گفت و گو

اشتغال و کارآفرینی در حوزه چوب با الهام از احساس و ادراک

گفت وگوی بازارکار با کارآفرین برتر هنر منبت کاری
اشتغال و کارآفرینی در حوزه چوب با الهام از احساس و ادراک

سابقه هنر منبت در ايران به قبل از اسلام مي رسد. منبت کاري با چوب يکي از ظريفترين صنايع دستي است که تلفيقي از هنر و حوصله هنرمنداني است که با مواد اوليه ي ارزان و ساده، محصولاتي با ارزش خلق مي کنند که زينت بخش آنها گل و ساير تصاوير هنري است. منبت کاري هنري با حکاکي و کنده کاري بر روي چوب سر و کار دارد ولي اين هنر دستي نماد احساس، ادراک ، انديشه و خلاقيت هنرمندان است که به دنبال ابداع، خلاقيت و نوآوري هستند. به طور کلي صنعت چوب به خصوص منبت کاري ، مي تواند درآمد زايي بسيار بالايي درسطح خود داشته باشد . با توجه به اهميت اين هنر اصيل ايراني با استاد محمد نصر که استادکار و کارآفرين برتر اين رشته نيز هست به گفتگو نشستيم . منبت یکی از هنرها و رشته های حوزه صنایع دستی است

26 اسفند 1397 10:28
جزئیات اعزام نیروی کار ایرانی به کشور آلمان

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابیها اعلام کرد:
جزئیات اعزام نیروی کار ایرانی به کشور آلمان

آلمان ازجمله کشورهای اتحادیه اروپا است که نرخ بیکاری پائینی دارد و با توجه به اقتصاد روبه رشدش هموار بخشی از کمبود نیروی کار ماهر خود را از سایر کشورها تأمین میکند. در همین راستا در تابستان گذشته در سفر مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آلمان تفاهمنامهای بهمنظور اعــزام نــیــروی کار ایــرانی بــه ایــن کـــشــور به امضا رسید که در روزهای گذشته با اطلاعیه دفتر هدایت نیروی کار و کاریابیها رسماً ثبتنام از متقاضیان کار در کشور آلمان آغاز شد. آنگونه که در اطلاعیه دفتر هدایت نیروی کار و کاریابیها درجشده است این ثبتنام با اولویت رشتههای علوم کامپیوتر و حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکانیک، الکترونیک و پرستاری انجام میشود. به منظور آشنایی با شرایط داوطلبان و روند اعزام آنها با محمد اکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گفتوگو نشستیم.

25 اسفند 1397 16:9
لزوم افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و استخدام معلمان حق التدریسی

دکتر ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با بازارکار اعلام کرد
لزوم افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و استخدام معلمان حق التدریسی

مهمترین چالش حال حاضر و آینده آموزش و پرورش کمبود نیروی انسانی یا معلم است. این چالش بنابر اعلام مسئولان تا سال های آتی ادامه خواهد داشت ولی نکته مهم در این زمینه مسئولیت مجلس، دولت و دانشگاه فرهنگیان به عنوان محور جذب و تربیت معلم برای نظام آموزش و پرورش است. در این گفتگو با توجه به اهمیت موضوع تربیت و جذب معلم در نظام آموزش و پرورش کشور با دکتر جواد ساداتی نژاد نمایده تاثیرگذار و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به گفتگو نشستیم. دکتر ساداتی نژاد در موضوع وظایف دولت و مجلس، ماموریت ها و وظایف دانشگاه فرهنگیان و لزوم استخدام معلمان حــق التدریــس به عنوان قانون مصوب مجلس را تاکید می نماید.

18 اسفند 1397 13:42
آموزش خلبانی هواپیماهای فوق سبک با ۲۵ میلیون تومان

آموزش خلبانی هواپیماهای فوق سبک با ۲۵ میلیون تومان

پرواز سالهاست که برای بشر دیگر آنقدرها هم دشوار نیست، اگر خیلی به پرواز علاقه دارید کافیست مقداری هزینه کنید تا یک کاپیتان کارکشته شما را به آسمان ببرد اگر علاقهتان بیشتر باشد و حاضر باشید بیشتر هزینه کنید حتی میتوانید گواهینامه خلبانی بگیرید و در آخر اگر وضع مالی خیلی خوبی داشته باشید حتی میتوانید هواپیمای شخصی خود را هم بخرید. کافی است تا آخر این گزارش را بخوانید به شما خواهیم گفت که چطور. پرواز برای بشر همیشه یک موضوع شگفتانگیز بوده است، چه قبل از غلبه برادران رایت بر نیروی جاذبه که خیالپردازیهای پرواز با تاریخ رشد علمی انسان گره خورده و چه اکنون که پرواز با یک هواپیما یا وسیله هواگرد بخشی جدایی ناپذیر از آرزوهای هر پسربچه و حتی دختربچهای است که در پاسخ به شغل مورد علاقه خود میگویند خلبانی. کاپیتان میرمحمدرضا ضرابی، از فعالین این عرصه است که پرواز با هواپیماهای فوق سبک را آموزش میدهد، هواپیمای فوق سبک هواپیمایی است که وزن آن به همراه سـرنشــین بیشتر از ۶۰۰ کیلوگرم نیست. کاپیتان میرمحمدرضا ضرابی میگوید، خلبانی را در سال ۷۳ آموخته و پس از آن وارد حوزه آموزش شده است، کار آنها در فرودگاه آزادی واقع در شهرس

11 اسفند 1397 9:54
از معلولیت 98 درصدی تا موفقیت 100 درصدی در حوزه استارت آپ وکارآفرینی

حکایت وحید رجبلو، کارآفرین معلول؛
از معلولیت 98 درصدی تا موفقیت 100 درصدی در حوزه استارت آپ وکارآفرینی

يکي ديگر از سلسله نشستهاي «تجربه هاي جسور» سازمان رفاه، خدمات و مشارکتهاي اجتماعي شهرداري تهران با حضور وحيد رجبلو کارآفرين و معلول 98 درصد برگزار شد. در اين نشست که 13 بهمن ماه با حضور کارآفرينان حوزه شهري و شهروندان کارآفرين برگزار شد تجربه هاي وحيد رجبلو که با مشکلات بسيار به عنوان يک کارآفرين فعاليت مي کند مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. رجبلو اهل کرج است و توانسته با راه اندازي استارت آپي توانيتو خدمات مختلف مورد نياز معلولان را به جامعه هدف اين بخش در زمينه خدمات شهري، آرايشگاه ، امور پزشکي، خدمات پرستاري و خدمات خريد و رفت و آمد درون شهري به صورت آنلاين ارائه نمايد. وي در اين نشست به بيان تجربيات خود پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ داد که با تشويق و حيرت آنها مواجه شد.

6 اسفند 1397 10:32
تاثیر صنعت دیجیتال در تحولات کسب و کارهای سینمایی

گفت و گو با ایرج تقی پور تهیه کننده و کارشناس سینما
تاثیر صنعت دیجیتال در تحولات کسب و کارهای سینمایی

شاید کسانی که نخستین فیلم های بلند ایرانی را میساختند و در دهههای پیش به پرده نمایش میسپردند تصور نمیکردند روزی فرا برسد که بسیاری از عرصههای تولید، فیلمبراری، تدوین و نمایش فیلم دگرگون شود. نه تنها سینمای دنیا بلکه سینمای ایران از آغاز فعالیت خود تحولات بسیاری به خود دیده است که دیجیتالی شدن سینما و ورود این فناوری به عرصه فیلم سازی از مهمترین تحولاتی است که شرایط متفاوتی را هم برای فیلم سازان حرفه ای و هم فیلم سازان آماتور بهوجود آورده است. دیجیتالی شدن سینما بسیاری از مشاغل این حوزه را به چالش کشیده است، بخشی از این مشاغل حذف ، بخشی متحول و بخشی از نو تعریف شدهاند که میتوان گفت مهارت آموزی را در عرصه هنرهای فیلمسازی و نمایش فیلم را موجب شده اند. به مــناســبــت بـــزرگــداشت سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با ایرج تقیپور ، تهیه کننده و فعال سینما و مجری پروژه راه اندازی دایرةالمعارف سینمای دیجیتال گفتگویی ترتیب دادیم .

28 بهمن 1397 15:49
دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طرح «تاپ» صنعت را متحول می‌کنند

معاون وزیر:
دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طرح «تاپ» صنعت را متحول می‌کنند

7 بهمن 1397 9:29
فرصتهای جدید برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و روستاییان

معاون توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید در گفتگو با بازارکار اعلام کرد:
فرصتهای جدید برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و روستاییان

صندوق کارآفرینی امید به عنوان یکی از چهار عامل اعطای تسهیلات اشتغالزایی از سی ام اردیبهشت امسال تاکنون بیش از یک هزار میلیارد تومان برای ایجاد و توسعه کسب و کارها در مناطق مختلف کشور بویژه مناطق روستایی تسهیلات پرداخت کرده است. براساس گزارش و اعلام معاون توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید در این مدت بیش از 30 هزار طرح بررسی و از میان آن ها بیش از 20 هزار طرح مصوب و به عقد قرارداد رسیده است و از قبل اعطای تسهیلات و فعالیت این طرح ها بیش از 53 هزار شغل ایجاد شده است. مهندس علی اصحابی در گفتگو با بازارکار از آغاز مراحل سوم و چهارم اعطای تسهیلات اشتغالزایی خبر می دهد و می گوید: این شرایط بـــهتـــرین فرصـــت بــــرای دانش آموختگان دانشگاهی است تا ایده ها و طرح های کسب و کار خود را برای اعطای تسهیلات اشتغالزایی به صندوق ارائه دهند. این گفتگو را به مخاطبان صاحـــب ایـــده کسب و کار بازارکار تقدیم می کنیم.

6 بهمن 1397 10:44
توصیه های مهم به شرکتکنندگان ششمین آزمون فراگیر استخدامی دستگاههای اجرایی

رئیس مرکز آزمون جهاد دانشگاهی در گفتوگو با بازارکار مطرح کرد
توصیه های مهم به شرکتکنندگان ششمین آزمون فراگیر استخدامی دستگاههای اجرایی

رئیس مرکز آزمون جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ششمین آزمون فراگیر استخدامی دستگاههای اجرایی توسط مرکز آزمون جهاد دانشگاهی و با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار میشود گفت : در این آزمون استخدامی ۲۰ دستگاه اجرایی حدود ۴۵۰۰ نیرو جذب میکنند. سید عزیز آشنا، رئیس مرکز آزمون جهاد دانشگاهی همزمان با اعلام شروع ثبتنام در ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی در گفتوگوی اختصاصی با خبرنگار بازارکار با اشاره به اینکه ثبتنام از داوطلبان توسط سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www.hrtc.ir انجام میشود گفت: جزئیات آزمون در دفترچه آزمون که از روز یکشنبه ۳۰ دیماه در این سایت منتشر بارگذاری میشود اعلام خواهد شد. وی بابیان اینکه ثبتنام در این آزمون استخدامی به مدت 10 روز تا تاریخ 9 بهمنماه 1397 ادامه دارد عنوان کرد: این مدت تمدید پذیر نیست و در پایان روز دهم سایت بسته میشود و امکان ثبتنام برای آزمون وجود نخواهد داشت.

6 بهمن 1397 10:33
موانع برگزاری آموزش های مهارتی مناسب برای متقاضیان بیمه بیکاری

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفهای در گفتوگو با بازارکارتشریح کرد
موانع برگزاری آموزش های مهارتی مناسب برای متقاضیان بیمه بیکاری

در اینکه دلیل بخش عمدهای از بیکاری جوانان با فقدان مهارت ارتباط تنگاتنگی دارد شکی نیست و بسیاری از کارشناسان از عدم مهارت بهعنوان بزرگترین مانع بر سر راه اشتغال جوانان نام میبرند. موضوعی که سبب شده تا در کشورمان با تأسیس سـازمان آموزش فـنـی و حرفهای بهعنوان متولی آموزشهای مهارتی غیررسمی و کوتاهمدت در بخشهای صنعت ، خدمات و کشاورزی گامی در جهت پر کردن این خلأ برداشته شود. اهمیت این آموزشها در کاهش نرخ بیکاری در مواد 107 و 108 قانون کار نیز مورد تأکید ویژه قرارگرفته است و مجلس شورای اسلامی درسال 1376 پا را فراتر نهاده و با تصویب قانون الزام فراگیری آموزشهای فنی و حرفهای برای اشتغال به کار، مقرر نموده تا کارفرمایان از متقاضیان اشتغال به کار طلب گواهینامه مهارت فنی و حرفهای نمایند. از طرفی این سازمان درسال های اخیر با افزایش شمار بیکاران و تشکیل صندوق بیمه بیکاری مکلف شده تا زمینههای آموزش مهارتهای موردنیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفهای و یا مراکز آموزشی کنار کارخانهها فراهم کند.

29 دی 1397 11:25

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟