دانشجویان کارشناسی دانشگاه هنر، مهارت محوری را تجربه می کنند

معاون دانشگاه هنر اعلام کرد
دانشجویان کارشناسی دانشگاه هنر، مهارت محوری را تجربه می کنند

معاون اموزشی دانشگاه هنر گفت:امروز خوشبختانه در همه رشته‌های دانشگاهی در عرصه هنر زمینه‌های خوبی، چه به لحاظ آموزشی‌، پژوهشی و چه به لحاظ فرصت‌های مهارتی برای دانشجویان فراهم است. به طوری که دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند در کنار تحصیل نیز آموزش تخصصی با رویکرد مهارت محوری را در یکی از زمینه‌های مربوط به رشته تخصصی خود تجربه کنند.
به گزارش ایسنا، علیرضا رازقی در مراسم استقبال از نودانشجویان سال ۹۹ دانشگاه هنر که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و در قالب فیلم از پیش ضبط شده برگزار شد، در سخنانی این دانشگاه را متشکل از 7 دانشکده تخصصی هنری شامل دانشکده هنرهای کاربردی، دانشکده موسیقی، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده معماری و شهر سازی، دانشکده مطالعات عالی هنر، دانشکده حفاظت و مرمت و یک پردیس بین‌المللی موسوم به پردیس فارابی برشمرد و عنوان کرد: در دانشگاه هنر تعداد 60 رشته به ترتیب؛ 20 رشته در مقطع کارشناسی، 34 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 6 رشته در مقطع دکتری فعال است. 
رازقی تاکید کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری باید با جدیت و اهتمام بیشتر در راستای انجام پژوهش و مطالعات علمی و بنیادی گام بردارند.

سید حسن سلطانی رئیس داشگاه هنر، در ابتدای این مراسم، به خوشامدگویی ورود ۴۵۰ نفر نو دانشجو به دانشگاه هنر پرداخت و دانشجویان را در وهله اول به صبر و بردباری بخاطر محدودیت های ایجاد شده بر اثر شیوع کرونا در عرصه های مختلف، دعوت کرد و گفت: برای همه ما در دانشگاه هنر رسالت‌های اجتماعی مهمی قابل تصور است، از این رو تربیت و پرورش هنرآموزان کارآمد و موثر در سطح جامعه از اهم برنامه‌های در دستور کار این دانشگاه است.

وی در ادامه افزود: دانشجویان باید به منظور حرکت در مسیر توسعه علمی و امور فرهنگی کشور با جامعه پیرامون خود ارتباط عمیق برقرار کنند. زیرا مقوله فرهنگ و هنر و  اثرات آن بر رشد و شکوفایی یک ملت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین ارتباط با فرهنگ از جمله مسائلی است که باید بسیار حائز اهمیت واقع شود. دانشگاه‌های صنعتی در راستای ارتباط با صنعت و دانشگاه‌های هنری در راستای ارتباط موثر با فرهنگ و جامعه پیرامون خود به منظور اشاعه ارزش‌های بومی و ملی خود تلاش می‌کنند. 

رئیس دانشگاه هنر سپس به بررسی کیفیت آموزش عالی در این دانشگاه پرداخت و بیان کرد: بی‌تردید کیفیت آموزش عالی از دوجنبه قابل بررسی و پیگیری است، یکی کیفیت و فرآیند آموزش است که مرهون زحمات اساتید عضو هیات علمی و اساتید مدعو و دیگری تلاش و فعالیت کارکنان دانشگاه درحوزه زیر ساخت‌های آموزشی، پژوهشی و امورفرهنگی است. حاصل این همکاری‌های مشترک کیفیت آموزش و یادگیری را در دانشگاه هنر بالا می‌برد.

علیرضا رازقی معاون آموزشی دانشگاه هنر نیز، این دانشگاه را متشکل از 7 دانشکده تخصصی هنری شامل دانشکده هنرهای کاربردی، دانشکده موسیقی، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده معماری و شهر سازی، دانشکده مطالعات عالی هنر، دانشکده حفاظت و مرمت و یک پردیس بین‌المللی موسوم به پردیس فارابی برشمرد و عنوان کرد: در دانشگاه هنر تعداد 60 رشته به ترتیب؛ 20 رشته در مقطع کارشناسی، 34 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 6 رشته در مقطع دکتری فعال است. 

وی در ادامه افزود: امروز خوشبختانه در همه رشته‌های دانشگاهی در عرصه هنر زمینه‌های خوبی، چه به لحاظ آموزشی‌، پژوهشی و چه به لحاظ فرصت‌های مهارتی برای دانشجویان فراهم است. به طوری که دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند در کنار تحصیل نیز آموزش تخصصی با رویکرد مهارت محوری را در یکی از زمینه‌های مربوط به رشته تخصصی خود تجربه کنند.

رازقی تاکید کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری باید با جدیت و اهتمام بیشتر در راستای انجام پژوهش و مطالعات علمی و بنیادی گام بردارند.

علی زمانی فرد معاون دانشجویی دانشگاه هنر، به تشریح فعالیت‌های این حوزه پرداخت و اظهار کرد: معاونت دانشجویی دانشگاه هنر مسئولیت برنامه‌ریزی، اداره و هدایت کلیه‌ امور دانشجویی دانشگاه از جمله امور رفاهی، بهداشت و درمان، مشاوره دانشجویی، امور انضباطی و سیاست‌گذاری و فراهم کردن تمهیدات لازم برای تأمین نیازهای رفاهی دانشجویان را بر عهده دارد.

وی درادامه افزود: به استثنای مرکز مشاوره که در ساختمان بالاور، که در خیابان شهید بالاور در چهارراه ولیعصر (عج) واقع شده است، همه ادارات تابعه این معاونت در ضلع شمالی پردیس باغ‌ملی مستقر هستند. همچنین این معاونت، وظایف و مأموریت‌های یاد شده را به وسیله مدیریت‌های تابعه خود یعنی اداره کل امور دانشجویی، اداره کل امور خوابگاه‌ها، اداره کل بهداشت و درمان و مرکز مشاوره دانشجویی به انجام می‌رساند.

درادامه برگزاری انلاین آئین ورود نو دانشجویان حجت الاسلام محمد دوست پرور مسئول نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر به سخنرانی پرداخت و گفت: دانشجویانی که در عرصه هنر قدم گذاشتند، باید به تقویت صبر و شکیبایی خود اهتمام ورزند. زیرا ذات هنر با حوصله و صبوری عجین است. پس اگر خواهان فراگیری آموزش و مهارت باکیفیت و تاثیر گذار هستید، لازمه اش این است که صبوری کنید. همچنین در آیات و روایات متعدد خداوند انسان‌ها را برای رسیدن به هدف و نتیجه مطلوب به صبر و بردباری توصیه کرده است.

وی سپس به اهمیت امید و نشاط در جامعه اشاره کرد و افزود: جنس هنر و هنرمند از جنس امید است. هنرمند در جامعه به واسطه خلق آثار هنری پیرامون موضوعات مختلف جامعه سبب تلطیف روح و روان مردم می شود و به نوعی نشاط به جامعه تزریق می‌کند. حالا اگر این هنرمند خدای ناکرده روزی خود پژمرده و افسرده شود، امید در جامعه می‌میرد. برعکس آن اگر هنرمند بالنده و بانشاط باشد، به طور یقین جامعه مسیر شکوفایی را برای رشد و پیشرفت طی می‌کند.

مجید صالحی معاون فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه نیز به اهمیت جایگاه این معاونت پرداخت و اظهار کرد: مسئولیت اجرای همه امور فرهنگی دانشگاه هنراز قبیل؛ حمایت از انجمن های علمی، کانون های فرهنگی، تشکل های اسلامی و پیگیری مباحث مربوط به حوزه نشریات در رشته‌های مختلف بر عهده معاونت فرهنگی و اجتماعی نهاده شده است. بنابراین در راستای انجام وظیفه از هیچ کوششی در راستای شکوفایی استعدادهای دانشجویان و بالندگی دانشگاه دریغ نمی‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه در کنار ترویج علم و پژوهش باید به تربیت و پرورش اخلاق  اسلامی دانشجویان دقت کند تا هنرمند متخلق و متعهد تحویل جامعه دهد. این یکی از مولفه ها و ماموریت مهم دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.

محمدرضا آزاده‌فر معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه هنر، در ادامه آئین ورود نو دانشجویان به معرفی این حوزه پژوهشی دانشگاه پرداخت و خاطر نشان کرد: معاونت پژوهشی و فناوری به نوعی پشتیبان علمی و فناوری و پژوهشی دانشگاه درحوزه‌های کتابخانه‌ها، انتشارات، مرکز اسناد و فعایت‌های پژوهشی اساتید و اعضای هیات علمی در دانشکده‌های مختلف، به شمار می‌رود و در راستای اهداف و برنامه‌های دانشگاه برای دست‌یابی به توسعه علمی و فرهنگی به عنوان یکی از بازوهای کمکی مهم دانشگاه هنر فعالیت‌های پررنگی دارد.

در پایان این مراسم ویدیویی جهت معرفی فعالیت‌ها، برنامه‌ها، بخش‌ها و خدمات جهاد دانشگاهی هنر برای نودانشجویان دانشگاه هنر پخش شده و مراکز فعال و جشنواره‌های این مجموعه از جمله شعبه سازمان دانشجویان در واحد هنر و دفتر ایسنای دانشگاه هنر معرفی شدند. همچنین از دانشجویان جدید این دانشگاه جهت مشارکت و همکاری در فعالیت‌های جهاد دانشگاهی هنر دعوت به عمل آمد.

شایان ذکر است این مراسم به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر و مرکز فناوری اطلاعات این دانشگاه و با مشارکت جهاد دانشگاهی هنر برگزار شد.


11 آذر 1399 9:29
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟