گفت و گو

جزئیات آزمون استخدامی سال جاری آموزش و پرورش

در گفتگو با رئیس دانشگاه فرهنگیان تشریح شد

رئیس دانشگاه فرهنگیان به مناسبت نکوداشت یکصد سالگی تربیتمعلم در یک نشست خبری به ارائه جزئیات آزمون استخدامی سال جاری و برنامه های کمبود و تامین نیرو در آموزش و پرورش پرداخت. دکتر حسین خنیفر همچنین در حاشیه این نشست خبری به سوالات خبرنگار بازارکار درباره برنامه این دانشگاه برای استفاده از ظرفیت ماده 28 در زمینه جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها برای تامین معلم مورد نیاز آموزش و پرورش و ... پاسخ داد. تلاش کردیم در این گزارش، به سوالات مختلف علاقمندان به جذب و استخدام در آموزش و پرورش پاسخ های روشنی ارائه نماییم.

21 ارديبهشت 1398 11:41
اشتغالزایی در صنعت سنگ نیازمند گسترش شرکت های پشتیبان و دانش بنیان است

گفتگو با دبیر کل انجمن سنگ ایران:
اشتغالزایی در صنعت سنگ نیازمند گسترش شرکت های پشتیبان و دانش بنیان است

صنعت سنگ نه تنها در ایران بلکه در دنیا یک صنعت مهم و کلیدی است. سنگها در همه بخشها کاربرد دارند که از نمای ساختمانها و معابر شهری تا داخل ساختمانها و آشپزخانهها را دربرمیگیرد. ویژگی مهمی که صنعت سنگ کشورمان را از سایر صنایع متفاوت و متمایز مینماید پراکندگی این صنعت در سراسر کشور است. بهعبارتدیگر امکان تولید و اشتغال در صنعت سنگ در همه نقاط کشورمان از روستاها و مناطق محرم تا شهرها و مناطق توسعهیافته فراهم است و میتوان به کارآفرینی و فعالیت در این بخشها پرداخت. بهمنظور بررسي ظرفيتهاي اين صنعت در توسعه اشتغال با احمد شریفی دبیر کل انجمن سنگ ایران به گفتگو نشستیم.

10 ارديبهشت 1398 11:13
کسب و کاری ازجنس نمد

گفتگو با سمیرا شاکریان کارآفرین حوزه نمدبافی؛
کسب و کاری ازجنس نمد

هنر نمدبافی را از قدیمیترین و کهنترین شیوههای نساجی و بافت میشناسند هنری که با همه بی توجهی ها هنوز در گوشه گوشه ایران تولید می شود و البته هنوز طرفداران خاص خود را نیز دارد. اسنادتاریخی در ایران حکایت از این دارد قدیمیترین نمونههای بهدستآمده از نمد مربوط به دوره هخامنشی است؛ ایرانیان از قرن 5 پیش از میلاد نمدبافی را آموخته اند و تا امروز به استادان تولید و تزیین آن تبدیل شدهاند. مطمئنا اولین نمد بافی ها به صورت اتفاقی صورت گرفته اند. زیرا بسیاری بر ایــن باور اند که نمد مالی بیشتر در مناطقی مرطوب که مردمان اش به دامپروی مشغول بوده اند انجام می گرفته است. زیرا پشم این خاصیت را دارد که از انسان در مقابل سرما و رطوبت زیاد به خوبی محافظت کند. در حال حاضر نیز مناطق شمالی کشور در حاشیه دریای خزر را از مراکز اصلی تولید این دست ساز می دانند.

2 ارديبهشت 1398 9:9
اصلاح آئین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران

رییس دانشگاه خبر داد
اصلاح آئین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران

رییس دانشگاه تهران از بازنگری و اصلاح آئین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی خبر داد و گفت: بازنگری در مورد ادامه خدمت اعضای هیأت علمی در وضعیت پیمانی به نحوی که تمدید قرارداد آنان در طول سنوات با کسب و احراز شرایط بدون محدودیت در ترفیع پایه و ارتقا ادامه یابد، تغییر ساختار ترفیع بر اساس مصوبه نظام یکپارچه ارزیابی عملکرد، اصلاح مقررات مربوط به انواع مأموریت‌ها، اصلاح مقررات مربوط به پایان خدمت و اصلاح آئین نامه انتخاب استاد ممتاز از مهم‌ترین این اصلاحات است. به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی با اشاره به اهمیت کیفی نگری در برنامه‌های آموزشی دانشگاه تهران اظهار کرد: پس از تصویب دوره‌های کهاد به عنوان مکمل برنامه‌های آموزشی که مورد استقبال قرار گرفت، طرح ایجاد رشته‌های دو گرایشی در مقطع کارشناسی در قالب یک دوره اصلی و یک دوره فرعی (مدل دو وجهی) در طول سال گذشته در شوراهای تخصصی مختلف دانشگاه، همچنین در جلسه مدیران گروه‌های آموزشی با هیأت رئیسه و شورای دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این اقدام درجهت ایجاد خلاقیت و نوآوری در ترکیب و محتوی دروس، تغییر الگو از تک رشته‌ای به بین رشته‌ای، تقویت همکاری‌ها

25 فروردين 1398 8:40
اشتغال و کارآفرینی در حوزه چوب با الهام از احساس و ادراک

گفت وگوی بازارکار با کارآفرین برتر هنر منبت کاری
اشتغال و کارآفرینی در حوزه چوب با الهام از احساس و ادراک

سابقه هنر منبت در ايران به قبل از اسلام مي رسد. منبت کاري با چوب يکي از ظريفترين صنايع دستي است که تلفيقي از هنر و حوصله هنرمنداني است که با مواد اوليه ي ارزان و ساده، محصولاتي با ارزش خلق مي کنند که زينت بخش آنها گل و ساير تصاوير هنري است. منبت کاري هنري با حکاکي و کنده کاري بر روي چوب سر و کار دارد ولي اين هنر دستي نماد احساس، ادراک ، انديشه و خلاقيت هنرمندان است که به دنبال ابداع، خلاقيت و نوآوري هستند. به طور کلي صنعت چوب به خصوص منبت کاري ، مي تواند درآمد زايي بسيار بالايي درسطح خود داشته باشد . با توجه به اهميت اين هنر اصيل ايراني با استاد محمد نصر که استادکار و کارآفرين برتر اين رشته نيز هست به گفتگو نشستيم . منبت یکی از هنرها و رشته های حوزه صنایع دستی است

26 اسفند 1397 10:28
لزوم افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و استخدام معلمان حق التدریسی

دکتر ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با بازارکار اعلام کرد
لزوم افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و استخدام معلمان حق التدریسی

مهمترین چالش حال حاضر و آینده آموزش و پرورش کمبود نیروی انسانی یا معلم است. این چالش بنابر اعلام مسئولان تا سال های آتی ادامه خواهد داشت ولی نکته مهم در این زمینه مسئولیت مجلس، دولت و دانشگاه فرهنگیان به عنوان محور جذب و تربیت معلم برای نظام آموزش و پرورش است. در این گفتگو با توجه به اهمیت موضوع تربیت و جذب معلم در نظام آموزش و پرورش کشور با دکتر جواد ساداتی نژاد نمایده تاثیرگذار و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به گفتگو نشستیم. دکتر ساداتی نژاد در موضوع وظایف دولت و مجلس، ماموریت ها و وظایف دانشگاه فرهنگیان و لزوم استخدام معلمان حــق التدریــس به عنوان قانون مصوب مجلس را تاکید می نماید.

18 اسفند 1397 13:42
آموزش خلبانی هواپیماهای فوق سبک با ۲۵ میلیون تومان

آموزش خلبانی هواپیماهای فوق سبک با ۲۵ میلیون تومان

پرواز سالهاست که برای بشر دیگر آنقدرها هم دشوار نیست، اگر خیلی به پرواز علاقه دارید کافیست مقداری هزینه کنید تا یک کاپیتان کارکشته شما را به آسمان ببرد اگر علاقهتان بیشتر باشد و حاضر باشید بیشتر هزینه کنید حتی میتوانید گواهینامه خلبانی بگیرید و در آخر اگر وضع مالی خیلی خوبی داشته باشید حتی میتوانید هواپیمای شخصی خود را هم بخرید. کافی است تا آخر این گزارش را بخوانید به شما خواهیم گفت که چطور. پرواز برای بشر همیشه یک موضوع شگفتانگیز بوده است، چه قبل از غلبه برادران رایت بر نیروی جاذبه که خیالپردازیهای پرواز با تاریخ رشد علمی انسان گره خورده و چه اکنون که پرواز با یک هواپیما یا وسیله هواگرد بخشی جدایی ناپذیر از آرزوهای هر پسربچه و حتی دختربچهای است که در پاسخ به شغل مورد علاقه خود میگویند خلبانی. کاپیتان میرمحمدرضا ضرابی، از فعالین این عرصه است که پرواز با هواپیماهای فوق سبک را آموزش میدهد، هواپیمای فوق سبک هواپیمایی است که وزن آن به همراه سـرنشــین بیشتر از ۶۰۰ کیلوگرم نیست. کاپیتان میرمحمدرضا ضرابی میگوید، خلبانی را در سال ۷۳ آموخته و پس از آن وارد حوزه آموزش شده است، کار آنها در فرودگاه آزادی واقع در شهرس

11 اسفند 1397 9:54
از معلولیت 98 درصدی تا موفقیت 100 درصدی در حوزه استارت آپ وکارآفرینی

حکایت وحید رجبلو، کارآفرین معلول؛
از معلولیت 98 درصدی تا موفقیت 100 درصدی در حوزه استارت آپ وکارآفرینی

يکي ديگر از سلسله نشستهاي «تجربه هاي جسور» سازمان رفاه، خدمات و مشارکتهاي اجتماعي شهرداري تهران با حضور وحيد رجبلو کارآفرين و معلول 98 درصد برگزار شد. در اين نشست که 13 بهمن ماه با حضور کارآفرينان حوزه شهري و شهروندان کارآفرين برگزار شد تجربه هاي وحيد رجبلو که با مشکلات بسيار به عنوان يک کارآفرين فعاليت مي کند مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. رجبلو اهل کرج است و توانسته با راه اندازي استارت آپي توانيتو خدمات مختلف مورد نياز معلولان را به جامعه هدف اين بخش در زمينه خدمات شهري، آرايشگاه ، امور پزشکي، خدمات پرستاري و خدمات خريد و رفت و آمد درون شهري به صورت آنلاين ارائه نمايد. وي در اين نشست به بيان تجربيات خود پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ داد که با تشويق و حيرت آنها مواجه شد.

6 اسفند 1397 10:32
تاثیر صنعت دیجیتال در تحولات کسب و کارهای سینمایی

گفت و گو با ایرج تقی پور تهیه کننده و کارشناس سینما
تاثیر صنعت دیجیتال در تحولات کسب و کارهای سینمایی

شاید کسانی که نخستین فیلم های بلند ایرانی را میساختند و در دهههای پیش به پرده نمایش میسپردند تصور نمیکردند روزی فرا برسد که بسیاری از عرصههای تولید، فیلمبراری، تدوین و نمایش فیلم دگرگون شود. نه تنها سینمای دنیا بلکه سینمای ایران از آغاز فعالیت خود تحولات بسیاری به خود دیده است که دیجیتالی شدن سینما و ورود این فناوری به عرصه فیلم سازی از مهمترین تحولاتی است که شرایط متفاوتی را هم برای فیلم سازان حرفه ای و هم فیلم سازان آماتور بهوجود آورده است. دیجیتالی شدن سینما بسیاری از مشاغل این حوزه را به چالش کشیده است، بخشی از این مشاغل حذف ، بخشی متحول و بخشی از نو تعریف شدهاند که میتوان گفت مهارت آموزی را در عرصه هنرهای فیلمسازی و نمایش فیلم را موجب شده اند. به مــناســبــت بـــزرگــداشت سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با ایرج تقیپور ، تهیه کننده و فعال سینما و مجری پروژه راه اندازی دایرةالمعارف سینمای دیجیتال گفتگویی ترتیب دادیم .

28 بهمن 1397 15:49
دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طرح «تاپ» صنعت را متحول می‌کنند

معاون وزیر:
دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طرح «تاپ» صنعت را متحول می‌کنند

7 بهمن 1397 9:29

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟