گزارش

ایجاد یک میلیون فرصت شغلی با اعتبارات کاغذی اشتغال در سال 97 ناتمام ماند

بررسی بازارکار در سالی که گذشت
ایجاد یک میلیون فرصت شغلی با اعتبارات کاغذی اشتغال در سال 97 ناتمام ماند

سال 97 در حالي شروع شد که با نامگذاري اين سال بهعنوان «حمايت از کالاي ايراني» به نظر ميرسيد در سايه اين هدفگذاري از جانب مقام معظم رهبري شاهد توجه بيش از بيش مسئولان در امر اشتغالزايي باشيم، چراکه حمايت از کالاي ايراني از طريق کاهش مصرف کالاي خارجي و قاچاق ميتواند منجر به رونق توليد داخلي و ايجاد فرصتهاي شغلي جديد در بخشهاي مختلف اقتصادي شود. بر همين اساس دولت نيز همانند سال 96 برنامه اشتغال فراگير را در دستور کار قرارداد و در کنار آن با تخصيص منابع از محل صندوق توسعه ملي ايجاد اشتغال در مناطق روستايي را نيز فعال کرد. اما باوجوداين هدفگذاريها، نوسانات ارزي از يکسو و عدم تخصيص منابع مالي طرحهاي اشتغالزا از سويي ديگر سبب شد تا اکنونکه در روزهاي پاياني سال به سر ميبريم، نه توليدکنندگان حالوروز خوبي داشته باشند و نه کارگران و حقوقبگيران بتوانند با اين کاهش قدرت خريد و تورم لجامگسيخته روزگار سپري کنند. در آستانه سال جديد و در شماره پاياني نشريه بازار کار در سال 97 به بررسي مهمترين اتفاقات بازار کار در سالي که گذشت پرداختيم.

26 اسفند 1397 10:52
طرح های گردشگری و بوم گردی در اولویت اعطای تسهیلات اشتغال

رئیس صندوق کارآفرینی امید اعلام کرد:
طرح های گردشگری و بوم گردی در اولویت اعطای تسهیلات اشتغال

بوم گردی بعنوان یکی از شاخههای صنعت گردشگری تقریباً 27 درصد سفرهای بین المللی را در بر میگیرد و چنانچه به صورت مناسب مدیریت شود، میتواند به اشتغال محلی، فرصتهای توسعه بومی و حفظ محیط طبیعی منجر گردد. در ایران نیز بوم گردی به عنوان حوزه مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی مورد توجه قرار گرفته که در حال حاضر مشوق ها و حمایت های بسیاری نیز از سوی دستگاه های متولی و حامی برای ایجاد و توسعه آن ها در نظر گرفته شده است. معاونت روستایی، عشایری و مناطق محروم ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید تسهیلات تا 100 میلیون و بیشتر را برای راه اندازی و توسعه بوم گردی ها اعطاء می کنند و فارغ التحصیلان و علاقمندان به گردشگری بویژه بوم گردی می توانند از این تسهیلات با وثیقه سهل و آسان برخوردار شوند. با توجه به تنوع قومی، اقلیمی و طبیعی ایران توجه به بوم گردی می تواند فرصت های بسیاری را برای اشتغال و کارآفرینی فراهم کند که می توان از آن به «یار در خانه» و «آب در کوزه» برای روستائیان و عشایر تعبیر کرد. اینک که بهار از راه می رسد و سیر و سفر و گردشگری رونق دوباره ای می گیرد خواندن این گزارش را برای علاقمندان کسب و کار در حوزه گردشگ

26 اسفند 1397 10:33
کسب و کارها و استارت آپ های بخش کشاورزی حمایت می شوند

در مراسم اختتامیه رویداد رویش تک مطرح شد
کسب و کارها و استارت آپ های بخش کشاورزی حمایت می شوند

پس از یـــک مـــاه کار و تـــلاش شـــبـــانه روزی، رویـــــــــداد «رویــــــش تِـــک» رویــــــش هایـــش را شـــنـــاخـــت و تـــیـــم هــــــای بـــرتر بـــا حـــضــــــور دکتر محمدصادق بیـــجنـــدی رئیس ستفا و معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، دکتر حمیدرضا مختاری مشاور وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از سرمایه گذاران و فعالان استارت آپی معرفی شدند. به گزارش خبرنگار بازارکار رویداد پیش شتابدهی «رویش تِک» که با برنامه های متنوع توسط مرکز رشد رویش از یک ماه پیش آغاز شده بود با معرفی تیم های برتر در سالن همایش های صندوق نوآوری و شکوفایی به کار خود پایان داد. اﯾﻦ روﯾﺪاﺩ ﺑﺎ ﻣﺤورﯾﺖ ﮐﺸﺎورزی هوﺷﻤﻨﺪ و اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ اﺷﯿﺎء ﺑﺎ همکاری ﻣﺮﮐﺰ رﺷﺪ ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت و ارﺗﺒﺎﻃﺎت جهاد دانشگاهی (روﯾﺶ) و دانشگاه شهید رﺟﺎﯾﯽ ﺩر راﺳﺘﺎی اﯾﺠﺎﺩ ﺑﺴﺘﺮ مناسب جهت شناسایی، جذب و رشد ایدههای نوآورانه در حوزههای مرتبط با فناوری برگزار شد. در مرحله نهایی این رویدا 8 تیم ایده کسب و کاری خود را در بخش کشاورزی و توسعه آب و خاک مطرح کردند که دو تیم به ترتیب اول و دوم و دو تیم به طور مشترک سوم شدند.

25 اسفند 1397 16:13
اینترنت اشیاء آینده مشاغل را متحول می کند

درنشست تخصصی ستفا بررسی شد
اینترنت اشیاء آینده مشاغل را متحول می کند

شاید این روزها واژه IOT یا اینترنت اشیا زیاد به گوشتان خورده باشد، اما معنا و یا کاربرد آن را ندانید. در کل، مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاههای مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامهها و دستگاههای مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. اما تنها حدود دوسال است که به طور جدی در دنیای فناوری اطلاعات بر روی این مبحث کار می شود و نکته جالب اینجاست که بدانید در حال حاضر اکثر کسب و کارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند. اهمیت این فناوری باعث شد تا شصت و چهارمین نشست ازسلسه نشست های علمی وتخصصی سازمان تجاری سازی فناوری واشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی روز سه شنبه 14 اسفند ماه با حضور مهندس محمد قیصری مدیرعامل و دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء، مهندس خسرو سلجوقی مشاور سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، دکتر بهاره محبان دکترای صنایع از دانشگاه تهران و دکتر صاحبی فر مشاور سابق فاوای معاونت ریاست جمهوری و به همراه جمعی از صاحب نظران ومدیران این حوزه با موضوع «آینده مشاغل و مشاغل آینده در پرتو اینترنت اشیا» برگزار شد.

25 اسفند 1397 16:4
صنعت مد و لباس برای ورود فارغالتحصیلان آستین بالا زده است

بررسی فرصتهای کارآفرینی در این حوزه
صنعت مد و لباس برای ورود فارغالتحصیلان آستین بالا زده است

بازار 80 میلیونی ایران در یک دهه گذشته شاهد توسعه روزافزون و جهش بازار مد و لباس است. این بازار پررونق فرصتهای بسیاری را برای فارغالتحصیلان و طراحان این حوزه فراهم نموده است که علاقهمندان میتوانند بیش از گذشته در آن ورود پیدا کنند. همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات بستر مناسبی را برای همهگیر شدن مد و لباس را در کشور فراهم نموده است که برگزاری جشنواره اینترنتی مد و لباس و راهاندازی اپلیکیشن ها از فرصتهای جدید کسبوکار در این حوزه است. جهت بررسی فرصتهای کارآفرینی در بازار مد و لباس با تعدادی از متصدیان این حوزه به گفت وگو نشستیم.

19 اسفند 1397 11:11
حمایت مرکز رشد فناوری ها و هنر قرآنی جهاددانشگاهی از کسب و کارهای نوپا

در اولین رویداد هکاتون حوزه مد ،لباس و زیورآلات مطرح شد
حمایت مرکز رشد فناوری ها و هنر قرآنی جهاددانشگاهی از کسب و کارهای نوپا

هکاتون ترکیبی از کلمات هک و ماراتن است که در این رویداد افراد در زمینه طراحی و برنامهنویسی بر روی موضوعی متمرکز میشوند و به رقابت میپردازند. در این زمینه اولین هکاتون قرآنی در حوزه مد، لباس و زیورآلات توسط مرکز رشد فناوری و هنرهای قرآنی جهاد دانشگاهی برگزار شد. این رویداد از چهارم لغایت هفتم اسفندماه در مجتمع شکوفایی شرکتهای دانشبنیان برگزار شد و تیمهای استارت آپی از دانشگاههای مختلف و از سراسر کشور در آن حضور یافتند و ایدههای خلاقانه و کارآفرینانه خود در حضور مسئولان و داوران ارائه نمودند. در این رویداد قرآنی 100 نفر شرکت کرده بودند که درنهایت ۲۶ تیم که به مرحله نهایی راه پیدا کردند و به رقابت پرداختند که پس از ارزیابی آثار و ارائه گروهها از سوی داوران، نفرات برگزیده در دو گروه طراحی مد و لباس و زیورآلات معرفی شدند.

19 اسفند 1397 11:6
جزئیات ورود به حرفه راهنمای گردشگری

ضرورت به رسمیت شناخته شدن این حرفه؛
جزئیات ورود به حرفه راهنمای گردشگری

راهنمایان گردشگری ســـفـــیـــران فـــرهـــنـــگی و پـــیشقراولان صنعت توریسم هر کشوری هستند. شغل راهنمای گردشگری یا تورلیدری در دنیا به رسمیت شناخته شده است ولی در ایران «راهنمایان گردشگری» نه تنها شغل محسوب نمی شود بلکه شاغلان آن حتی بیمه هم نیستند و بعد از سال ها سازمان تامین اجتماعی این گروه را به عنوان کارورزی برای بیمه خویش فرمایی در نظر گرفته است.بنابراین نخستین خواسته راهنمایان گردشگری از مجلس و دولت بویژه سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری این است که هویت شغلی راهنمایان گردشگری به رسمیت شناخته شود تا آنها بتوانند به حداقل حقوق قانونی خود برسند. با توجه به اهمیت راهنمایان گردشگری در اشتغال و کارآفرینی صنعت گردشگری کشور و به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری این گزارش به علاقمندان تقدیم می شود. راهنمای گردشگری باید شغل محسوب شود علی صدرنیا رئیس هیئت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با تاکید بر اینکه راهنما باید شغل محسوب شود گفت: تلاش های ما برای اینکه هویت شغلی راهنمایان تور به رسمیت شناخته شود هنوز به نتیجه ای نرسیده است و فقط توانسته ایم از سازمان تامین اجتماعی کد کارورزی برای راه

18 اسفند 1397 13:33
آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه سالانه برگزار می شود

با ابلاغ رئیس قوه قضاییه
آزمون وکالت مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه سالانه برگزار می شود

پس از آنکه غلامحسین محسنی اژهای،سخنگوی قوه قضائیه در یکصد و سیو ششمین نشست خبری خود به انتقاد از نحوه پذیرش وکیل توسط کانون وکلا و مرکز مشاوران پرداخت و با اشاره به اینکه آزمون پذیرش وکیل توسط مرکز مشاوران تداوم ندارد و خبر از تدارک این مرکز جهت برگزاری آزمون جدید داد؛ رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه نیز اعلام کرد این مرکز در تلاش برای برگزاری آزمون وکالت در سال آینده است. همزمان با این خبر برخی سایتها ابلاغیه جدید ریاست قوه قضاییه را منتشر کردند که بر اساس آن آزمون وکالت مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه هرسال برگزار خواهد شد. البته برگزاری این آزمون با واکنش کانون های وکلا نیز همراه بود و آنها با انتشار بیانه ای این اقدام را فاقد توجیه حقوقـــی و نـــاقـــض استــــقلال کانون وکلا و وکیل دادگستری از طریق ایجاد نهاد موازیِ همنام و مغایر با حق شهروندان در دسترسی آزاد به سازوکار مستقل دفاع ارزیابی کردند.

18 اسفند 1397 13:7
دانش آموختگان مهندسی با بیکاری دست و پنجه نرم میکنند

رکورد شکنی ایران در تولید مهندس
دانش آموختگان مهندسی با بیکاری دست و پنجه نرم میکنند

هرچند نمیتوان تعریفی دقیق و جامع از مهندس ارائه نمود و آن را دقیقاً به تحصیلات دانشگاهی در رشتههای مهندسی و یک حوزه کاری خاص خلاصه کرد، اما در تعاریف مختلف مهندس کسی است که تلاش میکند، یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و دریکی از رشتههای مهندسی آموزشدیده باشد یا بهطور حرفهای در آن رشته مشغول به کار باشد را مهندس گویند. در فرهنگ معین نیز در تعریف مهندس از دانا به علم هندسه ، عالِم هندسه اشارهشده است و بر همین اساس سالروز بزرگداشت خواجهنصیرالدین طوسی یکی از فلاسفه و دانشمندان بزرگ قرن هفتم که فعالیتهای ارزشمندی را درزمینهٔ ریاضیات، فیزیک و نجوم انجام داد بانام روز مهندس نامگذاری شده است. حالا قرنها پس از خواجه نصیر سالانه تعداد زیادی از دانشجویان در رشتههای مهندسی در کشورمان تحصیل میکنند و ازنظر ازنظر تعداد دانشآموختگان حوزه مهندسی جز دو سه کشور اول جهان هستیم. اما وجود این تعداد مهندس در کشور یکروی سکه است و روی دیگر آن حکایت از این واقعیت دارد که بهتناسب این دانشآموختگان نتوانستهایم بازارکار مناسبی فراهم کنیم و درنتیجه شاهد نرخ بیکاری فزاینده در میان آنها هستیم و این جدای فارغالتحصیلانی است

11 اسفند 1397 9:50
ظرفیت فناوری بلاکچین در ایجاد مشاغل جدید

در نشست سازمان ستفا جهاد دانشگاهی بررسی شد
ظرفیت فناوری بلاکچین در ایجاد مشاغل جدید

تا چند وقت پیش، همه فکر میکردند که بلاک چین فقط متعلق به بیت کوین است، اما آگاهی عمومی درباره پتانسیلهای این فناوری انقلابی هرروز بیشتر و بیشتر میشود. درواقع بلاک چین یک سیستم ثبت گزارش و اطلاعات و نوعی پایگاه داده است که امکان دستکاری و حذف اطلاعات ثبتشده روی آن وجود ندارد. ازاینرو در هرجایی که از دیتابیس یا پایگاه داده استفاده شود، میتوان از بلاک چین هم استفاده کرد. بلاک چین را نوعی قاضی عادل در نظر بگیرید که کسی نمیتواند سر او کلاه بگذارد. ارزهای دیجیتال، انتخابات، بانکداری، صنعت بیمه و ... تنها بخشی از کاربردهای بلاک چین هستند. با بلاک چین میتوان تمام فرایندهای هوشمند سازی را با استفاده از تکنیــک تمـــرکــززدایــی به بهترین نحو انجام داد. اهمیت این فناوری در توسعه اشتغال سبب شد تا شصت و سومین نشست از سلسله نشــســتهــای علمی و تــخصصی سازمــان تجــاریســــازی فــنــاوری و اشــتــــغــــال دانــشآمــوخــتــگان(ســــتــــــفــا) روز دوشــــنــــبــــه ۱۵بهمن۱۳۹۷ با حضور دکتر مرتضی جوان (دبیر انجمن بلاکچین سازمانی)، متخصصان و کارشناسان ذیربط و اصحاب رسانه با موضوع «بلاکچین و آینده اشتغال» برگزار شود.

6 اسفند 1397 10:40

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟