گفت و گو

جزئیات طرح جدید مجلس برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار


در گفتگو با نماینده مردم تهران تشریح شد

نماینده تهران در مجلس جزئیات طرح جدید نمایندگان برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار را تشریح کرد. به گزارش بازارکار، علی خضریان، نماینده مردم تهران در مجلس، با اشاره به ضرورت ساماندهی فرآیند اخذ مجوزهای کسب و کارها، گفت: تعداد زیادی از طرح‌های اعلام وصول شده در مدتی که از شروع فعالیت‌های مجلس یازدهم می‌گذرد، اختصاص به بحث‌های اقتصادی داشته است که همین رویکرد نشان از اهمیت ویژه مباحث اقتصادی در نظر نمایندگان مردم دارد.

22 شهريور 1400 14:44
93 درصد از کارگران جهان با اعمال محدودیت های کرونایی روبرو بوده اند

چکیده گزارش سازمان بین‌المللی کار از پایش آثار کرونا

نتایج گزارش سازمان بین‌المللی کار از پایش هفتم آثار شیوع بیماری کرونا بر دنیای کار حاکی از آن است که 93 درصد از کارگران جهان با اعمال محدودیت های کرونایی روبرو بوده اند. دکتر سلیمان پاک‌سرشت نماینده و سفیر ایران در سازمان بین‌المللی کار در گفتگو با بازارکار با اعلام این خبر گفت: سازمان بین‌المللی کار گزارش‌های دوره‌ای خود را در ارتباط با آثار شیوع بیماری کرونا بر بازارکار کشورهای جهان منتشر کرد.

16 امرداد 1400 17:3
از وام‌هایی که نفس تولید را می‌گیرند تا درد دل با آیت‌الله «رئیسی»

روایت ۵۵ سال کارآفرینی

کارآفرینی واژه‌ای است که شاید بسیار در مورد آن سخن گفته می‌شود، واژه‌ای که در این اوضاع و احوال اقتصادی نقطه امیدی است و نشان از همت والای فردی دارد که در صحنه امروز اقتصاد با صلابت توانسته مسبب ایجاد اشتغال برای خود و دیگران شود. بدون شک کارافرینی و ایجاد اشتغال با وجود تمام فراز و نشیب‌های موجود در اقتصاد کشور نوعی جهاد در مسیر خودکفایی و رشد صنعتی کشور محسوب می‎‌شود، حمایت از تولید داخلی و توجه به صنعتگران ایرانی از مهم‌ترین عوامل برای ایجاد اشتغال پایدار و افزایش بهره‌وری داخلی است. فلاحی، مدیرعامل مجتمع کاشی و سرامیک فرزاد می‌گوید: قبل از انقلاب اسلامی در سن ۱۶ سالگی وارد بازار کار شدم و این موضوع را مدیون پدر و مادرم هستم که در همان سن کم به بنده میدان دادند و توانستم وارد بازار کار شوم.

14 تير 1400 17:18
هدف اولیه راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی

در ۲۵۰۰ مرکز مثبت زندگی چه می‌گذرد؟

در محدوده جغرافیایی سکونت هر ۴۵۰ مددجوی سازمان بهزیستی یک مرکز راه‌اندازی شده به نام «مثبت زندگی» تا به مددجویانی که پیش‌ازاین برای هر درخواست یا دریافت خدمات باید از این اداره به آن اداره بهزیستی سرگردان می‌شدند به‌صورت متمرکز خدمات دهد. البته اما و اگرهایی هم در این میان وجود دارد. این مراکز به بخش غیردولتی واگذارشده و با توجه به حساسیت جامعه هدف باید دید نظارت بر این مراکز چطور انجام می شود. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل به نقل از فارس، در چند ماه گذشته هرروز خبری از راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی دریکی از استان‌ها شنیده می‌شد و حالا تعداد این مراکز به ۲۵۴۳ مرکز در سراسر کشور رسیده است. می‌گویند مراکز مثبت زندگی قرار است تمام‌قد در خدمت معلولان و سالمندان و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و در یک‌کلام در خدمت جامعه هدف این سازمان باشد. قرار است به سردرگمی آن‌ها برای دریافت خدمات خط بطلان بکشد. تکریم و احترامشان کند. قرار است مددجویان مراکز مثبت زندگی از حال آن معلولی که در دورافتاده‌ترین روستاهای ایران و در بدترین شرایط زندگی می‌کند و تحت پوشش هیچ سازمان حمایتی نیست باخبر شوند و حمایتش کنند!

18 خرداد 1400 14:17
برای روز جهانی علوم ارتباطات و به یاد حسین قندی

مرد اردیبهشتی چون قند شیرین بود!

۲۷ اردیبهشت ماه در سطح جهانی به عنوان روز ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است؛ روزی که نام بسیاری از چهره‌های بزرگ را در حوزه‌های ارتباطات، روابط‌عمومی و روزنامه‌نگاری برایمان زنده می‌کند؛ یکی از این چهره‌ها حسین قندی یا همان استاد تیترنویسی است که اردیبهشت ۶ سال پیش برای همیشه با جامعه‌ رسانه‌ای و دنیای ارتباطات خداحافظی کرد.

28 ارديبهشت 1400 12:42
بررسی آمار پایین اشتغال در شهرک های صنعتی کشور

نه هزار واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی تعطیل‌اند

آمار نشان‌دهنده رشد ۶ درصدی مثبت واحد‌های فعال و رشد منفی ۱۱ درصدی واحد‌های غیرفعال است به‌نحوی که واحد‌های غیرفعال از ۹ هزار و ۸۲۱ واحد در پایان اسفند سال ۱۳۹۸ به ۸ هزار و ۷۳۲ واحد در پایان آذر سال ۱۳۹۹ رسیده است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، طبق آمارهای گزارش 2020 بانک جهانی، شاخص سهولت کسب‌وکار ایران در میان 190 کشور جهان، به رتبه 127 جهان رسیده است. به‌عبارتی در آخرین گزارش، این نهاد بین‌المللی وضعیت راه‌اندازی، شروع، انجام و ادامه کسب‌وکار در ایران را بدتر و نامساعدتر از 127 کشور جهان ارزیابی کرده است. همچنین براساس این گزارش، در بین 10 شاخص مورد ارزیابی این نهاد بین‌المللی، بدترین رتبه ایران مربوط به شاخص شروع کسب‌وکار است؛ به‌طوری‌که در این شاخص ایران از بین 190 کشور، در رتبه 178 جهان ایستاده است؛ یعنی مشکلات شروع یک کسب‌وکار در ایران از شرایط 178 کشور بدتر بوده و تنها در 12 کشور فقیر و جنگ‌زده جهان شروع کسب‌وکار نسبت به کشورمان دشوارتر است. یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد و می‌تواند زمینه‌ساز بهبود فضای کسب‌وکار در کشور باشد، وجود 823 شهرک و ناحیه صنعتی در نقاط مختلف ایرا

27 اسفند 1399 9:52
چالش ها و فرصت های کاریابی ها در بازار کار کشور

در گفتگوی بازار کار با مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار بررسی شد:

موسسات مشاوره شغلی و کاریابی نقش مهمی در بازارکار و ساماندهی نیروی کار کشورها ایفا می کنند. براساس بررسی ها 75 تا 80 درصد تامین نیرو در کشورهای توسعه یافته از طریق مراکز کاریابی صورت می گیرد و این در حالی است که سهم کاریابی های فعال در کشور بسیار پایین تر از متوسط جهانی است. برای تبیین نقش مراکز کاریابی در توسعه بازارکار کشور و همچنین چالش ها و فرصت های کاریابی ها با دکتر حسین محمودی سفیدکوهی به گفتگو نشستیم که تقدیم می کنیم.

20 بهمن 1399 10:50
کولبران نباید برای غم نان فدا شوند

حساب کولبران باید از قاچاق‌چی ها جدا شود

یک کنشگر اجتماعی می‌گوید: طرح‌های دولت به قدری دیر در خصوص کولبران اجرا می‌شود که دیگر تاثیری ندارد. به گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از کنشگران اجتماعی در سراسر جهان تلاش می‌کنند مشاغل کاذب را حذف کنند و تمامی اقشار جامعه به یک اندازه از مزایای اجتماعی برخوردار باشند. اگرچه کنشگران اجتماعی در نقاط مختلف جهان تلاش‌هایی کرده‌اند ولی ایران هنوز راهکاری برای حذف این گروه‌های شغلی ندارد و ایرانیان شاهد گسترش مشاغل کاذب در نقاط مرزی کشور هستند. اگرچه کولبری برای هیچ گروه انسانی خوشایند نیست ولی «کولبر» و «کولبری» دو مولفه اصلی زندگی برای بخشی از مردمان مرزنشین در غرب کشور است. زنان، مردان و نوجوانان برای ارتزاق و تکه‌ای نان، بار سنگینی را به دوش می‌کشند و از مسیر‌های صعب‌العبور می‌گذرند. در طول سال‌های اخیر، حوادث ناگواری برای کولبران کشور اتفاق افتاده که عواطف و احساسات عمومی جامعه را جریحه‌دار کرده است. پس از مدتی، فراموشی اذهان جامعه را دربرمی‌گیرد و حوادثی از این قبیل به دست فراموشی سپرده می‌شود اما فراموشی پایان ماجرا نیست، در دوباره بر همان پاشنه می‌چرخد یعنی بازهم کولبرانی برای غم نان فدا می‌شوند. به گ

19 آذر 1399 10:11
وقتی رشته‌ای مُد شد دانش‌آموزان چشم و گوش بسته تبعیت می‌کنند

جذب بدون نیازسنجی و آینده مبهم دانشجویان
وقتی رشته‌ای مُد شد دانش‌آموزان چشم و گوش بسته تبعیت می‌کنند

توجه به نیاز‌های کشور و روشنگری در مورد آن‌ها کمتر در نحوه جذب و پرورش دانشجویان ایرانی مورد توجه واقع شده است. اتفاقی که ایران را در سال‌های آتی دچار بحران نیروی متخصص می‌کند. گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو_محمدجواد سمیعی؛ سردرگمی، بهترین واژه ای است که برای وضعیت اکثر دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های کشور می‌توان به کار برد. دانشجویی که همینطور در دانشگاه وارد می‌شود آن هم بدون آنکه جایگاه آینده اش مشخص باشد. جالب تر آنکه اصلا نیاز های کشور آنطور که باید شناسایی نشده است که حالا بخواهیم خلا موجود را با جذب و پرورش دانشجو پر کنیم. در همین راستا به سراغ دکتر مهدی گلشنی؛ فیزیک دان و نظریه پرداز و استاد دانشگاه صنعتی شریف رفتیم تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.‌

16 شهريور 1399 9:17
عزم جدی واحد فرشچیان برای تبدیل شدن به دانشگاه خلاق و کارآفرین

عزم جدی واحد فرشچیان برای تبدیل شدن به دانشگاه خلاق و کارآفرین

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان گفت: برای پذیرش دانشجو سعی کرده‌ایم که با کارگاه‌های بزرگ صنایع دستی و هنرهای سنتی مرتبط شویم تا پیام ما را به گوش دانشجویان مستعد برسانند. به گزارش ایلنا، واحد استاد فرشچیان به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در کشور توانسته است به در زمینه اشتغال دانشجویان و کارآفرینی گام‌های بسیار خوبی بردارد.

4 شهريور 1399 11:13

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟