چاپ آگهی استخدام نژادپرستانه، بلای جان موزه آمریکایی

«موزه ایندیاناپولیس»
چاپ آگهی استخدام نژادپرستانه، بلای جان موزه آمریکایی

 «موزه ایندیاناپولیس» آمریکا پس از انتشار یک آگهی استخدام نژادپرستانه هدف انتقادات گسترده قرار گرفت و مجبور به عذرخواهی شد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نیویورک تایمز، موزه هنر ایندیاناپولیس در یک آگهی استخدام که اولین بار ماه گذشته چاپ شد، از مدیری دعوت به همکاری کرده بود که علاوه بر جذب طیف متنوعی از مخاطبان، بازدیدکنندگان سفیدپوست را به عنوان «مخاطبان سنتی و اصلی» این موزه، حفظ کند. اما انتقادات گسترده به نژادپرستی مشهود در این آگهی جنجالی، در نهایت متولیان موزه را به عذرخواهی و حذف واژه سفیدپوست مجبور کرد. 
چارلز ونبل (Charles L. Venable) مدیر اجرایی موزه ایندیاناپولیس در مصاحبه‌ای در این باره مدعی شد: جمله‌بندی به کار رفته در این آگهی عمدی بود و نشان از آن داشت که اگرچه این موزه به دنبال جذب طیف متنوع‌تر و گسترده‌تری از مخاطبان است، در این راه مخاطبان فعلی خود را کنار نخواهد گذاشت. 
ملینا سیمون جفرز (Malina Simone Jeffers) و آلن بیکن (Alan Bacon)، نمایشگاه‌گردانان مدعو نمایشگاه پیش‌رو از دیوارنقش‌های جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد در موزه ایندیاناپولیس، در واکنش به چاپ این آگهی از همکاری با این موزه پا پس کشیدند. جفرز و بیکن بنیان‌گذاران نهادی به نام GANGGANG هستند که سکوی پرتاب هنرمندان رنگین‌پوست است. آنها اعلام کردند:

    نمایشگاه ما نمی‌تواند در این فضا اتفاق بیفتد. از متولیان موزه ایندیاناپولیس خواستیم از تمام هنرمندان مربوطه عذرخواهی کرده، برای ۱۸ هنرمند تجسمی نمایشگاه جبران کرده و بستر نمایش آثار شخصی آنها را فراهم کند و راهبردی اتخاذ کند که برای همیشه آثار بیشتری از هنرمندان سیاه‌پوست در این موزه به نمایش گذاشته شود. تا آن موقع GANGGANG دیگر نمایشگاه‌گردان مدعو این نمایشگاه نخواهد بود.

کلی مورگان (Kelly Morgan) بانوی سیاه‌پوستی که زمانی از نمایشگاه‌گردانان این موزه آمریکایی بود و در سال ۲۰۱۸ به دلیل آنچه فرهنگ مسموم و تبعیض‌آمیز آن نامید، استعفا کرد می‌گوید: اتفاقی که در موزه ایندیاناپولیس افتاد از وجود یک مشکل بزرگتر در فرهنگ موزه‌داری آمریکا حکایت دارد؛ جاهایی مثل موزه‌ها رنگین‌پوستان را در سطح گسترده نادیده گرفته و به حاشیه می‌رانند.

به گفته مورگان، تا زمانی که دنیای موزه‌ها سفید/ سیاه و قرمز/بنفش است و تا زمانی که ما به طور جمعی از افراد به خاطر تبعیض حساب‌کشی نکنیم، چیزهایی از این دست همچنان اتفاق خواهد افتاد.


2 اسفند 1399 9:2
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟