انهدام باند جاعلان مدارک تحصیلی در پایتخت

انهدام باند جاعلان مدارک تحصیلی در پایتخت

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری ۴ عضو باند جاعلان مدارک تحصیلی خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس؛ سرهنگ سعید راستی گفت: یکی از نهاد‌های دولتی به مرکز فوریت‌های پلیسی تماس و از ارائه مدرک جعلی شهروندی اعلام شکایت کرد که ماموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی بلافاصله با دریافت این خبر، بررسی موضوع را در دستور کار قرار دادند.
رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ افزود: شاکی اظهار داشته فردی با در دست داشتن گواهی موقت پایان تحصیلات دوره پیش دانشگاهی، درخواست تایید اصالت مدرک مذکور را کرده است، ولی در بررسی ارکان و اصالت مدرک مشخص شد مدرک، جعلی و فاقد اصالت است.
این مقام انتظامی ابراز داشت: با توجه به حساسیت موضوع، مأموران پس از انجام تحقیقات فنی دریافتند، فرد مورد نظر بدون اینکه در جلسات کلاس‌های درسی و امتحانات شرکت کند از طریق آشنایی با یک جاعل، مدرک تحصیلی جعلی را در قبال پرداخت وجهی تحویل گرفته و برای تأیید گواهی موقت به یک از نهاد‌های دولتی مراجعه کرده است.
وی بیان داشت: ماموران پس از تحقیقات تکمیلی از متهم و انجام کار فنی و اطلاعاتی به این نتیجه رسیدند که یک باند چند نفره جاعل مدرک تحصیلی در چند استان کشور، این فعالیت مجرمانه را به صورت کاملا حرفه‌ای و در شبکه گسترده انجام می‌دهند و در قبال دریافت مبالغ هنگفتی از متقاضیان، مدارک تحصیلی به آن‌ها مدرک جعلی تحویل می‌دهند.
این مقام انتظامی با بیان اینکه مخفیگاه یکی از جاعلان در حوالی محله "اتابک" تهران و ۳ تن دیگر در استان‌های فارس و قم شناسایی شد، ادامه داد: با هماهنگی‌های قضائی و اخذ نیابت قضائی روز گذشته در چند عملیات ضربتی و هماهنگ هر ۴ عضو این باند در تهران، استان فارس و شهر قم در مخفیگاهشان دستگیر شدند.
رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ با اشاره به اینکه از مخفیگاه متهمان ۲۰۰ مدرک آماده به تحویل کشف شد، گفت: هر ۴ متهم به این پلیس انتقال و در بازجویی‌های اولیه به جرم ارتکابی با همکاری یکدیگر اعتراف کردند.
وی تصریح کرد: متهمان در بازجویی تکمیلی اظهار داشتند با اخذ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال از متقاضیان برای آن‌ها مدرک تحصیلی و سایر مدارک جعلی صادر می‌کردند و تا کنون ۱۰ میلیارد ریال به این طریق به دست آورده اند.
سرهنگ راستی با اشاره به اینکه در بازرسی از مخفیگاه متهمان، علاوه بر مدارک تحصیلی ۲۵ مهر مربوط به نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی کشف شد، خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.


13 خرداد 1399 11:1
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟