گفت و گو

«نویسندگی» شغلی که باید آن را از نو نوشت

گفتگو با راضیه تجار دبیر انجمن قلم ایران
«نویسندگی» شغلی که باید آن را از نو نوشت

نویسندگی در طول تاریخ از یکسو با غم نان و سختی زندگی نویسندگان و شاعران و حماسه سرایان بزرگ همراه بوده که فردوسی بزرگ در وصف این شرایط می گوید؛ «بسی رنج بردم در این سال سی؛ عجم زنده کردم به دین پارسی»و از سوی دیگر با زندگی اشرافی شاعران و نویسندگان دربارها و سلسله های مختلف همراه بوده که وصف آنها در محافل شعری دربار غزنویان، سلجوقیان و حوارزمشاهیان و همچنین سلسله های بعدی و همچنین در حال حاضر هم می بینیم. اما با ابن همه "نویسندگی" کار آسانی نیست و بسیاری از آن به عنوان شغل سخت یاد می کنند.

21 تير 1399 14:5
گرافیستی که طراح و تولید کننده شد

گفتگو با وحید اقطایی کارآفرین موفق؛
گرافیستی که طراح و تولید کننده شد

وحيد اقطايي کارآفرين جواني است که توانسته کسب و کار نويي براي خود ايجاد کند. او کارشناسي گرافيک خوانده و تلاش کرده با نگاه بين رشته اي از تحصيلات خود به سوي کسب درآمد و کارآفريني پل بزند.

21 تير 1399 10:13
اصناف فرصتی برای اشتغال 24 میلیون نفر در کشور

در گفت و گو با مشاور عالی اتاق اصناف بررسی شد
اصناف فرصتی برای اشتغال 24 میلیون نفر در کشور

اصناف در حوزه اشتغال نقش کلیدی دارند، بیش از سه و نیم میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که توانسته بیش از 24 میلیون نفر را بیمه و یا به عبارت بهتر شاغل نماید.

9 تير 1399 13:35
شرایط وجزئیات آزمون استخدام نیروهای نهضتی وحق التدریسی تشریح شد

در گفتگو با رئیس سازمان نهضت سوادآموزی؛
شرایط وجزئیات آزمون استخدام نیروهای نهضتی وحق التدریسی تشریح شد

آرام آرام انتظارها به سر می رسد و زمان برگزاری آزمون استخدامی به شرط مجوز ستاد کرونا از راه می رسد. شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفتگوی اختصاصی با بازارکار ضمن تشریح شرایط وجزئیات آزمون استخدامی نیروهای نهضتی وحق التدریسی اعلام کرد: 24 هزار نفر شرایط تغییر وضعیت و استخدام در آموزش و پرورش را دارند.

19 خرداد 1399 14:21
فرصت های کار و اشتغال در بخش های مختلف برای ماماها وجود دارد

به مناسب 16 اردیبهشت روز ماما
فرصت های کار و اشتغال در بخش های مختلف برای ماماها وجود دارد

16 اردیبهشت روز جهانی مامایی است و روزی است که باید مقام ماما را گرامی داشت چرا که آنها کسانی هستند که قشنگ ترین لحظات یک انسان را رقم می زنند ماماها نخستین کسانی هستند که نوزادان را در آغوش میکشند و سپس در آغــوش مــادران قرار میدهــنــد و آنها فرشتگان مــهربــان زنــدگــی و پــیــــام آور شــادی بــــرای مــادران و پــدران هستند. بـــه مـــنـــاســـبت 16 اردیــــــبـــهــــــشت مـــــــــصـــــــــادف بـــــــــا ۵ می که روز جهانی مامایی است با آیـــدا عــــرفـــانـــی نـــایب رئیس جمعیت مامایی ایران به گفتگو نشستیم :

29 ارديبهشت 1399 12:7
بیش از 23 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی میتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند

بیش از 23 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی میتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به سؤال خبرنگار بازارکار درباره استخدام آموزشدهندگان یا آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: بیش از 23 هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی میتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند. به گزارش خبرنگار بازارکار، شاپور محمدزاده در نشست خبری خود به مناسبت سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی ، هفته سوادآموزی را گرامی داشت و گفت: قبل از انقلاب از هر ۱۰۰ ایرانی بالای شش سال سن، ۵۲.۵ نفر بیسواد بودند؛ خوشبختانه در آخرین سرشماری سال ۹۵ به رشد نرخ باسوادی بالای ۸۰ درصد رسیدهایم. وی افزود: در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سالهها، میزان باسوادی ۴۸.۸ درصد بود که در سال ۹۵ به ۹۴.۷ رسیده است و اکنون به مرز ۹۶ درصد افزایش یافته است. در سال ۵۵، حدود ۶۱.۷ درصد مردان باسواد بودند که در سال جاری به مرز ۹۷ درصد رسیده است، اما قبل انقلاب در بین زنان ازهر ۱۰۰ نفر فقط ۳۵.۵ نفر باسواد بودند که در سال ۹۸ به بالای ۹۴ درصد رسیده است. اختلاف باسوادی بین زنان و مردان به ۲.۸ درصد رسیده است.

14 دی 1398 13:26
سومین هدف سربازی بعد از انقلاب را بشناسیم

سومین هدف سربازی بعد ازانقلاب را بشناسیم

سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی گفت: سومین هدف سربازی بحث کادرسازی، توانمندسازی و مهارت‌آموزی برای نظام است که با ایجاد قرارگاه مهارت آموزی سعی در محقق کردن این هدف را داریم.

7 دی 1398 16:16
جوان‌های امروزی اگر می خواهند موفق باشند، سراغ کار بروند

راز سلامتی «آقابگ» پیرترین کشاورز سی‌سخت

کشاورزی و باغداری از اصلی‌ترین حرفه و مشاغل مردمان شهر سی‌سخت است که از دیرباز برای امرار معاش و مخارج زندگی با همه سختی‌ها به آن می‌پرداختند و تا هم اکنون هم بیشتر مردم سی‌سخت به کار و شغل کشاورزی و باغداری مشغول هستند، به همین منظور به سراغ یکی از کهنه کارترین کشاورزان سی‌سختی رفتیم که هنوز با روحیه‌ای، آکنده از شور جوانی مشغول به کار و تلاش است.

7 دی 1398 15:10
حتی یک گره قالی هم بلد نبودم

فرش‌بافی که برای ۶۰۰ نفر شغل ایجاد کرد

شکوهی علیرغم اینکه تحصیلات دانشگاهی مرتبط با فرش و فرشبافی نداشته، اما به دلیل علاقه‌مندی به فرش و فرشبافی و ادامه کار در این حوزه، پس از مدتی تصمی می‌گیرد تا در یکی از شاخه‌های رشته فرش‌بافی تحصیل کند و علیرغم داشتن مدرک کارشناسی ارشد شیمی آلی اقدام به تحصیل در رشته فرشبافی گرایش رنگرزی می‌کند و با آشنا شدن به طراحی فرش گام‌های محکم‌تری را در مسیر فرش‌بافی و اشتغال‌زایی در این حوزه بر‌‌می دارد، به طوری که امروز با داشتن ۱۱ کارگاه فرش‌بافی برای ۶۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

6 دی 1398 19:21
حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه نیرو

حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه نیرو

3 دی 1398 8:36

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟