مهارت آموزی به طور جدی در کشور مورد توجه قرار می گیرد

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور:
مهارت آموزی به طور جدی در کشور مورد توجه قرار می گیرد

معاون وزیر تعاون و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: برنامه‌های جدی برای مهارت‌آموزی که نیاز مبرم توسعه آینده کشور است تدوین و با نگاه نو به توانمند کردن نیروهای ماهر پرداخته شود.
به گزارش بازارکار علی‌اوسط هاشمی روز چهارشنبه در نشست امضاء تفاهم نامه طرح های توانمند سازی و مهارتی جوامع سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار، اظهار داشت: برنامه های توسعه ای منطقه که مورد توجه ویژه دولت برای سیستان و بلوچستان است باید پیاده سازی شوند و اقتضای عدالت حکم می‌کند که طرح های اجرایی در این استان متفاوت اجرا شوند.
وی افزود: منافع ملی را مبنای ایرانی بودن خودمان قرار دهیم تا بتوانیم کشور را در مسیری که مستحق تعالی و رشد است قرار دهیم در همین راستا هدف ما بر این است که قامت این منطقه را به گونه‌ای ارتقا دهیم که به سمت فعالیت‌هایی در نقش‌های ملی قرار گیرد تا در این مسیر اهداف منطقه ای را جستجو کند.

معاون وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: چابهار تاکنون محروم مانده است ما باید گام هایمان را محکم تر برداریم تا بیشتر از این آسیب نبیند، در برنامه های اجرایی ۳۰ سال آینده چابهار مد نظر قرار گیرد و همزمان برای توانمندسازی جوامع امروزی نیز برنامه ریزی شود.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: یکی از مشکلات جدی جامعه ما اشتغال است، بیکاری تهدید بزرگی برای امنیت کشور محسوب می شود، برنامه ریزی اساسی برای تحصیل کردگان فاقد مهارت جویای کار که در زیر خط فقر قرار دارند تدوین شود چنانچه به این گروه توجه نکنیم در شرایط سخت اتفافات ناگواری محتمل است.

هاشمی تصریح کرد: جامعه ما با جابجایی ارزش ها روبروست همه توجهات معطوف به عنوان گرایی است که باید با فعالیت های فرهنگی به توزیع ارزش ها بپردازیم، هر کس بر اساس قابلیت و توکل بر توانمندی خویش به موقعیتی دست یافت که دیگران از قابلیت های او بهره ببرند دارای ارزش است.

وی بیان کرد: با تحلیل گسترش شرایط موجود دانشگاههای کشور نسبت به سایر کشورهای جهان به نتایجی چون بالاترین نرخ بیکاری تحصیل کردگان دانشگاهی روبرو می شویم که امسال زیر ۵۰% انتخاب رشته در دانشگاه های کشور داشتیم، سازمان آموزش فنی و حرفه ای با بررسی آسیب های موجود برای هر نیروی ماهر و توانمندی که توان ایجاد آموزشگاه های آزاد در رشته های نوین حوزه مهارت را داشته باشد مجوز و پروانه فعالیت صادر کرده و در اختیار وی قرار خواهد داد.

معاون وزیر تعاون خاطرنشان کرد: جامعه نوجوان ما در زمان کسب موقعیت شغلی، مشاغل جدید را تجربه خواهند کرد که این هشدار در برنامه ششم توسعه ذکر شده است تا آموزش و پرورش ۵۰% از ظرفیت خود را تغییر کاربری داده و به سمت مهارت برود، فضاهای آموزشیی را گسترش دهیم که مطمئن باشیم خروجی این فضاها نیروی توانمند و با مهارت خواهد بود.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مراکز مشاوره شغلی و مهارتی در دانشگاه بین المللی منطقه آزاد چابهار، دانشگاه دریانوردی و دانشگاه آزاد راه اندازی خواهند شد تا دانشجویان در کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای دوره های کارآموزی را سپری و گواهینامه مهارت دریافت کنند و این گواهینامه با واحد های درسی دانشگاهی مطابقت داده خواهد شد.

وی افزود: المپیاد بین المللی مهارت مناطق آزاد با توجه به ظرفیت موجود در منطقه آزاد چابهار برگزار شود که این المپیاد منجر به تبادل تجربیات مهارتی جهانیان با مردم این منطقه و نمایش هویت واقعی سازمان را طرح های بین المللی به نمایش درخواهد آورد زیرا هیچ منطقه آزادی در کشور و جهان وضعیت مردمانش از نظر فاصله طبقاتی چون مردم این منطقه نیست و همچنین با اجرای سند راهبری مهارت در منطقه آزاد چابهار تحول عظیمی را برای مردم این منطقه شاهد خواهیم بود.

هاشمی ادامه داد: برای زنان خانوار باید به اشتغالی توجه کنیم که هدف تنها مشغول شدن نباشد بلکه بازار کسب و کار فراهم شود، بر همین اساس دپارتمان ملی مهارت خانگی که منجر به ایجاد کار و شغل می شود در منطقه آزاد چابهار راه اندازی خواهد شد.

وی بیان کرد: دپارتمان مهارت دریایی و بندری نیز با همه زیرساخت ها بصورت تخصصی در چابهار راه اندازی می شود تا مربیان و کارآموزانی را برای منطقه و سطح ملی آموزش دهد و مهارت لازم را برای توانمندی خودشان بدست آورند که ارزش گواهی مهارت کمتر از ارزش مدارک دانشگاهی نیست، گواهی مهارت بر اساس چارچوب قوانین جهانی صادر می شود.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورخاطر نشان کرد: هر کارگر ساختمانی در سازمان فنی و حرفه ای دوره های آموزشی را طی و گواهینامه مهارت دریافت کند بیمه خواهد شد و همچنین هر واحد صنفی مشمول مالیات به سمت ارتقای پرسنل خود رو آورد و نیروهای شاغل در آن واحد دوره های آموزشی فنی و حرفه ای را سپری کنند به همان میزان شامل معافیت مالیاتی خواهد شد.

در حاشیه این مراسم سه تفاهم نامه همکاری میان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان، دانشگاه بین المللی منطقه آزاد چابهار، موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور و دانشگاه آزاد واحد چابهار امضاء شد.

علی‌اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استاندار اسبق سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه به منظور امضای چند تفاهم نامه و بازدید از طرح های مختلف وارد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان شد و قرار است فردا برای بازدید از کارخانه نساجی بافت بلوچ به ایرانشهر سفر کند. 


30 آبان 1399 18:50
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟