مقاله و پژوهش

منظور از اصول و فنون مشاوره چیست ؟

منظور از اصول و فنون مشاوره چیست ؟

گنا: يكى از مسائل مهم و ضرورى براى مشاوران، آگاهى از فنون گوناگون مشاوره و يادگيرى آنها مى‏باشد. تنوع مشكلات و روحيات مراجعان به قدرى است كه مشاور هرچه با فنون بيشترى آشنا باشد و تجربه افزون‏ترى در به كارگيرى آنها كسب كند، باز هم از يادگيرى فنون جديد بى‏ نياز نخواهد بود.

18 شهريور 1399 9:38
بیکاری، آن روی سکه مدرک‌گرایی

بیکاری، آن روی سکه مدرک‌گرایی

این روزها که صدها هزار خانواده ی ایرانی چشم به راه نتایج کنکورهستند و هزاران جوان دغدغه ورود به مقاطع ارشد و دکتری را دارند، بازار کار در انتظارشان همواره در هاله ای از ابهام قرار دارد. اگر شرط ورود به بازار کار و استخدام مدرک است، چرا کارفرمایان و مدیران شرکت ها به دنبال مهارت های ما هستند و اگر مهارت مهم است، چرا مجبورهستیم، چندین سال از عمر خود را صرف کنکور و دانشگاه کنیم، درحالی که می توانیم این بازه ی مهم زمانی عمر خود را صرف کسب مهارت کرده و زودتر به سمت شغل مورد نظر خود رفته و کسب درآمد نماییم.

16 شهريور 1399 8:48
ریشه‌های مدرک‌ سازی

ریشه‌های مدرک‌ سازی
نوشته : عباس عبدی

هنگامی که همه ‌چیز صوری و از محتوا تهی شود، بهتر از این نتیجه‌ای نخواهد داد. در هیچ جامعه سالمی معیار انتخاب افراد، مدرک تحصیلی نیست. هنگامی که مدرک معیار شد، از دری وارد شود، از در دیگر نیز تقلب خواهد آمد.

26 ارديبهشت 1399 8:41
توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‏‌و‏کارها در مواجهه با بحران کووید-۱۹

توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‏‌و‏کارها در مواجهه با بحران کووید-۱۹

گزارش حاضر با هدف ارائه توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‌‏وکارها در راستای کاهش معضلات مالی آنها در شرایط فعلی که اقتصاد ایران از یک سو با بحران‌‏هایی از قبیل تحریم‌ها، کسری شدید بودجه و کاهش قیمت جهانی نفت و از سوی دیگر با بحران کووید-۱۹ مواجه است به رشته تحریر درآمده است.

1 ارديبهشت 1399 13:17
افق جدید در رابطه علم، تکنولوژی و کسب‌و‌کار

افق جدید در رابطه علم، تکنولوژی و کسب‌و‌کار

سال‌ها پیش هابرماس نظریه «حوزه عمومی» را مطرح کرد. در این نظریه سه حوزه خصوصی، دولتی و عمومی تعریف شد. حوزه خصوصی از آن خانواده است، حوزه عمومی در برگیرنده‌ی گروه‌های شغلی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و وسایط ارتباط جمعی است و حوزه دولتی نیز دولت و ساختارهای آن است. حوزه‌ها بر هم تاثیر می گذارند. مثلاً «حوزه عمومی» از طریق مفاهمه، ارتباط و استدلال مبتنی بر تعقل، مواضعی اتخاذ می کند که بر فرایند اعمال قدرتِ «حوزه دولت» و همین طور رفتار «خصوصی» خود افراد تاثیراتی آگاهی‌دهنده و عقلانی‌ساز باقی می‌گذارد.

1 ارديبهشت 1399 10:2
کرونا؛ آزمون ابطال‌پذیری نظریه‌های لیبرال‌دموکراسی توسعه

کرونا؛
آزمون ابطال‌پذیری نظریه‌های لیبرال‌دموکراسی توسعه

یک دستگاه فکری تا وقتی اعتبار دارد که توان حل مسائل و مصادیق را داشته باشد. یک نظریه مانند نظریه نسبیت اینشتین را وقتی علمی می دانیم که اگر مصادیق مخالف آن پیدا شد، نظریه‌ی خود را پس بگیریم. آزمایش میزان انحراف نور ستارگان در هنگام عبور از کنار خورشید توسط ادینگتون در سال ۱۹۱۹ سبب تائید نظریه نسبیت عام اینشتین و رد نظریه گرانش نیوتن شد. اگر مصداق نقض تئوری و دستگاه فکری‌مان پیدا شد، باید به اصل تئوری شک کرد.

15 فروردين 1399 23:46
تلاش های چین برای حل مشکلات اقتصادی و ایجاد فرصث های شغلی آغاز شد

همزمان با کاهش همه گیری ویروس کرونا دراین کشور؛
تلاش های چین برای حل مشکلات اقتصادی و ایجاد فرصث های شغلی آغاز شد

اختلال در کسب و کارها و محدودیت های مسافرتی در دوره همه گیری کرونا دولت چین را با مشکلات مختلفی روبرو کرد. اکنون پس از فروکش کردن اوج شیوع کرونا درچین این کشور به دنبال حل مشکلات اقتصادی خود و به ویژه ایجاد فرصت های شغلی جدید درآن کشور است .

15 فروردين 1399 22:6
شیوع ویروس کرونا و دنیای کار

دستورالعملهای جدید برای کمک به کارفرمایان در حمایت از خانواده ها در دوره همه گیری COVID-19

دستورالعمل های جدید برای مشاغل ، برای کمک به آنها در حمایت از خانواده های شاغل در طول بیماری همه گیر COVID-19 ، توسط سازمان بین المللی کار (ILO) و صندوق کودکان سازمان ملل (UNICEF) صادر شده است. راهنمایی اولیه کارفرمایان را ترغیب می کند تا تأثیر تصمیمات شغلی بر خانواده های کارگران را در نظر بگیرند و در هر جا ممکن از حمایت های اجتماعی بیشتری حمایت کنند. آنها می گویند که حمایت های اضافی ، به ویژه برای کسانی که درآمد کم دارند ، برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی شیوع کارگران ، کارفرمایان ، خانواده ها و کودکان ضروری است.

12 فروردين 1399 9:43
COVID-19 محافظت از کارگران در محل کار

مقابله با نابرابری های بی رحمانه و رو به گسترش همه گیری ویروس کرونا

در بسیاری از کشورها ، نابرابری درآمدی از دهه 1980 به شدت افزایش یافته و عواقب نامساعد اجتماعی و اقتصادی داشته است . اکنون همه گیری COVID-19 با ابتلاء به ویروس کرونا ، زنده ماندن و مقابله با پیامدهای اقتصادی آن این نابرابری ها را بی رحمانه برجسته می کند .

11 فروردين 1399 14:17
الزامات تحقق جهش تولید در دوره بحران اقتصادی

الزامات تحقق جهش تولید در دوره بحران اقتصادی

مقام معظم رهبری برای جهت دهی به مسیر حرکتی کشور، افق کوتاه مدت یکساله کشور را ترسیم نموده و سال 1399 را به عنوان سال جهش تولید نامگذاری کردند. و از تمامی ارگان‌های دولتی و آحاد ملت خواستند تا یکپارچه در مسیر تحقق این شعار گام بردارند. ایشان در بیانات خود خطاب به دست اندرکاران این موضوع، جمله کلیدی داشتند که: "جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌ وجود آید". به اعتقاد کارشناسان مهمترین راهبرد برای برون رفت از تنگناها، رونق و جهش تولید و اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی است. انتخاب شعار رونق تولید انتخابی مطلوب و ارزشمند است اما در رسیدن به آن چالش های عمده ای وجود دارد که تمامی ارکان جامعه برای تحقق آن میبایست همتی مضاعف داشته باشند.

9 فروردين 1399 15:49

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟