گزارش

شیوههای اشتغال و کاریابی برای دانشجویان رشته علوم ارتباطات اجتماعی

در دانشگاه علامه طباطبایی بررسی شد
شیوههای اشتغال و کاریابی برای دانشجویان رشته علوم ارتباطات اجتماعی

رشته علوم ارتباطات اجتماعی به منظور سر و سامان دادن به ابعاد مختلف ارتباطات جوامع و مظاهر وجودی آن به خدمت بشر درآمده تا وسایل ارتباطی و اطلاعرسانی گسترده و پیچیده مانند رادیو، تلویزیون، مطبوعات و بسیاری دیگر از مظاهر علم و فناوری را در خدمت اطلاعرسانی و ارتباط بین انسانها قرار دهد. بر همین اساس از فارغالتحصیلان این رشته نیز انتظار میرود تا قادر باشند در مراکزی مثل روزنامهها، رادیو و تلویزیون ، ادارات روابط عمومی سازمانهای دولتی و غیردولتی و مراکز مشابه مشغول به کار شوند. سالها از آموزش رشته علوم ارتباطات اجتماعی در کشورمان میگذرد و همواره در این سالها این سؤال مطرح بوده که چرا فارغالتحصیلان این رشته حتی با تحصیل در بهترین دانشگاههای کشورآنگونه که باید نتوانستهاند جایگاه خود را در رسانهها تثبیت کنند؟ مهمترین مشکل آنها در ورود به بازارکار چیست و دانشجویان و دانشآموختگان این رشته چگونه میتوانند خود را با نیازهای بازارکار کشور منطبق سازند؟ در همین رابطه کارگاهی به منظور آشنایی دانشجویان رشته علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با مشاغل حوزه رسانه و روابط عمومی با حضور دکتر حسینعلی افخمی، استاد پیشکسو

22 آبان 1397 10:45
برنامهای اشتغال و کارآفرینی پارک علوم و فناوریهای نرم در حوزه فرهنگ و هنر

حرکت ملی برای درآمدزا کردن بخش فرهنگ و هنر آغاز شد؛
برنامهای اشتغال و کارآفرینی پارک علوم و فناوریهای نرم در حوزه فرهنگ و هنر

پارک ملي علوم، فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي که چند ماه پيش فعاليت رسمي خود را آغاز کرد هفته گذشته شاهد نخستين نشست خبري خود با حضور مسئولان پارک بود. دکتر محمد حسين ايماني خوشخو رئيس پارک در نخستين نشست خبري خود برنامه هاي آتي اين پارک را تشريح و اعلام کرد: اين پارک از همه ظرفيت هاي ملي و بين المللي براي درآمدزا کردن بخش فرهنگ و توسعه اقتصادي بخش فرهنگ و هنر استفاده مي کند و در اين راستا از ظرفيت هاي همه دانشگاه ها بويژه دانشگاه علم و فرهنگ که در مجاورت آن قرار دارد بهرهبرداري مينمايد. وي در اين نشست خبري که با حضور دکتر هاشمي رئييس دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد: امروزه ظرفيتهاي فرهنگي هر کشور جزء ظرفيتهايي است که اقتصاد کشورها ازآن بهرهمند ميشوند، در واقع بخش فرهنگي يک بخش مولد در اقتصاد و کارآفريني است نه يک بخش که کمک بگير دولت و ساير نهادها باشد.

22 آبان 1397 10:34
آموزش های مهارتی و کاربردی به 12 درصد کاهش یافت

تعطیلی مراکز علمی کاربردی و بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان؛
آموزش های مهارتی و کاربردی به 12 درصد کاهش یافت

دانشگاه جامع علمی - کاربردی تنها متولی نظام آموزش عالی علمی - کاربردی یا به عبارتی بهتر نظام آموزش عالی مهارتی است که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اداره میشود. هدف دانشگاه جامع، فراهم آوردن موجبات مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرایی دولتی و غیردولتی برای آموزش نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز بخشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور میباشد به نحوی که دانشآموختگان بتوانند برای فعالیتی که به آنها محول میشود، دانش و مهارت لازم را کسب نمایند. این دانشگاه بعد از نزدیک به سه دهه فعالیت ناگهان با چالش های غیرمنتظره ای مواجه شد و با مصوبه شورای عالی اداری که به امضای رئیس جمهور هم رسیده است با تعطیلی یکی پس از دیگری مراکز خود روبروست. اینک دانشگاه جامع روزهای سختی را سپری می کند و همه شرایط پیشرو نشان از بی توجهی به آموزش های مهارتی و علمی – کاربردی این دانشگاه دارد.

22 آبان 1397 10:14
برنامه ها و تسهیلات جدید برای استخدام و اشتغال معلولان

گزارش بازارکار از چالش ها و فرصت های اشتغال معلولان؛
برنامه ها و تسهیلات جدید برای استخدام و اشتغال معلولان

قانون جامع حمایت از معلولان پس از فراز و فرودهای فراوان در اسفندماه سال 1396 در مجلس شورای اسلامی تصویب و مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفت. این قانون تلاش کرده است به مهمترین نیاز های جامعه هدف بهزیستی که همانا رفع تبعیض از استخدام و اشتغال و حضور در جامعه است پاسخ بگوید. گرچه ابتدا تصویب و تائید این قانون موجی از خوشحالی را برای میلیون ها معلول و جامعه هدف بهزیستی ایجاد کرد ولی برگزاری آزمون های استخدامی نشان داد که مسئولان و دست اندرکاران دستگاه های اجرایی مثل روال گذشته از اجرای این قانون و لحاظ نمودن سهم معلولان در آزمون ها استنکاف می کنند و به راحتی تن به اجرای آن نمی دهند. معاون توابخشی سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با بازارکار ضمن انتقاد از دستگاه های اجرایی در ایجاد محدودیت برای استخدام معلولان به بازارکار می گوید: در صدر همه دستگاه ها وزارت آموزش و پرورش است که با وجود حجم استخدام بالا با لحاظ کردن شرایط اختصاصی و مصاحبه از تن دادن به استخدام معلولان شانه خالی می کند.

15 آبان 1397 13:51
آنچه یک طراح حوزه کفش باید بداند

بازارکار بررسی کرد
آنچه یک طراح حوزه کفش باید بداند

کفش یکی از نیازهای اولیه جامعه و دربرگیرنده کلیه افراد، فارغ از هرگونه تقسیم بندی اجتماعی، طبقاتی، شهری، روستایی و…. محسوب می شود.مجموعه صنعت کفش نیز با گستره وسیعی از مشاغل مشتمل بر طراحی – تولید، توزیع و فروش یکی از بخش های بزرگ اقتصادی کشور به حساب می‏آید.درچند دهه اخیر ورود تکنولوژی به این عرصه زمینه ساز تحول بسیاری در فرایند تولید و طراحی کفش شده است و هماکنون هرکدام از این فرایند به صورت تخصصی انجام می شود . در میان حرفههای اشاره شده طی چند سال اخیر طراحی کفش توجه تولیدکنندگان را به خود جلب کرده و پیشرفت زیادی داشته است.بازارکار در این گزارش به بررسی هر آنچه یک طراح حوزه کفش باید بداند میپردازد.

12 آبان 1397 14:42
دو عامل مرگ کسب‌وکارها

سودآوری بنگاه‌های صنعتی در ایران از چه عواملی تاثیر می‌پذیرد؟
دو عامل مرگ کسب‌وکارها

فضای کسب‌وکار بر سودآوری صنایع کارخانه‌ای در ایران چه تاثیری دارد؟ ارزیابی‌ها حاکی از آن است که اثر فضای کسب‌وکار تاثیر معناداری بر سودآوری بنگاه‌های صنعتی در ایران نداشته است. علت این امر را می‌توان در دو موضوع مورد واکاوی قرار داد. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد از یک طرف، در کشورهای صادرکننده نفت مانند ایران، مداخله و گسترش بیش از حد دولت در اقتصاد و استفاده از دلارهای نفتی در دوران رونق، دو عامل اساسی مرگ کسب‌وکارها بوده‌اند.

29 مهر 1397 9:0
وضعیت اشتغال دامپزشکان از مزرعه تا میزغذا

نگاهی به راه‌های ورود به این حرفه؛
وضعیت اشتغال دامپزشکان از مزرعه تا میزغذا

دامپزشکی ازجمله حرفه‌هایی است که در طول تاریخ اهمیت بسیاری داشته و همواره دامپزشکان مورداحترام مردم قرار داشتند. در دنیای کنونی نیز با توجه به رشد روزافزون جمعیت و نیاز بشر به غذا، منابع حیوانی یکی از بهترین منابع برای تأمین این نیاز شناخته‌شده است و گرایش به آن بیش از پیش موردتوجه قرارگرفته است و به‌تبع آن دامپزشکی نیز از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است . از طرفی حیطه فعالیت یک دامپزشک و توانمندی وی نیز بسیار وسیع است، به‌طوری که این حرفه با تنوع گوناگونی از فعالیت‌ها از مزرعه گرفته تا میزغذا در ارتباط بوده و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند. در تقویم کشورمان 14 مهرماه با نام روز دامپزشكي نام‌گذاری شده است و به همین بهانه به بررسی وضعیت اشتغال دامپزشکان و راه‌های ورود به این حرفه می‌پردازیم.

23 مهر 1397 13:53
وضعیت اشتغال و نحوه استخدام دریانوردان

به مناسبت روز جهانی دریانوردی بررسی شد
وضعیت اشتغال و نحوه استخدام دریانوردان

دریانوردی ازجمله مشاغل جذابی است که در کنار سختی‌ها، بسیاری علاقه‌مند ورود به آن هستند. هم‌اکنون بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در دنیا بر روی کشتی کار می‌کنند و در ایران نیز بیش از ۱۲۰ هزار دریانورد فعالیت دارند که آمارهای فوق گواهی بر این مدعاست. آنگونه که معاون‌ دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان می‌کند در کشورمان در حال حاضر با کمبود دریانورد‌ مواجه هستیم و این وضعیت سبب شده تا تحصیل‌کرده دریانوردی بیکار نداشته باشیم و افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، بلافاصله توسط خطوط کشتیرانی داخلی و خارجی جذب بازارکار می‌شوند.

21 مهر 1397 12:24
آزمون مشکوک استخدام بخش خصوصی

وزارت کار: بی‌خبریم، مجوز ندارند!
آزمون مشکوک استخدام بخش خصوصی

تبلیغات گسترده برای آزمون «استخدام بخش خصوصی» در حالی انجام می شود که دو دستگاه معرفی شده به عنوان متولی این آزمون، برگزاری آن را تایید نمی‌کنند. تبلیغات گسترده برای آزمون «استخدام بخش خصوصی» در حالی انجام می شود که دو دستگاه معرفی شده به عنوان متولی این آزمون، برگزاری آن را تایید نمی‌کنند.

9 مهر 1397 9:58
درآمدزایی از فالوئرهای اینستاگرام

«ایران» از ایجاد مشاغل جدید در کسب و کار ایران گزارش می‌دهد
درآمدزایی از فالوئرهای اینستاگرام

این روزها درکنار خارج شدن برخی مشاغل قدیمی از دور، شغل‌های جدیدی به فضای کسب و کار کشور افزوده می‌شود که بسیاری از آنها در محیط مجازی فعال شده‌اند. در یک دهه بخصوص چند ساله اخیر شغل‌هایی پا گرفته است که بستر عمده آنها خلاقیت و نوآوری و استفاده از فرصت‌های کوچک است. یکی از این مشاغل که درآمدزایی قابل قبولی هم به همراه دارد تبلیغات در شبکه‌های مجازی است.

26 شهريور 1397 8:28

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا مایل به شرکت درطرح کارورزی که توسط دولت اعلام شده هستید؟