گزارش

طرحی برای توانمندسازی و احیای کسب و کارهای متاثر از کرونا

گزارش بازدید از اجرای طرح UNDP توسط جهاد دانشگاهی در شهرستان ملارد و صفادشت؛

صبح یک روز زمستانی در حالی برای تهیه گزارش عازم شهرستان ملارد و صفادشت می شویم که چند ماهی از آغاز اجرای طرحی می گذرد که برای "توانمندسازی و احیای کسب و کارهای متاثر از کووید-19" در منطقه ملارد و صفادشت کلید خورده است. شهرستان ملارد و صفادشت با مساحت ۹۳۰ كيلومترمربع و جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر يكي از شانزده شهرستان استان تهران است. در قالب این طرح که با همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حمایت UNDP در ایران و در منطقه ملارد و صفادشت اجرا می شود، بیش از 1700 شغل و کسب و کار متاثر از کووید-19 حمایت یا احیاء می شوند. اجرای این طرح از آنجا اهمیت پیدا می کند که این دو شهرستان با وجود اینکه سالها از شهرستان شدن آن ها می گذرد اما با آسیب ها و مشکلات فراوان بویژه در زمینه اشتغال و بیکاری مواجه هستند و مطالعات میدانی طرح نیز حاکی از آن است که چالش های مربوط به کسب و کار و درآمد در اینجا زیاد است و شهرستان با آسیب های فراوان ناشی از نبود فرصت های شغلی برای زنان و جوانان مواجه است؛ مشکلاتی که با وقوع بحران کووید-19 تشدید شده و کسب و کارهای آنها را با چالش های متعدد دیگری نیز مواجه نموده است. د

11 بهمن 1399 11:10
روایت یک مأموریت با اورژانس اجتماعی

جست‌وجوی خانه به خانه برای نجات کودک دارای معلولیت

تابه‌حال هر چه شنیدید از سختی کار حافظان امنیت بوده یا خطر جدال آتش‌نشانان با دود و آتش یا ایثار مرزبانان... اما این گزارش روایت یک مأموریت است از هزاران مأموریت مددکاران اورژانس اجتماعی برای نجات آسیب دیدگان اجتماعی. این روایت می‌گوید وقتی برخی با داعیه حمایت از کودکان فیلم کودک‌آزاری را در فضای مجازی دست‌به‌دست می چرخانند و جو روانی جامعه را ملتهب می کنند، چطور شب و روز ده ها نفر از مددکاران سازمان بهزیستی به هم دوخته می‌شود برای یافتن نشانی از کودک و نجات او و دستگیری کودک‌آزار.

8 بهمن 1399 12:47
از بی‌پولی بیشتر از کرونا می‌ترسیم!

من یک کولبرم؛
دردهای «کول بُردن»

«کرونا نان کولبران را آجر کرد»؛ این را قربان، کولبر ۲۷ ساله اهل آذربایجان غربی می‌گوید. او که پشت تلفن صدایش از زور خستگی و بلاتکلیفی می‌لرزد؛ می‌گوید: نان‌ آور خانواده هستم؛ دو برادر و یک مادر از کار افتاده دارم؛ ضمناً سال قبل نامزد کرده‌ام و قرار بود امسال برویم سر خانه و زندگی خودمان؛ اما چگونه؛ با کدام پول؟!

4 آذر 1399 10:39
همه ما برای ارباب کار می‌کنیم

کودکان زباله‌گرد:

ارباب با شهرداری قرارداد دارد. این منطقه دست او است و ما باید فقط همین حوالی را بگردیم. اگر بیرون از این منطقه باشیم، ماموران شهرداری می‌آیند و ما را می‌برند حتما اگر بیشتر دقت کنید، هرروز چندنفر از آن‌ها را می‌بینید. بعضی‌هایشان موتور دارند، بعضی‌ها چرخ و بیشترشان هم با یک گونی روی دوششان در شهر می‌چرخند. آن‌ها به دنبال ضایعات به همه‌جا سرک می‌کشند. سطل‌های زباله، خرابه‌ها، اماکن دپو و هرجایی که زباله باشد. کودکان زباله‌گرد: همه ما برای ارباب کار می‌کنیم برعکس وزن بار روی دوش‌شان که زیاد است، اغلب سن کمی دارند و سن و سال‌شان از ۲۰ سال تجاوز نمی‌کند. حالا که این موضوع این روزها در کرج داغ است و مسئولین پیگیر برخورد با مراکز جمع‌آوری ضایعات هستند، بیشتر روی این موضوع نور تاباندیم تا ریشه‌ها و نادیده‌های ماجرا هم عیان شود. به گزارش ایسنا، در خیابان‌های محله مهرشهر کرج، با تعدادی از این بچه‌ها که با یک گونی بزرگ دورن سطل‌های زباله را می‌گشتند، روبه‌رو شدیم. جلوتر رفتیم و سرصحبت‌ را باز کردیم تا بخشی از زندگی و شغل‌شان را برایمان تعریف کنند.

27 آبان 1399 11:35
دام سایت‌های شرط‌بندی برای جذب هنرمندان ایرانی

دام سایت‌های شرط‌بندی برای جذب هنرمندان ایرانی

داستان خروج چند خواننده از کشور که با معجزه انفعال تلویزیون به مخاطب شناخته‌ شدند، ابعاد مهمی دارد. به گزارش ، روزنامه فرهیختگان به داستان خروج چند خواننده از کشور و جذب‌ آن‌ها به سایت‌های شرط‌بندی پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

6 آبان 1399 14:7
در شهرداری نیروی مازادی نداریم

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در گفتگو با موج :
در شهرداری نیروی مازادی نداریم

استخدام نیروی جدید انسانی در شهرداری یکی از اصلی ترین چالش های این سازمان در ماه اخیر بود که با انتقادهای فراوانی مواجه شد. گرچه این سازمان بدون توجه به این انتقادها، آزمون خود را برگزار کرد و حالا قرار است 256 نفر به این خانواده بزرگ 60 هزار نفری از اواخر بهمن ماه اضافه شوند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک ماه گذشته استخدام نیروی جدید برای کار در شهرداری تهران با حاشیه های جدیدی برای این سازمان همراه بود. این چالش از جایی نشات می گرفت که منتقدان، مدعی بودند که چرا، در حالیکه شهرداری معتقد است که چندین هزار نیروی مازاد دارد، باز به فکر استخدام نیروهای جدیدی است. با این حال حامد مظاهریان، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران معتقد است که استخدام ها در شهرداری تهران، ارتباطی به نیروهای مازاد شهرداری ندارد. ضمن آنکه وی در گفتگو با خبرنگار موج البته مدعی است که شهرداری اصلا چیزی به عنوان نیروی "مازاد " ندارد و این وظیفه شهرداری است که باید برای آنها کار و مسئولیت هایی را طراحی کند.

12 مهر 1399 11:36
از رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی چه می‌دانیم؟

از رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی چه می‌دانیم؟

مدیر مرکز خدمات تخصصی گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: دانشجویان فارغ‌التحصیل دوره‎های آکادمیک، پشت سر افرادی قرار می‌گیرند که در دوره‌های کوتاه مدت ۶ ماهه آموزش دیده‌اند و ناچار هستند برای اخذ مجوز و تسهیلات دولتی در این دوره‌های کوتاه‌مدت نیز شرکت کنند. مسعود اعلم صمیمی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی اظهار کرد: رشته گردشگری در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های مختلف پذیرش دانشجو دارد. در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و دولتی دانشجو تربیت می‌کنند و در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم و همچنین در مقطع دکتری تمام دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم دانشجویان متقاضی در این رشته را می‌پذیرند.

7 مهر 1399 10:8
فعالیت صنوف سینما زیر سایه ثبت در وزارت کار

مهدی بزرگمهر
فعالیت صنوف سینما زیر سایه ثبت در وزارت کار

دبیر کانون آهنگسازان سینمای ایران از اصناف زیرمجموعه خانه سینما ضمن انتقاد از الزام صنوف سینمایی برای ثبت در وزارت کار،‌ از نابسامانی فعالیت‌های صنفی در سینما گفت. مهدی بزرگمهر دبیر کانون آهنگسازان سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های صنفی این کانون گفت: متأسفانه مدت‌ها است که فعالیت‌های صنفی زیر سایه ثبت در وزارت کار قرار گرفته است و می‌توان گفت صنوف بیشتر از آنکه مسائل صنفی را دنبال کند درگیر وزارت کار و ثبت در آن شده‌اند و همین مساله سبب شده که اکثر فعالیت‌های صنفی کنار گذاشته شود. وی بیان کرد: معتقدم ثبت در وزارت کار یک مساله انحرافی است که صنوف را درگیر خود کرده است به گونه‌ای که انرژی صنوف و خانه سینما در این زمینه گرفته شده است و طی ۴ سال گذشته صنوف به غیر از مساله ثبت وزارت کار هیچ فعالیت صنفی مفید دیگری انجام نداده‌اند.

7 مهر 1399 8:37
آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ

آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ اگر سودای پرورش قارچ در سر دارید و نمی‌دانید از کجا و چطور شروع کنید با ما همراه باشید. در این نوشتار با موضوع آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ به کمک شما آمده‌ایم. قارچ‌های خوراکی همچون قارچ دکمه ای و صدفی سرشار از ویتامین‌ها و انواع آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی هستند. همچنین این ماده غذایی فاقد چربی بوده و به‌خاطر طعم خوشمزه و کالری پایین یکی از مواد ضروری در پخت غذاهای مختلف محسوب می‌شود. با توجه به مصرف روزانه و تقاضای بالا برای این ماده‌غذایی راه‌اندازی سالن پرورش قارچ می‌تواند برای کارآفرینان یک فرصت بسیار مناسب برای کسب درآمد و اشتغال‌زایی باشد. پرورش قارچ را می‌توان در هر موقع از سال اجرا نموده و از آن بهره برد. اما پرورش قارچ در فصل‌های مختلف نیاز به تجهیزات مختلفی دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

18 شهريور 1399 10:32
کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید یا از کسانی که در شکل گیری آن نقش نداشته‌اند کمک بگیرید؟ «Joe Procopio» با بیش از ۲۰ سال تجربه در تاسیس شرکت‌های کوچک و بزرگ معتقد است که پاسخ به این سوال برای هر استارتاپ متفاوت است و انتخاب هر یک از این دو روش مزایا و معایب خود را دارد.

18 شهريور 1399 9:46

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟