برندی بنام حاج نوروز عطار با طعم گیاهان دارویی

گفتگوی بازارکار با یک فعال حوزه مشاغل خانگی؛
برندی بنام حاج نوروز عطار با طعم گیاهان دارویی

 مرتضی عزیزپور، رئیس اتحادیه عطاران و فروشندگان گیاهان دارویی زنجان و مدیرعامل شرکت گلهای دشت آندیا و مدیر برند حاج نوروز عطار است. او ضمن توجه به کسب و کار خود در حوزه گیاهان دارویی از تحصیلات خود نیز غافل نماده است و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش کارآفرینی از دانشگاه آزاد زنجان است. مصاحبه ای با این کارآفرین موفق زنجانی داشتیم که از نظر خواننگان ارجمند می گذرد.
لطفا خودتان و کسب و کارتان را معرفی کنید؟ از چه سالی فعال هستید؟ تحصیلات شما چیست؟
مرتضی عزیزپور هستم رئیس اتحادیه عطاران و فروشندگان گیاهان دارویی زنجان و مدیرعامل شرکت گلهای دشت آندیا و مدیر برند حاج نوروز عطار . از سال 1379 کار عطاری را آغاز نموده و از سال 1387به صورت رسمی فعالیت خود را در زمینه گیاهان داوریی در قالب شرکت گلهای دشت آندیا  آغاز نموده و در زمینه تولید و توزیع گیاهان دارویی و ادویه و روغن ها دارویی مشغول به فعالیت می باشم.
و تحصیلات بنده در مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد.
•    کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد زنجان
•    کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش  کارآفرینی دانشگاه آزاد زنجان
•    دانشجوی دوره DBA (مدیریت حرفه ای کسب و کار) در دانشگاه تهران
    مهم ترین تولیدات شما چیست؟
بسته بندی انواع  گیاهان دارویی، ادویه مفرد وتولید و بسته بندی ادویه های  ترکیبی و  روغن های دارویی غذایی با برند حاج نوروزو فرمولاسیون منحصر به فرد مهم ترین بخش تولید کارخانه هستند
    در زمینه بازاریابی و فروش چگونه اقدام می کنید؟
در حال حاضر چهار شعبه در مناطق مختلف شهر زنجان فعال هستند و فروش مجازی در قالب اینستاگرام به آدرس (hajnowruzattar) و وب سایت فروشگاهی حاج نوروز به آدرس(www.hajnowruzattar.com) در سطح کشور و همچنین دارا بودن نمایندگی پخش در سطح استان زنجان در حال فعالیت هستند
مشاغل خانگی تا چه حد در اشتغال خانواده ها موثر است و آیا می تواند به عنوان یک منبع درآمدی مطمئن برای خانواده باشد؟
بله مشاغل خانگی در کشور ما به خصوص برای زنان سرپرست خانوار بسیار رایج بوده و در صورت فعالیت منظم و اصولی و همچنین حمایت از طریق سازمان های مربوطه میتواند منبع درآمد مطمئنی باشد.


چند نفر شاغل دارید؟
•    بله بنده از سال 1379 کار در عطاری را آغاز نموده و تا به امروز مشغول فعالیت در این زمینه می باشم و همچنین 
•    عضو هیئت رئیسه و رئیس اتحادیه عطاران و فروشندگان گیاهان دارویی از سال 1388 
•    عضو انجمن گیاهان دارویی ایران و نماینده ی رسمی انجمن در استان زنجان از سال 1396 تاکنون
•    عضو هیئت رئیسه و رئیس انجمن ارگانیک زنجان از سال 1397 تا کنون
•    عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان زنجان از سال 1397 تا کنون
و از سال 1387 به عنوان مدیرعامل شرکت گلهای دشت آندیا انتخاب شدم  و 22 نفر در این شرکت در قسمت های مختلف تولید ، اداری و فروش  مشغول فعالیت می باشند
مشکلات کسب و کارهای خانگی چیست؟ چه توقع و مطالبه ای از دستگاه های دست اندرکار در این حوزه دارید؟
یکی از موانع مهم مشاغل خانگی دیربازده بودن این مشاغل می باشد در واقع برای پرورش یه ایده و تبدیل شده آن به منبع درآمد مطمئن زمان و امکاناتی لازم می باشد که عدم تامین مالی از طریق بانک و همچنین عدم حمایت سازمان های مرتبط به این موانع دامن می زند.
چه حد از مشاوره ها و آموزش های جهاد دانشگاهی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کرده اید؟ آیا آموزش های جهاد دانشگاهی مفید است؟ چه دوره هایی موثرتر است؟
جهاد دانشگاهی به عنوان مرکزی برای آموزش اصولی و علمی در زمینه های مختلف بسیار عملکرد خوبی داشته بنده و همکارانم در این مجموعه در بسیاری از دوره های مرتبط با گیاهان دارویی شرکت نموده و رضایت کامل از عملکردشان داریم.
هر نکته دیگری که صلاح میدانید اضافه کنید.
در جهان صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی و نیز استفاده از آن رو به پیشرفت است. گردش مالی این کار بالای ۵۰۰ میلیون دلار بوده و این عدد در حال بزرگ‌تر شدن است و به تبع آن، این صنف نیز در حال رشد است. امید است با حمایت های کافی و همه جانبه بتوانیم در جهت رشد این صنف پیش برویم و برای جوانان و حتی زنان سرپرست خانواده ایجاد شغل نمائیم .
مصاحبه: امیرعلی بینام

 


17 مهر 1400 12:28
چاپ | ارسال به ديگران

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟