آزمون استخدامی جدید شهریور ماه برگزار می شود

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال بازارکار:
آزمون استخدامی جدید شهریور ماه برگزار می شود

وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود در سال 1399 در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار گفت: بحث نیروی انسانی مهمترین مساله آموزش و پرورش است و در تلاش هستیم به محض نهایی شدن مجوز استخدام در قالب ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آرمون استخدامی جدید را شهریورماه سال جاری برگزار کنیم.
دکتر حاج میرزایی که به همراه معاونان خود در این نشست خبری حضور یافته بود همچنین گفت: به محض فراهم شدن شرایط و مجوز ستاد کرونا، آزمون استخدامی معلمان حق التدریس و نهضتی ها نیز در تابستان سال جاری برگزار می شود.

امتحانات نهایی حضوری برگزار می شود
دکتر حاج میرزایی همچنین در این نشست خبری با بیان اینکه در اولین روز بازگشایی مدارس بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان در مدارس حضور یافتند، گفت: امتحانات پایان سال پایه‌های نهم و دوازدهم قطعا حضوری است.
حاجی‌میرزایی با اشاره تعطیلی مدارس در ایام کرونا، اظهار کرد: آموزش‌های دانش‌آموزان از همان روزهای اول تعطیلی مدارس با آموزش تلویزیونی و سپس آموزش مجازی آغاز شد‌‌.

تصمیم برای استفاده از سامانه شاد حاکمیتی است 

وی در ادامه به تجلیل از شبکه شاد برای دانش آموزان و معلمان پرداخت و با اعلام اینکه استفاده از این سامانه تصمیم و نگاه حاکمیتی است خاطرنشان کرد: تا پایان اردیبهشت تمام محتوای آموزشی ارائه می‌شود و با استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان مواجه بوده است به طوری که بیش از ۲۷ میلیون بار محتوای این دروس دانلود شده است.
حاجی‌میرزایی اضافه کرد: با توجه به اینکه آموزش‌های تلویزیونی یک سویه است و نیاز به ارتباط تعاملی داریم، بر این اساس شبکه شاد ایجاد شد که تاکنون ۱۲.۵ میلیون دانش‌آموز، ۹۸ درصد مدیران و بیش از ۸۲ درصد معلمان در آن عضو شده‌اند.

دکتر حاج میرزایی به بازگشایی یک‌ماهه مدارس گفت: بر اساس گزارشی که داشتیم دیروز بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حضور داشتند و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان به مدارس رفتند

رتبه بندی به مصوبه دولت نیاز دارد

وی همچنین درباره عدم صدور احکام ترمیم رتبه‌بندی معلمان به سوالات در این زمینه پاسخ گفت و تصریح کرد: این موضوع نیاز به مصوبه دولت دارد که در انتظار تصویب و ابلاغ این مصوبه داریم.

 حاجی میرزایی تصریح کرد: برای اجرای یک فوق العاده شغل برای معلمان رایزنی‌هایی صورت گرفته و امید است ظرف یکی دو هفته آینده نتایج را اعلام کنیم. این امر نیازمند مصوبه هیئت وزیران است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه متوسط دریافتی معلمان با سایر کارکنان یکسان است افزود: تفاوت این است که در دستگاه‌های دیگر دریافتی های غیرمستمر بیشتر است. بنابراین این گزاره که " حقوق معلمان نیمی از حقوق یک کارمند است" درست نیست.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تلاش کردیم مطالبات معوق فرهنگیان از سال‌های گذشته را علیرغم مضایق مالی دولت  در سال ۹۸ تسویه کنیم گفت: تمام تلاش ما بهبود شرایط کاری معلمان است.به گفته حاجی میرزایی تاخیری در پرداخت حقوق معلمان حق التدریس نیز ایجاد نشده است.

حمایت آموزش و پرورش از حقوق معلمان مدارس غیردولتی  

وزیر آموزش و پرورش درباره حقوق معلمان مدارس غیر انتفاعی در شرایط بحرانی شیوع کرونا اظهار داشت: معلمان مدارس غیردولتی تحت حمایت آموزش و پرورش هستند و موسسان نسبت به پرداخت کامل حقوق آنها موظف هستند. اگر در پرداخت حقوق آنها تاخیری وجود داشته باشد، حتما رسیدگی می شود.
حاجی میرزایی افزود: مدارس از  روز گذشته بازگشایی شدند تا دانش آموزانی که نیاز به راهنمایی در  محتوای دروس  دارند، برای  رفع  اشکال در  مدرسه ‌حاضر شوند. بین ۹۵ تا ۱۰۰ در صد معلمان و ۱۰ تا ۱۵ درصد  دانش آموزان روز گذشته در مدرسه حضور یافتند.
وی با بیان اینکه مدارس برای حضور دانش آموزان ضدعفونی شده است، یادآور شد: حضور  دانش آموزان در مدارس به صورت داوطلبانه است تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین فاصله اجتماعی انجام شود.

نزدیک به 13 میلیون نفر به شاد پیوستند 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازی سامانه شاد برای  آموزش مجازی دانش آموزان یادآور شد: تاکنون بیش از ۱۲ میلیون  و ۵۰۰ هزار دانش آموز به این سامانه پیوسته‌اند. همچنین برای استمرار آموزش آن دسته از  دانش آموزانی که به شبکه شاد دسترسی نداشتند، بسته‌های یادگیری در مناطق روستایی تهیه و توزیع  شد.
دکتر حاجی میرزایی گفت: ۹۸ درصد از مدیران مدارس و بیش از ۸۲ درصد از معلمان در شبکه شاد  عضو هستند. عده‌ای از دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم به آموزش های تلویزیونی، شبکه شاد و فضای مجازی دسترسی نداشتند. از این رو  برای آنها کلاس های حضوری و تهیه و ارسال درسنامه صورت گرفت.
وی همچنین درباره مصرف اینترنت در فضای شاد افزود: استفاده از  اینترنت در شبکه شاد برای کاربران رایگان شده است، البته برای تحقق این امر وزارت ارتباطات در کنار آموزش و پرورش بود.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه شبکه شاد هزینه چندانی برای این وزارتخانه نداشته است، عنوان کرد: قرارداد پولی برای ایجاد و راه اندازی شبکه شاد منعقد نشده است. قرارداد صلح نوشته شده است.
حاجی میرزایی با بیان اینکه بیش از ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پیام در شبکه شاد رد و بدل شده است، ادامه داد: سرعت آپلود و دانلود فایل‌ها نیز در شبکه شاد بالا رفته و همچنین بیش از یک میلیارد و دویست میلیون فایل در این شبکه بارگذاری شده است.
وی خاطرنشان کرد: هرچند این شبکه کاستی ‌هایی  دارد، اما ارزیابی خانواده‌ها  از شبکه شاد مثبت بوده است؛ چرا که ظرفیت بالایی در امکان برقراری  ارتباطات به صورت زنده وجود  دارد. شبکه شاد قابلیت‌های دیگری نیز دارد که به زودی فعال می‌شود.
شاد بومی وحاکمیتی است 
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در تمام کشورهای دنیا برای استمرار آموزش دانش آموزان از آموزش مجازی استفاده شده و هیچ روش دیگری نمی‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد. از سوی دیگر در سایر  کشورها اپلیکیشن های آموزشی را در شبکه های بین المللی مانند گوگل و مایکرو سافت قرار  داده‌اند، اما شاد یک شبکه بومی با توجه به ظرفیت های آموزشی داخل کشور است که هر چند کاستی‌هایی دارد، باید برای رفع این کاستی‌ها تلاش شود.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در شرایط بحرانی کرونا ضرورت دارد شرایط مقابله را به رسمیت بشناسیم و برای  از بین بردن ضعف‌ها  تلاش شود، یادآور شد: در حال حاضر در  یک رزمایش هستیم که در محیط واقعی اتفاق افتاده است. از این رو آموزش و پرورش سناریوهای مختلفی را برای استمرار آموزش دانش آموزان در نظر گرفت که اکنون با بازگشایی مدارس باید ارزیابی دقیقی از  این سناریوها صورت  گیرد تا اگر در سال‌های تحصیلی آینده باز هم چنین مشکلی رخ  داد، امکان رویارویی با این مشکل را داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره اخبار مربوط به بازگشایی مدارس اعلام کرد: از  خانواده‌ها  درخواست می‌شود برای کسب اخبار مربوط  به تعطیلی  و بازگشایی مدارس به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا توجه کنند و به شایعات بدون منبع  معتبر بها ندهند. درحال حاضر در فاصله بین ۲۷ اردیبهشت تا ۲۷ خرداد مدارس آماده خدمات رسانی به دانش آموزان برای رفع اشکال درسی هستند.
دکتر حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: در هفته‌های گذشته خبری توسط یکی از رسانه‌ها درباره بازگشایی مدارس عنوان شد که آموزش و پرورش  نیز آن را تکذیب کرد. برای حضور دانش آموزان در مدارس باید براساس  نظر ستاد ملی مبارزه با  کرونا و تصمیم ها و  ارزیابی های وزارت بهداشت اقدامات لازم صورت گیرد.
وی ادامه داد: سلامت دانش‌آموزان برای آموزش و پرورش اهمیت دارد، از  این رو به طور کامل به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند هستیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دانش آموزان ابتدایی بیش از دانش آموزان متوسطه در مدارس حضور یافتند، گفت: تاکید شده  معلمان در دوره بازگشایی مدارس این  اطمینان را پیدا کنند که مهارت پایه خواندن، نوشتن و حساب کردن در دوره ابتدایی کسب شده است.
حاجی میرزایی گفت: براساس آمار، روز گذشته تعداد دانش آموزان ابتدایی که به مدرسه رفتند، بیشتر از دانش آموزان متوسطه بود.
 وی افزود: ظرفیت‌هایی برای اوقات فراغت دانش آموزان در شبکه شاد ایجاد شده است که پس از امتحانات فعال می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره امتحانات حضوری کلاس نهمی‌ها گفت: سیاست آموزش و پرورش این است که آزمون‌های سرنوشت ساز باید حضوری برگزار شود که پایه نهم و دوازدهم از این جمله است. آزمون‌ها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود تا منافع دانش آموزان حفظ شود.

دکتر حاجی میرزایی همچنین درباره این خبر درباره  بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور اظهار داشت: این صحبت دقیق نیست و توسط منبع رسمی اعلام نشده است. هنوز درباره زمان بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید تصمیم گیری نشده و این تصمیم گیری به شرایط  آن  زمان بستگی دارد.
وی همچنین درباره واریز نوبت دوم و سوم سرانه بهداشتی مدارس اعلام کرد: سرانه‌های بهداشتی در یک مرحله به استان‌ها تخصیص یافت و در نوبت اول، کنترل بهداشتی و ضدعفونی مدارس صورت گرفت. اگر لازم باشد تخصیص دیگری هم اختصاص داده می شود و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.
 مدارس غیردولتی تسهیلات کرونایی دریافت می کنند

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر عدم پرئاخت حقوق معلمان مدارس غیردولتی گفت: دولت 17 هزار میلیارد تومان برای حمایت از کسب وکارهای آسیب پذیر از کرونا اختصاص داده که این تسهیلات برای مدارس غیردولتی تعلق می گیرد.

وی افزود: معلمان مدارس غیردولتی تحت حمایت ما هستند و موسسان موظف به پرداخت کامل حقوق آنها هستند و اگر تاخیری وجود داشته باشد حتما پیگیری و رسیدگی می شود.

وی افزود: ما در ازای خدمات موسسان، تسهیلاتی را برای مدارس غیردولتی تسهیلاتی درنظر گرفتیم و در صورتی که حقوق معلمان را کامل بپردازند می‌توانند از ۱۶ میلیون تومان وام کم بهره به ازای کارکنان بهره‌مند شوند.

گفتنی است مشروح مصاحبه آقای دکتر حاج میرزایی و همچنین مصاحبه کامل و اختصاصی بازارکار با معاونان محترم وزیر پنج شنبه اول خرداماه جاری چاپ و منتشر می شود. 

خبر مرتبط؛

امسال بخش قابل توجهی از معلمان حق‌التدریس استخدام می‌شوند

 


28 ارديبهشت 1399 13:14
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟