صنعت نفت به مهندسان نفت کارا نیازمند است

از رشته‌های دانشگاهی چه می‌دانیم؟
صنعت نفت به مهندسان نفت کارا نیازمند است

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: در دنیای امروز دیگر صرفا به علت داشتن مدرک نمی‌توان گفت که کار هم پیدا خواهد شد. اگر افراد توانایی‌های لازم در زمینه تخصص خود را داشته باشند، هم  می‌توانند کار پیدا کنند و هم کار آفرین باشند.
بابک امین‌شهیدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اگر عمر یک مخزن نفتی را در نظر بگیریم در ابتدا صحبت از اکتشاف میدان است. اکتشاف مخازن و میدان‌های نفت و گاز جزو علوم زمین محسوب می‌شود و زمین شناسان و زیر مجموعه‌های آن‌ها عملیات اکتشاف را انجام می‌دهند.
وی افزود: با کشف میادین نفتی مهندسان نفت کار خود را شروع می‌کنند. کار مهندسان نفت در حقیقت برآوردهای مخزن، بررسی عملکرد مخزن، بهره‌برداری، ازدیاد برداشت، بهبود برداشت و مسائلی که مستقیما به خود مخزن بازمی‌گردد مربوط می‌شود. سپس مهندسان نفت باید طراحی نحوه بهره‌برداری، عملیات حفاری چاه‌ها و تعیین مکان چاه‌ها را انجام دهند. پس از استخراج نفت و گاز این سیالات به فرآیندهای پایین دستی مانند مهندسی شیمی و پتروشیمی تحویل داده می‌شود تا آن را به محصول تبدیل کنند. بنابراین رشته مهندسی نفت میان زمین شناسی و مهندسی شیمی قرار دارد.
این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی ادامه داد: در مقطع کارشناسی دانشجویان به مطالعه مهندسی نفت به صورت عمومی بدون گرایش می‌پردازند. در مقطع ارشد گرایش‌های اکتشاف، بهره‌بردای، حفاری و مخزن ارائه می‌شود. در دوره دکتری نیز همین گرایش‌ها به همراه پروژه‌های بین رشته‌ای ارائه می‌شود. از اواخر دهه ۷۰ با راه‌اندازی رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌هایی مانند شریف، تهران و امیرکبیر، عملاً تربیت مهندسان نفت گسترش پیدا کرد.

در زمینه منابع درسی کاملا به روز هستیم

وی تشریح کرد: در زمینه منابع درسی کاملا بروز هستیم. رشته مهندسی نفت جزو معدود رشته‌هایی است که بین‌المللی است. شرکت‌های خارجی و چند ملیتی در تمامی کشورهای نفت خیز در حال فعالیت هستند و قبل از اعمال تحریم‌ها نیز در ایران حضور داشتند. اغلب منابع درسی این رشته منابع بروزی هستند که یا توسط انتشارات بین‌المللی منتشر می‌شوند یا خود ما آن‌ها را تولید می‌کنیم. بنابراین نگرانی بابت به‌روز بودن منابع درسی رشته مهندسی نفت وجود ندارد.

بازار کار اشباع شده، اما نه برای افراد خلاق

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی در خصوص بازار کار این رشته، گفت: این بحث بسیار پیچیده است. در گذشته همه کارها و فعالیت‌ها به صورت دولتی بوده‌ است. دانشجویان در این شرایط با گرفتن مدرک تحصیلی به استخدام محیط‌های کاری مرتبط در می‌آمدند. درحال حاضر همه چیز در بخش‌های خصوصی متمرکز می‌شود. بنابراین موضوعی که اهمیت پیدا کرده است توانایی فرد و میزان کارایی او برای شرکتی است که در آن کار می‌کند. بازار کار در تمام رشته‌ها اشباع است، اما نه برای کسانی که توانایی لازم و خلاقیت دارند.

امین شهیدی اظهار کرد: در دنیای امروز دیگر صرفا به علت داشتن مدرک نمی‌توان گفت که کار هم وجود خواهد داشت. اگر افراد توانایی و خلاقیت‌های لازم را در زمینه تخصص خود داشته باشند، می‌توانند کار پیدا کنند. این موضوع سر لوحه فعالیت‌های ما در رشته مهندسی نفت دانشگاه فردوسی است. همواره تلاش می‌کنیم تا دانشجویان را به صورتی آموزش دهیم که این افراد، مهندسانی توانا باشند و از آگاهی‌های لازم در زمینه فعالیت‌های آیندشان برخوردار باشند.

در ایران به مهندسان نفت کارا شدیدا نیازمندیم

وی افزود: ایران کشوری نفت خیز است که اقتصاد آن شدیدا وابسته به نفت است. باید تلاش کنیم تا این وابستگی شدید به فروش خام نفت را به میزان زیادی کاهش دهیم. در ایران به مهندسان نفت کارا شدیدا نیازمندیم. اغلب میادین نفت و گاز در نواحی بسیار گرم‌سیر جنوب و نواحی کوهستانی است و کار مهندسان نفت، کار بسیاری دشوار است. این رشته اهمیت فراوانی دارد زیرا همه اقتصاد کشور وابسته به نفت است. اگر ما مهندسان نفت قوی را تربیت کنیم که بتوانند با بهینه‌سازی بهره‌برداری، مخارج بهره‌برداری را کاهش و فرایندهای ازدیاد برداشت و بهبود برداشت را به صورت اقتصادی اجرا کنند می‌توانیم کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور کنیم. هم اکنون در صنعت نفت کشور، مهندسان نفت با توانایی‌های بالا و در حد بین‌المللی مشغول فعالیت هستند که عملکرد خوب این صنعت مدیون تلاش‌های این عزیزان است.

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه متاسفانه در ایجاد رشته نفت در دانشگاه‌های مختلف مقداری زیاده‌روی شده است، ادامه داد: یکی از مشکلاتی که گریبان‌گیر این رشته شده است ایجاد رشته مهندسی نفت در بسیاری از دانشگاه‌ها بدون ایجاد زیرساخت‌های مناسب است.

امین شهیدی خاطرنشان کرد: پژوهشکده نفت و گاز دانشگاه فردوسی  که در دارای چندین پروژه بزرگ بالادستی صنعتی است، مکان مناسبی برای انجام پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان مهندسی نفت این دانشگاه است. به این ترتیب دانشجویان ما بر اساس واقعیات در خصوص پایان نامه‌های خود فعالیت می‌کنند و صرفا یکسری مطالب تکراری را جمع نمی‌کنند.


1 آذر 1399 13:14
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟