گفت و گو

چگونه یک واحد قنادی راهاندازی کنیم؟

بررسی یک شغل شیرین و اشتغالزا در گفتوگو با رئیس اتحادیه قنادان کشور
چگونه یک واحد قنادی راهاندازی کنیم؟

وقتی از قنادی سخن به میان میآید یاد شیرینیهای خوشمزه و رنگارنگ خشک و تر و سینیهای کیک تولد و جشنها میافــــتــــیم. گویی قنادی همان ویترینهای پــــرزرقوبــــرقــــی است که در کــــنار میــــدانها و خیابانهای پرتردد و اصلی شهر میبینیم. حرفه قنادی دارای مشاغل و رسته های متعددی است، که با وجود سختی ها و مشکلاتی که دارد با هنرمندی کسانی که در کنار شعلهها و فرهای پرحرارت مشغول به کار هستند به شغل شیرین تبدیل شده است. در حال حاضر 35 هزار واحد قنادی در سراسر کشور مشغول کار هستند و با توجه به اهمیت این شغل و میزان اشتغالزایی آن در سطح کشور با علی بهرهمند، رئیس اتحادیه قنادان کشور به گفتوگو نشستیم.

18 دی 1397 10:59
موسسات آموزش عالی ایران در رشته حقوق هدفی جز سوداگری ندارند

رئیس اسکودا مطرح کرد:
موسسات آموزش عالی ایران در رشته حقوق هدفی جز سوداگری ندارند

آمارهای ارائه شده در خصوص بازارکار و اشتغال کشور حکایت از آن دارد که رشته حقوق با نرخ بیکاری نزدیک به 26 درصد ، یکی از سه رشتهای است که بیشترین نرخ بیکاران را دارد. رشتهای که فارغالتحصیلان آن میتوانند در بسیاری از سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی بهعنوان کارشناس حقوقی مشغول به کارشده و یا ردای قضاوت بر تن کرده و یا در کسوت سردفتر اسناد رسمی فعالیت نمایند. اما باوجود تمامی این فرصتهای شغلی، بسیاری تحصیل در رشته حقوق را مساوی با وکالت میدانند و هرساله جمع کثیری از این فارغالتحصیلان به امید ورود به این حرفه در آزمون وکالت شرکت میکنند. با اینوجود محدودیتهای کانون وکلا در پذیرش این تعداد علاقهمند ورود به این حرفه به چالشی میان آنها و مسئولان کانون وکلا تبدیلشده است.چالشی که مسئولان کانون وکلا دلیلش را در گسترش بی رویه دانشگاههای حقوق دانسته و بر این باورند که هزینه این افزایش ظرفیت نباید بر دوش آنها گذاشته شود، زیرا با افزایش صدور پروانه وکالت کیفت کار فدای اشتغال شده و از این طریق حقوق مردم تضعیف میشود. در حاشیه نشست مشترک رئیس اسکودا با رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز،دکتر مرتضی شهبازینیا، رئیس اتحادیه س

28 آذر 1397 10:49
فرش بافی یکی از ارزانترین زمینهها برای اشتغالزایی و کارآفرینی است

رئیس مرکز ملی فرش ایران در گفت و با بازارکار:
فرش بافی یکی از ارزانترین زمینهها برای اشتغالزایی و کارآفرینی است

وقتی از فرش ایرانی سخن به میان میآید ناخودآگاه ذهنمان به قدمت و اهمیت این هنر ناب سوق پیدا میکند؛ قصه هنر- صنعت فرش دستباف ایران قصه دل و دارهای قالی است که وقتی به هم گره میخورند رج به رج فرهنگ، هنر، تاریخ، آدابورسوم ایران و ایرانی را به رخ جهانیان میکشد. فرش دستبافت ایرانی حکایت قرنها و سالیان متمادی هنر زنان و دختران ایرانی است ، هنر کسانی است که با سِحر انگشتان خود نه طرح و رنگ و نقش بلکه هویت ایرانی را رقم میزنند. فرش دستباف افزون بر جایگاه والای هنری در طول حیات خود دارای ارزشهای اقتصادی و اجتماعی ارزندهای است که درسال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی لزوم توجه به این کالا و سرمایه ملی دوچندان میشود. در دورهای که هجمه کشورهای رقیب به تصاحب هرچه بیشتر بازارهای مصرفی فرش رو به افزایش است مرکز ملی فرش ایران با حمایت از تولید و گشایش بازارهای جدید فرش دستباف قصد دارد تا همچنان فرش را بهعنوان کالایی کلیدی در تحقق شعار حمایت از تولید ملی در ردههایی بالای تولید داخلی نگه دارد. بهمنظور آشنایی با وضعیت صنعت فرش کشور و راههای توسعه کارآفرینی در این هنر صنعت با فرشته دستپاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران

25 آذر 1397 9:11
سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور از کسب و کارهای استارت آپی حمایت می کند

گفتگوی بازارکار با دکتر عباس گل محمدی :
سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور از کسب و کارهای استارت آپی حمایت می کند

سازمان زمینشناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1962 میلادی مطابق با 1341 هجری شمسی تاسیس گردید. این سازمان مسئول انجام بررسیهای زمینشناسی و معدنی در سراسر کشور، جمعآوری نتایج فعالیتهای انجام شده در این زمینه، ایجاد هماهنگی بین فعالیتها، تهیه ، تکمیل و انتشار نقشههای زمین شناسی ایران میباشد. در سال 1999، همه وظایف اکتشافی وزارت معادن و فلزات به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران محول گردید. سازمان در حال حاضر مسئول مطالعات زمینشناسی کشور، ارزیابی اکتشافی منابع معدنی بجز هیدروکربورها است. گروههای مختلف سازمان شامل چینهشناسی، سنگشناسی، رسوبشناسی، زمین شناسی دریایی ، فسیلشناسی، زمینساخت، لرزه زمینساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئومتیکس و آزمایشگاههای مختلف بر اساس رهنمودهای کلی که توسط وزارت معادن و فلزات تصریح و در چهارچوب قانون جدید معادن که اخیرا به تصویب رسیده است این فعالیتها را به انجام میرسانند. این سازمان اخیرا ارائه مشاوره به فارغ التحصیلان و حمایت از استارت آپ ها را مورد توجه قرار داده است. در همین راستا گفتگویی با دکتر عباس گل محمدی معاون اکتشافات معدنی سازمان زمینشناسی و اکتشافات معدنی کشور داش

24 آذر 1397 14:20
معلولان می‌توانند در رشته‌های مهارتی و هنری موفق شوند

گفت‌وگو محمود بیات، گرافیست و عکاس خبری بازارکار:
معلولان می‌توانند در رشته‌های مهارتی و هنری موفق شوند

۱۲ آذر، مصادف با ۳ دسامبر با نام روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده است، روزی که هدف از نام‌گذاری آن ارتقا آگاهی‌ها نسبت به این گروه از افراد جامعه است تا آن‌ها نیز فرصت یابند استعدادهای خلاق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه‌تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به‌کارگیرند. با فرارسیدن این روز معمولاً در رسانه‌ها تلاش می‌شود تا در گفتگو با این قشر به بیان محدودیت‌ها یا داستان موفقیت‌های آنان پرداخته شود. مطالبی که نمونه آن بارها در نشریه بازارکارنیز منتشرشده است، اما گزارش امسال یک تفاوت ویژه دارد و این بار به سراغ همکار قدیمی‌مان محمود بیات، گرافیست و عکاس خبری بازارکار رفتیم که باوجود معلولیت از ناحیه هر دو دست، اما توانایی‌هایش بسیار زیاد است و سال‌هاست که مدیریت امور هنری نشریه را به بهترین وجه انجام می‌دهد.

20 آذر 1397 9:10
سرمایهگذاران به کسب وکارهای کوچک کمتر اعتماد میکنند

بانوی کارآفرین در گفتگو با بازارکار:
سرمایهگذاران به کسب وکارهای کوچک کمتر اعتماد میکنند

34 ساله است ولی تجربهاش از او بانویی موفق و کارآفرین ساخته است. به شغلهای مختلفی مشغول بوده و در مسیر کارآفرین شدن بازاریابی و فروش را خوب آموخته است. از گلفروشی و پرورش گل تا فروشندگی و بالاخره ساختن عروسکها و مجسمههایی تزیینی که دیدنش هر علاقهمندی را به وجد میآورد. علیه ذهبی با حمایت معاونت توانمندسازی سازمان مشارکتها و خدمات عمومی شهرداری تهران برای کسبوکارش هم جا و مکان و هم بازار فروش مهیا نموده است. او 23 شاغل دارد و علاقهمندان را آموزش میدهد و کسبوکارش را با افراد مختلف رونق میبخشد.آنچه در ذیل میآید ماحصل این گفتوگو است .

10 آذر 1397 13:44
اعتراض کارگران نتیجه نوشتن قوانین عاشقانه‌ است

گفت‌وگوی همشهری با علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس
اعتراض کارگران نتیجه نوشتن قوانین عاشقانه‌ است

از صنایع آذراب گرفته تا هپکو و حالا هفت‌تپه، کارخانه‌ها و صنایعی هستند که نامشان با اعتراض‌ کارگرهایشان گره خورده و نقطه مشترک تمام این اعتراض‌ها در حقوق‌های عقب مانده و دستان خالی کارگران خلاصه می‌شود. پیگیری مطالبات کارگران بنابر دلایلی در برهه‌های مختلف با بن‌بست گفت‌وگو مواجه و پایش به تجمعات خیابانی و فریادهای اعتراضی در نمازهای جمعه کشیده شد. برخی همچون علیرضا محجوب- دبیرکل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری در مجلس دهم- ریشه مشکلات کارگران را درخصوصی‌سازی‌ نادرست و همچنین نقش کمرنگ کارگران در سیاستگذاری‌ها می‌دانند. محجوب معتقد است که در سیاستگذاری‌های مرتبط با کارگران، نه‌تنها سه‌جانبه‌گرایی رعایت نمی‌شود بلکه کارگران و نمایندگان‌شان، تنها هستند و وقتی قانون و مقررات را عاشقانه می‌نویسند، راهی جز اعتراض باقی نمی‌ماند. برای درک جایگاه کارگران در سیاستگذاری‌ها و همچنین فهم دلایل شکل‌گرفتن اعتراض‌های اخیر، با علیرضا محجوب به گفت‌وگو نشستیم.

10 آذر 1397 9:56
از کارمندی در کارخانجات صنعتی تا کارآفرینی در بخش صنایع غذایی

ژله و دسر فرصت جدید کارآفرینی در صنعت غذا
از کارمندی در کارخانجات صنعتی تا کارآفرینی در بخش صنایع غذایی

مهدی نیک فــــرجام بــــیــــش از 10 سال در صــــنــایــع غــذایــی مخــتـــلــف فــعــالــــیــــت کــــرده و با آشنایی لازم از این صنعت تلاش کــرده بــه ایــدههــایش درزمــیــنــهٔ راهاندازی کسبوکار جامــــه عمل بــپــوشــــد. او که تا مقطع دکتری تحصیــلاتــش را در رشته صنایع غــذایــی ادامه داده بیگدار به آب نزده است، بلکه با آشنایی کامل از صنــعت غذا در کشور تلاش کرده بامطالعه کافی به نیازهای جدید این بخش توجه نماید. این کارآفرین با استفاده از تیمی که برای این منظور تشکیل داده و استفاده از منابع و تسهیلات بانــکــی در تولید ژلههای صنعتی و غــذایی ورود کــــرده و مــوفــــق شده تا به نیــازهای واقــعی این بخش پاســخ بگوید. تــــولیــــد ژلــــه قــــنـــــادی نــــخستین محصول او و همکــارانش بــوده که با استقبال بــــازار مواجــه شــده است. آنــچــه در ذیــــل مــــیآیــــد حــاصــــل این گفتوگو باکار آفرین حوزه صنایع غذایی است :

5 آذر 1397 13:46
آخرین وضعیت اعزام پرستاران و مهندسان به کشورهای اروپایی

آخرین وضعیت اعزام پرستاران و مهندسان به کشورهای اروپایی

اعزام نیروی کار به خارج و بهکارگماری آنها از طریق سرمایهگذاریهای انجامشده توسط کارفرمای خارجی، شیوهای مرسوم در تمام دنیا برای افزایش درآمدهای ارزی و افزایش توان اقتصادی کشورها به شمار میرود و بسیاری از کشورها با برنامهریزی مناسب در تلاشاند تا سهم خود را از این بازار را افزایش دهند تا از این طریق هم مشکلات بیکاری در کشورشان کاهش یابد و هم از طریق ارز واردشده به کشور، زمینه افزایش تولید ناخالص ملی را فراهم کنند.

26 آبان 1397 13:59
صنعت چرم می تواند یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد کند

یک مدرس دانشگاه و کارآفرین صنعت چرم در گفت و گو با بازارکار :
صنعت چرم می تواند یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد کند

صنعت چرم نه تنها يک صنعت اقتصادي بلکه يکي از اشتغالزا ترين آن در دنياست. اين صنعت با همه مزيت هاي اشتغال و کارآفريني که دارد در کشور ما مغفول واقع شده و از آن به عنوان «غول خفته» ياد مي شود چرا که با ظرفيت ها و توانمندي هايي که دارد مي تواند موتور محرکه اشتغال در بسياري از بخش ها باشد. چرم، يکي از جذاب ترين و پر سود ترين صنايع و تجارت جهان به شمار مي رود. چرا که ارزش افزوده بسياري را عايد فعالان خود مي کند. در کهن ديار ايران، از روزگاراني خيلي دور، چرم و استفاده از لوازم چرمي به دليل زيست بوم ايران و هم چنين قرارگيري در جاده ابريشم و نقش تاثيرگذاري در توسعه صنعت و تجارت کشورهاي مختلف منطقه و جهان، همواره مورد استقبال بوده و اين قضيه را در مدارک و اسناد تاريخي مي توان جستجو کرد. با اين حال، شرايط چرم به عنوان يک غول خفته صنعت ايران، وضعيتي متفاوت با جايگاه مورد انتظار دارد و همچنان با سطح مورد نظر در امر توليد و صادرات فاصله دارد. ما همچون نفت خام، بزرگ ترين خام فروش چرم سبک در جهان هستيم در حالي که مي توانيم ده ها برابر قبل، ارزش افزوده ايجاد کنيم.

22 آبان 1397 10:48

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟