برگزاری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی اعلام کرد:
برگزاری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن

 رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به اینکه نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن فرصتی برای تجاری‌سازی صنایع فرهنگی و پویاتر شدن عرصه‌های هنری است گفت: این نمایشگاه روز ۱۵ بهمن‌ماه مصادف با ولات حضرت فاطمه زهرا (س) و سومین روز دهه فجر در پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی افتتاح می‌شود.
برگزاری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن/ پرداخت تسهیلات برای رشد ایده‌ها
به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم وفناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی؛ نشست خبری نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با حضور دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی،دکتر ابراهیم نبیونی معاون فناوری  پارک و سوده صوفی دبیر اجرایی نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی روز شنبه 11 بهمن‌ماه سال جاری، در بستر مجازی برگزار شد.

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اهمیت تجاری‌سازی فرهنگ و اهمیت اقتصادی آن گفت: امروزه با توجه به اهمیت صنایع فرهنگی در کشور، اتفاق بزرگی رخ‌داده است؛ نزدیک به سه سال است که پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی شکل‌گرفته  و در خلال فعالیت‌های حمایتی، رونق اقتصادی این صنایع را در کشور ترویج  می‌کند. درواقع ما در این مجموعه در تلاش هستیم تا فرهنگ را از وضعیت کمک بگیر به یک مولد در اقتصاد کشور تبدیل کنیم.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی ادامه داد: استفاده از ظرفیت پارک‌ها راهی بود که برای رسیدن به این هدف انتخاب کردیم. گفتنی است، مشکلات برخاسته از تحریم‌ها باعث شد ما نگاه جدی‌تری به منابع خود داشته باشیم. اگر به آمار و ارقامی که درباب رونق اقتصادی فرهنگ و صنایع فرهنگی از سوی کشورهای پیشرو منتشر می‌شود نگاه کنید، تنها با یک پرسش روبه‌رو می‌شوید؛ این است که چرا نتوانستیم مؤلفه‌ای مانند فرهنگ را در کشور  پویاتر کنیم؟  
دکترایمانی خوشخو اظهار کرد: مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با این دیدگاه، ایده برگزاری نمایشگاهی با عنوان «فناوری و صنایع فرهنگی» را پیگیری کرد و در همین راستا تولیدات صنایع گوناگون فرهنگی از تمامی پارک‌های علم و فناوری از روز چهارشنبه پانزدهم بهمن‌ماه هم‌زمان با سالروز میلاد حضرت زهرا (س) در محل پارک به نمایش در می‌آید.
وی ادامه داد: این نمایشگاه با شعار «پیش به‌سوی آینده روشن» در سطحی محدود به لحاظ بازدید عموم برگزار خواهد شد و اغلب بازدیدکنندگان عمدتاً مسوولان کشوری هستند.

به گفته دکتر ایمانی خوشخو، ارائه محصولات مرتبط با سینما، انیمیشن، تصویرسازی و مجسمه سازی و نمایش آثار هنرمندان نامی در عرصه‌های دیگر صنایع‌دستی و درنهایت ارائه محصولات شرکت‌های مستقر و مرتبط با تولید محتوا و نشر از رویکردهای اصلی این نمایشگاه  است.

رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به برگزاری نشست‌های موضوعی در این رویداد فرهنگی گفت: قرار است نشست‌های تخصصی مرتبط با صنایع فرهنگی در حین این نمایشگاه برگزار شود؛ امید است این گام نخست، عامل مهمی باشد تا بتوانیم جایگاه فرهنگ و هنر را در اقتصاد کشور ببینیم؛ در این صورت است که می‌توانیم هنر را از حاشیه به متن زندگی مردم بکشانیم.

کتاب یک صنعت مهم فرهنگی
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در باب اهمیت اقتصاد نشر و کتاب در بحث صنایع فرهنگی در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی گفت: هنوز در بحث صنایع فرهنگی آن نوع از محتوای لازم تولید نشده است. قصد جدی داریم از افرادی که می‌خواهند در این زمینه کارآفرینی کنند یا در جهت پیشبرد اقتصاد نشر فعالیت داشته باشند، حمایت کنیم و به‌شدت از ایده‌های این افراد استقبال خواهیم کرد.

مدرنیته شدن توزیع صنایع فرهنگی یک ضرورت است

ریس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به توزیع سنتی صنایع فرهنگی و لزوم مدرنیته شدن این فرآیند گفت: ازآنجایی‌که در بخش صنایع فرهنگی، صنایع‌دستی جایگاه والایی دارد؛ ما هنوز به در بستری سنتی به تولید و عرضه این بخش از صنعت می‌پردازیم؛ ما در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی مقوله‌ای را تعریف کردیم به نام بسته‌بندی صنایع فرهنگی که چندی پیش هم جشنواره‌ای در باب همین موضوع داشتیم و نزدیک به 500 هنرمند را به کار گرفتیم.

دکتر ایمانی خوشخو ادامه داد: این مجموعه در راستای مدرن شدن عرصه محصولات مبتنی بر صنایع فرهنگی و صنایع‌دستی گام برمی‌دارد؛ به همین دلیل کارآفرینان و صاحبان ایده در این رابطه را شناسایی می‌کنیم. درواقع این‌گونه نیست که بخواهیم محصولات را مدرن کنیم در حقیقت در تلاشیم محتوای صنایع‌دستی را در قالب مدرن حفظ کنیم.

وی افزود: متأسفانه درگذشته و حال اگرچه در سازمان میراث فرهنگی زحمت‌های زیادی کشیده شده است، اما هنوز صنایع‌دستی در صنعت و هنر جا باز نکرده برخی صرفاً نگاه تجاری دارند و برخی تنها نگاه هنری دارند که هر دو یک نوع نگرش افراطی است. ما می‌خواهیم فضایی را ایجاد کنیم که در قالب فناوری، صنایع‌دستی را در یک بستر استاندارد عرضه کنیم.

نوپایان عرصه استارت‌آپ ها حمایت می‌شوند

در ادامه این نشست خبری، دکتر ایمانی خوشخو با اشاره به تسهیلاتی که برای رشد ایده‌ها تخصیص داده می‌شود، گفت: ازآنجایی‌که وظیفه اصلی پارک‌های علم و فناوری حمایت از ایده‌ها و شرکت‌های استارت‌آپی است، ما در این مجموعه زیربنای لازم را برای رشد و شکوفایی نوپایان عرصه صنایع فرهنگی تاسیس کرده‌ایم. یک بخش مهم این زیرساخت‌ها تسهیلات است که امروزه با صندوق امید و صندوق فناوری‌های ریاست جمهوری ارتباط تنگاتنگی داریم و صاحبان ایده‌ها این تسهیلات را با شرایطی که مقررشده است، می‌توانند دریافت کنند. اکنون برخی شرکت‌ها در آستانه نهایی شدن دریافت تسهیلات هستند.  

گام‌به‌گام همراه ایده‌ها

به گفته دکتر ایمانی خوشخو، در راستای حمایت از ایده‌ها در برخی موارد به نوع ایده بستگی دارد، برای مثال اگر ایده فرهنگی فردی به‌طور مستقیم به‌صرفه اقتصادی منتج شود، در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی گام‌به‌گام با ایده پرداز جلو می‌رویم تا آن را به یک موسسه خوب تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: برای مثال، در بحث گردشگری چند ایده مهم دریافت کردیم،  اگرچه شیوع پاندمی کرونا فعالیت این افراد را تا حدی با اخلال روبه‌رو کرد؛ اما فعالیت آن‌ها این‌گونه بود که علاقه‌مندان به سفر و گردشگری می‌توانند با استفاده از فناوری‌ها مکان یا سفر خود را انتخاب کنند یا در انتخاب مکان سفر به آن‌ها کمک شود.

یک صادرات غیرنفتی مهم

رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با اشاره به توجه کشورهای خارجی به صنایع‌دستی داخلی در ایران، گفت: همواره توجهی که خارجی‌ها به صنایع‌دستی ما دارند بیشتر بوده است؛ اما ما کمتر توانستیم حداقل در راستای بهبود وضعیت اقتصادی خودمان این صنایع را به خارج از کشور صادر کنیم. گفتنی است بخش دیگر فعالیت ما در مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی تسهیل درزمینه صادرات است. در این راستا نشست‌هایی صورت گرفته تا تسهیلات لازم را فراهم کنیم. اعتقاد ما این است که صادرات صنایع‌دستی می‌تواند یک صادرات غیرنفتی بسیار مهم باشد.

دکتر ایمانی خوشخو در پایان این نشست خبر از برگزاری جلسه‌ای با روسای وزارت امور خارجه به‌منظور ایجاد زمینه‌های لازم در بحث صادرات صنایع فرهنگی داد و گفت: صنایع‌دستی ارتباط میان مردم است که به آن دیپلماسی عمومی هم می‌گویند. هدف ما از برگزاری این جلسه تسهیل در امر صادرات است.

وی افزود: پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی نخستین و تنهاترین مجموعه در این حوزه است که یقیناً شروع کار ما با دوستانی است که ایده دارند. در تلاش هستیم از استارتاپ ها حمایت کنیم و نگاه جدی‌تری در حوزه‌هایی که مربوط به پارک می‌شود داریم.

گفتنی است ،نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن روز 15 بهمن مصادف با ولات حضرت فاطمه زهرا (س) و سومین روز دهه فجر در  پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی افتتاح می‌شود.
 

 


11 بهمن 1399 15:18
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟