مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت

پیشرفت این حوزه نیازمند تبلور ایده‌های جدید جوانان در تعاونی‌ها است
مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت

مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد تا با ارائه خدمات به تعاونی‌ها فعالیت‌های این حوزه شتاب گیرد.
به گزارش بازارکار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به نقل  از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم، گفت: توسعه بخش تعاون در کشور به فرهنگ سازی نیاز دارد. اقتصاد دانش بنیان هم فرهنگ جدیدی است که به کشور تزریق شده است.
به گفته سورنا ستاری، توسعه نتیجه یک فرهنگ است. باید فرهنگ و دیدگاه ها تغییر کند تا توسعه اتفاق بیفتد‌. یعنی باید ایده های خلاق جوانان محلی برای جولان دادن، توسعه یافتن و تجاری شدن پیدا کنند. این کار هم فقط در قالب تغییر فرهنگ و نگاه بروز می‌کند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در صنعت خودرو تلاش کردیم این تغییر فرهنگ را ایجاد کنیم یعنی جوانان و ایده های آنها را به داشته ها و امکانات کارخانجات بزرگ خودروسازی وصل کردیم تا با این کار فرصتی برای تجاری سازی این ایده ها، توسعه صنعت خودرو و انتفاع مالی کارخانجات بزرگ فراهم شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: بخش تعاون کشور نیز به همین تغییر نگاه نیاز دارد یعنی باید فرصتی برای تبلور خلاقیت و ایده های نو جوانان در تعاونی ها ایجاد شود و مبتکران و نخبگان با ایجاد مراکز نوآوری و با کمک ایده های فناورانه خود، به توسعه این بخش کمک کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: صندوق های زیادی در حوزه تعاون وجود دارد که باید حامی ایده های نو باشد و شرایط را برای توسعه شرکت های خلاق این حوزه فراهم کند. این صندوق ها بر روی ایده های جوانان و ایده های آنها سرمایه‌گذاری کنند.
ستاری با اشاره به ورود مفاهیم نوین به دایره لغات کشور، گفت: با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری دایره لغات ادبیات کشور گسترده تر شد و این روزها مفاهیمی چون استارتاپ ها، دانش بنیان ها، شتاب دهنده ها و شرکت های خلاق را زیاد می شنویم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری هچنین تاکید کرد: این لغات نتیجه شکل گیری اقتصاد دانش بنیان در کشور است. حوزه تعاون هم به چنین تغییر دیدگاه ها و نگاه هایی نیاز دارد تا زمینه توسعه آن به کمک ایده های نوی جوانان فراهم شود.
این مراکز تا کنون در 10 استان آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، البرز، کرمان، فارس، هرمزگان، مازندران و قم افتتاح شده است. هدف از این اقدام ارتقا نظام نوآوری بخش تعاون و توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی این حوزه است.
در ادامه این مراسم تفاهم نامه همکاری های مشترک بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه حمایت از تشکیل و توسعه شرکت های تعاون و حمایت از گسترش مراکز نوآوری و شتاب دهنده های این حوزه به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رسید. در این تفاهم نامه مقرر شده است که خط اعتباری 230 میلیارد تومانی برای شرکت های تعاونی دانش بنیان، جوانان و مراکز نوآوری بخش تعاون در نظر گرفته شود.
براساس این گزارش در قالب «مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران» هشت خدمت ویژه در حوزه‌های مربوط به تامین اجتماعی، بانکی، مالیاتی، حقوقی و ضمانتی در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌گیرد. در این مرکز شتاب دهنده هایی نیز مستقر هستند. این مرکز پلی است میان بخش‌های تعاون کشور. بخش هایی مانند ۹۰ هزار تعاونی فعال، اتحادیه های تعاونی و اتاق تعاون.
اندیشکده تعاون هم حلقه واسط دستگاه حاکمیتی و مجامع علمی در سطوح علمی و انجام مطالعات کاربردی در حوزه تعاون است.
 

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی وحدت مدیر عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی و محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از دیگر حاضران در مراسم افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران(منتا) بودند.

 


7 دی 1399 21:21
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟