استادان بازنشسته کمتر تدریس و بیشتر پایان‌نامه هدایت می‌کنند

پاسخ وزارت علوم به انتقاد دانشجویان از حضور استادان بازنشسته در آموزش‌های الکترونیکی:
استادان بازنشسته کمتر تدریس و بیشتر پایان‌نامه هدایت می‌کنند

 مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پی اعتراض تعدادی از دانشجویان نسبت به استفاده از استادان بازنشسته در آموزش‌های الکترونیکی تاکید کرد که این استادان کمتر تدریس و بیشتر پایان‌نامه هدایت می‌کنند.
به گزارش بازارکار، دانشجویان بعد از گذشت پنج ماه از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کلاس های درس، همچنان با چالش های آموزش الکترونیکی که برای اولین بار به صورت گسترده در سطح آموزش عالی ارایه شد، دست و پنجه نرم می کنند.
یکی از این مشکلات که توسط برخی دانشجویان در فضای مجازی مطرح شد، پایین بودن سطح دانش استادان بازنشسته نسبت به نحوه استفاده از وسایل پیشرفته سخت افزاری و نرم افزاری در آموزش های مجازی است که گاهی مشکلاتی را برای دوطرف ایجاد می کند.

مسعود شمس بخش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره توان پایین علمی استادان بازنشسته در آموزش های الکترونیکی، اظهار داشت: دانشگاه ها مجاز هستند به استادان بازنشسته تا ۱۰ واحد اجازه تدریس بدهند؛ بنابراین آنها کمتر تدریس دارند و بیشتر برای مشاوره و هدایت پایان نامه در دانشگاه فعالیت می کنند.

وی با بیان این که استادان بازنشسته با سیستم آموزش مجازی کمتر آشنا هستند، افزود: این مساله شامل همه استادان بازنشسته نمی شود اما ممکن است برخی از آنها در ارایه دروس به شکل مجازی مشکل داشته باشند؛ به همین دلیل عمده وقت آنها برای پایان نامه ها و رساله ها می گذرد.

مشاور وزیر علوم در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست در زمینه آموزش های مجازی از استادان جوان تر استفاده شود، تاکید کرد: دانشگاه ها در مورد نحوه به کارگیری استادان جوان تصمیم می گیرند و از استاد بازنشسته در شرایطی که چاره ای نیست و درسی روی زمین مانده یا تخصص همان استاد است، استفاده می شود.

به گفته مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، به طور معمول اینطور نیست که استاد حتماً بعد از بازنشستگی دعوت به کار شود.

شمس بخش درباره ادامه همکاری استادان بعد از بازنشستگی، خاطرنشان کرد: استاد بازنشسته ای برای دعوت به کار نداریم؛ چرا که این استادان از دانشگاه نرفته اند فقط ارتباط استخدامی آنها با دانشگاه قطع می شود.

وی افزود: اتاق های آنها در دانشگاه حفظ شده است و از توان علمی آنها به عنوان پیشکسوت در موارد مورد نیاز استفاده می شود؛ اما پرداخت حقوق شان از سوی صندوق بازنشستگی کشوری صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی در مردادماه ۹۷ با ارسال نامه ای به دانشگاه ها بر لزوم تدام و حضور اعضای هیأت علمی بازنشسته که مرتبه علمی استادی دارند، تاکید کرد.

در این نامه آمده است: به منظور حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای ساختار علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تداوم حضور اعضای هیأت علمی دارای مرتبه علمی استادی که با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آیین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی به افتخار بازنشستگی نائل می شوند، همچنین بهره‌مندی از ظرفیت علمی استادان فرهیخته آموزش عالی به ویژه استادان شاخص علمی در فضای علمی کشور و جبران خلأ ناشی از اجرای ضوابط و مقررات بازنشستگی برای آنها مقتضی است دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی تمهیدات و ترتیبات ذیل را اتخاذ کنند:

- فرآیند بازنشستگی اعضای هیأت علمی باید با ملاحظات پیش کسوتی آنان و در نظر گرفتن همه جوانب فرهنگی و اعمال تشریفات مرسوم و متعارف طراحی و با قدردانی شایسته انجام شود.

- در حد مقدورات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، امکانات، فضای کافی و خدمات مناسب برای حضور استادان شاخص و برجسته علمی بازنشسته فراهم شود.

- با استفاده از ظرفیت موجود در آیین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی، زمینه حضور و بهره‌مندی از خدمات آموزشی و پژوهشی استادان برجسته علمی بازنشسته، به ویژه جهت راهنمایی رساله‌ها و پایان نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی فراهم شود.


8 تير 1399 15:44
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟