مقاله و پژوهش

ریشه‌های مدرک‌ سازی

ریشه‌های مدرک‌ سازی
نوشته : عباس عبدی

هنگامی که همه ‌چیز صوری و از محتوا تهی شود، بهتر از این نتیجه‌ای نخواهد داد. در هیچ جامعه سالمی معیار انتخاب افراد، مدرک تحصیلی نیست. هنگامی که مدرک معیار شد، از دری وارد شود، از در دیگر نیز تقلب خواهد آمد.

26 ارديبهشت 1399 8:41
توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‏‌و‏کارها در مواجهه با بحران کووید-۱۹

توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‏‌و‏کارها در مواجهه با بحران کووید-۱۹

گزارش حاضر با هدف ارائه توصیه‏‌هایی برای تأمین مالی کسب‌‏وکارها در راستای کاهش معضلات مالی آنها در شرایط فعلی که اقتصاد ایران از یک سو با بحران‌‏هایی از قبیل تحریم‌ها، کسری شدید بودجه و کاهش قیمت جهانی نفت و از سوی دیگر با بحران کووید-۱۹ مواجه است به رشته تحریر درآمده است.

1 ارديبهشت 1399 13:17
افق جدید در رابطه علم، تکنولوژی و کسب‌و‌کار

افق جدید در رابطه علم، تکنولوژی و کسب‌و‌کار

سال‌ها پیش هابرماس نظریه «حوزه عمومی» را مطرح کرد. در این نظریه سه حوزه خصوصی، دولتی و عمومی تعریف شد. حوزه خصوصی از آن خانواده است، حوزه عمومی در برگیرنده‌ی گروه‌های شغلی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و وسایط ارتباط جمعی است و حوزه دولتی نیز دولت و ساختارهای آن است. حوزه‌ها بر هم تاثیر می گذارند. مثلاً «حوزه عمومی» از طریق مفاهمه، ارتباط و استدلال مبتنی بر تعقل، مواضعی اتخاذ می کند که بر فرایند اعمال قدرتِ «حوزه دولت» و همین طور رفتار «خصوصی» خود افراد تاثیراتی آگاهی‌دهنده و عقلانی‌ساز باقی می‌گذارد.

1 ارديبهشت 1399 10:2
کرونا؛ آزمون ابطال‌پذیری نظریه‌های لیبرال‌دموکراسی توسعه

کرونا؛
آزمون ابطال‌پذیری نظریه‌های لیبرال‌دموکراسی توسعه

یک دستگاه فکری تا وقتی اعتبار دارد که توان حل مسائل و مصادیق را داشته باشد. یک نظریه مانند نظریه نسبیت اینشتین را وقتی علمی می دانیم که اگر مصادیق مخالف آن پیدا شد، نظریه‌ی خود را پس بگیریم. آزمایش میزان انحراف نور ستارگان در هنگام عبور از کنار خورشید توسط ادینگتون در سال ۱۹۱۹ سبب تائید نظریه نسبیت عام اینشتین و رد نظریه گرانش نیوتن شد. اگر مصداق نقض تئوری و دستگاه فکری‌مان پیدا شد، باید به اصل تئوری شک کرد.

15 فروردين 1399 23:46
تلاش های چین برای حل مشکلات اقتصادی و ایجاد فرصث های شغلی آغاز شد

همزمان با کاهش همه گیری ویروس کرونا دراین کشور؛
تلاش های چین برای حل مشکلات اقتصادی و ایجاد فرصث های شغلی آغاز شد

اختلال در کسب و کارها و محدودیت های مسافرتی در دوره همه گیری کرونا دولت چین را با مشکلات مختلفی روبرو کرد. اکنون پس از فروکش کردن اوج شیوع کرونا درچین این کشور به دنبال حل مشکلات اقتصادی خود و به ویژه ایجاد فرصت های شغلی جدید درآن کشور است .

15 فروردين 1399 22:6
شیوع ویروس کرونا و دنیای کار

دستورالعملهای جدید برای کمک به کارفرمایان در حمایت از خانواده ها در دوره همه گیری COVID-19

دستورالعمل های جدید برای مشاغل ، برای کمک به آنها در حمایت از خانواده های شاغل در طول بیماری همه گیر COVID-19 ، توسط سازمان بین المللی کار (ILO) و صندوق کودکان سازمان ملل (UNICEF) صادر شده است. راهنمایی اولیه کارفرمایان را ترغیب می کند تا تأثیر تصمیمات شغلی بر خانواده های کارگران را در نظر بگیرند و در هر جا ممکن از حمایت های اجتماعی بیشتری حمایت کنند. آنها می گویند که حمایت های اضافی ، به ویژه برای کسانی که درآمد کم دارند ، برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی شیوع کارگران ، کارفرمایان ، خانواده ها و کودکان ضروری است.

12 فروردين 1399 9:43
COVID-19 محافظت از کارگران در محل کار

مقابله با نابرابری های بی رحمانه و رو به گسترش همه گیری ویروس کرونا

در بسیاری از کشورها ، نابرابری درآمدی از دهه 1980 به شدت افزایش یافته و عواقب نامساعد اجتماعی و اقتصادی داشته است . اکنون همه گیری COVID-19 با ابتلاء به ویروس کرونا ، زنده ماندن و مقابله با پیامدهای اقتصادی آن این نابرابری ها را بی رحمانه برجسته می کند .

11 فروردين 1399 14:17
الزامات تحقق جهش تولید در دوره بحران اقتصادی

الزامات تحقق جهش تولید در دوره بحران اقتصادی

مقام معظم رهبری برای جهت دهی به مسیر حرکتی کشور، افق کوتاه مدت یکساله کشور را ترسیم نموده و سال 1399 را به عنوان سال جهش تولید نامگذاری کردند. و از تمامی ارگان‌های دولتی و آحاد ملت خواستند تا یکپارچه در مسیر تحقق این شعار گام بردارند. ایشان در بیانات خود خطاب به دست اندرکاران این موضوع، جمله کلیدی داشتند که: "جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌ وجود آید". به اعتقاد کارشناسان مهمترین راهبرد برای برون رفت از تنگناها، رونق و جهش تولید و اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی است. انتخاب شعار رونق تولید انتخابی مطلوب و ارزشمند است اما در رسیدن به آن چالش های عمده ای وجود دارد که تمامی ارکان جامعه برای تحقق آن میبایست همتی مضاعف داشته باشند.

9 فروردين 1399 15:49
توصیه‌هایی به کارکنان و مدیران برای غلبه بر استرس کرونا

توصیه‌هایی به کارکنان و مدیران برای غلبه بر استرس کرونا

مشاور عزیز، دو ماه از اولین باری که خبر شیوع ویروس کرونا را شنیدیم می‌گذرد. در شرکت ما، کارکنان به محض اینکه از کار فارغ می‌شوند، گوشی‌هایشان را برمی‌دارند و اخبار می‌خوانند. به محض اینکه یک نفر سرفه یا عطسه می‌کند، همه با ترس نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ماسک و دستکش دارند و دائما محیط اطرافشان را تمیز می‌کنند. بعضی‌ها اصلا عین خیالشان نیست و اگر تذکر ندهیم، طبق روال همیشه رفتار می‌کنند. در این میان، بعضی‌ها هم هستند که بیش از حد استرس دارند و وسواس گرفته‌اند. شما برای کارمندها و کارفرماها و سایر کسانی که به شکل‌های مختلف با این ماجرا درگیرند، چه توصیه‌ای دارید؟ چطور استرس ناشی از این شرایط را مدیریت کنیم؟

27 اسفند 1398 15:35
چگونه یک استارت‌آپ با سرمایه مشتریان آینده تاسیس کنیم

چگونه یک استارت‌آپ با سرمایه مشتریان آینده تاسیس کنیم

تصور غالب در محافل کارآفرینی این است که تنها روش شروع و رشد یک کسب‌وکار این است که ایده درخشانی داشته باشید، یک طرح کسب‌وکار خوب برای آن بنویسید، با پولی که قبلا پس‌اندازه کرده‌اید، یا با کمک سرمایه‌گذاران فرشته یا خطرپذیر برای آن سرمایه تامین کنید، طرح را اجرا کنید و پولدار شوید! اما فرد ویلسون، به عنوان یک سرمایه‌گذار خطرپذیر می‌گوید: «واقعیت این است که مبلغی که استارت‌آپ‌ها در دور اول تامین سرمایه خود به دست می‌آورند، ارتباطی به موفقیت آنها ندارد.» یعنی این‌طور نیست که هر چقدر در مرحله اول سرمایه بیشتری جذب شود، شانس موفقیت آن استارت‌آپ بیشتر است. سوالی که پیش می‌آید این است که راه جایگزین چیست؟ یک استارت‌آپ اگر ارزش پیشنهادی خوبی برای محصول خود داشته باشد و بتواند خریداران آینده را که به آن محصول نیاز دارند متقاعد کند، می‌تواند با کمک مشتریان تامین سرمایه کند. این نوع تامین سرمایه، به اندازه کارآفرینانی که یک استارت‌آپ تازه راه‌اندازی می‌کنند، مفید است و به ارزش پیشنهادی و مهارت‌های بازاریابی شما بستگی دارد.

29 بهمن 1398 14:18

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟