ایجاد مسیرهای شغلی برای علاقمندان

مدیرکل فنی و حرفه‌ای البرز خبر داد؛
ایجاد مسیرهای شغلی برای علاقمندان

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز گفت: مرکز تخصصی کارآفرینی و مدیریت کسب و کار در مرکز شهید رهبری ایجاد شده و شتاب‌دهنده‌ها در این مرکز مستقر شدند.
تقی غیاثی‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه اشتغال مهارت‌محور و نحوه مشارکت آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای البرز اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و یکی از رسالت‌ها و وظایف اصلی‌اش ایجاد زمینه و بستر لازم برای اشتغال مهارت‌آموختگان است.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم سازمان فنی و حرفه‌ای به جایگاه اصلی برسد و همه مسئولان کشور، جامعه به ویژه کارآفرین احساس کنند این سازمان می‌تواند در اشتغال اثرگذار باشد، ناگزیریم آموزش‌های مهارتی را به سمت اشتغال مهارت‌محور سوق دهیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز تصریح کرد: تا وقتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تنها به عنوان یک سازمان آموزشی باشد، شاید بسیاری از برنامه‌ها صرفاً برای افراد جنبه اوقات فراغت داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر آموزش‌ها به نحوی اجرا شود که زمینه اشتغال مهارت‌آموختگان را در بخش‌های مختلف فراهم کند و مسئولین به عینه حس کنند که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، نیروی کار تربیت می‌کند که می‌تواند نیروی کار واحدهای صنعتی را تأمین کند و کسب و کارهای زیادی راه‌اندازی و زمینه اشتغال فراهم شود، قطعاً سازمان می‌تواند تحت حمایت و پشتیبانی نهاده‌های مختلف قرار بگیرد و نگاه مردم به آموزش‌های ما تغییر خواهد کرد.

غیاثی‌تبار خاطرنشان کرد: یکی از رویکردها در پروژه اشتغال مهارت‌محور این است که نگاه مردم و مسئولان را به آموزش‌های مهارتی تغییر بدهیم.

ایجاد ۳ مسیر اشتغال برای کارجویان

وی با اشاره به اینکه در این پروژه سه مسیر اشتغال برای کارجویان پیش‌بینی کردیم، تصریح کرد: مسیر اول مسیر استخدام‌محور است در این مسیر نیروی کار مورد نیاز واحدهای صنعتی، صنفی و بنگاه‌های اقتصادی از بین کارجویان تأمین می‌کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای البرز افزود: مسیر دوم مسیر خوداشتغالی است، همان‌طور که می‌دانیم در مسیر استخدام‌محور، ظرفیت استخدام برای واحدهای صنعتی محدود بوده و ممکن است، تعداد محدودی بازنشسته و تعداد محدودی برای خط تولید نیاز باشد، از طرفی واحدهای جدید نیروی کار را به عناوین مختلف تأمین می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مسیر سوم در پروژه اشتغال مهارت‌محور، حوزه کارآفرینی است، خاطرنشان کرد: در حوزه کارآفرینی ظرفیت محدود است، چراکه همه افراد استعداد، جرأت و جسارت کارآفرینی را ندارند اما یکی از مسیرهایی که نامحدود می‌شود در آن شغل و کسب و کار راه‌اندازی کرد، مسیر خوداشتغالی است.

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید اشتغال مهارت‌محور را فراهم کند

غیاثی‌تبار با تأکید بر اینکه قرار است؛ کسب و کارهای اولویت‌دار استان را شناسایی کنیم، گفت: در این کسب و کارها برنامه آموزشی طراحی می‌شود و فردی که به عنوان کارجو با هدف و انگیزه خوداشتغالی و کسب و کار راه‌اندازی می‌کند، در یک مسیر شغلی از مبتدی تا حرفه‌ای ماهر شود و برای افراد دیگر شغل ایجاد کند.

وی تصریح کرد: بسیاری از کسب و کارها همانند جوشکاری، نقاشی، نصب دوربین‌های مداربسته، صنایع‌دستی، کشاورزی و شیلات نیاز به سرمایه زیادی ندارد و برای مشاغل با سرمایه کم تنها ابزارآلات و مهارت لازم است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای البرز بیان کرد: در بحث خوداشتغالی بسیاری از کارگاه‌های آموزشی که در بخش دولتی می‌توانند افراد را برای خوداشتغالی آماده کنند مشخص کردیم و ورودی این کارگاه‌ها صرفاً باید کارجویانی باشند که به دنبال راه‌اندازی کارگاه خوداشتغالی هستند و از طرف دیگر استعداد لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی عنوان کرد: در مسیر سوم در بحث کارآفرینی افرادی که مستعد کارآفرینی هستند، از طریق استعدادسنجی شناسایی می‌شوند و آموزش‌های تخصصی کارآفرینی مقدماتی و پیشرفته را می‌بینند، طرح و ایده آنها آماده، حتی می‌توانند، جهت تولید محصول از کارگاه‌های آموزشی ما در قالب طرح کارآفرین مهارت بنیان استفاده کنند.

غیاثی تبار با اشاره به اینکه کارآفرینان بعد از آمادشدن طرح و ایده به شتاب‌دهنده و برای شتاب‌دهی معرفی می‌شوند، خاطرنشان کرد: وظیفه شتاب‌دهنده‌ها این است که افراد را زیر پوشش خود قرار بدهند و در دوره شتاب‌دهی با کارآفرینان موفق آشنا و از تجربیات آنها استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در این راستا مرکز تخصصی کارآفرینی و مدیریت کسب و کار در مرکز شهید رهبری ایجاد شده و شتاب‌دهنده‌ها در این مرکز مستقر شدند و آمادگی لازم برای پذیرش افراد وجود دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز با اشاره به اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای باید در حوزه اشتغال اثرگذار باشد، تصریح کرد: در این خصوص دبیرخانه اشتغال مهارت‌محور در مرکز شهید رهبری ایجاد شده است.

وی متذکر شد: کارجویان در سامانه و سایت اشتغال مهارت محور است، در سه گرده اشتغال‌محور، خوداشتغال‌محور و کارآفرینی ثبت‌نام می‌کنند و این سامانه حلقه‌ای است که کارجویان را به واحدهای صنعتی معرفی می‌کند.


11 آذر 1399 12:11
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟