همه کسب‌وکارها به نوآوری باز نیاز دارند

در سیزدهمین سلسه نشست های علمی آینده مشاغل ومشاغل آینده مطرح شد؛
همه کسب‌وکارها به نوآوری باز نیاز دارند

نشست جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده از سوی معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
به گزارش بازارکار، سیزدهمین نشست علمی آینده مشاغل و مشاغل آینده با موضوع «جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده" با ارائه و سخنرانی مهندس حسین بختیاری از سوی معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
به گزارش بازارکار، مهندس حسین بختیاری در سیزدهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی آینده مشاغل و مشاغل آینده با موضوع "جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده"روز سه‌شنبه ۶ مهرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ الی ۱۱ برگزار شد به تشریح موضوع نوآوری باز و ارتباط آن با کسب‌وکارها پرداخت و گفت: نوآوری باز امکان توسعه کسب‌وکارها را در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف فراهم می‌نماید و باید بنگاه‌ها و سازمان‌ها به این موضوع مهم توجه کنند.
وی با اشاره به تعاریف مختلف درزمینهٔ خلاقیت، نوآوری و اختراع افزود: خلاقیت فرآیندی فکری است که به ایده می‌انجامد و نوآوری درواقع پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت هست که به‌صورت یک محصول یا خدمت تازه شود؛ درواقع نوآوری خلاقیت اجراشده است.
بختیاری با تصریح اینکه اختراع به معنای پدید آوردن محصول جدید است خاطرنشان کرد: نوآوری فراتر از آن است و به معنای معرفی محصولی تازه است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد و دارای ارزش اقتصادی است.
او تصریح کرد: نوآوری چالشی را رفع می‌کند که درواقع در کسب‌وکار خود را نشان می‌دهد.
وی به اشاره به "جایگاه نوآوری باز در مشاغل آینده" افزود: نوآوری یک فرآیند است و اتفاقی نیست، به عبارت بهتر کسب‌وکارها بر اساس نوآوری متحول می‌شوند و یک شبه و اتفاقی این موضوع رخ نمی‌دهد.
وی در ادامه با اشاره به برخی ویژگی‌های مشاغل آینده گفت: مشاغل آینده تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر هستند، رشد بالایی دارند، پیچیده‌تر می‌شوند و مبتنی بر منابع انسانی بدون مرز هستند و در این دنیای کسب‌وکار اتفاقات جدیدی می‌افتد که مصداق بارز آن توجه به مشتری مداری به شکل واقعی و توجه به شخصی‌سازی محصولات و خدمات است.
وی به سابقه موضوع نوآوری بازی اشاره کرد و گفت: (open innovation) توسط یک استاد دانشگاه در دانشگاه کالیفرنیا مطرح شد که بر اساس آن، بنگاه می‌توانند از ایده‌های خارج، داخل بنگاه برای توسعه و موفقیت خود استفاده کنند.
گفتنی است، معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد در توجه به موضوع مشاغل آینده پیشتاز است.

 


6 مهر 1400 14:35
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟