پرداخت تسهیلات کرونایی به کسب و کارها از شنبه آینده آغاز می شود

دکتر منصوری معاون وزیر تعاون در نشست خبری با اصحاب رسانه؛
پرداخت تسهیلات کرونایی به کسب و کارها از شنبه آینده آغاز می شود

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از آغاز فرآیند اعطای تسهیلات به کسبی و کارها از شنبه آینده خبر داد و اعلام کرد: این تسهیلات با سود 12 درصد توسط 20 بانک در سراسر کشور به کسب و کارهای متاثر از کرونا پرداخت می شود.
به گزارش خبرنگار بازارکار، دکتر عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز(19خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره وضعیت بنگاه های آسیب دیده از کرونا اظهار کرد: 2 میلیون بنگاه و 6میلیون نفر شاغل از کرونا آسیب دیده اند که تلاش وزارت کار این است تا با ارائه تسهیلات از این کسب و کارها و افراد حمایت نماید.
دکتر منصوری با بیان اینکه در حال حاضر 75 هزار پرونده در بانک های عامل که با هماهنگی بانک مرکزی تعیین شده موجود است، گفت: از روز شنبه 24 خرداد  پرونده افراد متقاضی ثبت نام شده به شعب بانک هایی که خودشان انتخاب کرده اند ارسال و پرداخت تسهیلات آنها آغاز می شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه از جمعیت 6میلیون نفری شاغل، 3میلیون و 200 هزار نفر از آنها بیمه شده و مابقی بیمه نشده هستند گفت: تسهیلات 12درصدی دوران کرونمایی به این تعداد تعلق می گیرد. برای آنهایی که که بیمه نیستند یا سابقه بیمه ندارند امروز در کارگروه اقتصادی ستاد ملی کرونا تصمیم گیری می شود.
49 هزار میلیارد تسهیلات برای بنگاه ها
وی با اشاره به تهیه یک بسته حمایت از کسب و کار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته اول اسفندماه سال گذشته(1398) ادامه داد: با مشارکت  20 بانک ارائه تسهیلات به میزان 49 هزار میلیارد تومان به بنگاه ها در دستور کار قرار گرفته است که سازوکار ارائه 44 هزار میلیارد تومان از این تسهیلات آماده است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتعال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رقم تسهیلات تخصیص داده شده به بنگاه ها نیز اشاره کرد و گفت: تسهیلاتی به میزان 6میلیون تومان برای رانندگان مسافری خویش فرما، 12 میلیون تومان برای بنگاه های  آسیب دیده از کرونا به ازای هر فرد و 16 میلیون تومان هم برای بنگاه های که به دستور دولت تعطیل شده اند در نظر گرفته شده است.
دو میلیون و دویست هزار بنگاه آسیب دیده از کرونا
«عیسی منصوری» اظهار داشت: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه اقتصادی به طور جدی از شیوع بیماری کرونا آسیب دیدند که ۶ میلیون اشتغال را در بر می‌گیرد
وی افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه کد بیمه‌ای دارند و از طریق اطلاعات سازمان تامین اجتماعی شناسایی شده و نیروی کار تحت پوشش احصاء می‌شوند و وضعیت بنگاه‌هایی که کد بیمه‌ای ندارند را به صورت جداگانه دنبال می‌کنیم.
معاون توسعه اشتغال وزارت کار افزود: از میان جمعیت ۶ میلیون شاغل در این واحدها، سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه دارای بیمه و دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فاقد بیمه هستند.
۲۰ بانک‌ تسهیلات می دهند
وی اظهارداشت: پس از اینکه ارایه تسهیلات به کسب و کارها در دستور کار قرار گرفت، ۲۰ بانک‌ در این موضوع مشارکت کردند و مقرر شد ۴۹ هزار  میلیارد تومان با سود ۱۲ درصد اعطا شود که تاکنون ۴۴ هزار میلیارد تومان از  این رقم عملیاتی شده است.
منصوری درباره روند کار گفت: در این فاز یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه، پیامک دریافت کرده و سپس در سامانه کارا ثبت نام کردند
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: میزان تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه‌های آسیب‌دیده ۱۲ میلیون تومان است. بنگاه‌هایی که بالاجبار تعطیل شدند به ازای هر کارکن ۱۶ میلیون تومان می‌گیرند و رانندگان مسافری (درون‌شهری و برون‌شهری) خویش‌فرما نیز مشمول وام ۶ میلیون تومانی شده‌اند
وی ادامه داد: در ابتدا قرار بود بنگاه‌هایی که حفظ اشتغال داشتند تسهیلات دریافت کنند، اما چنانچه بنگاهی اگر یک نفر شاغل داشته باشد نیز مشمول دریافت تسهیلات است
منصوری اطهارداشت: در حال حاضر با ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیررسته مواجه هستیم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه را می‌شوند
۲۲۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام کردند
وی بیان کرد: تاکنون ۲۲۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام و ۱۲۶ هزار بنگاه واجد شرایط بوده‌اند که ۲۳۸ هزار نفر اشتغال مشمول حمایت شده‌اند و حدود ۷۵ هزار پرونده در بانک‌های ۲۰ گانه تشکیل شده است. از روز شنبه افراد متقاضی ثبت نام شده که پرونده‌شان به بانک ارسال شده به شعب منتخب خود مراجعه و تسهیلات را دریافت خواهند کرد
معاون توسعه اشتغال وزارت کار گفت: تلاش کردیم اخذ ضمانت شرایط برای کارفرمایان، تسهیل شود، براین اساس برای وام زیر ۱۶ میلیون تومان فقط سفته یا چک، بین ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته با دو ضامن، ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون سفته و ضامن با بانک است.
چرا مبلغ بیمه بیکاری برای بیکارشدگان کرونا کم شد؟
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال خبرنگار بازارکار گفت: مبلغ بیمه بیکاری برای کسانی که متاثر از کرونا هستند متفاوت است و سازمان برنامه و بودجه در زمینه میزان مبالغ پرداختی تصیم گرفته است.
وی با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همان میزان بیمه بیکاری مقرر در قانون را پیشنهاد و درخواست داده است افزود: سازمان برنامه و بودجه علیرغم پیشنهاد وزارت تعاون و کار پرداختی ها را انجام داده است.
بیمه بیکاری 103 هزار نفر واریز شد
عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار و رفاه اجتماعی همچنین اعلام کرد: تعداد بیکارانی که بر اثر کرونا بیکار شده‌اند طبق ثبت نام شدگان در سامانه جامع اشتغال و بیکاری در اسفند ماه ۸۴۰ هزار نفر بودند که در ماه‌های بعد این روند رو به کاهش گذاشت به گونه‌ای که تعداد متقاضیان برای دریافت بیمه بیکاری در خرداد امسال به ۲ هزار و ۸۰۰ نفر کاهش یافت.
وی ادامه داد: از ۸۴۰ هزار نفر ثبت نام شده از اسفند تاکنون، تعداد ۷۰۳ نفر مشمول بیمه بیکاری می‌شدند. از این تعداد ۲۴۱ هزار نفر فقط بیکار شده در اسفند سال گذشته بودند که برایشان پیامک ارسال شده و تاکنون ۱۱۰ هزار متقاضی مقرری بیمه‌ای شماره حساب اعلام کرده‌اند و برای ۱۰۳ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری واریز شده و تا ۱۰ روز آینده برای ۲۶۰ هزار نفر دیگر نیز بیمه بیکاری واریز می‌شود
کاریابی ها همچنان ماموریت خود را انجام خواهند داد

دکتر منصوری درباره این سوال بازارکار مبنی آیا موضوع بیمه بیکاری از ماموریت کاریابی ها حذف می شود گفت: این شایعه نادرست است و صحت ندارد و کاریابی ها مثل گذشته موضوع بیمه بیکاری را برعهده خواهند داشت.
 


19 خرداد 1399 14:11
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟