ها به کمک استارتاپ‌های ملک یابی وارد دنیای دیجیتال شوند.

از این رو با تغییر روش تقاضا و عرضه مسکن در کلانشهرها، نیاز مشتریان نیز بسیار سریع‌تر از گذشته پاسخ داده شد تا جایی که امروز دیگر تصور جست‌وجوی خانه به روش سنتی اقدامی سخت و زمان‌بر محسوب می‌شود.
تعدیل قیمت‌ها پس از رونق استارتاپ‌های ملک یابی
یکی از مزایای قابل توجه ورود استارتاپ‌ها به این حوزه، عرضه بیش از پیش آپارتمان‌های خالی جهت فروش، رهن و اجاره، تعدیل قیمت‌ها در مناطق مختلف و همچنین ورود برخی از واحدهای مسکونی آماده عرضه به بازار که سال‌ها در بازار رهن و اجاره وارد نشده بودند، است.

ورود غیر مستقیم به دنیای دیجیتال باعث شد تا برخی صاحبان املاک که سال‌ها دستی به سر و روی واحد مسکونی‌شان نکشیده بودند و یا آن را خالی نگه‌داشته بودند، نسبت به عرضه به بازار رهن و اجاره ترغیب شوند که این اقدام یکی از دلایل تعدیل قیمت‌ها به واسطه عرضه انبوه است.
وضعیت بازار مسکن در دهه ۸۰ و ۹۰
بازار مسکن به عنوان بازاری پرتقاضا همواره با نوسان قیمتی و جذابیت سرمایه‌گذاری همراه بوده است. به همین دلیل بارها و بارها در طول زمان دچار شوک‌های قیمتی شده است.
حتما شوک قیمتی دهه ۸۰ بازار مسکن را به یاد دارید، شوک ناگهانی نرخ مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۸۶ که نرخ هر متر مربع خانه در تهران را تا دو برابر افزایش داد. در این میان عد‌ه‌ای از دست به نقدها قدرت خرید خانه را از دست دادند و برخی دیگر که خانه خود را فروخته بودند و قصد خرید مجدد داشتند، دیگر فکر صاحب‌خانه شدن را از سرشان بیرون کردند.
به واسطه افزایش نرخ مسکن در تهران، سایر کلانشهرها نیز همین رویه را پیش گرفتند و نرخ هر متر مربع مسکن دو برابر شد.
به دنبال افزایش نرخ مسکن در کلانشهرها و به همراه آن در سایر شهرها، هزینه ساخت مسکن از جمله دستمزدها، مواد و مصالح ساختمانی، لوازم و شیرالات ساختمانی، لوازم خانگی و غیره نیز افزایش نرخ را تجربه کردند.
همین رویه تا شروع دهه ۹۰ ادامه یافت که البته اوایل سال ۹۰ و ۹۱ اندکی رکود نیز بر فضای این بازار حاکم شده بود تا اینکه دوباره در نیمه دوم سال ۱۳۹۱ نرخ مسکن به یکباره تا دو برابر صعود کرد. این بار اما شوک قیمتی باعث شد تا فضای خرید و فروش خانه در کشور به ویژه در تهران با رکود در سال ۱۳۹۲ همراه شود. تا جایی که معاملات در این بخش به شدت کاهش یافت و بازار به سمت رهن و اجاره پیش رفت.

بازار مسکن بیش از یکسال در رکود و کاهش خرید و فروش سپری شد و رفته رفته با اعطای وام‌های مسکن توسط بانک‌ها کمی رونق به بازار برگشت.

به دنبال نوسانات بازار، حدود شش ماه پیش از انتخابات سال ۱۳۹۶ بازار دوباره موجی از رکود را تجربه کرد اما پس از آن به‌تدریج افزایش نرخ مسکن کلید خورد. اما این بار حضور استارتاپ‌های این حوزه باعث شد تا نرخ رقابتی مسکن در محله‌های مختلف بیش از هر زمان دیگری مشهود باشد.
اوایل سال ۱۳۹۸ نیز بازار مسکن در کنار سایر بازارها با نوسانات زیادی مواجه شد، تحت تاثیر نرخ ارز دچار حباب قیمتی شد و رکود نسبی را تجربه کرد، اما همانند سال‌های مشابه این وضعیت، حضور دست به نقدها و متقاضیان خرید خانه باعث زنده ماندن این بازار شد.

از سویی دیگر بازار همیشه فعال اجاره آپارتمان بیش از هر زمان دیگری، آن هم به واسطه حضور پر رنگ استارتاپ‌های کمک به ملک‌یابی، فضا را برای مستاجران تسهیل کرد.

آشنایی با استارتاپ‌های ملک یابی

درحال‌حاضر حدود ۲۵ شرکت فعال در زمینه ملک یابی فعال هستند. برخی از این شرکت‌ها تنها به معرفی واحدهای مسکونی خالی بسنده می‌کنند و با نمایش شماره تماس و آدرس آگهی دهنده، موجر و مستاجر را به یکدیگر ارتباط می‌دهند. اما برخی دیگر رابط میان مشاور املاک و متقاضی مسکن هستند که در این مورد امنیت معامله نیز بیشتر است. البته توصیه می‌شود حتی اگر با معتبرترین استارتاپ جست‌وجو ملک هم خانه مورد نظرتان را انتخاب کردید، حتما نکات اساسی در معامله را رعایت کنید.
منبع: ecomotive

 


11 آذر 1398 14:47
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟