مقاله و پژوهش

آمادگی کسب‌وکارها برای چالش‌های دهه ۲۰۲۰

مدیران ارشد از درس‌ها و تجربیات خود در سال ۲۰۱۹ می‌گویند
آمادگی کسب‌وکارها برای چالش‌های دهه ۲۰۲۰

کمتر از دو هفته از آغاز سال ۲۰۲۰ می‌گذرد و کسب‌وکارها خود را برای چالش‌های جدید دهه سوم قرن ۲۱ آماده می‌کنند. در سال ۲۰۱۹ چه درس‌هایی گرفتیم؟ و حالا که سال به پایان رسیده، در سال جدید باید منتظر چه تحولاتی در عرصه کسب‌وکار باشیم؟ مدیران ارشد استرالیایی در مصاحبه‌ای با Business Insider به این دو سوال پاسخ داده‌اند و تجربیات خود را در اختیار ما گذاشته‌اند که بخشی از آن را با هم می‌خوانیم:

25 دی 1398 8:52
کامیابـی در دهه ۲۰۲۰

کلیدهای موفقیت در دهه جدید، تفاوت‌های زیادی با گذشته دارد
کامیابـی در دهه ۲۰۲۰

ترکیب برندگان کسب‌وکار در طول دهه‌ای که گذشت، تفاوت‌های زیادی کرده است. دهه ۲۰۱۰ در حالی شروع شد که ۱۰ شرکت برتر دنیا از نظر ظرفیت بازار در پنج کشور مختلف بودند و فقط دو تا از آنها در بخش تکنولوژی بودند. همچنین ارزش هیچ‌یک از آنها به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار نمی‌رسید. امروز، کل ۱۰ شرکت برتر در آمریکا و چین واقع شده‌اند و بیشترشان شرکت‌های تکنولوژی هستند و ارزش برخی از آنها حداقل یک تریلیون دلار ارزیابی شده است. انتظار می‌رود این ترکیب در دهه جدید هم تغییر کند و کلید‌های موفقیت در سال‌های پیش رو هم متفاوت باشد. برخی رویدادهای در حال پیشرفت، شکل محیط رقابتی آینده را به طور اساسی تغییر خواهند داد. رشد سریع هوش مصنوعی، تغییر نظام اقتصاد جهانی و افزایش موشکافی‌ها در نقش کسب‌وکارها در جامعه، تنها چند نمونه از این رویدادها هستند. رهبران کسب‌وکار برای اینکه از این نیروها شکست نخورند، باید فرضیات موجود را زیر سوال ببرند و ابزارهای خود را تغییر دهند. این موضوع هم در مورد شرکت‌های سنتی و هم شرکت‌های تکنولوژی صدق می‌کند.

11 دی 1398 10:37
بازار جدید استارت آپ های گردشگری

فرصت های خدمات نوین مالی برای فصل تعطیلات

بازار گردشگری آنلاین حالا با استارت آپ های مختلفی رنگ آمیزی شده و همین موضوع دایره خدمات در این عرصه را بسیار گسترش داده است. ترکیب خدمات برخی نوآوری ها درعرصه خدمات مالی (که به حوزه استارت آپ های فین تک مشهورند) با حوزه ای چون گردشگری حالا به تحولی در این عرصه منجر شده است.

7 دی 1398 17:34
چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟

چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟

چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ این سوالی است که خیلی از مدیران هنگام استخدام یک حسابدار از ما میپرسند و همیشه این دغدغه را دارند که چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنند. با توجه به تجربه ای که در هر دو حوزه یعنی جایگاه مدیریتی و هم جایگاه حسابدار بودن دارم تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسیم تا بتوانیم به مدیران و شرکت هایی که قصد استخدام حسابدار دارند کمکی کرده باشم.

7 دی 1398 17:12
ضرورت جاگیری استارت آپ های معدنی در پازل اقتصاد کشور

ضرورت جاگیری استارت آپ های معدنی در پازل اقتصاد کشور

سرمایه‌ انسانی خلاق و نوآور و کارآفرینی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های اقتصاد دانش ‌بنیان و مستقل است که به عنوان بزرگترین و با ارزش‌ترین دارایی‌ کشور، باید مورد توجه قرار گیرد.

6 دی 1398 21:36
شکست چگونه می‌تواند به شغل و حرفه شما کمک کند

شکست چگونه می‌تواند به شغل و حرفه شما کمک کند

همیشه نباید با یک روش مشکل یاد بگیرید اما مردم به‌ندرت درس‌هایی را که یاد می‌گیرند، فراموش می‌کنند. شکست آزاردهنده و در عین حال آموزنده است. در حالی که دست نیافتن به هدف حس خوبی ندارد، اما وقتی که در زمینه پیشرفت شغلی و زندگی شخصی شکست پیش می‌آید، یکی از بهترین آموزگاران است و می‌توان از آن درس گرفت.

6 دی 1398 18:0
مقابله با نابرابری از طبقات میانه

مقابله با نابرابری از طبقات میانه

به‌طور واضح، نارضایتی حاصل از نابرابری، بیشتر بر بخش میانی توزیع درآمد تاثیر می‌گذارد. بخش کلیدی مشکل، ناپدید شدن و کمیابی نسبی کالاها و شغل‌های پایدار است.کاهش فعالیت‌های صنعتی بسیاری از مراکز ساخت و تولید را به تباهی کشانده است؛ فرآیندی که توسط جهانی‌سازی اقتصاد و رقابت کشورهایی مانند چین تشدید شده است. تغییرات تکنولوژیک به‌طور ویژه عواقب منفی بر افراد با مهارت متوسط از جمله کارکنان بخش تولید، بخش دفتری و فروش گذاشته است. کاهش اتحادیه‌های نیروی کار و سیاست‌هایی که به افزایش انعطاف‌پذیری بازار کار منجر می‌شود، سبب افزایش شغل‌های غیردائمی و قراردادهای موقت شده است.

5 دی 1398 6:5
انقلاب در بازار کار

انقلاب در بازار کار

سال ۲۰۱۹ یک سال پر فراز و نشیب در بازار کار بود؛ به‌ویژه در آسیا، جایی که وضعیت اقتصادی بسیار چالش‌برانگیزتر از اروپا یا آمریکاست و تحولات سریع دیجیتالی تاثیر عمده‌ای بر کارفرمایان و کارمندان داشته است. در این سالی که در روز‌های انتهایی آن به سر می‌بریم، بسیاری از مشاغل مورد تهدید قرار گرفته‌اند، به‌عنوان مثال بانک HSBC که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان است، قصد دارد ۱۰ هزار شغل را برای کاهش هزینه‌هایش حذف کند. البته علائم مثبتی نیز درخصوص رشد در بازار کار در منطقه مشاهده شده است. یکی از این موارد، افزایش حقوق و دستمزد است که آسیا انتظار دارد در سال جدید شاهد آن باشد زیرا کشورهای آسیایی از نظر افزایش حقوق و دستمزد در سال جاری جزو ۵ رتبه برتر جهانی قرار گرفتند.

3 دی 1398 8:46
عوارض کم خوابی و اثرات منفی آن

تاثیر کم خوابی بر شغل و سلامتی افراد

امروزه بیش‌تر افراد شاغل هستند و برای تأمین زمان به منظور انجام فعالیت‌های روزمره، تغییراتی را در زندگیِ خود اعمال می‌کنند که از پیامدهای آن ناآگاهند. افزایش بهره‌وری به عوامل متعددی بستگی دارد که پیش از هر چیز، در سایه‌ی توجه به بهداشت و سلامت برآورده می‌شود. یکی از راه‌های تأمین زمان، کم‌کردن زمان خواب است که در ادامه به مضرات کم خوابی و تاثیر آن بر شما و شغل‌تان اشاره می‌کنیم.

27 آذر 1398 23:6
استارت‌آپ‌های یک شبه دولتی در راهند

استارت‌آپ‌های یک شبه دولتی در راهند

دولتی‌ها و در مرکز آنها، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مدینه فاضله‌ای از این اکوسیستم ترسیم کرده‌اند که هر کسی در این حوزه فعال نباشد، تصور خواهد کرد که ایران بهشت استارت‌آپ‌هاست.

24 آذر 1398 22:59

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟