مقاله و پژوهش

اخراج کارکنان سمّی:راه حلی قطعی یا درمان موقتی؟

اخراج کارکنان سمّی:
راه حلی قطعی یا درمان موقتی؟

«اوه، ببخشید. آب، لطفا بدون یخ باشه.» این پاسخ «نوئل فریمن» بود، مدیر ارشد مالی شرکت «فرانکلین». او سخت در فکر بود، در حالی که داشت از پنجره هواپیما به ابرها نگاه می‌کرد. در حال بازگشت به خانه بود. از یک سفر دو روزه برمی‌گشت. رفته بود تا از بزرگ‌ترین کارخانه شرکت در آرکانزاس بازدید کند. کار شرکت فرانکلین، طراحی، مهندسی و تولید سیستم‌های کنترل دما برای ماشین‌های معمولی و شاسی بلند بود. این شرکت، زیرمجموعه شرکت «FB Holdings»، یک شرکت تولیدی در آرورا (شهری در ایالت ایلینوی) بود و از بخت بد، طی ۱۰ سال گذشته در مقایسه با سایر زیرمجموعه‌ها بدترین عملکرد را داشت.

3 دی 1397 9:29
اسب تروا در کسب‌وکار

ایجاد فضاهای کاری اشتراکی برای ورود پنهانی روش‌های کاری جدید به سازمان
اسب تروا در کسب‌وکار

در ابتدا به نظر می‌رسید که ویلا بن نوولا (خانه خبرهای خوب) یا VBN واقع در منطقه Silicon Sentier در شهر پاریس، یکی دیگر از فضاهای کار اشتراکی (coworking space) جدید است. ما آنچه آن را متمایز می‌سازد، این است که تنها نیمی از ۶۰ فرد شاغل در این فضا را فریلنسرها تشکیل می‌دهند. باقی افراد برای شرکت اورنج (شرکت مخابراتی فرانسوی) کار می‌کنند که VBN را در سال ۲۰۱۴ تاسیس کردند تا به برنامه‌نویسان و مهندسان خود نحوه کار با افراد خارج از شرکت و یادگیری از آنها را بیاموزد. ماگالی سیکاردی، مدیر VBN، این فضای ۳۵۰ مترمربعی را «یک آزمایشگاه نوآوری منابع انسانی» توصیف می‌کند. VBN به مدت یک سال خانه ۶۰ نفر (نیمی از کارمندان شرکت اورنج، نیمی فریلنسرها، هنرمندان و استارت‌آپ‌ها) بود.

11 مهر 1397 14:45
برای رهایی از فشار کار چه باید کرد؟

۵ روش برای فائق آمدن بر اضطراب در محیط کار
برای رهایی از فشار کار چه باید کرد؟

آیا لیست وظایف شما در محیط کار مدام گسترده‌تر می‌شود؟ آیا بعدازظهرهای جمعه، زمانی که تلاش می‌کنید تا به خودتان استراحت دهید، از چک‌کردن ایمیل خود هراس دارید، آن‌هم به این دلیل که از مشاهده پیام‌های تلنبار شده نگرانید؟

10 شهريور 1397 11:11
هنگام جذب نیرو به دنبال چه قابلیتی در متقاضیان باشیم؟

هنگام جذب نیرو به دنبال چه قابلیتی در متقاضیان باشیم؟

27 امرداد 1397 14:28
«بلوغ شخصیت» و «تکامل انسانیت» در فرآیند کار چگونه اتفاق می‌افتد؟

نیمه پنهان کار
«بلوغ شخصیت» و «تکامل انسانیت» در فرآیند کار چگونه اتفاق می‌افتد؟

به رغم استفاده عام از واژه «کار» در ابیات فوق و قابلیت تعمیم آن به تمامی فعالیت‌های افرادی که جست‌وجوگر حقیقی سرمایه جاودانی هستند و آن را راهی برای تعالی و رمزی برای نیل به پیشرفت و سعادت می‌دانستند، در ایران معاصر، این واژه عمدتاً برای خطاب قرار دادن طیف خاصی از فعالان حوزه صنعت و خدمات مورد استفاده قرار گرفته است که ذیل نظارت مدیرانی به ظاهر دانش‌دیده فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند و محصولاتی یا خدماتی چند عرضه می‌دارند.

24 امرداد 1397 13:4
در باب نام عجیب انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

در باب نام عجیب انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

مدیر بلاگفا انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی برای اکثر ایرانی‌ها واژه‌ای آشناست. تقریبا اکثر کسب و کارها و شرکت‌ها عضو یک اتحادیه یا انجمن صنفی هستند و افراد عادی نیز عموما تصویر مجوز و گواهی عضویت در این انجمن‌ها را بر دیوار فروشگاه‌ها یا دفاتر شرکت‌ها دیده‌اند. انجمن‌های صنفی در ایران چندین کارکرد دارند که شاید یکی از مهم‌ترین آنها رگولاتوری باشد که شامل تنظیم شرایط فعالیت واحدهای صنفی و روابط بین اعضا و حل اختلافات و بررسی و نظارت بر فعالیت واحدهای صنفی است و همچنین آنها نماینده اعضای صنف خود در گفتمان با دولت و حاکمیت و برعکس (حاکمیت با واحدهای صنفی) هستند و گاهی بخشی از وظایف و اختیارات حاکمیت (مواردی مانند اعطای مجوز فعالیت یا بررسی صلاحیت واحد صنفی) را نیز بر عهده دارند.

22 امرداد 1397 12:27
آیا بازگشت به شرکتی که قبلا اخراجتان کرده، منطقی است؟

آیا بازگشت به شرکتی که قبلا اخراجتان کرده، منطقی است؟

مشاور عزیز، شغل من، فروش خدمات حرفه‌ای است. عاشق کارم هستم. فروش مشاوره‌ای و کار با مشتریان در بلندمدت را واقعا دوست دارم. تاکنون در سه شرکت خدمات حرفه‌ای فعالیت کرده‌ام و مسوولیت توسعه کسب‌و‌کار را بر عهده داشته‌ام. در دوره تصدی‌ام توانستم درآمد این سه شرکت را به میزان چشمگیری افزایش دهم. وقتی در حوزه فروش خدمات حرفه‌ای کار می‌کنید، باید با سراسر سازمان در ارتباط باشید. حاضر نیستم به هر قیمتی قرارداد ببندم و وجهه‌ام را میان کارکنان به خطر بیندازم. تنها در صورتی قرارداد می‌بندم که بدانم همکارانم از عهده انجام کارهای پس از آن برمی‌آیند. خوشبختانه از این نظر خیلی خوش شانسم چون برای سه شرکت فوق‌العاده کار کرده‌ام.

10 امرداد 1397 11:25
آیا در عصر جدید شغل خود را از دست می‌دهید؟

هوش مصنوعی و مشاغل یقه سفید
آیا در عصر جدید شغل خود را از دست می‌دهید؟

2 تير 1397 10:7
اولین ایده کارآفرینی؛ شکست یا موفقیت؟

استراتژی‌هایی برای موفقیت استارت‌آپ‌ها
اولین ایده کارآفرینی؛ شکست یا موفقیت؟

استارت‌آپی است که توانست تماس‌های اضطراری را با عصر گوشی‌های هوشمند همگام کند. سیستم‌های پاسخگویی مراکز خدمات اضطراری عمدتا نمی‌توانستند محل دقیق شخصی که از گوشی استفاده کرده را تشخیص دهند. بنیان‌گذاران RapidSOS روشی را ایجاد کردند که موقعیت مکانی شخصی را که نیاز به کمک داشت به سیستم‌های تماس اضطراری منتقل می‌کرد. آنها بعد از یک تامین مالی اولیه، با یک سوال مهم مواجه شده بودند، چگونه تکنولوژی خود را وارد بازار کنند؟ پاسخ به این سوال آسان نبود.

5 خرداد 1397 12:12
زنان میانسالی که مفهومی جدید در پرورش گیاه ایجاد کردند

زنان میانسالی که مفهومی جدید در پرورش گیاه ایجاد کردند

این شرکت تکنولوژیک-سبک خانه نقش یک واسطه بین افراد و گیاهان را بازی می‌کند و با تحلیل محل زندگی و آب و هوای محلی، سبزیجات و گیاهان متناسب را به مشتری معرفی می‌کند و در ادامه هم راهنمایی‌های حرفه‌ای برای نگهداری و رشد گیاه ارائه می‌دهد.مشتری هنگام خرید کیت‌هایی دریافت می‌کند که حاوی غذای گیاه، خاک غنی‌شده، کود با سطح PH متناسب با محل زندگی، ظرف و دستورالعمل‌های نگهداری است. سبزیجات و گیاهان به طور مستقیم از مزارع ارگانیک شرکت ارسال می‌شوند. در وب‌سایت شرکت آمده: «تکنولوژی ما اطمینان می‌دهد که افراد فقط گیاهانی را کشت می‌کنند که در محل زندگی آنها به عمل می‌آید.»

1 خرداد 1397 11:7

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟