هدف ما پوشش بیمه‌ای تمام زنان سرپرست خانوار روستایی فاقد بیمه است

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی مطرح کرد؛
هدف ما پوشش بیمه‌ای تمام زنان سرپرست خانوار روستایی فاقد بیمه است

 مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی گفت: دولت سعی کرده است در طرح پوشش بیمه‌ای یک میلیون و چهارصد هزار خانوار روستایی به زنان توجه ویژه‎ای داشته باشد.
به گزارش بازارکار، فروغ السادات بنی هاشم مشاور وزیر و مدیرکل دفتر امور زنان روستایی و عشایری در مراسم امضای تفاهمنامه صندوق بیمه اجتماعی با وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تفاهمنامه امروز یکی از بهترین و ماندگارترین تفاهمنامه‌های جهاد کشاورزی است، گفت: این تفاهمنامه یکی از آرزوهای ما و یکی از دغدغه‌های مهم زنان روستایی است. به دلیل آنکه بسیاری از زنان روستایی بدسرپرست و یا خودسرپرست در روستاها هستند، گاهی توان پرداخت همین مبلغ کم را هم ندارند بنابراین طرح بیمه رایگان بیش از یک میلیون و چهارصد هزار خانوار روستایی یکی از افتخارات ماندگار دولت دوازدهم است که حتی اگر پس از چندسال رایگان بودن آن منقضی شود به دلیل آنکه این بیمه به نوعی فرهنگ و آداب تبدیل شده می‌تواند ادامه یابد.

خدمات بیمه ای روستایی می‌تواند به حفظ روستاییان و روستاها کمک کند

در ادامه این مراسم علی اکبر مویدی، معاون آموزش و ترویج کشاورزی و رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه روستاییان باید به زندگی روستایی خود امیدوار باشند، گفت: حدود 126 میلیون تن از محصولات کشاورزی از گندم به عنوان محصول استراتژیک تا میوه‌ها همه توسط روستاییان و کشاورزان تولید می‌شود اما واقعیت این است که ما آنچنان که به شهریان و کارخانجات موجود در شهرها توجه کرده ایم به روستاییان توجه نکرده و از آنها غافل مانده‌ایم.
وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های فراوان کشاورزی کشور گفت: به منظور استفاده از این ظرفیتها و افزایش تولید باید از کشاورزی دانش بنیان بهره بگیریم، کشاورزی که به تحقیقات و نوآوری‌های جدید اتکا داشته باشد.

مویدی افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان بازوی دانشی وزارت جهاد کشاورزی با داشتن حدود 2 هزار عضو هیئت علمی درسطح کشور، مراکزتحقیقات و آموزش کشاورزی و ایستگاه‌های تحقیقاتی در کشور در تولید  هسته‌های اولیه بذر و بسیاری از نژادهای جدید کار می‌کنند.

وی با اشاره به تنوع و تفاوتهای اقلیمی کشور، گفت: این تفاوت اقلیم موجب ایجاد ظرفیتهای فوق العاده کشاورزی از تولید محصولات گرم سیری در جنوب کشور گرفته تا تولید برنج و زعفران شده است.

مویدی  با بیان اینکه کشاورزی ما کشاورزی خرده مالکی است و نظام بهره برداری آن برپایه نظام بهره برداری خرد و به نوعی کشاورزی خانوادگی است، گفت: حدود 10 میلیون نفر از جمعیت زنان روستایی در انجام فعالیتهای کشاورزی کمک می‌کنند و برطبق آمارهای جهانی حدود 40 درصد ازنیروی کار کشاورزی را زنان تشکیل می‌دهند بنابراین اهمیت دادن به جامعه زنان روستایی و توانمند سازی آنها و ارائه تسهیلات به آنها بسیار مهم است زیرا رکن خانواده زنان هستند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون حدود 52 درصد از زنان روستایی دربخش کشاورزی به تولید می‌پردازند و به دلیل اینکه زنان نیروی کار غیر رسمی در کشاورزی هستند ارائه تسهیلات به آنها خیلی کم بوده است بنابراین ارائه خدمات بیمه‌ای یکی از راه حلهایی است که می‌تواند به حفظ آنها در روستاها کمک کند.

 

حل بسیاری از بحران‌های جهانی با زنده نگه داشتن روستاها امکان پذیر است

در ادامه این مراسم علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، گفت: اغلب بیمه‌های کشور وابسته به شغل افراد است بنابراین بسیاری از افراد مزد بگیر که دارای شغل رسمی نیستند از نعمت بیمه بی‌بهره می‌مانند به همین منظور صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال 1383 به منظور تحت پوشش قرار دادن تمام افراد غیر مزد بگیر روستایی و کشاورز و حاشیه نشینان تاسیس شد.

وی تاکید کرد: زنده نگه داشتن روستاها مسئله مهم امروز است، زیرا حل بسیاری از بحرانهای جهانی با زنده نگه داشتن روستاها امکان پذیر است. حفظ امنیت غذاییی و محیط زیست با حفظ روستاها ممکن است و یکی از راه‌های زنده کردن روستاها توجه به خدمات و امکانات روستاها است. با وجود آنکه برخی از امکانات اعم از برق و گاز و آب ارائه می‌شود و امروزه بحث اینترنت در روستاها مطرح است. اما آیا این امکانات برای حفظ روستاها و روستاییان کافی است؟

شیرکانی مسئله مهم دیگر در روستاها را حفظ هویت روستایی نامید و گفت: زمانی روستاییان سعی در پنهان نمودن هویت روستایی خود داشتند اما امروزه به روستایی بودن خود افتخار می‌کنند. مسئله مهم این است که روستایی باید آینده خود را در روستا ببیند و لذا دلیل مهاجرت و حاشیه نشینی او نباید آینده او باشد.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب برای آینده روستاییان همین بیمه کشاورزان و روستاییان است که به نوعی آینده آنها را تضمین می‌کند و به آنها می‌گوید که به مانند یک شهروند شهری بیمه داشته باشد و بتواند از مزایای آن در زمان میانسالی و بازنشستگی استفاده کنند.

شیرکانی در ادامه به تشریح بیمه صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر پرداخت و گفت: در بیمه این صندوق دوسوم حق بیمه توسط دولت و تنها یک سوم معادل 5 درصد آن را بیمه شده پرداخت می‌کند. توجه شود که مبلغ حق بیمه پرداختی این صندوق 27.500 تومان درسطح اول و درسطح هشتم 70 هزار تومان است. با این وجود هنوز هم کسانی هستند که توانایی پرداخت همین مبلغ را نیز ندارند از طرف دیگر به دلیل اختیاری بودن این بیمه روستاییان و کشاورزان ضرورتی برای بیمه نمودن خود نمی‌بینند. بنابراین طرح پوشش بیمه‌ای رایگان بیش از یک میلیون و 400 هزار خانوار روستایی و عشایری به تصویب دولت رسید. در این طرح درسال اول به طور رایگان و درسالهای بعد به ترتیب از یک تا 5 درصد حق بیمه را پرداخت خواهد کرد. این بیمه نوعی کمک به روستاییان و کشاورزان با حفظ کرامت و عزت نفس آنها است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی افزود: در این طرح سعی شده است که به زنان روستایی توجه ویژه‌ای شود به ویژه زنان سرپرست خانوار، هدف ما این است که هیچ زن روستایی سرپرست خانواری فاقد پوشش بیمه‌ای نباشد. چراکه حمایت از زنان سرپرست خانوار وظیفه دینی و ملی ما است.


1 آذر 1399 14:56
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟