گزارش

کارجویان فریب سایت های جعلی اعزام نیروی کار به خارج از کشور را نخورید

بررسی وضعیت اعزام نیروی کار توسط بازارکار
کارجویان فریب سایت های جعلی اعزام نیروی کار به خارج از کشور را نخورید

مهاجرت نیروی کار ایرانی به سایر کشورها حقيقتي است كه نمیتوان آن را کتمان کرد. حقیقتی که چه موافق باشیم و چه مخالف، طي سالیان گذشته با توجه به شرايط اقتصادی و اجتماعي کشور به واقعیتی غیرقابلانکار تبدیلشده است. البته مهاجرت نیروی کار در کشورمان چهرههاي متفاوتی دارد و عمدتاً بهصورت غیررسمی و از دفاتر و موسسههای غیرمجاز توسط خود اشخاص انجام میگیرد ، اما در کنار آن دولتمردان نیز همواره نیمنگاهی به اعزام نیروی کار داشته و از آن بهعنوان گريزگاهي در حل مشکل بیکاری نام میبرند. بر همین اساس پس از چندین سال رکود در اعزام نیروی متقاضی کار به خارج، حالا از اواخر سال گذشته شاهد تحرکات جدیدی در این حوزه هستیم و مسئولان وزارت کار با راهاندازی سامانه کاریابی خارجی و تأسیس دفاتر هدایت و حمایت نیروی کار توسط دفاتر کاریابی خارجی در کشورهای هدف در تلاشاند بهنوعی بحث ساماندهی اعزام نیروی کار را ساماندهی کنند. همزمان با این اقدامات قانونی، بازار داغ کلاهبرداران اینترنتی برای اعزام نیروی کار به خارج نیز موضوع دیگری است که این روزها نگرانیهایی را برای علاقهمندان اشــتغال در خارج از کشور ایجاد کرده است. در این گزارش با توجه

23 تير 1398 9:45
هنرمندانی که محدودیت ها را با اراده و کار کنار زدند

گزارش بازارکار از نمایشگاه آثار هنر همای؛
هنرمندانی که محدودیت ها را با اراده و کار کنار زدند

برای بسیاری از ما این جمله شاید تکراری و یکنواخت باشد که «معلولیت محدودیت نیست» ولی شاید این جمله را جور دیگر هم بشود بیان داشت: اگر از توانائی های خود نتوانیم به خوبی استفاده کنیم چنانچه چهار ستون بدنمان هم سالم و بی عیب به نظر برسد بیش از یک معلول جسمی با محدودیت دست و پا می زنیم! " معلولیت محدودیت است" نه برای توانیابانی که با عشق و انگیزه مشکلات را به فرصت و محدودیت ها را با اراده و عمل به زندگی تبدیل می کنند. میدان تجریش خیابان دزاشیب پلاک 135 گالری مهر هنر چه ایام به یاد ماندنی را برای هر بیننده و بازدید کننده ای سپری کرد، زمانی در آن ۳۴ هنرمند به توانایی ها و اراده درونی خود بله گفتند و آثاری از خود برای دید مردم به نمایش گذاشتند که تحسین همگان را برانگیخت. این نمایشگاه که از سوم تا ششم تیرماه با حضور هنرمندان توانیاب برگزار شد یکبار دیگر این پیام را برای فرد فرد جامعه به همراه داشت که اراده و انگیزه آدمی می تواند فراتر از مشکلات ظاهری و جسمی خالق بسیاری از فرصتها، آثار و تحولات در زندگی باشد.

16 تير 1398 8:18
نحوه و مراحل صدور مجوز کسبوکار های اینترنتی

با توجه به قوانین صنفی بررسی شد
نحوه و مراحل صدور مجوز کسبوکار های اینترنتی

در دنیای امروز عملاً میتوان هر کاری را در اینترنت انجام داد. از برقراری تماس تصویری با دوستان قدیمی و بررسی کتابخانههای مجازی گرفته تا گذراندن دورههای آموزش آنلاین و خرید انواع محصولات بهصورت مجازی تبدیل به بخشی از زندگیمان شده است. در کشورمان نیز همانند بسیاری از نقاط جهان دیگر فعالیت کسبوکارهای اینترنتی موضوع جدیدی نیست و این روزها انواع کسبوکار اینترنتی طرفدار زیادی پیداکردهاند. بسیاری از ما در زندگی روزمره بهنوعی با انواع مدلهای کسبوکار اینترنتی سروکار داریم و برخی نیز آینده شغلی خود را در راهاندازی این نوع از کسبوکارها میبینند. اما برای راهاندازی چنین کسبوکارهایی به چه مجوزهایی نیاز است و متقاضیان چه مراحلی را باید سپری کنند؟ سؤالات که با توجه به قوانین صنفی کشور در این گزارش به آن پاسخ دادهایم.

16 تير 1398 8:15
تبریز کفش چینی نمی‌پوشد

گزارشی از بزرگ ترین مرکز تولید چرم ایران
تبریز کفش چینی نمی‌پوشد

گله در خوابی عمیق فرو رفته. صدایی به گوش نمی‌رسد مگر وز وز مدام و کلافه‌کننده مگس‌ها که لحظه‌ای آرام نمی‌گیرند. 100گاو را در دو متر جا خوابانده‌اند. پهلو به پهلو، پوست به پوست. بالاخره گذرشان به دباغخانه افتاد. از همان موقع که قمه بیخ گلویشان نشست، دیگر راهی نبود. خون که راه افتاد، دیگر باید راهی می‌شدند، هر تکه به سویی. پوست تن گله مرده حالا تلنبار شده گوشه حیاط. سفرِ تازه از همینجا آغاز می‌شود. شهرک صنعتی چرمشهر آذربایجان شرقی برای خودش یک شهر است. شهری تقریباً چسبیده به تبریز. کارخانه‌های تولید چرم را می‌شود در کوچه‌های عریض دید که تا بهشان نزدیک نشوی، نمی‌توان حدس زد پشت دیوارهای بلند با سقف‌های آهنی‌شان چه خبر است.

15 تير 1398 15:2
روزنامه‌نگاران آینده، نگران شغل

دانشجویان روزنامه‌نگاری در حاشیه جشن فارغ‌التحصیلی‌شان از آینده شغلی می‌گویند
روزنامه‌نگاران آینده، نگران شغل

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه پُر است از رشته‌های مختلف، رشته‌هایی که شاید بار اول باشد که چشمت به آنها می‌خورد.هر آدمی سعی می‌کند رشته‌ای را انتخاب کند که فارغ از علاقه، آن را بشناسد، بداند چه واحد‌هایی را خواهد گذراند، در آینده به چه کاری مشغول می‌شود، چگونگی وضعیت رشته در جامعه خود و...اما آیا همین شناخت اولیه برای انتخاب رشته دانشگاهی کافی است؟ این روزها کنار دکه‌های روزنامه‌فروشی که بایستید، خرید هر چیزی را می‌بینید جز روزنامه! دکه‌ها به سوپر مارکت‌های کوچک بدل شده‌اند و از سوی دیگر گرانی کاغذ رمق روزنامه‌ها را گرفته و اصلا مؤسسه‌های مطبوعاتی هم به لطف بی‌توجهی‌های مسئولان کاغذی ندارند که روزنامه را منتشر کنند. اما در این روزگار تکلیف روزنامه‌نگاران و دانشجویان جدید روزنامه‌نگاری چه می‌شود؟ در شرایط کنونی اقتصاد مطبوعات و نبود کاغذ، برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است با ادامه این وضعیت تا چندی دیگر روزنامه‌ای منتشر نشود و یا روزنامه‌هایی محدود با کمترین تیراژ باقی بمانند. در این هیاهوی عالم روزنامه‌نگاری هفته گذشته جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه در دانشکده ارتباطات این دانشگا

10 تير 1398 10:52
جزئیات جذب ۵0 هزار کارورز در سال جاری

با ابلاغ آئین نامه اجرایی طرح بررسی شد
جزئیات جذب ۵0 هزار کارورز در سال جاری

اواخر اردیبهشتماه، آئیننامه اجرایی طرح کارورزی فارغالتحصیلان به تصویب هیئتوزیران رسید و در روزهای گذشته این آئیننامه از سوی معاون اول رئیسجمهور جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمانهای برنامهوبودجه و امور اداری و استخدامی ابلاغ شد. بر اساس آئیننامه طرح کارورزی، کارفرمایان و فعالان اقتصادی در صورت جذب فارغالتحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف خواهند شد. طرح کارورزی از نیمه دوم سال ۹۶ باهدف اشتغال فارغالتحصیلان دانشگاهی آغاز شد؛ طرحی که در قالب آن در طول دوره کارورزی، این افراد یکسوم حداقل دستمزد (حدود ۵۰۵ هزار تومان) را بهعنوان کمکهزینه آموزشی از وزارت کار دریافت میکنند. آنگونه مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتوگو با خبرنگار بازارکار اعلام کردند سهمیه جذب کارورز در سال جاری 50 هزار نفر است که در این گزارش به بررسی نحوه و جذب آنها میپردازیم.

9 تير 1398 14:37
ویژگی ها و شرایط ورود به حرفه "راهنمای گردشگری"

بررسی فرصت های اشتغال و کارآفرینی در بخش گردشگری؛
ویژگی ها و شرایط ورود به حرفه "راهنمای گردشگری"

این روزها سفر و مسافرت به علاقه اصلی مردم دنیا بویژه ایرانیان تبدیل شده است و مشاغل گردشگری از جمله تورلیدری (راهنمایان گردشگری) از شغل های جذاب بخش گردشگری و توریسم است. شغل راهنمای گردشگری یا تورلیدری در دنیا شغل رسمی است و برای بسیاری از کسانی که به دنبال شغل می گردند شغل تورلیدری یک شغل جذاب و پرنشاط محسوب می شود. در همین راستا با توجه به تاکید دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت هفته گذشته برای توسعه گردشگری و توجه به بومگردی درکشور بر آن شدیم به شغل راهنمایان گردشکردی و جایگاه و ویژگی های این شغل پرطرفدار بپردازیم. شغلی که با توجه به پایان سال تحصیلی و آغاز سفرهای تابستانی در کشورمان می تواند برای علاقمندان به این حوزه بویژه فارغ التحصیلان رشته های گردشگری فرصت خوب اشتغال و درآمدزایی باشد.

9 تير 1398 14:29
توسعه اصناف ارزانترین راه ایجاد اشتغال است

به مناسبت روز اصناف بررسی شد
توسعه اصناف ارزانترین راه ایجاد اشتغال است

«الکاسب حبیب اله» اصطلاحی اســـت کـــه هـــمـــواره شـــنیده شده و میشنویم، اصـــطـــلاحی کـــه مـــصـــداق هـــمـــیشـــگی میلیونها واحد صنفی است که هرروزه به امید کسبوکار و کسب و روزی درب مغازههایشان را باز میکنند و به کار و تولید و ارائه خدمت میپردازند. گرچه در حال حاضر ماهیت بسیاری از کسبوکارها و صنوف متحول شده و حتی بسیاری درگذر زمان از بین رفتهاند ولی صنوف همچنان در بحث اشتغال حرفهای بسیاری برای گفتن دارند. بر اساس قانون اتاق اصناف ایران متولی امور صنوف، تلاش میکند تا بر توسعه، عملکرد و اشتغال و کارآفرینی صنوف سراسر کشور نظارت داشته باشد. سابقه بسیاری از صنوف در ایران به سابقه ایجاد بازار در شهرهای مختلف برمیگردد، چراکه در این بازارهای سنتی بود که راستهها و صنوف مختلف مثل صنف نجاران، آهنگران، مسگران، طلافروشان، پارچهفروشان و ... شکل گرفتند. یکم تیرماه مصادف با روزملی اصناف است ، با توجه به اهمیت این موضوع به بررسی وضعیت اشتغال وکارآفرینی در این حوزه پرداختیم.

9 تير 1398 12:1
تاخت و تاز کاریابیهای غیرمجاز در شهر

دودی که به چشم کاریابیهای دارای مجوز میرود
تاخت و تاز کاریابیهای غیرمجاز در شهر

آشفته بازار اشتغال سبب شده تا این روزها، بسیاری از کارجویان که هرروز بر تعدادشان نیز افزوده میشود، مجبور باشند حتی برای کسب مشاغل ساده نیز با تعداد زیادی از متقاضیان به رقابت بپردازند. موضوعی که زمینهساز تاخت وتاز واسطه گرانی در بازارکار کشور شده است که از کارجویان کلاهبرداری میکنند. این کلاهبرداران یک روز با راه اندازی دفتری بینامونشان در سطح شهر دام خود را پهن کرده و روزی دیگر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جولان گای اقدامات فریبکارانه شان میشود. همانگونه که در هفته های گذشته در نشریه بازارکار اشاره شد یک روز شاهد برخورد با کاریابیهای غیرمجاز در تهران هستیم و روز دیگر خبر از برخورد با این کلاهبرداران در مازندران و البرز به گوش میرسد. به همین جهت در این گزارش ضمن تشریح فعالیت این مؤسسات غیرمجاز به اقدامات قانونی در مقابله با آنها و لزوم هوشیاری کارجویان میپردازیم.

1 تير 1398 11:23
فرصت های اشتغال و کارآفرینی برای فارغ التحصیلان رشته های نساجی و پوشاک

دورهمی فعالان صنعت نساجی در دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی برگزار شد
فرصت های اشتغال و کارآفرینی برای فارغ التحصیلان رشته های نساجی و پوشاک

انسان قبل از اینکه از شیر مادر بهره مند شود در پارچه و پوشاک پیچیده می شود و نیز قبل اینکه به دیار باقی بشتابد باز پوششی از جنس نساجی و پوشاک برتن می کند. از این رو نساجی و پوشاک برای موجود انسانی همواره مقدس است چرا که از تولد تا مرگ با اوست. به مناسبت برگزاری دورهمی و دیدار فعالان صنعت نساجی و دانشگاه در دانشگاه علم و فرهـــنگ کـــه همزمان بـــه ابتکار یکســـالـــگی مـــوســـسه " استودیو طراحی طراز" از موسسات موفق در ارتباط بین فارغ التحصیلان با صنعتگران برگزار شد با شرکت کنندگان و فعالان عرصه نساجی به گــــفـــتـــگو نـــشـــســـتیم تـــقدیم مـــخاطـــبان و عـــلاقـــمندان این بخش می شود.

1 تير 1398 11:15

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟