وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی باید به کاریابی ها اعتماد کند

رییس انجمن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی استان تهران:
وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی باید به کاریابی ها اعتماد کند

کاریابی ها سالهاست که خدمات مختلف خود از جمله بیمه بیکاری را به نحو مطلوب انجام می دهند و وزارت کار باید به کاریابی های اعتماد کنند.
لیلی دانشمندی رییس انجمن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی استان تهران درگفت وگو با بازارکار ضمن اعلام مطلب فوق گفت:  مراکز کاریابی با توجه به مصوبات هیئت وزیران و آیین نامه ها به خوبی می توانند بخش هایی از  وظایف وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی  را به عهده گیرند.
وی درادامه افزود : در بند پ ماده 67 برنامه ششم آمده است که کلیه دستگاهها ووزارت خانهها می توانند کلیه امورشان را به بخش خصوصی واگذار کنند ،  بر همین اساس کاریابی ها موفق شده اند از سازمان برنامه و بودجه ، خرید خدمت بیمه بیکاری  را گرفته و به انجام رسانند  .
 دانشمندی افزود : درحالیکه وزارت کار درگذشته امور بیمه بیکاری را به صورت سنتی انجام می داد و بستر لازم برای این کار را نداشت کاریابی ها به خوبی از عهده این امر بر آمدند  اما متاسفانه به دلایل ناشناخته در ایام شیوع کرونا و اوج بیکاری درحالیکه کاریابی ها برای ادامه خدمت خود دراین راستا آمادگی داشتند آن وزارتخانه با رویکردی جدید ، حذف کاریابی ها را   از این چرخه شروع نمود که این مسئله جای بررسی دارد.
رییس انجمن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی استان تهران با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای  اصل 44 قانون اساسی گفت : وزارت کار باید از توان  و ظرفیت کاریابی ها استفاده و علاوه بر تشکیل پرونده برای متقاضیان مستمری بیمه بیکاری سایر وظایفی را که امکان واگذاری آنها هست به مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها برون سپاری کند .
دانشمندی تشکیل پرونده بیمه بیکاری را کاری تخصصی دانست که کاریابی ها براساس آمار موجود در انجام آن موفق بوده اند اما رویکردهای نادرست و گرایش به واگذاری مراحلی از آن به واحدهای غیر تخصصی سبب شده  بیشترین آسیب به کارگران که اصلی ترین متقاضیان مستمری بیمه بیکاری هستند  وارد شود  .
وی درپایان گفت : با توجه به برنامه ششم امید است که مسولین تا دیرنشده تدابیری اتخاد کنند که امور مربوطه به کاریابی ها واگذارشده و آنها نیز بتوانند به عنوان بخش خصوصی به جایگاه واقعی خود برسند وایفای نقش نماید. 


21 تير 1399 10:13
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟