ضعف آموزش و مهارت و عدم ارتباط مناسب بین کارجو و کارفرما از مشکلات بازارکار کشور

دبیر ستاد برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کار و نخستین نمایشگاه بین المللی آموزش
ضعف آموزش و مهارت و عدم ارتباط مناسب بین کارجو و کارفرما از مشکلات بازارکار کشور

دبیر ستاد برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کار و نخستین نمایشگاه بین المللی آموزش در گفتگو با بازارکار گفت: بزرگترین مشکلی که در بحث کارجویی و کارفرمایی حکمفرماست ، عدم وجود رابطه مناسب بین آنهاست.
به گزارش خبرنگار بازارکار، دکتر سعید سمیعی با اشاره برنامه هایی که در این نمایشگاه اجرا شد و شرکت کنندگان حاضر در این نمایشگاه حضور یافتند خاطر نشان کرد: چهارمین نمایشگاه ایران جابکس به همت مرکز کار ایران و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به خصوص معاونت اشتغال و کارآفرینی وزارت کار برگزار می شود. این دوره از نمایشگاه اولین نمایشگاهی بود که در کنار آن نمایشگاه مهارت آموزی تیز برگزار می شود.   


وی با اشاره به اینکه ما در این دو نمایشگاه پیوند دادن دو مقوله مهم آموزش و نهارت را دنبال می کنیم اظهار داشت: به اعقاد ما  حلقه مفقود در بازارکار کشور اشتغال و کارآفرینی است. آموزش صرف بدون داشتن مهارت بی فایده خواهد بود بنابراین باید آموزش و مهارت را باید با هم ببینیم تا بتوانیم به هدف مطلوب در اشتغال برسیم.
وی افزود: چهارمین نمایشگاه بین المللی کار ایران با هدف رویارویی مستقیم کارفرمایان و کارجویان برپا می شود و تصور می کنیم جهاد دانشگاهی با امکانات خوبی که در عرصه آموزش، مهارت آموزی و ارائه گواهینامه ها دارد می تواند به ما کمک کند.
رئیس مرکز کار ایران اضافه کرد: تلاش می کنیم با برگزاری این نمایشگاه ها زمینه ارتباط موثر بین کارفرمایان، کارجویان و کاریابی‌ها رو تقویت کرده و زمینه بکارگیری نیروهای نخبه و متخصص را فراهم سازیم.
دکتر سمیعی با حضور در غرفه دستاوردهای آموزش ، اشتغال و کارآفرینی جهاد دانشگاهی در این نمایشگاه گفت: با توجه به توافق به‌عمل‌آمده، در این نمایشگاه برای چهارمین  بار فضای نمایشگاهی به صورت رایگان در اختیار مؤسسات کاریابی دارای مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و متقاضیان قرار گرفته است.
سمیعی از راه اندازی پلتفرم مجازی ایران جابکس در این نمایشگاه خبر داد و افزود: تلاش کردیم تا کسانی که توانایی شرکت در نمایشگاه را نداشتند بتوانند به صورت مجازی در آن شرکت کنند.
وی با اشاره به مشکلات موجود در این دسته از نمایشگاه ها افزود: بزرگترین مشکلی که در بحث کارجویی و کارفرمایی حکمفرماست ، عدم وجود رابطه مناسب بین آنهاست. تلاش ما بر این است که کارجو و کارفرما نیاز های یکدیگر را بهتر متوجه شوند.
وی درباره مشکلات قانونی و آئین نامه ها در بحث حمایت از کاریابی ها نیز گفت: همیشه جا برای بهبود قانون و رفع ایرادات آن وجود دارد. اما نکته مهم استفاده از ظرفیت های قانون فعلی است که باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم. ما هرگاه بتوانیم از ظرفیت های فعلی قانون استفاده کنیم، میتوانیم به دنبال بهبود  افزایش ظرفیت آن هم باشیم.
در ادامه دکتر خواجوی معاون پشتیبانی مرکز کار ایران افزود: تفاوت این دوره از نمایشگاه ایران جابکس با دوره های پیشین این است که علاوه بر نمایشگاه فیزیکی ، نمایشگاه مجازی نیز برگزار شده است تا هدف اصلی که بالاتر بردن بهره وری از نمایشگاه است محقق شود.
وی به اهمیت آموزش و مهارت آموزی اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم به مهارت و ارزشی که گذراندن دوره های مهارتی دارد بیشتر توجه کنیم. این هدف می تواند در تمام زمینه ها و مشاغل عمومی تر هم تعمیم داده شود و ارزش آن در همه مشاغل درک شود.
وی با حضور در غرفه جهاد ددانشگاهی در این نمایشگاه گفت: جهاد دانشگاهی با ظرفیت هایی که دارد می تواند با گواهینانه های معتبر خود همکاری مثبتی در این زمینه داشته باشد.
گفتنی است چهارمین نمایشگاه بین المللی کار ایران(ایران جابکس) و اولیـن نمایشـگاه بین المللـی آمـوزش، خدمـات و تکنولوژی‌هـای آموزشـی نویـن (ایـران اِجوتـک) با حضور سازمان‌ها و نهادهای دولتی و همچنین ده‌ها شرکت خصوصی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.
این دو نمایشگاه از ۱۳ تا ۱۶ اسـفند مـاه بـه صـورت حضـوری و مجـازی برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان در آن؛ جدید ترین خدمات و فعالیت های خود را در سه بخش اصلی اشتغال پایدار، کارآموزی و آموزش ارائه خواهند کرد.


چهارمین نمایشگاه بین المللی کار ایران (ایران جابکس) و اولیـن نمایشـگاه بین المللـی آمـوزش، خدمـات و تکنولوژی‌هـای آموزشـی نویـن (ایـران اِجوتـک)با همـکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، مرکز  کار ایران و پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و همچنیـن بـا حضـور شـرکت های معتبـر برگزار می‌شود.
معرفی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشور در زمینه اشتغال، کاریابی داخلی و خارجی و حمایت از مشاغل داخلی، ایجاد زمینه ارتباطی بین کارفرمایان، کارجویان، موسسات کاریابی، دانشگاه‌ها و مرا کز کارآفرینی، ایجاد فضای رقابت و حمایت از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان برای پیشبرد اهداف در زمینه جذب نیروی کار و تیم سازی،ایجاد زمینه و نگرش مطلوب برای سرمایه گذار و کارفرما به عنوان اصلی ترین رکن توسعه اشتغال و کسب و کار، ارائه فرصت‌های شغلی داخل و خار ج از کشور، تثبیت، ارتقای برند کارفرمایی و تیم سازی و شبکه سازی برای شرکت‌های نوپا و استارت آپ ها، ارتقاء کیفیت آموزش و تربیت فنی و حرفهای و مهارتی مبتنی بر چهارچوب صلاحیتهای حرفه ای  ملی و ایجاد ارتباط بین محیط آموزشی با محیط کسب و کار مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه هاست.
گفتنی است چهارمین نمایشگاه بین المللی کار ایران(ایران جابکس) و نخستین نمایشـگاه بین المللـی آمـوزش، خدمـات و تکنولوژی‌هـای آموزشـی نویـن (ایـران اِجوتـک) از ۱۳ تا ۱۶ اسـفند مـاه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ بـه صـورت حضـوری و مجـازی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید مخاطبان است.
گزارش؛ امیرعلی بینام

 


13 اسفند 1399 21:13
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟