گفت و گو

ربات‌ها قرار نیست شغل‌تان را تصاحب کنند؛ فقط می‌خواهند آن را ارتقا بدهند

ربات‌ها قرار نیست شغل‌تان را تصاحب کنند؛ فقط می‌خواهند آن را ارتقا بدهند

موضوع استفاده از ربات به‌جای نیروی کار انسانی، جدید نیست. برخی از کارشناسان وقوع این امر را در آینده، نه رویدادی اجتناب‌ناپذیر و نه امری محتمل می‌دانند. کلمه‌ی «اتوماسیون» یا «خودکارسازی»، صحنه‌ی پادآرمانی (dystopian) تقابل انسان و ماشین را به ذهن‌های بسیاری متبادر می‌کند. آینده‌ای که در آن، مردم اختلافات با هم را کنار گذاشته‌اند تا با محصولات فلزی و براقی مخالفت کنند که نتیجه‌ی کارها و طراحی‌های خود انسان‌ها هستند. برخی‌ از کسب‌وکارها که البته هنوز تعدادشان کم است، اندیشه‌ای پرورش‌یافته دارند؛ آن‌ها نسبت‌به کلمه‌ی خودکارسازی خوش‌بین هستند و دلیل خوبی هم برای این خوش‌بینی دارند.

19 آبان 1398 0:1
«بینج‌بار» استارت‌آپ حامی کشاورز و مشتری

«بینج‌بار» استارت‌آپ حامی کشاورز و مشتری

به گزارش کسب و کار نیوز، براساس داوری‌های صورت‌گرفته توسط یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) که با همکاری حامد بهشتی صورت گرفته است، سه تیم استارت‌آپی «کشمون» به سرپرستی محمد قائم‌پناه، «بینج‌بار» با مدیریت امیرحسین رضایی و «انرژاین» با مسئولیت سمیه اکبری موفق شده‌اند مجوز حضور در نمایشگاه بزرگ AGRITECHNICA 2019 را کسب کنند. این انتخاب از میان بیش از ۲۰ استارت‌آپ حوزه کشاورزی انجام گرفته است. این سه استارت‌آپ برگزیده کمک‌هزینه یونیدو برای حضور در نمایشگاه که امسال تنها به دو کشور ایران و غنا اختصاص یافته است را دریافت می‌کنند و در غرفه‌ای با نام made in Iran در نمایشگاه حضور خواهند داشت. به همین بهانه به سراغ امیرحسین رضایی، موسس «بینج‌بار» رفتیم تا از نزدیک با این استارت‌آپ آشنا شویم. «بینج‌بار» به صورت تخصصی در زمینه فروش برنج فعالیت می‌کند و هدف خود را رساندن مزد واقعی کشاورزان به آنها می‌داند. در ادامه گفتگوی «کسب‌وکار» با بنیان‌گذار این استارت‌آپ را می‌خوانید.

16 آبان 1398 13:49
بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است که از سوی سازمان تامین اجتماعی در مقابل دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانی که بیکار می‌شوند ارائه می‌شود. بیکار فردی بیمه‌شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده کار باشد. به چنین شخصی، مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

16 آبان 1398 12:43
چگونه یک استارت‌آپ موفق شود؟

چگونه یک استارت‌آپ موفق شود؟

کسانی هستند که پای ریسک و مخاطرات ایده خود ایستادند و فقط به دنبال راهنمایی هستند تا بتوانند راحت‌تر این مسیر را ادامه دهند که برای راهنمایی این افراد با کارشناسان نرم افزار و استارت‌آپ گفت‌وگو کردیم.

13 آبان 1398 12:26
مراکز رشد و فناوری، بستری برای حمایت از دانشجویان

مراکز رشد و فناوری، بستری برای حمایت از دانشجویان

مرکز رشد و فناوری، بستری برای حمایت از ایده‌هایی با قابلیت کارآفرینی دانشجویان، فارغ التحصیلان و افراد نخبه صاحب ایده در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. در حقیقت افراد صاحب ایده وارد مراکز شده، در آنجا مراحل پختگی طرح خود را طی می‌کنند و سپس با حمایت مرکز، نمونه‌سازی انجام می‌شود و در نهایت با تجاری‌سازی ایده، آن‌ها تبدیل به یک کارآفرینی موفق می‌شوند.

13 آبان 1398 12:10
دردانشگاه تهران "روزنامه نگار" تربیت نمی کنیم

گفت و گو بادکتر شاه قاسمی :دردانشگاه تهران "روزنامه نگار" تربیت نمی کنیم

من به شخصه وقتی تدریس می‌کنم فکر نمی‌کنم که قرار است خروجی کار من یک فرد «روزنامه نگار» باشد بلکه هدف من از پرورش دانشجویانم این است که قادر شوند «پژوهش ارتباطی» انجام دهند. پژوهش ارتباطی یک گام بالاتر از روزنامه‌نگاری است. همین الان با وجود بیکاری در کشور، همه دانش‌آموختگان ما با حقوق‌های بالا در حال کار برای نهادها و دستگاه‌های مختلف هستند. در ۱۵ سال گذشته، من هرگز ندیده‌ام که کسی پژوهشگر باشد و با درآمدهای بالا شاغل نباشد.

13 آبان 1398 11:28
تاثیر عوامل داخلی بر گرانی خودرو / خودروسازی بنگاه کاریابی است یا تولیدی؟

کدام دولت بیشترین استخدام دستوری در خودروسازی را داشت؟
تاثیر عوامل داخلی بر گرانی خودرو / خودروسازی بنگاه کاریابی است یا تولیدی؟

افزایش قیمت خودرو طی سال گذشته و امسال به عوامل مختلف داخلی و خارجی ارتباط دارد. تحریم مهم‌ترین عامل افزایش قیمت تمام شده تولیدات خودروهای داخلی بود، در کنار تحریم که بر قیمت مواد اولیه و قطعات وارداتی اثرات مستقیم داشت بسیاری از عوامل داخلی نیز در افزایش قیمت خودرو در بازارهای داخلی تأثیر گذاشت.

12 آبان 1398 21:40
خودروهای کلاسیک را صفرسازی می‌کنم

گفت‌وگوی اختصاصی با "تیمور ریشار" فعال در زمینهٔ خودروهای کلاسیک؛
خودروهای کلاسیک را صفرسازی می‌کنم

همیشه در تمام مشاغل و زمینه افرادی هستند که از بقیه شاخص‌تر و موفق‌تر هستند. این افراد به‌عنوان آبرو و برند آن رشته همیشه موردتوجه و احترام خاصی هستند. در میان کلاسیک بازان ایران نیز به همین صورت است و در بین افرادی که کار بازسازی اتومبیل‌های کلاسیک انجام می‌دهند یک نفر شاخص‌تر از بقیه است، آقای تیمور ریشار!

12 آبان 1398 20:51
صنایع دستی به عنوان شغل خانگی مزایای بسیاری دارند

گفتگو با رزیتا عالی پور کارآفرین این صنعت
صنایع دستی به عنوان شغل خانگی مزایای بسیاری دارند

هویت هر کشوری را می توان در لا به لای فرهنگ وتمدن آن یافت و ایران یکی از همین کشورهاست که فرهنگ و تمدنش سرشار از هنر و صنایع دستی است. آنچه که نیاکان ما به عنوان هنر، صنایع دستی و فرهنـــگ برای نسلی کنونی و نسل های آینده به یادگار گـذاشتهاند می تواند منبع عظیم اشتغال و کارآفرینی و درآمد نیز باشد چرا که توجه به هنرها و صنایع دستی و توسعه اشتغال و درآمد در رشته های مختلف هنری از پارچه تا سفال و از کاشی تا منبت و چوب و خاتم می تواند برای کشورمان فرصت های بسیاری فراهم نماید. رزیتا عالی پور از جمله کارآفرینانی است علاوه براینکه تحصیلکرده رشته طراحی لباس است و در این حوزه نیز مشغول به فعالیت است بلکه با ذوق و هنر خود به آموزش ، تولید و اشتغال در حوزه صنایع دستی پرداخته است. آنچه درذیل می خوانید حاصل این گفت وگو است.

11 آبان 1398 10:52
هدف ما کمک به جامعه کم بینایان و نابینایان است

گفتگو با فاطمه اسودزاده ، دکتر روانشناس؛
هدف ما کمک به جامعه کم بینایان و نابینایان است

23 مهر ماه مصادف با پانزدهم اکتبر به نابینایان اختصاص دارد، این روز روزی است که مردم و مسئولان فارغ از نگاه کردن به تقویم و احساس ترحم به کسانی بیندیشند که صدایشان کمتر شنیده میشود و مشکلاتشان کمتر دیده میشود. این روز روزی است که آنهایی که از نعمت بینایی برخوردارند چشمباز کنند و قدری به مسائل و مشکلات جامعه نابینایان بیندیشند. چه اینکه این افراد حقوحقوقی دارند، آنها میخوانند نقش و توان خود را در جامعه ایفا و ارائه کنند. آنها چیز زیادی نمیخواهند مهمترین مشکلشان حضور در جامعه و داشتن استقلال مالی و کسب درآمد است. بهمنظور توجه به مشکلات، رسیدگی به نیازها و ایجاد محیطهای مناسب برای نابینایان 15 اکتبر روز جهانی «عصای سفید» نامگذاری شده است. به همین مناسبت با فاطمه اسودزاده رئیس موسسه و انجمن کمبینایان و نابینایان شهرستان امیدیه که با داشتن مدرک دکترای روانشناسی در حوزه پشتیبانی مشاغل نابینایان فعالیت دارد به گفتگو نشستیم.

11 آبان 1398 10:41

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظر شما برنامه توسعه مشاغل خانگی تاچه می تواند در بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها تاثیرداشته باشد؟