۱۳۳۵ هسته‌ فناور، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد فعالیت دارند

مدیرکل کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاهآزاد اسلامی
۱۳۳۵ هسته‌ فناور، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد فعالیت دارند

 مدیرکل کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد ضمن تشریح روند تبدیل تیم‌های علمی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: ما ۱۳۳۵ هسته‌ فناور، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد داریم که از این تعداد ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در مراکز رشد دانشگاه فعال هستند.
قباد بهزادی‌پور، مدیرکل کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاهآزاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم با اشاره به وضعیت مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: 138 مرکز رشد در دانشگاه آزاد وجود دارد که وظیفه اصلی این مراکز، تبدیل یک تیم به یک شرکتِ دارای محصول است که توانسته مجوزهای اولیه را بگیرد.
وی با بیان اینکه تیم‌ها براساس یک ایده که تبدیل به یک محصول فناورانه می‌شود، شکل می‌گیرند، تصریح کرد: ایده اولیه به شتاب‌دهنده‌ها رفته و در آنجا پخته شده و آموزش‌های مهارتی از جمله اصول ثبت شرکت، اصول نگارش بیزینس‌پلن، موضوع مالیات، حسابداری و مارکتینگ را خواهند دید تا یک تیم بتواند شروع به ثبت شرکت و تولید محصول مورد نظر کند.
بهزادی‌پور با اشاره به ورود تیم‌ها به مراکز رشد گفت: بعد از اینکه یک تیم توانست بیزینس‌پلن یا برنامه کسب‌و‌کار خود را براساس نیاز بازار بنویسد، به مراکز رشد داده خواهد شد که این مراکز داوری آن را برعهده خواهند گرفت؛ اگر تیمی شرکت نداشته باشد و در واقع شخصیت حقوقی نداشته و متشکل از چند دانشجو یا هیئت علمی باشد، به آن "هسته فناور" می‌گوییم و قرارداد هسته فناور نیز با آنها بسته خواهد شد؛ اگر تیم‌ها شرکت و ماهیت حقوقی داشته باشند به آنها "واحد فناور" گفته می‌شود که هرکدام از اینها براساس اینکه هسته فناور یا واحد فناور باشند، از یکسری امتیازات در مرکز رشد دانشگاه آزاد برخوردار خواهند شد.
مدیرکل کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاهآزاد اسلامی از ارائه معرفی‌نامه به تیم‌ها برای ارائه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت و افزود: ما به تیم‌ها کمک می‌کنیم تا بعد از تولید محصول خود، بتوانند مجوزها و استانداردهای لازم را بگیرند و بعد از دریافت استانداردها نیز، برای گرفتن مجوز دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به آنها گواهی داده می‌شود.
وی متذکر شد: تیم‌ها در سامانه http://daneshbonyan.isti.ir/ ثبت‌نام کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه می‌کنند و بعد از آن نیز دبیرخانه معاونت، ارزیاب خود را برای ارزیابی خواهد فرستاد که بعد از تایید صلاحیت آنها، مجوز دانش‌بنیان سطح یک یا سطح 2 به آنها داده می‌شود.
 مدیرکل کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاهآزاد اسلامی با اشاره به نقش پارک علم و فناوری دانشگاه در این موضوع خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که فارغ‌التحصیل می‌شوند به پارک علم و فناوری دانشگاه معرفی خواهند شد و در آنجا با موضوعات سرمایه‌گذاری، صادرات و بحث‌های مربوط به بازاریابی آشنا خواهند شد.
بهزادی‌پور خاطرنشان کرد: ما 1335 هسته‌ فناور، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد داریم که از این تعداد 100 شرکت دانش‌بنیان در مراکز رشد دانشگاه آزاد فعال هستند.


22 مهر 1399 10:16
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟