خاتم سازی و خاتم کاری

راهکارهای موفقیت این کسب و کار
خاتم سازی و خاتم کاری

در گستره هنرهای مثالی زدنی ایرانیان، یکی از مظلوم ترین این هنرها خاتم کاری است که امید می رود با گسترش کسب و کارهای خانگی خاتم کاری و خاتم سازی شرایطی مهیا شود که در آن شرایط اقبال به سمت هنرهای سنتی ایرانی روز به روز بیشتر شود. زیرا هنرهای سنتی ایران؛ هنرهای اصیل مردمی و نشات گرفته از فطرتی پاک است و بر هر ایرانی پاسداری از این میراث گران مایه وظیفه ای اخلاقی است. همانطور که در دایره المعارف فارسی درباره خاتم کاری و خاتم سازی آمده است عبارت از  هنر آراستن اشیا به صورتی شبیه موزاییک با مثلث های کوچک طرح های گوناگون خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است.
راهکارهای موفقیت این کسب و کار
ثبت سفارش از متقاضیان با سلیقه های مختلف که شامل :
* جلد سازی خاتم برای قرآن نفیس * جلد سازی خاتم برای انواع قرآن ها * جلد سازی خاتم برای دیوان حافظ * جلد سازی خاتم برای دیوان شعرا * جلد سازی خاتم برای آلبوم های عکس * انواع تابلو های خاتم * انواع وسایل اداری خاتم * انواع وسایل تزئینی خاتم * انواع قاب عکس های خاتم
بنابر این آن چه مهم است این است که متولیان این نوع کسب و کار بایستی از نظر صلاحیت، تجربه و ذوق هنری در حد خوبی باشند.
تاثیر هنر خاتم بر انواع هنرها
* تاثیر هنر خاتم بر هنر کاشی کار * تاثیر هنر خاتم بر هنر مینیاتور * تاثیر هنر خاتم بر هنر گچ بری * تاثیر هنر خاتم بر هنر آیینه کاری * تاثیر هنر خاتم بر سایر هنر های چوبی
راهبرد های خاتم سازی و خاتم کاری
* ماحصل کار متولیان این شغل با روحیه انسان و احساس او نسبت به هنر اصیل ایرانی رابطه مستقیمی داشته و باید بتواند تاثیرات عمیقی بر احساس افراد و همین طور هدف مشتریان این کسب و کار بگذارد. * باید پاسخگوی نیاز مشتریان خود به بهترین شکل آن باشند. * با تولیدات خود باید بتوانند بیشترین سازگاری را باطبع و روح انسان برقرار کنند. * حاصل تلاش باید به گونه ای باشد که منطبق با خواسته های درونی مشتریان این هنر اصیل ایرانی باشد.

انواع خاتم
درجه کیفیتی خاتم بسته به تعداد مفتول های به کار رفته در آن مشخص می شود اما 4 طرح از معروف ترین طرح های رایج در خاتم کاری عبارتند از: * عالم زر: یکی از نمونه های خاتم کاری است و وجه تسمیه آن به سبب مفتول ها و سیم های فراوانی است که در آن به کار رفته است. * هفت شمس: یکی از خاتم کاری است اما به اندازه عالم زر در بین خریداران شناخته شده نمی باشد. * گل خورشیدی: یکی از معروف ترین طرح های خاتم در عصر حاضر است که قدیم وجود نداشته است. * طرح چوبی: نمونه های نه چندان مرغوب خاتم را که بیشتر جنبه بازاری داشته است.

ابزارآلات خاتم کاری
ابزار آلات خاتم کاری شامل: * میخ کار * تخته رنده * اره دست * اره مثلث بر * اره سر قطع کن * رنده دست * انواع سوهان ها * سایر ابزار کار ( چکش، تیشه، گاز انبر، مغار، گونیای آهنی، پرگار، قیچی، آهن ربا، سوهانچه های مختلف، خط کش قفل و ... می باشد.

فرآیند ارائه خدمات
ارائه خدمات توسط شما هم به شکل مستقیم و هم اینترنتی صورت می گیرد. که شکل حضوری آن در دو حالت صورت می گیرد * کالای مورد نظر جز اقلام موجود در کالاهای از پیش ساخته شده شما باشد * یا بنا به شرایط مشتری خواهان کاری متمایز به لحاظ زیبایی تنوع تعداد و یا اندازه است.

امکانات و تجهیزات مورد نیاز
حداقل فضای مورد نیاز یک اتاق 10 متری می باشد * ابزارآلات مورد نیاز ( سوهان تخت ساب؛ اره و ... ) * کامپیوتر خانگی * پرینتر لیزری * فکس * خط تلفن * اینترنت پر سرعت * اسکنر * میز تحریر و صندلی  

نیروی انسانی مورد نیاز
در قدیم استادان خاتم کار خود به تنهایی تمامی مراحل مربوط به تهیه یک اثر هنری را انجام می دادند اما امروزه به منظور صرفه جویی در وقت تعدادی از همکاران در کنار یکدیگر مراحل گوناگون خاتم سازی مانند قامه بستن، چسباندن، گل پیچیدن، روغن کاری و غیره را انجام می دهند.

تخصص و مهارت های مورد نیاز
* مهارت های عمومی ( ICDL ) * مهارت های تخصصی ( توانایی خاتم سازی و خاتم کاری ) * مهارت های ویژه ( ذوق هنری ) * مهارت های حرفه ای ( آشنایی با آثار بزرگ و طرح های جدید در این عرصه ) و تحصیلات خاصی مورد نیاز نیست ولی باید مهارت خاتم کاری را در آموزشگاه های فنی و حرفه ای گذرانده باشد.
تهیه شده از:کریم کریمی 
 


31 شهريور 1400 16:44
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟