گفت و گو

صنعت چرم می تواند یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد کند

یک مدرس دانشگاه و کارآفرین صنعت چرم در گفت و گو با بازارکار :
صنعت چرم می تواند یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد کند

صنعت چرم نه تنها يک صنعت اقتصادي بلکه يکي از اشتغالزا ترين آن در دنياست. اين صنعت با همه مزيت هاي اشتغال و کارآفريني که دارد در کشور ما مغفول واقع شده و از آن به عنوان «غول خفته» ياد مي شود چرا که با ظرفيت ها و توانمندي هايي که دارد مي تواند موتور محرکه اشتغال در بسياري از بخش ها باشد. چرم، يکي از جذاب ترين و پر سود ترين صنايع و تجارت جهان به شمار مي رود. چرا که ارزش افزوده بسياري را عايد فعالان خود مي کند. در کهن ديار ايران، از روزگاراني خيلي دور، چرم و استفاده از لوازم چرمي به دليل زيست بوم ايران و هم چنين قرارگيري در جاده ابريشم و نقش تاثيرگذاري در توسعه صنعت و تجارت کشورهاي مختلف منطقه و جهان، همواره مورد استقبال بوده و اين قضيه را در مدارک و اسناد تاريخي مي توان جستجو کرد. با اين حال، شرايط چرم به عنوان يک غول خفته صنعت ايران، وضعيتي متفاوت با جايگاه مورد انتظار دارد و همچنان با سطح مورد نظر در امر توليد و صادرات فاصله دارد. ما همچون نفت خام، بزرگ ترين خام فروش چرم سبک در جهان هستيم در حالي که مي توانيم ده ها برابر قبل، ارزش افزوده ايجاد کنيم.

22 آبان 1397 10:48
زنان روستایی گنجی پنهان برای توسعه کارآفرینی

در گفتوگو با کارآفرین برتر خراسان جنوبی بررسی شد
زنان روستایی گنجی پنهان برای توسعه کارآفرینی

اين بار به سراغ مريم همت پور ميرويم، وي ساکن روستاي نوک از توابع بخش مود از شهرستان سربيشه خراسان جنوبي است که توانسته کلمه ما «ميتوانيم» رابه معناي واقعي صرف کند و کاملاً مردانه وارد ميدان اشتغال و کارآفريني شده و براي بسياري از بانوان بيسرپرست و مددجويان کميته امداد و بهزيستي زمينهها و فرصتهاي جديد شغلي فراهم سازد. اين کارآفرين که کارش را به عنوان رابط فرهنگي در کميته امداد خراسان جنوبي آغاز کرد، آشنايي با وضعيت مددجويان کميته امداد و بهزيستي از او يک کارآفرين ساخت. اين بانوي کارآفرين با تأسيس شرکت تعاوني روستايي زنان الزهرا تاکنون زمينه اشتغال بيش از200 نفر را در قالب تعاوني و مشاغل خانگي فراهم کرده است. آنچه درذيل ميخوانيد گفتوگوي خواندي با اين کارآفرين تواناست.

22 آبان 1397 10:40
از شاگردی در تهران تا کارآفرین ملی در حوزه پوشاک

درگفت وگو با کار آفرین این حوزه بررسی شد
از شاگردی در تهران تا کارآفرین ملی در حوزه پوشاک

اصغر نوروزی متولد یکی از روستاهای استان مازندران شهرستان نور و روستای ورازان است . او حوزه پوشاک را برای فعالیت خود انتخاب کرده است و توانسته طی سالی گذشــتــه بــه مــوفــقــیــت هــای چــشــمــگــیــری دســت پــیــدا کــنــد. این کارآفرین در حال حاضر زمینه اشتغال 1200 نفر را فراهم کرده است و شش تا هفت درصد بازار پوشاک را از آن خود کرده است. توجه به مشاغل خانگی رمز موفقیت اوست و کارگاه های تولیدی او در سطح استان مازندران گسترده است. او ابتدا در تهران به کارگری پرداخت ولی تلاش هایش را گسترش داد و با همتی که در حوزه کسب و کار به خرج داد به کارآفرین صاحب نام در حوزه پوشاک تبدیل شد. وی در حال حاضر 110 واحد تولیدی در حوزه پوشاک دارد. آنچه می خوانید گفت وگو با این کار آفرین موفق است .

15 آبان 1397 14:11
«آشپزی ایرانی» بانوی تبریزی را جهانی کرد

فرصت های کارآفرینی در حوزه آشپزی
«آشپزی ایرانی» بانوی تبریزی را جهانی کرد

◄ سمیرا جنت دوست بانوی آشپزی ایران نام گرفته است، وی درباره سابقه ورودش به آشپزی می گوید: علاقه من به آشپزی مثل بسیاری از بانوان علاقمند به آشپزی از بچگی شکل گرفت و آن به زمانی برمی گردد که در آذربایجان و شهر تبریز بودم. 11 سالگی اولین کیکم را برای تولد برادر پختم. در شهر تبریز نخستین آموزشگاه آشپزی را دایر کردم و خیلی زود این آموزشگاه جای خود را در آذربایجان باز کرد و بانوان بسیاری برای آموزش آشپزی دنبال یادگیری بودند. بـــعـــد از 15 ســــال آمـــوزش آشــــپـــزی شــــروع بـــــه تالــــیـــف کـتـــاب کــــردم و ســـعــــی کـــردم نـگـاه حرفه ای تری به این موضوع داشته باشم و اولین کتابم کتاب دسر بود. ورود به تالیف کتاب فصل جدیدی پیش روی من گشود و موجب شد در همه جای ایران شناخته شوم. کتاب دوم من که راجع به غذاهای ایرانی بود خیلی خواهان داشت و من در این کتاب که به دو زبان فارسی و انگلیسی تالیف شده است تلاش کردم غذاهای ایرانی را به دنیا معرفی کنم. خوشحالم این کتاب موجب معرفی فرهنگ و غذاهای ایرانی به هموطنانم و به همه دنیا شده است و نام ایران بواسطه این کتاب بر سر زبان ها افتاده است. خوشبختانه این کتاب مرجع ک

2 آبان 1397 9:50
گردشگری ورزشی دلپذیرترین شغل برای فارغالتحصیلان تربیت بدنی

در گفت وگو با رئیس انجمن این حرفه بررسی شد
گردشگری ورزشی دلپذیرترین شغل برای فارغالتحصیلان تربیت بدنی

امروزه گردشگری به یکی از بزرگترین و سریعترین صنایع در حال رشد، تبدیلشده است و بر اساس پیشبینی سازمان تجارت جهانی تا سال 2020 تعداد گردشگران در کل دنیا به رقمی بالغ بر 6.1 میلیارد خواهد رسید و بیش از 50 درصد معضل اشتغال در کشورهای درحالتوسعه از این طریق قابلرفع خواهد بود. البته هر زمان صحبت از صنعت گردشگری میشود در ابتدا نگاهها به سمت بازدید از اماکن تاریخی و طبیعی معطوف میشود، با این وجود صنعت گردشگری محدود به بازدید از جاذبهها نمیشود و این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که ازجمله آنها که در کشورمان با وجود پتانسیلهای بیشمار آن گونه که باید توجه نشده، گردشگري ورزشي است.

29 مهر 1397 9:8
برخورداری از حق مهارتآموزی و اشتغال نیاز اصلی نابینایان است

در گفت و گو با قائم مقام انجمن نابینایان ایران مطرح شد:
برخورداری از حق مهارتآموزی و اشتغال نیاز اصلی نابینایان است

بينايي ازجمله تواناييهايي به شمار ميرود که برخي از آن به عنوان دريچه يا پنجره بدن ياد ميکنند. اگرچه محروميت از داشتن يکي از انواع حسها مانند بينايي فرد را در آزادي عمل محدود ميکند، اما نابينايان با تقويت تواناييهاي ديگر خود به راحتي ميتوانند تصويري ذهني از مکان و رويداد موردنظر بسازند و از عهده کارهاي شخصي و روزانه خويش برآيند. البته در کشورمان به دليل آماده نبودن بسترها نابينايان براي رفع نيازهاي خود با مشکلات زيادي روبهرو هستند و هرچند وضعيت اشتغال همه معلولان در کشور بحراني است، اما در اين بين نابينايان و کمبينايان براي يافتن شـغـل با مشـکـلات بـيشتري دسته پنجه نرم ميکنند. 15 اکتبر، مصادف با 23 مهرماه با نام روز جهاني نابينايان(عصاي سفيد) نامگذاري شده است و فرارسيدن اين روز فرصتي شد تا با منصور شادکام، قائم مـقام انـجمن نـابينايان ايـران درباره مشکلات نابينايان و کمبينايان به گفت گو نشينيم:

28 مهر 1397 13:8
از بچه دبستانی فراری تا دکتر بهزاد اشتری

گفتگو با معلم، استاد دانشگاه و ناشنوای موفق؛
از بچه دبستانی فراری تا دکتر بهزاد اشتری

هشتم مهرماه روز ناشنوایان است؛ روز کسانی که غریبانه در میان ما زندگی می کنند و به دنبال کسانی هستند که شنوای دردها و رنج ها و مشکلاتشان باشد. حدود۴۵۰ هزار ناشنوا و کم شنوا در کشور زندگی می کنند و فارغ از کم شنوایان؛ ناشنوایان به دنبال افراد سازمان ها و نهادهایی هستند که گره گشای مشکلاتشان باشد.آنها با مسائل مختلفی روبرو هستند که یکی از مهمترین آنها بی توجهی مسئولان و جامعه به کار و اشتغال آنهاست. دکتر بهزاد اشتری معلم ناشنوا و کارآفرین در گفتگو با بازارکار به بیان مشکلات ناشنوایان در کشورمان می پردازد و می گوید: من معلم تنها مدرسه ناشنوایان کشور یعنی هنرستان سیدجمال الدین اسدآبادی هستم و تنها انتظارم این است که قانون سه درصدی اشتغال معلولان اجرایی شود تا مرهمی برای مشکل اصلی ناشنوایان یعنی اشتغال باشد. وی آرزوی بزرگش را دیدار با رهبر معظم انقلاب عنوان می کند و می گوید: امیدوارم این درخواستمان به گوش ایشان برسد و ما بتوانیم به دیدار رهبر انقلاب بشتابیم و مشکلاتمان را با ایشان در میان بگذاریم .

21 مهر 1397 12:29
"خبریو" ؛ یک نمونه موفق استارتاپی برای تصمیم گیری سریع در حوزه کسب و کار

"خبریو" ؛ یک نمونه موفق استارتاپی برای تصمیم گیری سریع در حوزه کسب و کار

خبریو یک سامانه پایش و پردازش اخبار است که خبر مورد نیاز شما را از میان بیش از هزار خبرگزاری پیدا کرده و با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، دسته بندی، برچسب گذاری و خلاصه سازی می کند و در نهایت خبری تر و تمیز را در اختیار شما گذاشته تا امر تصمیم گیری را برای شما تسهیل کند. خبریو استارتاپی است که به مرور، پایش، پالایش و پردازش اخبار مطابق میل و نیاز افراد و یا سازمان‌ها در راستای توسعه کسب وکار و آینده آن می پردازد. در این سرویس امکان تصمیم گیری و تصمیم سازی برای فرد و سازمان فراهم می شود تا بتواند جایگاه و موقعیت خود را در بازار حال و آینده رصد کند و برند و موقعیت خود را در رسانه ها ارزیابی کرده و نسبت به بازخوردها و اخبار منتشر شده مطلع شود و بهترین تصمیم را بگیرد. خبریو از شرکت ها و کسب و کار های موفق مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی (رویش) است که پس از شتابدهی در شتاب دهنده تریگاپ به این مرکز پیوسته است. بازارکار نوین در گفتگو با سعید ابراهیمیان مدیرعامل خبریو به چند و چون فعالیت این کسب و کار پرداخته است.

18 شهريور 1397 8:59
اشتغالزایی فراتر از برجام

گفت‌وگوی جام‌جم با کارآفرینان موفق عرصه اقتصاد مقاومتی
اشتغالزایی فراتر از برجام

بیکاری امروز به یکی از معضلات اصلی کشور تبدیل شده به گونه‌ای که رفع آن یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان است. در چنین شرایطی توجه به اقتصاد مقاومتی و معرفی الگوهای موفق آن می‌تواند بارقه امیدی برای رفع بیکاری باشد. کارآفرینانی که در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در گوشه و کنار کشور دست به اشتغالزایی زدند و با همت عالی و قدم‌های کوچک اقتصاد مقاومتی را معنا بخشیده‌اند. جام‌جم با چند نفر از کارآفرینان عرصه اقتصاد مقاومتی که بدون کمترین حمایت دولتی، توانسته‌اند ضمن اشتغالزایی، درآمد مناسبی نیز به دست آورند، گفت‌وگو کرده است.

13 خرداد 1397 14:51
برنامه های دانشگاه فرهنگیان برای تامین نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان در پاسخ به بازارکار تشریح کرد:
برنامه های دانشگاه فرهنگیان برای تامین نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه فرهنگیان در تشریح برنامه های این دانشگاه برای تامین نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش از پذیرش 25 هزار دانشجو معلم از مهرماه سالجاری خبر داد و اعلام کرد: 9250 معلم نیز مهرماه سالجاری وارد تدریس در آموزش و پرورش می شوند. دکتر حسین خنیفر در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار افزود: تلاش می کنیم با ایجاد زیرساخت های لازم 15 تا 20 هزار معلم نیز در سال آینده وارد چرخه آموزش و پرورش نمائیم و با این روند در شش یا هفت سال آینده آموزش و پرورش به مرحله نرمال خود از لحاظ نیرو و منابع انسانی خواهد رسید. رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: این دانشگاه ظرفیت پذیرش 25 هزار نفر را برای سال تحصیلی 98 - 97 دارد که هنوز مجوزی در این رابطه صادر نشده و این تعداد جدای از 18 هزار نفری است که امسال از میان فارغ التحصیلان دانشگاه ها در قالب آزمون جذب خواهند شد.

12 خرداد 1397 12:19

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟