گزارش

طرح توسعه مشاغل خانگی زمینه ساز آموزش و اشتغال است

گزارش بازارکار از نمایشگاه صنایع دستی
طرح توسعه مشاغل خانگی زمینه ساز آموزش و اشتغال است

سی ودومین نمایشگاه ملی صنایعدستی با شعار «صنایع دستی، رونق تولید، افتخاری جهانی» از سوم شهریور ماه در در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران آغاز شد و تا نهم شهریور ماه ادامه دارد. سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی (ستفا) به منظور ارائه برخی از دستاوردها و محصولات تولید شده در حوزه صنایع دستی، در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی حضور فعالی داشت و به ارائه دستاوردهای این طرح پرداخت. در این نمایشگاه ۳۰ نفر از پیشران های همکار در پیاده سازی و اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در حوزه های مختلف صنایع دستی از جمله نساجی سنتی، تولید لباس محلی، محصولات نمد، میناکاری، ترمه بافی، گلیم، تراش سنگ های نیمه قیمتی، حوله بافی، مجسمه سازی، محصولات چرم، فرت باقی، گیوه بافی، زیلو بافی، چیت بافی و بسته بندی صنایع دستی از ۹ استان در غرفه ستفا حضور داشتند و به ارائه دستاوردها، محصولات و تجربیات خود درحوزه مشاغل خانگی شدند. با حضور در این نمایشگاه با تعدادی از شرکت کنندگان در غرفه ستفا به گفت وگو پرداختیم.

24 شهريور 1398 11:58
تکلیف وضعیت آزمون استخدامی بخش خصوصی را مشخص کنید

انتظار دستاندرکاران حوزه اشتغال از دستگاه های نظارتی
تکلیف وضعیت آزمون استخدامی بخش خصوصی را مشخص کنید

باوجود عدم تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انتقادها سومین دوره آزمون استخدامی بخش خصوصی کار خود را ادامه میدهد. آزمونی که از اولین دوره برگزاری آن مناقشات بسیاری را رقم زد و در روزهای گذشته دفتر هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به طور ویژه در اطلاعیهای اعلام کرد که آزمون فوق مورد تائید این وزارتخانه نیست. با این وجود دبیر آزمون استخدام بخش خصوصی در گفتوگو با رسانهها مدعی است که برای فعالیت نیازی به مجوز وزارت کار نیست. برآن شدیم تا در این گزارش با بررسی آییننامه اجرایی قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار و گفتوگو با مسئولان مربوطه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کانون انجمنهای صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابیها به موضوع اشتغال به حرفه کاریابی بدون کسب مجوزهای لازم بپردازیم.

23 شهريور 1398 12:38
"پارک ملی فناوری های نرم و صنایع فرهنگی" محور هم افزایی و توسعه کسب و کار و صنا یع فرهنگی

در مراسم انعقاد قرارداد و امضای تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید شد
"پارک ملی فناوری های نرم و صنایع فرهنگی" محور هم افزایی و توسعه کسب و کار و صنا یع فرهنگی

سه شنبه پنجم شهریور98 شاهد برگزاری یک رویداد مهم و برای حوزه فرهنگ و هنر یک روز به یاد ماندنی بود؛ در این روز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران ارشد آن و همچنین رئیس جهاد دانشگاهی و معاونان در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گردهم آمدند تا برای توسعه اقتصادی بخش فرهنگ، هنر و صنایع فرهنگی کشور طرحی نو در اندازند و چشم اندازی نو برای درآمدزا کردن بخش فرهنگ و هنر تعریف کنند. ایران مهد فرهنگ و هنر و به عبارت زیباتر خاستگاه صنایع بومی و فرهنگی است و به خاطر همین مزیت، پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در سطح ملی ماموریت یافته است تا به فرهنگ و صنایع فرهنگی ایران زمین نگاه نو اندازد و برای درآمدزا کردن این بخش که با فرهنگ، تمدن و هویت ایرانیان درآمیخته طرحی نو دراندازد و توانمندی ها را به ثروت، درآمد، اشتغال و کسب و کار مبدل نماید. با این نگاه هم کسب و کارهای حوزه فرهنگ و هنر رونق می گیرد و سرمایه های ملی و فرهنگی به جای خاک خورد به مسیر جدیدی برای درآمدهای ملی هدایت میشود.

23 شهريور 1398 11:53
همه پزشکان نجومی بگیر نیستند

گفت‌و‌گو با رئیس سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک
همه پزشکان نجومی بگیر نیستند

این روز‌ها بحث‌های متفاوتی درباره پزشکان مطرح است. یکی آنکه چرا برخی پزشکان زیر بار نصب کردن کارتخوان در مطب‌هایشان نمی‌روند؟ یا اینکه چرا عده‌ای از پزشکان، بیماران را بدرستی معاینه نمی‌کنند و حتی حال جواب دادن به آنها را ندارند؟ و دیگر اینکه چرا برخی از پزشکان به بیماران خود مشاوره نمی‌دهند و حال و روز آنها را درک نمی‌کنند؟ چرا این روزها کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از خطاهای پزشکی، آنها را مورد هجمه قرار می‌دهند؟ چرا توزیع پزشکان به نسبت برخی از استان‌ها برابر نیست؟ چرا رتبه دانشجویان رشته پزشکی سهمیه‌ای و غیر سهمیه‌ای بشدت با یکدیگر فاصله دارد و... همه این سؤالات، ما را بر آن داشت تا به مناسبت روز پزشک با دکتر محمدرضا ظفرقندی، جراح عروق و تروما و رئیس سازمان نظام پزشکی کشورگفت‌و‌گویی انجام دهیم.

2 شهريور 1398 12:24
نکته های جدید آزمون استخدامی آموزش و پرورش و افزایش حقوق فرهنگیان

نکته های جدید آزمون استخدامی آموزش و پرورش و افزایش حقوق فرهنگیان

دکـــتــر ســید جواد حسینی ســرپــرســت آمــــــوزش و پــــــــرورش در حــاشــــیه تجــلیــل از خــبــرنــگــاران حوزه آمــــــوزش و پــــــرورش در اردوگــــاه شــــهــیــد باهــنــر بــــــه ســــوالات خــبرنــگار بازارکار در زمــینــه زمــان برگزاری آزمــون اســتــخــدامــی آمــوزش و پــرورش و استخدام مــعــلــمــان حق التدریس و نحوه تامین نیرو برای سال تحــصــیــلــی جــدیــد پاسخ داد. به گــزارش خــبــرنگار بازارکار دکتر سید جواد حسینی با اشاره به اینکه آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی قطعا شهریورماه جاری برگزار می شود خاطرنشان کرد: در قالب ماده 28 و ماده یک شامل دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی بیش از 12 هزار نفر استخدام می شوند. وی در ادامه از جذب 25 هزار دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: برنامههای متنوعی را دنبال می کنیم تا هیچ کلاسی در مهر ماه بدون معلم نماند.

2 شهريور 1398 10:5
معلمانی با قرارداد یکساله/ نباید مدیر و معاون شویم

بررسی مشکلات معلمان قراردادی درآموزش و پرورش

«معلمان با قرارداد کار معین» یک گروه از مدل‌های معلمی در آموزش و پرورش هستند که سال‌هاست در این وزارتخانه کار می‌کنند اما تحت پوشش طرح رتبه‌بندی نیستند و از مزایای معلمان رسمی بهره‌مند نمی‌شوند.

30 امرداد 1398 8:20
مشاغلی که در دهه آینده قربانی اتوماسیون خواهند شد؛ چگونه از این موج در امان بمانیم؟

مشاغل آینده جایگزین کدام مشاغل می شوند؟

29 امرداد 1398 19:12
تاثیر رضایت شغلی برسلامتی نیروهای کارمسن

کارگران و کارمندان مسن که رضایت شغلی دارند کمتربامشکلات جسمی روبرو می شوند

محققان دانشگاه «رایس» با انجام تحقیقی متوجه شدند که ماندن در شغل های اشتباه می تواند برای سلامت سالمندان مضر بوده و آنها را به سمت بازنشستگی پیش از موعد سوق ‌دهد.

29 امرداد 1398 19:1

وظیفه مدیران HSE چیست؟

شرح وظایف مدیر HSE جهت طرح‌ریزی، اجرا و کنترل و نظارت بر اجرای سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت شغلی و محیط‌زیست در این مطلب تشریح شده است .

29 امرداد 1398 18:47
وظایف شغل شیشه‌بر چیست؟

شیشه بری چیست؟ شیشه برها چه کارمی کنند؟

شغل شیشه‌بر از شرایط شغلی بسیار حساسی برخوردار است و به علت این است که با شیشه سروکار دارد و هر فردی که قرار است در این شغل فعالیت کند باید از تجربه کافی برای کار کردن با شیشه‌ برخوردار باشد و در حین انجام کار دقت بالایی نیز داشته باشد. در ادامه می خواهیم به صورت کامل شرایط شغلی شیشه‌بر را توضیح دهیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

29 امرداد 1398 16:46

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

به نظر شما برنامه توسعه مشاغل خانگی تاچه می تواند در بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها تاثیرداشته باشد؟