بی‌اطلاعی شركت‌های دانش‌بنیان از امكانات قابل استفاده در نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی

بی‌اطلاعی شركت‌های دانش‌بنیان از امكانات قابل استفاده در نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی

رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌ و‌کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: در حال حاضر شرایط حمایتی و امكانات جهت استفاده شركت‌های دانش‌بنیان در نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی، دانشگاه شیراز، پارك علم و فناوری و غیره وجود دارد اما بسیاری از شركت‌ها برای استفاده از آن‌ها بی‌اطلاع هستند.
به گزارش ایكنا از فارس، امید ماهرانی، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌و‌کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس امروز، ۲۴ شهریورماه در جلسه این کمیسیون که به‌صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، گفت: در حال حاضر شرایط حمایتی و امکانات جهت استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان در استان وجود دارد اما به‌دلیل عدم اطلاع‌رسانی مناسب، شرکت‌ها برای استفاده از آن‌ها بی‌اطلاع هستند.
وی بیان کرد: مراکزی از جمله پارک علم و فناوری، پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان، شهرک فناوری صنایع شیمیایی شیراز، کارخانه نوآوری، جهاددانشگاهی شیراز و دانشگاه شیراز امکانات و ظرفیت‌هایی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارند که متأسفانه این شرکت‌ها به دلیل گستردگی نوع فعالیت از این امکانات برای استفاده بی‌اطلاع هستند.
ماهرانی افزود: این رویه موجب عدم استفاده شرکت‌ها از شرایط و امکانات موجود شده است که دو آسیب بزرگ فرصت‌سوزی و ایجاد اختلال در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را در پی دارد.
وی با بیان اینکه در شرکت‌های دانش‌بنیان استان خدمات و دستاوردهای خوبی وجود دارد، گفت: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان برای رفع نیازهای خود نیازمند حمایت‌هایی هستند که در استان قابل انجام است اما فعالان در شرکت‌های دانش‌بنیان استان که عموما افراد جوان و نخبه هستند نمی‌دانند به کجا مراجعه و چگونه از حمایت‌ها استفاده کنند.
رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌و‌کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: عملکرد جزیره‌ای مراکز ارائه حمایت به شرکت‌های دانش‌بنیان موجب شده شرکت‌ها نیز مشاورپذیر نباشد و این در حالی است که هنوز ارتباط مثبت و منطقی بین شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز مرتبط با آن‌ها در استان ایجاد نشده است.
وی ادامه داد: ما در این کمیسیون بنا داریم با برگزاری جلسات و برقراری ارتباط با مراکز مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم راهکارهای خوبی جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و حمایت‌های سازمان‌های مذکور تبیین کنیم.
ماهرانی با اشاره به جلسات برگزار شده اتاق بازرگانی فارس با پارک علم و فناوری و پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان در هفته گذشته گفت: عمده معضلات شرکت‌های دانش‌بنیان بخشنامه‌های ۱۱/۱۴ و ۱۲/۱۴ سازمان تأمین اجتماعی، بازاریابی ضعیف شرکت‌های دانش‌بنیان، عدم برخورداری از استراتژی توسعه در استان ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات بانکی و نحوه ممیزی در استان عنوان شد.
وی تصریح کرد: برنامه‌هایی از جمله برگزاری دوره‌های آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان با قوانین، برگزاری تورهای صنعتی، برگزاری سمینار جهت کشب و کاری نوین و نحوه مبدل شدن به شرکت‌های دانش‌بنیان برای شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است که تلاش می‌کنیم بتوانیم دوره‌های آموزشی مؤثری را برای فعالان این بخش برگزار کنیم.
در ادامه این جلسه علی دقت، سر ارزیاب معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گزارشی با عنوان خلاصه قوانین و خدمات توانمندسازی و توسعه کسب و کار شرکت‌های دانش بنیـان را ارائه کرد و گفت: شرکت دانش‌بنیان را شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به‌منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید كارگروه می‌رسد.
دقت ضمن توضیحاتی در خصوص فرآیند ثبت‌نام و ارزیابی شرکت‌های مذکور افزود: شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی صرفاً با داشتن یک محصول دانش‌بنیان می‌توانند به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان تایید شوند.
وی بیان کرد: حوزه‌های فنی محصولات شامل فناوری اطلاعات و ارتباطات، نفت، گاز و پتروشیمی، پلیمری و شیمیایی، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، مواد پیشرفته، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته، الکترونیک، مخابرات، قدرت، لیزر، سامانه‌های هوشمند و تجهیزات پزشکی است.
دقت اظهار كرد: ایرادهای عمده شرکت‌های دانش‌بنیان عدم اطلاع از قوانین ارزیابی دانش‌بنیان و عدم اطلاع از شاخص‌های اختصاصی ارزیابی محصول است.


25 شهريور 1399 9:43
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟