استاد که کارآفرین نباشد دانشجو هم کارآفرین نمی شود

معتمدی:
استاد که کارآفرین نباشد دانشجو هم کارآفرین نمی شود

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: ساختار دانشگاه‌ها باید مانند آیین‌نامه‌ ارتقا و ضوابط جذب اساتید برای پیشرفت علم و فناوری تغییر کند؛ چرا که استادی که کارآفرین نباشد دانشجویش هم کارآفرین نخواهد بود.
معتمدی: استاد که کارآفرین نباشد دانشجو هم کارآفرین نمی شود
سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه دانشگاه‌های سطح یک و قدیمی فاصله زیادی تا رسیدن به دانشگاه نسل سوم دارند، گفت: امروز باید فرهنگ علم و فناوری در دانشگاه تغییر کند که این کار باید خارج از دستورالعمل‌های اداری اتفاق بیفتد. درواقع باید بگویم ساختار دانشگاهی باید هرچه سریع‌تر مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا ساختار دانشگاه‌های ما مربوط به نسل یک دانشگاه است.
* ساختار دانشگاهی مربوط به نسل یک دیگر جوابگو نیست
وی افزود: در تمامی پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های سراسر دنیا به قدری رشته‌های میان‌رشته‌ای به وجود آمده است که دیگر در کشور ما ساختار دانشگاهی مربوط به نسل یک دیگر جوابگو نیست. این در حالی است که در هیچ جای دنیا مستقل بودن دانشکده و پژوهشکده معنا ندارد و از طرفی باید بگویم از ۹۰ درصد ظرفیت دانشجوی دکترای کشور ما استفاده نمی‌شود.
* دانشجوی دکتری قبل از شروع تحصیل باید هزینه دانشگاه و استاد خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بپردازد
معتمدی تصریح کرد: در کشورهای خارجی دانشجوی مقطع دکتری قبل از شروع تحصیل باید هزینه دانشگاه و استاد خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بپردازد، همچنین او باید قبل از شروع تحصیل با یک صنعت قرارداد منعقد کند و پس از آن مجوز تحصیل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دریافت می‌کند، این درحالی است که در داخل کشور به هیچ عنوان این اتفاق نمی‌افتد که به تنهایی این موضوع به عنوان یک آسیب بزرگ برای نظام آموزش عالی و اشتغال فارغ‌التحصیلان محسوب می‌شود.


23 بهمن 1398 15:51
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟