گفت و گو

طرحهای زودبازده و ضربتی اشتغال میلیاردها تومان بودجه را حرام کردند

رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمنهای صنفی كارفرمایی کشور در گفتگو با بازارکار:
طرحهای زودبازده و ضربتی اشتغال میلیاردها تومان بودجه را حرام کردند

در حالی سراغ رئیس هیأت مدیره كانون عالی انجمنهای صنفی كارفرمایی کشور می رویم که کشورمان در زمینه اشتغال و بیکاری روزهای سختی را سپری می نماید و تحریم ها و تهدیدها مشکلات مضاعفی را برای کارگران و کارفرمایان از یک سو و جامعه جوان و جویای کار از سوی دیگر ایجاد شده است. مهندس محمد عطاردیان در این گفتگوی اختصاصی با تقدیر از تلاش های نشریه بازارکار در توجه به موضوعات اساسی کشور در زمینه اشتغال و کارآفرینی به سوالات متعدد در این حوزه پاسخ می دهد.

23 تير 1398 9:54
رشته طراحی پارچه به طراحان کاربلد و ماهر نیاز دارد

گفت وگوی بازارکار با یک فعال حوزه طراحی پارچه:
رشته طراحی پارچه به طراحان کاربلد و ماهر نیاز دارد

طراحی پارچه و لباس قدمت بسیار طولانی در زندگی انسان دارد. در طراحی پارچه خصوصیات اقلیمی، آداب و رسوم و باورهای مردم در رنگها و طرح و اشکال مختلف تأثیر گذار است. توجه به منسوجات و پوشاک نه تنها از باب رفع نیازهای بشری مهم است، بلکه اهمیت آن ازنظر اقتصادی در توسعه کشورهای جهان نیز اهمیت دارد و در این راه باید درخواست و نیاز مشتری مورد توجه قرار گیرد. داشتن ذوق هنری در رشته طراحی پارچه اهمیت بسیاری دارد و دانشجویانی که این رشته را انتخاب میکنند، باید اهل حوصله و آشنا به شرایط اجتماعی و روحیات و ارزشهای اعتقادی مردم خود باشند. رابطه این رشته به صنعت نساجی، كه بعد از نفت از صنایع مهم و اشتغالزای كشورمان است. همچنین طراحی و پوشاک می توانند نقش مهمی در اشتغالزایی داشته باشد. با توجه به این مهم و علاقه روز افزون مردم به رشته های طراحی پارچه به سراغ مژگان سرشار مدیر استودیو طراز که در سازمان ستفا جهاددانشگاهی در این حوزه فعالیت دارد رفتیم ودرمورد رشته طراحی پارچه به گفت وگو نشستیم.

23 تير 1398 9:29
فرصت های اشتغال، مهارت آموزی و کارورزی دانشجویان و فارغ التحصیلان در شهرک های صنعتی کشور

گفتگو با معاون صنایع کوچک سازمان صنايع كوچك و شهرك های صنعتی ايران
فرصت های اشتغال، مهارت آموزی و کارورزی دانشجویان و فارغ التحصیلان در شهرک های صنعتی کشور

شهرک های صنعتی نقش مهمی در توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال دارند. در حال حاضر 992 شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در سراسر کشور فعالیت دارند که می تواند ظرفیت بسیار مناسبی برای حمایت از سرمایه گذاری، توسعه کارآفرینی وایجاد اشتغال باشد. نزدیک به 88 هزار مجوز بهره برداری در شهرک های صنعتی صادر شده است که حدود 10 هزار واحد از این تعداد نیازمند سرمایه گذاری، حمایت و تغییر کاربری هستند تا بتوانند فعال شده و دوباره در چرخــه کـــــار و تولیـــد قرار بگیرند. به مناسبت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن سراغ مهندس اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران رفتیم و درباره فرصت های اشتغال و کارآفرینی برای جوانان و فارغ التحصیلان و همچنین راهکارهای توسعه سرمایه گذاری در واحدهای کوچک و متوسط (SME) به گفتگو نشستیم که تقدیم خوانندگان گرامی می شود.

16 تير 1398 8:6
برنامه ها و فرصت های اشتغال و کارآفرینی مهندسان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

گفتگو با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران
برنامه ها و فرصت های اشتغال و کارآفرینی مهندسان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

علیرغم گسترش روزافزون دانشکده های کشاورزی درکشور چرا هنوز کشاورزی ایران از توسعه شایسته خود بازمانده است؟ زمانی عقیده بر آن بود که گسترش دانشکده های کشاورزی و تربیت نیروی تحصیل کرده منجر به توسعه کشاورزی خواهد شد، لذا دراین راستا قدمهای زیادی برای تربیت نیروی انسانی ماهر برداشته شد بطوریکه امروزه به جرات می توان گفت کشورمان درزمینه نیروی تحصیلکرده کشاورزی البته به لحاظ کمی نه تنها کمبودی ندارد، بلکه افزایش تعداد فارغالتحصیلان کشاورزی خود به مشکلی دیگر تبدیل شده و این روزها با انبوه فارغالتحصیلان بیکار این رشته مواجهایم. جهت پاسخ گویی به سوال فوق و بررسی فرصتهای اشتغال و کارآفرینی فارغالتحصیلان رشته کشاورزی در آستانه 27 خرداد ماه که در کشورمان با نام روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است با شاهرخ رمضان نژاد، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران به گفت وگو نشستیم .

1 تير 1398 11:19
کارفرمایان با استخدام افراد لیسانس به بالا تسهیلات دریافت میکنند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با بازارکار خبر داد
کارفرمایان با استخدام افراد لیسانس به بالا تسهیلات دریافت میکنند

صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از نهادهای مهم مالی در توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و اشتغال و کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهی است. این نهاد مالی برای ایجاد و حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان هیچ محدودیتی ندارد و با سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی خود آماده حمایت از فارغ التحصیلان و استادان صاحب کسب و کار و ایده کارآفرینی است. صندوق نوآوری و شکوفایی با توجه به نیازهای اشتغال و استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه حمایت از استخدام فارغ التحصیلان دانشگاهی را در دستور کار خود دارد و در قالب تسهیلات اشتغالزایی به هر شرکت دانش بنیان که یک فارغ التحصیل لیسانس و بالاتر را استخدام نـــمــاید 20 میلیــــون تــــومان پــــــرداخــــت مــیکــــنــد؛ ایــن تــســــهــــیــــلات قرض الحسنه و با نرخ سود 4 درصد است. گفتگوی حاضر را با دکتر وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی می خوانیم.

25 خرداد 1398 15:49
آموزش پیش نیاز راه اندازی کسب وکار است

گفتگو با بانوی کارآفرین حوزه سفال و سرامیک:
آموزش پیش نیاز راه اندازی کسب وکار است

به محصولاتی که با استفاده از گل رس و همچنین گل بهدستآمده از سنگهای کوارتز و کائولین به کمک دست و چرخ سفالگری ساخته و سپس پخته میشود، سفال و سرامیک گفته میشود. برای تکمیل اشیای ساختهشده در نقاط مختلف کشور برحسب سنت و رسوم اقدام به نقاشی، کندهکاری و یا ایجاد نقوش برجسته روی آنها میشود و از لعاب مناسب برای پوشش سطح اشیاء استفاده به عمل میآید.

18 خرداد 1398 16:7
افزایش تسهیلات اشتغالزایی صندوق کارآفرینی امید به 300 میلیون تومان

در گفت وگو با مدیر عامل این صندوق بررسی شد
افزایش تسهیلات اشتغالزایی صندوق کارآفرینی امید به 300 میلیون تومان

تسهیلات اشتغال زایی صندوق کارآفرینی امید به دو هزار میلیارد تومان می رسد. دکتر علی اصغر نوراله زاده در گفتگو با بــــــازارکــــــار ضـــمـــن اعـــلام این خـــبر بــرنــامه های صندوق کارآفرینی امید را در بخش های مربوط به اشتغال جــــوانــــان، اشتغال روســــتــــائــــیــــان، تـــــــــوســـعــــه طــــرح هــــای بومــــگردی، تــــوســــعــــــــه مشاغل خانگی و شبکه ای و افزایش تسهیات برای طرح های اشتغالزا تشریح نــــمــــود. بـــرای آشــنــایی بیشتر مخــاطــــبــان بــا بــــرنــامــههــای حــمــایــتی صندوق کارآفرینی امید و علاقمندان به راه اندازی کسب و کارها این گفتگو را تقدیم می کنیم.

12 خرداد 1398 11:20
جزئیات آزمون استخدامی سال جاری آموزش و پرورش

در گفتگو با رئیس دانشگاه فرهنگیان تشریح شد

رئیس دانشگاه فرهنگیان به مناسبت نکوداشت یکصد سالگی تربیتمعلم در یک نشست خبری به ارائه جزئیات آزمون استخدامی سال جاری و برنامه های کمبود و تامین نیرو در آموزش و پرورش پرداخت. دکتر حسین خنیفر همچنین در حاشیه این نشست خبری به سوالات خبرنگار بازارکار درباره برنامه این دانشگاه برای استفاده از ظرفیت ماده 28 در زمینه جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها برای تامین معلم مورد نیاز آموزش و پرورش و ... پاسخ داد. تلاش کردیم در این گزارش، به سوالات مختلف علاقمندان به جذب و استخدام در آموزش و پرورش پاسخ های روشنی ارائه نماییم.

21 ارديبهشت 1398 11:41
اشتغالزایی در صنعت سنگ نیازمند گسترش شرکت های پشتیبان و دانش بنیان است

گفتگو با دبیر کل انجمن سنگ ایران:
اشتغالزایی در صنعت سنگ نیازمند گسترش شرکت های پشتیبان و دانش بنیان است

صنعت سنگ نه تنها در ایران بلکه در دنیا یک صنعت مهم و کلیدی است. سنگها در همه بخشها کاربرد دارند که از نمای ساختمانها و معابر شهری تا داخل ساختمانها و آشپزخانهها را دربرمیگیرد. ویژگی مهمی که صنعت سنگ کشورمان را از سایر صنایع متفاوت و متمایز مینماید پراکندگی این صنعت در سراسر کشور است. بهعبارتدیگر امکان تولید و اشتغال در صنعت سنگ در همه نقاط کشورمان از روستاها و مناطق محرم تا شهرها و مناطق توسعهیافته فراهم است و میتوان به کارآفرینی و فعالیت در این بخشها پرداخت. بهمنظور بررسي ظرفيتهاي اين صنعت در توسعه اشتغال با احمد شریفی دبیر کل انجمن سنگ ایران به گفتگو نشستیم.

10 ارديبهشت 1398 11:13
کسب و کاری ازجنس نمد

گفتگو با سمیرا شاکریان کارآفرین حوزه نمدبافی؛
کسب و کاری ازجنس نمد

هنر نمدبافی را از قدیمیترین و کهنترین شیوههای نساجی و بافت میشناسند هنری که با همه بی توجهی ها هنوز در گوشه گوشه ایران تولید می شود و البته هنوز طرفداران خاص خود را نیز دارد. اسنادتاریخی در ایران حکایت از این دارد قدیمیترین نمونههای بهدستآمده از نمد مربوط به دوره هخامنشی است؛ ایرانیان از قرن 5 پیش از میلاد نمدبافی را آموخته اند و تا امروز به استادان تولید و تزیین آن تبدیل شدهاند. مطمئنا اولین نمد بافی ها به صورت اتفاقی صورت گرفته اند. زیرا بسیاری بر ایــن باور اند که نمد مالی بیشتر در مناطقی مرطوب که مردمان اش به دامپروی مشغول بوده اند انجام می گرفته است. زیرا پشم این خاصیت را دارد که از انسان در مقابل سرما و رطوبت زیاد به خوبی محافظت کند. در حال حاضر نیز مناطق شمالی کشور در حاشیه دریای خزر را از مراکز اصلی تولید این دست ساز می دانند.

2 ارديبهشت 1398 9:9

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟