توسعه استارت‌آپ‌های دانشجویی در اولویت فعالیت‌های انجمن علمی قرار دارد

توسعه استارت‌آپ‌های دانشجویی در اولویت فعالیت‌های انجمن علمی قرار دارد

 دبیر سابق انجمن علمی دانشجویان رشته علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس گفت: بیش از ۱۵ دانشجوی نمونه دانشگاهی و نخبگان کشوری در اتاق فکر این انجمن حضور دارند.
به گزارش بازارکار، تارا زارعی در گفتگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشجویی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در خصوص انجمن علمی دانشجویان رشته علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: انجمن علمی علوم دریایی سال ۸۹ توسط فعالان دانشجویی به‌عنوان اولین انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس با همکاری تمامی اعضای رشته‌های دانشکده علوم دریایی شامل شیلات در دو گرایش فراوری محصولات شیلاتی و تکثیر و پرورش، زیست دریا و فیزیک دریا تأسیس شد.
وی ادامه داد: این انجمن با بیش از ۹ سال فعالیت دانشجویی افتخاراتی نظیر برگزاری کارگاه‌های علمی-آموزشی، مناظرات، نشست‌ها، همایش‌ها، بازدیدها و مشارکت در فعالیت‌های علمی-ترویجی کشوری و بین‌المللی، همکاری علمی با سازمان‌های شیلات استان مازندران، پژوهشگاه رویان، مرکز پاستور، سازمان منطقه آزاد چابهار، آموزش‌وپرورش استان را در کارنامه خود دارد.
دبیر سابق انجمن علمی دانشجویان رشته علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه ازجمله افتخارات این انجمن، درخشش در انجمن‌های دانشگاه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، عنوان کرد: بیش از ۱۵ دانشجوی نمونه دانشگاهی و نخبگان کشوری در اتاق فکر این انجمن حضور دارند.
وی افزود: پاییز ۹۷ باهمت فعالان این انجمن شامل دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت‌علمی در راستای چابک سازی و استفاده از نهایت پتانسیل رشته‌های دانشکده علوم دریایی این انجمن موفق به تأسیس چهار انجمن علمی تخصصی مجزا شامل علوم و مهندسی شیلات، زیست دریا، فیزیک دریا و بین‌رشته‌ای در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی شد.

زارعی با تأکید به تغییر رویکرد اجرایی انجمن علمی دانشجویان رشته علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس، گفت: پس از تولد فصل نوین فعالیت‌ها در دانشکده علوم دریایی با توجه به اهداف کلان کشوری، تدوین نقشه راهبردی تحول دانشگاه‌ها و الزام ورود به عصر دانشگاه‌های صنعتی نظیر MIT و هاروارد، همچنین توسعه استارت‌آپ‌های دانشجویی، «کارآفرینی و حمایت از استارت‌آپ‌ها» در اولویت اول انجمن قرار گرفت.

وی در تشریح ایده «بی‌تلاطم در آب با فیش‌‌میش» بیان کرد: در زمستان ۹۷ اتاق فکری انجمن در راستای اهداف کلان دانشگاه مبنی بر استقلال مالی انجمن‌های علمی اقدام به تأسیس پروژه خودکفایی و درآمدزایی کرد. این پروژه با عنوان «بی تلاطم در آب با فیش‌میش» نام‌گذاری شد.

زارعی در خصوص علت نام‌گذاری طرح بی‌تلاطم در آب با فیش‌میش تصریح کرد: وجه‌تسمیه با عنوان «بی‌تلاطم در آب» وجود پشتوانه «علمی» در امور و برنامه‌ریزی‌ها است که منجر به آسایش خاطر و برهم نزدن موازین طبیعت خواهد بود که به‌واسطه این پشتوانه می‌توان از منابع آبی و موجودات زنده این اکوسیستم‌ها برای مباحث تجاری و اقتصادی استفاده کرد.

وی عنوان کرد: همچنین عبارت فیش‌میش با الهام گرفتن از نام یکی از خاص‌ترین ماهیان خلیج‌فارس و دریای عمان یعنی میش ماهی و ترکیب آن بالغت fish ابداع‌شده است که تلفظی شبیه به بیان عامیانه «کش مش» دارد که می‌تواند شیرین، ماندگار و خاطره‌انگیز باشد.

دبیر سابق انجمن علمی دانشجویان رشته علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس در معرفی پویش «سرسبزتر با مدرس» گفت: طرح تحول راهبردی این دانشگاه در رابطه یاری‌رسانی اجتماعی قدمی نوین برداشته است. به‌منظور برآورده سازی اهداف این بسته پویشی تحت عنوان «سرسبزتر با مدرس» در نوزدهم آبان سالروز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه با همکاری اداره آموزش‌وپرورش استان، انجمن علمی علوم و مهندسی شیلات و دانشگاه تربیت مدرس با شعار «هرچه آگاه‌تر باشیم ثروتمندتر خواهیم بود» تأسیس شد.

وی ادامه داد: در مرحله نخست پویش از اساتید، دانشجویان دکتری، آموزش‌وپرورش شهرستان‌های نور و محمودآباد به‌منظور همکاری دعوت به عمل آمد. دانشجویان تارا زارعی، دکتری علوم و مهندسی شیلات، مژده میرکی، مهندسی جنگل‌داری، زهرا درویش‌نیا، دانشجوی دکتری زیست دریا و بیتا روشن‌روان، دانشجوی دکتری مهندسی محیط‌زیست به‌عنوان اولین مدرسان سرسبزتر فعالیت آگاهی بخشی خود را در سطح پنج  دبیرستان از دو شهرستان آغاز کردند.

زارعی عنوان کرد: تاکنون این پویش اقدام به عضوگیری از ۱۰۸ دانش‌آموز به‌منظور آگاهی بخشی درزمینه کارآفرینی همسو با حفاظت منابع طبیعی کرده است. هم‌اکنون اتاق فکر این پویش اعلام کرده است این پروژه در مرحله دوم اجرا است که از مدارس به‌منظور استفاده از فضای آموزشی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس دعوت به‌عمل‌آمده تا سطح آگاهی دانش آموزان عضو در پویش سرسبزتر را ارتقا دهند.

وی گفت: هم‌اکنون پویش دانشجویان انجمن‌ها در حال تدوین کتاب شعر کودک با موضوعیت راه‌های حفاظت و معرفی گونه‌های در معرض انقراض است. که اشعار این مجموعه توسط فریبا عبدالرحمانی دانشجوی ارشد مهندسی محیط‌زیست با گرایش تنوع زیستی دانشگاه تربیت مدرس از اعضای افتخاری انجمن علمی علوم و مهندسی شیلات به تحریر درآمده‌اند.

خبر مرتبط

کارگاه آموزشی روش برگزاری استارت‌آپ سلامت‌روان برگزار شد


24 دی 1398 12:17
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟