حدود 40 درصد تفاهم‌نامه اشتغال و مسکن سال 99 تا 22 اسفند اجرایی می‌شود

با بومی‌گزینی مشکل بیکاری استان حل می‌شود
حدود 40 درصد تفاهم‌نامه اشتغال و مسکن سال 99 تا 22 اسفند اجرایی می‌شود

عبدالرضا فرجیان مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خوزستان گفت: با وجود شرکت‌های بزرگ صنعتی و نفت‌خیز مانند پتروشمی، فولاد و آلومینیوم نرخ بیکاری استان خوزستان بسیار بالاست.
مهندس سعید اوحدی از ابتدای آغاز کار در بنیاد شهید و امور ایثارگران در اقدامی هماهنگ و سراسری برای رسیدگی به مهمترین دغدغه‌ی جامعه‌ی ایثارگری، «مسکن» و «اشتغال»، هر هفته به یک استان سفر کرد و تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترکی را فی‌ما‌بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و استانداران به امضا رساند.

پایگاه خبری حیات به منظور پیگیری نتایج سفرهای استانی برآن شده است تا طی سلسله گزارش‌هایی به بررسی نتایج حاصل از این سفرهای استانی و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بپردازد. آنچه در ادامه می‌آید، چهارمین گزارش از این سلسله گزارش‌هاست، که در آن با عبدالرضا فرجیان مدیر کل بنیاد شهید و امورایثارگران استان خوزستان گفت‌و‌گو و درباره نتایج به دست آمده و اقدامات انجام شده پرسیده‌ایم:

ابتدا بفرمایید استان خوزستان چندمین سفر مهندس اوحدی بود و در ارتباط با مفاد تفاهم‌نامه توضیح بفرمایید؟

مهندس سعید اوحدی در سومین سفر خود به استان خوزستان با حضور در گلزار مطهر شهدا در مرقد «علی بن مهزیار اهوازی» به مقام شامخ شهدای والا مقام استان خوزستان ادای احترام کرد. پس از آن با حضور در دفتر استانداری، تفاهم‌نامه‌ی تأمین 10184 قطعه زمین در حوزه مسکن و در حوزه‌ی اشتغال نیز تفاهم‌نامه‌ی تأمین شغل برای 11000 را به امضا رساندند.

 تا کنون چه اقداماتی در حوزه‌ی مسکن انجام شده است؟

سفر مهندس اوحدی جان تازه‌ای به اقدامات ما بخشید و باعث سرعت در روند پیگیری اقدامات ما شد. دغدغه‌ی اول ما رسیدگی به وضع 384 منزل مسکونی شهرک بعثت جانبازان اهواز بود که به جهت  اجرای نادرست شبکه گاز و علی رغم دریافت پایانکار شهرک از شهرداری ، نقشه طرح تفکیکی توسط اداره کل راه و شهرسازی تایید نگردید و نهایتاً امکان  صدور سند را برای ایثارگران فراهم ننمود . در همین راستا با توجه مفاد تفاهم نامه و  پیگیری‌های مستمر ،  قرار است این لوله‌کشی گاز شهرک اصلاح  تا با تایید نقشه تفکیکی توسط راه و شهرسازی ، روند صدور اسناد  این منازل حل شود که این مسئله با توجه به بازه‌ی زمانی انتقال لوله‌ها به خیابان‌های مجاور و اصلاح شبکه  تا پایان خرداد ماه به طور کامل حل خواهد شد.

مورد دیگر این تفاهم‌نامه تامین زمین مسکونی به تعداد 2184 نفر ایثارگر تا پایان دولت دهم به آن دسته از ایثارگرانی است که تا امروز از بنیاد شهید و امور ایثارگران تسهیلات و زمینی نگرفته‌اند. طی برگزاری جلسات  با اعضای کمیته ویژه پیگیری تفاهم نامه مذکور که توسط  استاندار تعییین شده اند و شامل معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار به عنوان رئیس و سایر اعضا میباشند ، تاکنون پرونده و اسامی حدود 1748 نفر را به اداره راه و شهرسازی تحویل داده‌ایم. 

تنها چیزی که باعث طولانی‌تر شدن زمان تحویل زمین‌ها می‌شود یکی صدور اسناد مالکیت  است که باید مراحل قانونی خود را طی کند و دیگری بحث کمبود زمین در استان و کوچک بودن قطعات زمین است که امیدواریم با دادن تسهیلات به جامعه‌ی هدف مشکل ساخت این زمین‌ها را حل ‌کنیم.

در حوزه‌ی اشتغال برای تحقق اهداف تفاهم‌نامه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

براساس آمار بانک اطاعاتی ما، استان خوزستان نزدیک به 10189 بیکار از جامعه‌ی ایثارگری را دارد. این آمار با وجود بودن شرکت‌های صنعتی و نفت‌خیز از جمله پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم در استان آمار بسیار بالایی ست. 

در طی جلسات برگزار شده در بنیاد شهید و امور ایثارگران و تقسیم کارهای صورت گرفته، قرار است در سال 99، تعداد 1000 نفر از محل سهمیه‌های استخدامی،رسمی و پیمانی،  بر اساس مجوزهایی که سازمان استخدام کشوری صادر می‌کند و 500 نفر از محل تسهیلات اشتغال زایی وارد بازار کار شوند.

از تعداد 1500 نفر که شامل 1000 نفر از محل شرکت‌های صنعتی و دستگاه‌های اجرایی که از محل پیمانکاری، نیروهای شرکتی می‌گیرند و 500 نفر از محل 28 مخزن قرارداد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز  جنوب  جذب و وارد بازار کار می‌شوند. 

تا امروز براساس پیگیری‌های که ما شروع کردیم از مجموع 1000 نفری که بایستی از طریق استخدام رسمی و پیمانی وارد بازار کار شوند تا به امروز استخدام رسمی و پیمانی 550 نفر انجام شده‌است. تعداد 301 نفر نیز معرفی و تسهیلات مشاغل خانگی، توسعه‌ی روستایی، بند «پ» ماده 89 و موارد دیگر به آن‌ها اعطا شده است.

در بحث استفاده شرکت‌ها و مخازن نفتی از نیروهای معرفی شده با توجه به اینکه دو هفته‌ی پیش مراحل انعقاد قرارداد پروژه‌ها مننعقد گردید ، تاکنون پروژه های مذکور  به مرحله‌ی جذب نیرو در آن شرکت‌ها نرسیده‌اند. از تفاهم‌نامه‌ی سال 99، بالغ‌بر 40 درصد آن را اجرا کردیم البته براساس مکاتبات و جلساتی که شرکت‌های مناطق نفت‌خیز، فولاد و پتروشیمی و توسعه‌ی نیشکر داشتیم، قول مساعدت و جذب نیروی انسانی را از آن‌ها گرفته‌ایم.

 برای تحقق اهداف موجود در تفاهم‌نامه چه موانعی سر راه شما قرار داشت؟

از آنجایی‌که مسکن و شهرسازی زمینی برای تحویل به بنیاد شهید و امورایثارگران در اختیار  نداشت و اکثر زمین‌های در اختیار دارای کاربردی غیر مسکونی بوده ، لذا این خود مستلزم  برگزاری جلسات مکرر ،  پیگیری و رفت و آمدهای اداری بیشتر برای تغییر کاربری زمین و تحویل این قطعات به جامعه‌ی هدف بوده است. همچنین شهرهای آبادان و خرمشهر به جهت اینکه جزو مناطق آزاد اروند به حساب می‌آیند، مسکن و شهرسازی اشرافیتی به آن مناطق نداشت، طی جلسات متعدد و مکاتباتی که با جناب مهندس اوحدی و ایشان با آقای مهندس بانک داشتند توانستیم مجوز چند قطعه زمین در این مناطق را بگیریم.

اشتغال از آنجایی‌که وضعیتی متفاوت از مسکن دارد باید همه‌ی دستگاه‌های مرتبط پای کار بیایند و برای رفع مشکل بیکاری استان اقدام کنند. استان خوزستان با وجود اینکه قطب منابع نفتی ، فلزی ، کشاورزی و  دیگر صنایع بزرگ کشور است، اما آمار بیکاری بالایی را دارد. دلیل عمده و اصلی این آمار بالا ، عدم استخدام نیروهای بومی در این مشاغل است، جدا از جریان معمول استخدام رسمی و آزمون‌های استخدامی، نیروهای شرکتی و پیمانی اکثراً نیروهای غیر بومی هستند که این خود آسیب جدی و فراوانی به وضعیت اقتصادی استان می‌زند. 

براساس پیگیری‌هایی که از سوی استاندار و معاون اقتصادی استان  و برگزاری جلسات متعدد   با حضور دستگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی در معاونت اقتصادی داشتیم همچنین با گرفتن گزارش کار و مشخص کردن حیطه‌ی فعالیت آن‌ها و پس از سفری که آقای درویشیان رییس محترم سازمان بازرسی کل کشور به استان داشتند توانستیم قدمی در راه حل این مشکل برداریم.

 در هنگام امضای تفاهم‌نامه قرار بود دو نفر از جامعه‌ی هدف به عنوان ناظر بر اجرای پروژه حضور داشته باشند، در ارتباط با این ناظران توضیح دهید؟

در حوزه‌ی اشتغال از تجربیات آقای محمد جانی، کارمند بازنشسته‌ی وزارت کشور، در حوزه‌ی مسکن نیز از تجربیات آقای محمدی بهره می‌بریم. هر دو عزیزان از جانبازان سرافراز کشور هستند.که پیگیری و مطالبه گری ایشان از دستگاهها و شرکت های مختلف تاکنون کمک شایانی به اجرای تفاهم نامه ای مذکور نموده است. 
 


12 اسفند 1399 8:55
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟