ویراستار باشید نه کارمند ویرایش

برگزیدگان حوزه ویرایش تقدیر شدند
ویراستار باشید نه کارمند ویرایش

 در مراسم بزرگداشت «اهالی ویرایش» از چهره‌ها و فعالان برگزیده این حوزه تقدیر شد.
به گزارش بازارکاربه نقل از ستاد خبری بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مهدی صالحی - دبیر انجمن ویرایش و درست‌نویسی - در مراسم «بزرگداشت اهالی ویرایش؛ استادان، ویراستاران، پژوهشگران، ناشران، منتقدان، موسسه‌ها و فناوران» از سلسله نشست‌های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت هفته کتاب، که جمعه (۳۰ آبان‌ماه) برگزار شد،  با توضیح این‌که برای برگزاری این آیین ۱۱ گروه را تعریف کرده و در هر گروه بسته به وسعت کار از یک تا ۲۳ نفر تقدیر شده است، گفت: هدف‌مان از انجام این کار این بود که بتوانیم علی‌رغم همه محدودیت‌ها شمعی در این حوزه روشن کنیم. امیدوارم این ماجرا ادامه پیدا کند و جامعه ویرایش کشور با هم همدل شوند.
در ادامه این مراسم، با یادآوری نام اسماعیل سعادت، رضا بابایی، رها راشدی و مهسا صابر، از درگذشتگان سال ۹۹ که در حوزه ویرایش فعال بودند، از فعالیت‌های آنان تجلیل شد.

موسی اسوار، علی صلح‌جو، محمدکاظم کاظمی، جمشید سرمستانی، احمد شهدادی، محمدهادی خالقی، علی حسن‌آبادی، جعفر ربانی و مهدی مهراندیش از استادانی بودند که در این آیین از آن‌ها تقدیر شد.

در ادامه، از نشرهای امیرکبیر، سوره مهر، دانشگاه شهید بهشتی، بوستان کتاب قم، دارالحدیث، صهبا و روایت فتح به عنوان ناشران دولتی و از نشرهای امام موسی صدر، آرما، ترجمان، مهرستان، ماهی، آریانا قلم، اطراف، کتاب طه، هوپا، مومنون، بیان، هدایت نور، اسم، نویسه پارسی، کتاب بهار و صاد به عنوان ناشران خصوصی تجلیل شد.

ویراستاران کوشا عنوان گروه دیگری است که بر اساس آن، سجاد محمدی، راضیه حقیقت، زینب صالحی، زهرا خیریه، فهیمه شانه، آذرمه سنجری، سیدعلی آقا حیدری، جواد کاظمی، سارا قدیمی، زینب صادقی‌نژاد، روشنک بهاریان، فائزه نجفی، نازنین خلیلی‌پور و اختر آقاجونی مورد تقدیر قرار گرفتند.

انجمن ویرایش و درست‌نویسی در گروه فعالان فجازی (فضای مجازی) نیز از حمید حسنی، محمدمهدی باقری، نازنین مداح، سیدمحمد بصام، بهروز صفرزاده، هومن عباسپور و زینب کریمی تجلیل کرد.
در این آیین از محمد یوسفی به عنوان ویرایش‌پژوه نکته‌سنج و سیدمحمد ملاباشی و فرهاد قربان‌زاده هم به عنوان ناقد دلسوز نام برده و از آن‌ها تقدیر شد.
انتشارات فنی ایران، موسسه ویراستاران، موسسه نجوای قلم، موسسه اقالیم احساس و انجمن صنفی ویراستاران استان تهران نیز از دیگر مجموعه هایی بودند که در این مراسم معرفی شدند. در ادامه فرهنگ املایی، نگار، ویراویراست، ویراستیار و پاکنویس به عنوان فناور ویرایش معرفی شدند و از آن‌ها قدردانی شد.
همچنین علی ملکی و علی‌اصغر مصلح به عنوان نویسندگان ویراستاردوست و ابوالفضل طریقه‌دار، غلامرضا ارژنگ، محسن باغبان، نصرالله پورجوادی، امید طبیب‌زاده، سیدابوالقاسم حسینی، یوسف عالی عباس‌آباد، عبدالحسین آذرنگ، محمد اسفندیاری، سیدحسین حسینی‌نژاد، حسن ذوالفقاری، غلامحسین غلامحسین‌زاده، ناصر نیکوبخت و زهرا زندی مقدم به عنوان پدیدآوران دانشور مورد تقدیر قرار گرفتند.
ویراستار باشید نه کارمند ویرایش
در این مراسم موسی اسوار استاد پیشکسوت این حوزه با بیان این‌که "نیم قرن پیش که وارد این حوزه شدم، مقوله ویرایش و ویراستاری به حدی با جامعه فرهنگی بیگانه بود که اهل قلم مدام با حالتی تهاجمی با آن مواجه می شدند" گفت: اما علاقه‌مندان به این حوزه با رسالت و تعهد و اعتقاد قلبی خود به گونه‌ای عمل کردند که امروز دامنه آن بسیار گسترده و مورد قبول عام واقع شده است.

او ادامه داد: توجه به مقوله ویرایش با شکل‌گیری انجمن‌های خصوصی و کلاس‌های آموزشی بیش از پیش شده و معتقدم هر قدمی که در این حوزه برداشته شود، مغتنم است. توصیه‌ام همواره این است که ویراستاران جوان سعی کنند ویراستار باشند نه کارمند ویرایش.

آیین ملی «بزرگداشت ویرایش؛ استادان، ویراستاران، پژوهشگران، ناشران، منتقدان، موسسه‌ها و فناوران» همزمان با آخرین روز از هفته کتاب از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با مشارکت انجمن ویرایش و درست‌نویسی برگزار و به صورت زنده از طریق اینستاگرام این موسسه پخش شد.

بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی؛ مانایی» از ۲۴ آبان آغاز شد و تا ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ ادامه دارد.


1 آذر 1399 9:0
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟