گزارش

از بی‌پولی بیشتر از کرونا می‌ترسیم!

من یک کولبرم؛
دردهای «کول بُردن»

«کرونا نان کولبران را آجر کرد»؛ این را قربان، کولبر ۲۷ ساله اهل آذربایجان غربی می‌گوید. او که پشت تلفن صدایش از زور خستگی و بلاتکلیفی می‌لرزد؛ می‌گوید: نان‌ آور خانواده هستم؛ دو برادر و یک مادر از کار افتاده دارم؛ ضمناً سال قبل نامزد کرده‌ام و قرار بود امسال برویم سر خانه و زندگی خودمان؛ اما چگونه؛ با کدام پول؟!

4 آذر 1399 10:39
همه ما برای ارباب کار می‌کنیم

کودکان زباله‌گرد:

ارباب با شهرداری قرارداد دارد. این منطقه دست او است و ما باید فقط همین حوالی را بگردیم. اگر بیرون از این منطقه باشیم، ماموران شهرداری می‌آیند و ما را می‌برند حتما اگر بیشتر دقت کنید، هرروز چندنفر از آن‌ها را می‌بینید. بعضی‌هایشان موتور دارند، بعضی‌ها چرخ و بیشترشان هم با یک گونی روی دوششان در شهر می‌چرخند. آن‌ها به دنبال ضایعات به همه‌جا سرک می‌کشند. سطل‌های زباله، خرابه‌ها، اماکن دپو و هرجایی که زباله باشد. کودکان زباله‌گرد: همه ما برای ارباب کار می‌کنیم برعکس وزن بار روی دوش‌شان که زیاد است، اغلب سن کمی دارند و سن و سال‌شان از ۲۰ سال تجاوز نمی‌کند. حالا که این موضوع این روزها در کرج داغ است و مسئولین پیگیر برخورد با مراکز جمع‌آوری ضایعات هستند، بیشتر روی این موضوع نور تاباندیم تا ریشه‌ها و نادیده‌های ماجرا هم عیان شود. به گزارش ایسنا، در خیابان‌های محله مهرشهر کرج، با تعدادی از این بچه‌ها که با یک گونی بزرگ دورن سطل‌های زباله را می‌گشتند، روبه‌رو شدیم. جلوتر رفتیم و سرصحبت‌ را باز کردیم تا بخشی از زندگی و شغل‌شان را برایمان تعریف کنند.

27 آبان 1399 11:35
دام سایت‌های شرط‌بندی برای جذب هنرمندان ایرانی

دام سایت‌های شرط‌بندی برای جذب هنرمندان ایرانی

داستان خروج چند خواننده از کشور که با معجزه انفعال تلویزیون به مخاطب شناخته‌ شدند، ابعاد مهمی دارد. به گزارش ، روزنامه فرهیختگان به داستان خروج چند خواننده از کشور و جذب‌ آن‌ها به سایت‌های شرط‌بندی پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

6 آبان 1399 14:7
در شهرداری نیروی مازادی نداریم

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در گفتگو با موج :
در شهرداری نیروی مازادی نداریم

استخدام نیروی جدید انسانی در شهرداری یکی از اصلی ترین چالش های این سازمان در ماه اخیر بود که با انتقادهای فراوانی مواجه شد. گرچه این سازمان بدون توجه به این انتقادها، آزمون خود را برگزار کرد و حالا قرار است 256 نفر به این خانواده بزرگ 60 هزار نفری از اواخر بهمن ماه اضافه شوند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک ماه گذشته استخدام نیروی جدید برای کار در شهرداری تهران با حاشیه های جدیدی برای این سازمان همراه بود. این چالش از جایی نشات می گرفت که منتقدان، مدعی بودند که چرا، در حالیکه شهرداری معتقد است که چندین هزار نیروی مازاد دارد، باز به فکر استخدام نیروهای جدیدی است. با این حال حامد مظاهریان، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران معتقد است که استخدام ها در شهرداری تهران، ارتباطی به نیروهای مازاد شهرداری ندارد. ضمن آنکه وی در گفتگو با خبرنگار موج البته مدعی است که شهرداری اصلا چیزی به عنوان نیروی "مازاد " ندارد و این وظیفه شهرداری است که باید برای آنها کار و مسئولیت هایی را طراحی کند.

12 مهر 1399 11:36
از رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی چه می‌دانیم؟

از رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی چه می‌دانیم؟

مدیر مرکز خدمات تخصصی گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: دانشجویان فارغ‌التحصیل دوره‎های آکادمیک، پشت سر افرادی قرار می‌گیرند که در دوره‌های کوتاه مدت ۶ ماهه آموزش دیده‌اند و ناچار هستند برای اخذ مجوز و تسهیلات دولتی در این دوره‌های کوتاه‌مدت نیز شرکت کنند. مسعود اعلم صمیمی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با رشته دانشگاهی گردشگری و جهانگردی اظهار کرد: رشته گردشگری در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های مختلف پذیرش دانشجو دارد. در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و دولتی دانشجو تربیت می‌کنند و در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم و همچنین در مقطع دکتری تمام دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم دانشجویان متقاضی در این رشته را می‌پذیرند.

7 مهر 1399 10:8
فعالیت صنوف سینما زیر سایه ثبت در وزارت کار

مهدی بزرگمهر
فعالیت صنوف سینما زیر سایه ثبت در وزارت کار

دبیر کانون آهنگسازان سینمای ایران از اصناف زیرمجموعه خانه سینما ضمن انتقاد از الزام صنوف سینمایی برای ثبت در وزارت کار،‌ از نابسامانی فعالیت‌های صنفی در سینما گفت. مهدی بزرگمهر دبیر کانون آهنگسازان سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های صنفی این کانون گفت: متأسفانه مدت‌ها است که فعالیت‌های صنفی زیر سایه ثبت در وزارت کار قرار گرفته است و می‌توان گفت صنوف بیشتر از آنکه مسائل صنفی را دنبال کند درگیر وزارت کار و ثبت در آن شده‌اند و همین مساله سبب شده که اکثر فعالیت‌های صنفی کنار گذاشته شود. وی بیان کرد: معتقدم ثبت در وزارت کار یک مساله انحرافی است که صنوف را درگیر خود کرده است به گونه‌ای که انرژی صنوف و خانه سینما در این زمینه گرفته شده است و طی ۴ سال گذشته صنوف به غیر از مساله ثبت وزارت کار هیچ فعالیت صنفی مفید دیگری انجام نداده‌اند.

7 مهر 1399 8:37
آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ

آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ اگر سودای پرورش قارچ در سر دارید و نمی‌دانید از کجا و چطور شروع کنید با ما همراه باشید. در این نوشتار با موضوع آموزش راه‌اندازی سالن پرورش قارچ به کمک شما آمده‌ایم. قارچ‌های خوراکی همچون قارچ دکمه ای و صدفی سرشار از ویتامین‌ها و انواع آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی هستند. همچنین این ماده غذایی فاقد چربی بوده و به‌خاطر طعم خوشمزه و کالری پایین یکی از مواد ضروری در پخت غذاهای مختلف محسوب می‌شود. با توجه به مصرف روزانه و تقاضای بالا برای این ماده‌غذایی راه‌اندازی سالن پرورش قارچ می‌تواند برای کارآفرینان یک فرصت بسیار مناسب برای کسب درآمد و اشتغال‌زایی باشد. پرورش قارچ را می‌توان در هر موقع از سال اجرا نموده و از آن بهره برد. اما پرورش قارچ در فصل‌های مختلف نیاز به تجهیزات مختلفی دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

18 شهريور 1399 10:32
کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید یا از کسانی که در شکل گیری آن نقش نداشته‌اند کمک بگیرید؟ «Joe Procopio» با بیش از ۲۰ سال تجربه در تاسیس شرکت‌های کوچک و بزرگ معتقد است که پاسخ به این سوال برای هر استارتاپ متفاوت است و انتخاب هر یک از این دو روش مزایا و معایب خود را دارد.

18 شهريور 1399 9:46
کشور ما در ایجاد شغل برای نخبگان ناتوان است

کشور ما در ایجاد شغل برای نخبگان ناتوان است

سال‌هاست که در نشریات ایران و جهان از کشور ما به عنوان مهم‌ترین سرزمینی یاد می‌شود که نخبگانش قراری برای ماندن ندارند. درباره این موضوع مفصل بحث شده و مسئولان کشور نیز برنامه‌هایی را جهت رفع آن در پیش گرفته‌اند، اما تاکنون این روند مهاجرت نه تنها کاهش نیافته که سیر صعودی نیز به خود گرفته است، در صورتی که کشور ما اکنون در بسیاری از حوزه‌ها به این نخبگان که خود پرورده و هزینه‌های زیادی را صرف این پرورش کرده، نیازمند است. این «مساله» مهم را با محمدعلی زلفی گل، استاد برجسته شیمی، رئیس سابق دانشگاه بوعلی سینا و همچنین قائم مقام سابق بنیاد ملی نخبگان به بحث نشستیم. او در سال ۱۳۸۳ مقاله مهمی را در فصلنامه سیاست گذاری علم و پژوهش «رهیافت» با عنوان «مهاجرت ژن‌ها» منتشر و در آن نکات بسیار مهمی را در زمینه مهاجرت نخبگان مطرح کرد.

18 شهريور 1399 9:29
ضرورت به کارگیری استارتاپ‌ها برای حل مسائل اجتماعی

شریعتمداری تاکید کرد:
ضرورت به کارگیری استارتاپ‌ها برای حل مسائل اجتماعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی چهار ساعته با مدیران و پژوهشگران موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در جریان نتایج آخرین یافته ها و مطالعات انجام شده در این موسسه قرار گرفت. برای اولین بار نشست گفت و شنود چهار ساعته مدیران و پژوهشگران موسسه عالی پژوهش با " محمدشریعتمداری" وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی برگزار و نتایج بیش از 30 تحقیق در حوزه رفاه و تامین اجتماعی بررسی شد. وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی پس از استماع نتایج ارائه شده توسط محققان و پژوهشگران موسسه عالی پژوهش گفت: موسسه عالی همچون گذشته، باید آن دسته از مطالعات کاربردی را که مسئله مهم و روز وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی است، اجرا نماید و سپس حاصل این پژوهش مورد نیاز در فرآیند سیاستگذاری مورد استفاده قرار می گیرد.

18 شهريور 1399 8:56

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظرشما کدامیک از گروه رشته های تحصیلی شانس بیشتری برای یافتن فرصت شغلی دارند؟