گفت و گو

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی معدن اشتغال و کارآفرینی

درگفت وگو با کارآفرین این صنعت مطرح شد
سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی معدن اشتغال و کارآفرینی

گوهر سنگ ها درجهان امروز، مصارف تزینتی و صنعتی گوناگو دارند ودر ایران نیز علاوه بر کاربردهای مذکور یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران « تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی» نام دارد. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، یاقوت ، اپال، آماتیس، عقیق و... اطلاق می گردد. این سنگ ها که ذخایر آن درایران نیز یافت می شود . پس از تراش و صیقل ارز افزوده زیادی ایجاد نموده و نشاندن آن در رکابی ازطلا ونقره به ارزشهای آن می افزاید. سنگ های قیمتی با تنوعی که دارند معدنی از اشتغال هستند و می توانند هزاران شغل از اکتشاف، تولید، فرآوری تا بازاریابی و فروش را برای علاقمندان و هنرجویان رقم بزنند. دراین زمینه با عبدالنبی مکابر که درحوزه اصالت سنجی، ارزش گذاری ، آموزش ، فرآوری و تولید سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی مشغول به کاراست و از اعضای هیت مدیره تولید کنندگان و صادرکنندگان طلا وجواهر و سنگ های قیمتی ایران است ، برای بررسی فرصت های شغلی وکارآفرینی درحوزه سنگ های قیمتی ونیمه به گفت وگو نشستیم .

2 شهريور 1398 9:47
استفاده از ظرفیت کاریابیها برای بازگشت به کار مقرریبگیران بیمه بیکاری

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به سؤال بازارکار خبر داد
استفاده از ظرفیت کاریابیها برای بازگشت به کار مقرریبگیران بیمه بیکاری

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به سؤال خبرنگار بازارکار از پیشنهاد طرح استفاده از ظرفیت کاریابیها برای بازگشت به کار مقرریبگیران بیمه بیکاری استقبال کرد. به گزارش خبرنگار بازارکار، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی سه شنبه گذشته در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به این سؤال خبرنگار بازارکار که چرا این سازمان هزینهای برای اشتغال مجدد دریافتکنندگان بیمه بیکاری توسط دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی در نظر نمیگیرد؟ گفت: پرداخت هزینه به کاریابیها بابت اشتغال مجدد دریافتکنندگان بیمه بیکاری پیشنهاد خوبی است و درنهایت باعث صرفهجویی در منابع تأمین اجتماعی در صندوق بیمه بیکاری میشود.

28 امرداد 1398 12:44
راه اندازی نخستین شرکت تعاونی ترمه با استفاده از مهارتهای فناوری اطلاعات

درگفتگو با کارآفرین حوزه ترمه بررسی شد
راه اندازی نخستین شرکت تعاونی ترمه با استفاده از مهارتهای فناوری اطلاعات

تـــرمــــه یـــکـــی از محبوبترین منســــوجــــات ســــنــــتــــی ایــــران میباشد کــــه بــــا مــــصــــالح خــیــــــلــی مــرغــــــوب از گــذشــتــههــای خــــــیــلی دور با نقشهای بسیار زیبا و سنتی اصیل ایرانی همچون بتهجقه،اسلیمی و…در ایــــران تولــــیــــد و عرضه می گردد. ایــن پــارچــه دارای تــاروپــود اســــت، کــه پودهای آن تراکم زیادی رادار است به دلیل آنکه در پشت پارچه بهصورت آزاد قرار دارد و باعث می شود که به خاطر این تراکم از یــک مقــاومــت مطلوب بــرخــوردار شود و بــافــتــی بادوام و مقاوم به آن می بخشد. ترمه از محصولات خــــوب ایــــرانــــی است که در شهر یزد تولید میشود و اســــاســــاً شــــهــــرتـــــــش بــــا نـــام یـــــــزد گـــرهخورده اســـت.

12 امرداد 1398 15:50
صدور مجوز توسعه کسبوکارهای نوپا و بنگاههای صنفی آسان شده است

مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب وکار در گفت و گو با بازارکار:
صدور مجوز توسعه کسبوکارهای نوپا و بنگاههای صنفی آسان شده است

مسئله صدور مجوزهای کسبوکار در راستای بهبود فضای کسبوکار یکی از موضوعات چالشبرانگیز در کشور است. این موضوع در حالی است که وزارت امور اقتصادی و دارایی با راهاندازی مرکزی بنام مرکز ملی پایش بهبود فضای کسبوکار برای بهبود فضای کسبوکار در کشور تلاش میکند. با تلاشهای این مرکز صدور مجوزهای صنفی برای میلیونها واحد صنفی از ابتدای تیرماه امسال تسهیل شده و آنها دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای استعلام بدهی مالیاتی بر اساس ماده 186 را ندارند. از سوی دیگر بر اساس تبصره ماده ۴ قانون بهبود مستمر محیط کسبوکار مصوب سال ۹۰، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شده با همکاری دستگاههای اجرایی و نهادهای بینالمللی، جایگاه ایران در رتبهبندیهای جهانی کسبوکار را بهبود ببخشد. همچنین در بند الف ماده ۲۲ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده در هرسال رتبه کشور را در شاخص انجام کسبوکار ۱۰ رتبه ارتقا دهد تا به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه ششم (سال ۱۴۰۰) برسد.

7 امرداد 1398 14:16
حمایت ها، تسهیلات و مشوق های سازمان بهزیستی برای اشتغال و کارآفرینی مددجویان

در گفتگو با رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تشریح شد
حمایت ها، تسهیلات و مشوق های سازمان بهزیستی برای اشتغال و کارآفرینی مددجویان

سازمان بهزیستی به عنوان بزرگترین نهاد حمایتی نقش مهمی در اشتغال جامعه هدف خود بازی می کند. این سازمان در راستای اشتغال علاوه بر اجرای قانون سه درصدی اشتغال معلولان در استخدامهای دستگاهها، برنامههای متنوعی را نیز از طریق اعطای تسهیلات خوداشتغالی و ارائه مشوقهای کارفرمایی برای به کارگیری کارجویان تحت پوشش بهزیستی دنبال می کند. در آستانه هفته و روز بهزیستی با مهندس مهناز کاشی رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور درباره جزئیات برنامه های اشتغال و کارآفرینی این سازمان به گفتگو نشستیم که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

31 تير 1398 12:6
طرحهای زودبازده و ضربتی اشتغال میلیاردها تومان بودجه را حرام کردند

رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمنهای صنفی كارفرمایی کشور در گفتگو با بازارکار:
طرحهای زودبازده و ضربتی اشتغال میلیاردها تومان بودجه را حرام کردند

در حالی سراغ رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمنهای صنفی كارفرمایی کشور می رویم که کشورمان در زمینه اشتغال و بیکاری روزهای سختی را سپری می نماید و تحریم ها و تهدیدها مشکلات مضاعفی را برای کارگران و کارفرمایان از یک سو و جامعه جوان و جویای کار از سوی دیگر ایجاد شده است. مهندس محمد عطاردیان در این گفتگوی اختصاصی با تقدیر از تلاش های نشریه بازارکار در توجه به موضوعات اساسی کشور در زمینه اشتغال و کارآفرینی به سوالات متعدد در این حوزه پاسخ می دهد.

23 تير 1398 9:54
رشته طراحی پارچه به طراحان کاربلد و ماهر نیاز دارد

گفت وگوی بازارکار با یک فعال حوزه طراحی پارچه:
رشته طراحی پارچه به طراحان کاربلد و ماهر نیاز دارد

طراحی پارچه و لباس قدمت بسیار طولانی در زندگی انسان دارد. در طراحی پارچه خصوصیات اقلیمی، آداب و رسوم و باورهای مردم در رنگها و طرح و اشکال مختلف تأثیر گذار است. توجه به منسوجات و پوشاک نه تنها از باب رفع نیازهای بشری مهم است، بلکه اهمیت آن ازنظر اقتصادی در توسعه کشورهای جهان نیز اهمیت دارد و در این راه باید درخواست و نیاز مشتری مورد توجه قرار گیرد. داشتن ذوق هنری در رشته طراحی پارچه اهمیت بسیاری دارد و دانشجویانی که این رشته را انتخاب میکنند، باید اهل حوصله و آشنا به شرایط اجتماعی و روحیات و ارزشهای اعتقادی مردم خود باشند. رابطه این رشته به صنعت نساجی، كه بعد از نفت از صنایع مهم و اشتغالزای كشورمان است. همچنین طراحی و پوشاک می توانند نقش مهمی در اشتغالزایی داشته باشد. با توجه به این مهم و علاقه روز افزون مردم به رشته های طراحی پارچه به سراغ مژگان سرشار مدیر استودیو طراز که در سازمان ستفا جهاددانشگاهی در این حوزه فعالیت دارد رفتیم ودرمورد رشته طراحی پارچه به گفت وگو نشستیم.

23 تير 1398 9:29
فرصت های اشتغال، مهارت آموزی و کارورزی دانشجویان و فارغ التحصیلان در شهرک های صنعتی کشور

گفتگو با معاون صنایع کوچک سازمان صنايع كوچك و شهرك های صنعتی ايران
فرصت های اشتغال، مهارت آموزی و کارورزی دانشجویان و فارغ التحصیلان در شهرک های صنعتی کشور

شهرک های صنعتی نقش مهمی در توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال دارند. در حال حاضر 992 شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در سراسر کشور فعالیت دارند که می تواند ظرفیت بسیار مناسبی برای حمایت از سرمایه گذاری، توسعه کارآفرینی وایجاد اشتغال باشد. نزدیک به 88 هزار مجوز بهره برداری در شهرک های صنعتی صادر شده است که حدود 10 هزار واحد از این تعداد نیازمند سرمایه گذاری، حمایت و تغییر کاربری هستند تا بتوانند فعال شده و دوباره در چرخــه کـــــار و تولیـــد قرار بگیرند. به مناسبت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن سراغ مهندس اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران رفتیم و درباره فرصت های اشتغال و کارآفرینی برای جوانان و فارغ التحصیلان و همچنین راهکارهای توسعه سرمایه گذاری در واحدهای کوچک و متوسط (SME) به گفتگو نشستیم که تقدیم خوانندگان گرامی می شود.

16 تير 1398 8:6
برنامه ها و فرصت های اشتغال و کارآفرینی مهندسان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

گفتگو با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران
برنامه ها و فرصت های اشتغال و کارآفرینی مهندسان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

علیرغم گسترش روزافزون دانشکده های کشاورزی درکشور چرا هنوز کشاورزی ایران از توسعه شایسته خود بازمانده است؟ زمانی عقیده بر آن بود که گسترش دانشکده های کشاورزی و تربیت نیروی تحصیل کرده منجر به توسعه کشاورزی خواهد شد، لذا دراین راستا قدمهای زیادی برای تربیت نیروی انسانی ماهر برداشته شد بطوریکه امروزه به جرات می توان گفت کشورمان درزمینه نیروی تحصیلکرده کشاورزی البته به لحاظ کمی نه تنها کمبودی ندارد، بلکه افزایش تعداد فارغالتحصیلان کشاورزی خود به مشکلی دیگر تبدیل شده و این روزها با انبوه فارغالتحصیلان بیکار این رشته مواجهایم. جهت پاسخ گویی به سوال فوق و بررسی فرصتهای اشتغال و کارآفرینی فارغالتحصیلان رشته کشاورزی در آستانه 27 خرداد ماه که در کشورمان با نام روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است با شاهرخ رمضان نژاد، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران به گفت وگو نشستیم .

1 تير 1398 11:19
کارفرمایان با استخدام افراد لیسانس به بالا تسهیلات دریافت میکنند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با بازارکار خبر داد
کارفرمایان با استخدام افراد لیسانس به بالا تسهیلات دریافت میکنند

صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از نهادهای مهم مالی در توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و اشتغال و کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهی است. این نهاد مالی برای ایجاد و حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان هیچ محدودیتی ندارد و با سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی خود آماده حمایت از فارغ التحصیلان و استادان صاحب کسب و کار و ایده کارآفرینی است. صندوق نوآوری و شکوفایی با توجه به نیازهای اشتغال و استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه حمایت از استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی را در دستور کار خود دارد و در قالب تسهیلات اشتغالزایی به هر شرکت دانش بنیان که یک فارغ التحصیل لیسانس و بالاتر را استخدام نـــمــاید 20 میلیــــون تــــومان پــــــرداخــــت مــیکــــنــد؛ ایــن تــســــهــــیــــلات قرض الحسنه و با نرخ سود 4 درصد است. گفتگوی حاضر را با دکتر وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی می خوانیم.

25 خرداد 1398 15:49

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظر شما برنامه توسعه مشاغل خانگی تاچه می تواند در بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها تاثیرداشته باشد؟