گزارش

ماموریت جدید جهاددانشگاهی ایجاد اشتغال برای 6200 نفر زن سرپرست خانوار

با مبادله موافقتنامه همکاری سه جانبه بین معاونت امور زنان ریاست جمهوری، وزارت تعاون،کار و جهاد دانشگاهی انجام می شود
ماموریت جدید جهاددانشگاهی ایجاد اشتغال برای 6200 نفر زن سرپرست خانوار

چهاردهـــــــــم اردیبهشت جهاد دانشگاهی میزبان یک رویداد مهم در حوزه اشتغال بود؛ آیین مبادله موافقتنامه همکاری سه جانبه بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی برگزار شد و جهاد دانشگاهی مسئولیت ایجاد اشتغال برای 6200 نفر از زنان سرپرست خانوار را در 24 استان کشور برعهده گرفت. در این رویداد مهم که در محل پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، دکتر محمد شریعتمداری وزیر تعاون و کار ، دکتر سید حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و دیگر مسئولان این حوزه به سخنرانی پرداختند.

28 ارديبهشت 1398 11:3
صنعت غذا بستر مناسبی برای توسعه کسب و کارهای گردشگری است

در اولین رویداد استارت آپ گردشگری مطرح شد
صنعت غذا بستر مناسبی برای توسعه کسب و کارهای گردشگری است

گاسترونومی، یکی از جاذبههای مهم گردشگری در دنیا به شمار میآید که هنر و دانش آماده سازی غذاها و نحوه ارائه آن را در هر فرهنگ تداعی میکند و میتواند به عنوان ابزار توسعه کسب و کارها در حوزه جلب و جذب گردشگر باشد. صنعت غذا با توجه به ذائقه گردشگران به شدت در حال توسعه است و این صنعت در کشورمان ایران نیازمند توجه و توسعه این رشته درمیان فارغ التحصیلان و دانشجویان بویژه از سوی دست اندرکاران بخش گردشگری و فعالان صنایع غذایی است. با توجه به این مهم نخستین مسابقه و استارت آپ گردشگری گاسترونومی ایران در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت ماه با هدف تقویت اکوسیستم کارآفرینانه و تقویت نوآوری و جذب ایدههای نوآور در بخش گردشگری خوراک و نوشیدنی ایران با حضور دکتر حسینی نیا رییس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران ، دکتر ابراهیم بای سلامی عضو هیات علمی دانشگاه کارآفرینی، دکتر تیموری معاون توسعه گردشگری میراث فرهنگی و جمعی از صاحب نظران و شرکت کنندگان دردانشکد کارآفرینی دانشگاه تهران برگزارشد.

28 ارديبهشت 1398 10:56
از مخالفت رئیس جدید قوه قضائیه با انحصار در بازار وکالت تا نگرانی کانونهای وکلا از حذف ظرفیت آزمون

بررسی نظر موافقان و مخالفان طرح جامع «پذیرش و آموزش وکالت»
از مخالفت رئیس جدید قوه قضائیه با انحصار در بازار وکالت تا نگرانی کانونهای وکلا از حذف ظرفیت آزمون

طرح «جامع پذیرش و آموزش وکالت» ازجمله طرحهای پرحاشیهای است که بهزودی قرار است در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی بررسی شود. طرحی که در صورت تصویب نهایی آن بسیاری از قوانین مربوط به وکالت دچار دگرگونی میشود. اشتغالزایی برای فارغالتحصیلان رشته حقوق مهمترین هدفی است که طرحان این طرح مطرح میکنند و همزمان با آن تعدادی از فارغالتحصیلان این رشته نیز با راهاندازی پویشی خواستار حذف ظرفیت از آزمون وکالت نیز شدهاند. استفاده از فارغالتحصیلان رشته حقوق بهعنوان وکیل یار، حذف ظرفیت از آزمون وکالت و پذیرش تعداد بیشتری از فارغالتحصیلان ازجمله تغییرات پیشبینیشده در این طرح است. در همین رابطه طی هفته گذشته نشست دانشجویی بررسی معضلات انحصار در بازار خدمات حقوقی و راهکارهایی برای برونرفت از این شرایط در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با حضور کارشناسان اقتصادی و سخنگو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برگزار شد. در طرف مقابل بیش از 6000 نفر از جامعه حقوقی کشور با پیوستن به کمپین اتحاد، خواستار در دستور قرار نگرفتن طرح جامع «پذیرش و آموزش وکالت» در مجلس شورای اسلامی شدند.

21 ارديبهشت 1398 11:37
فعالیت فارغ التحصیلان مامایی فقط محدود به استخدام دولتی نیست

گفت و گو بازارکار با عضو هیات علمی ستاد وزارت بهداشت:
فعالیت فارغ التحصیلان مامایی فقط محدود به استخدام دولتی نیست

رشته مامایی از شغل های مقدس است، چرا که این شغل قدمتی به درازای زندگی بشر دارد و همه انسانها به گونه ای با قابله ( زن توانمند) یا همان ماما سرو کار داشته و دارند. تولد بزرگترین، باشکوهترین و بحرانیترین لحظه زندگی و قدیمیترین تجربه بشری است و در میان مشاغل نیز مامایی در شکل سنتی آن یکی از قدیمیترین مشاغل است. زیرا از قدیم، عدهای از زنان بودند که به دلیل تجربه بسیار و اطلاع از داروهای گیاهی و تاثیرات آنها، به زنان دیگر کمک میکردند تا وضع حمل آسانتر و ایمنتری داشته باشند. حدود 40 هزار فارغ التحصیل مامایی در کشور وجود دارد که با وجود اهمیت این شغل در دنیا، هنوز در نظام سلامت کشورمان جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است. پنجم می مصادف با 15 اردیبهشت روز جهانی ماما است به همین مناسبت با فرزانه گلبنی، عضو هیات علمی ستاد وزارت بهداشت به گفت وگو نشستیم .

21 ارديبهشت 1398 11:28
برنامه های سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت بيمه بيکاری و جذب نيروی انسانی

سرپرست اين سازمان در پاسخ به سؤال بازار کار خبرداد
برنامه های سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت بيمه بيکاری و جذب نيروی انسانی

محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در آستانه هفته کارگر در یک نشست خبری با اشاره برنامههای این سازمان جهت رونق تولید و حمایت از بیکاران، به تشریح خدمات این سازمان در مناطق سیلزده پرداخت. وضعیت مقرریبگیران بیمه بیکاری، میزان افزایش حقوق بازنشستگان، نحوه بیمه کسبوکارهای نوین اینترنتی و شاغلانی که در خانه کار میکنند، آمار تعدیل نیروهای کارگری در بنگاههای اقتصادی و... ازجمله مباحثی بود که زدا در این نشست خبری به آن اشاره کرد. همچنین سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به سؤال خبرنگار بازار کار از برنامه استخدام پرستاران در سال جاری سخن گفت.

17 ارديبهشت 1398 14:13
" بیکارآفرین" نقدی بر نظام آموزشی کشور

درمراسم رونمایی از این فیلم مستند مطرح شد
" بیکارآفرین" نقدی بر نظام آموزشی کشور

سالهاست که از بیکاری فارغ التحصیلان به عنوان یکی از مشکلات اشتغال کشور نامبرده می شود. این انتقاد همزمان به آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان نهادهای رسمی آموزش کشور وارد است که خروجی آنها چندان به مذاق بازارکار خوش نمی آید. مستند بیکارآفرین که یک فیلم مستند و اجتماعی است تلاش کرده است از زبان مردم که اغلب آنها جوانان و دانش آموزان هستند این ناکارآمدی در نظام آموزشی را به چالش بکشد و صریح بگوید که جامعه کنونی ما نیازمند مهارت و تحول در نظام آموزشی برای مهارت آموزی است تا برای نیازهای مختلف کشور نیروهای کارآمد و کارآفرین تربیت نماید نه بی کارآفرین

16 ارديبهشت 1398 15:12
برنامه های جدید اشتغال، کارآفرینی و اعزام نیرو به خارج از کشور

از سوی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تشریح شد؛
برنامه های جدید اشتغال، کارآفرینی و اعزام نیرو به خارج از کشور

دومین دوره نمایشگاه بینالمللی کار ایران موسوم به (ایران جابکس) با هدف نزدیک کردن کارجویان، کارفرمایان وکاریابیهای سراسرکشور از دوم تا پنجم اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاههای بینالمللی تهران برگزار شد. در حاشیه افتتاح این نمایشگاه با دکتر عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه برنامه های مختلف اشتغال و کارآفرینی و موضوعات مرتبط با آن از جمله اعزام نیرو به خارج، توسعه مشاغل خانگی و ... به گفتگو نشستیم که از نظر خوانندگان ارجمند می گذرد.

16 ارديبهشت 1398 9:3
ارائه تسهیلات جدید اشتغال، کارآفرینی و سربازی به جوانان و فارغ التحصیلان

از طرح های اشتغالزایی وزارت ورزش و جوانان رونمایی شد
ارائه تسهیلات جدید اشتغال، کارآفرینی و سربازی به جوانان و فارغ التحصیلان

مراسم روز جوان در حالی در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد که این مراسم بیش از هر زمانی رنگ و بوی اشتغال داشت. آئیین رونمایی از طرح های اشتغالزایی جوانان که با مشارکت صندوق کارآفرینی امید، بانک قرض الحسنه رسالت و معاونت توانمندسازی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد خبرهای خوش زیادی برای جوانان داشت. توسعه اشتغال با محوریت جوانان، توسعه تشکل ها و سمن های اشتغال و کارآفرینی جوانان، احیای دوباره سازمان ملی جوانان، اختصاس سهمیه تخفیف سربازی جوانان فعال در سازمان های مردم نهاد و ... از موضوعاتی بود که می توان به آنها اشاره کرد.

10 ارديبهشت 1398 10:56
«سیل بیکاری» بیش از سیلاب مردم مناطق سیلزده را تهدید می کند

گزارش بازارکار از چالش ها و فرصت های سیل؛
«سیل بیکاری» بیش از سیلاب مردم مناطق سیلزده را تهدید می کند

واپسین روزهای سال 97 زمانی که ایرانیان به رسم پیشینیان، خود را برای سال نو و آئیین های نوروز آماده می کردند ناگهان آسمان عزم باریدن گرفت و ابتدا مازندران و سپس گلستان و گرگان را در نوردید. در حالی که همگان در شوک سیلاب های مازندران و گرگان بودند شاید کمتر کسی تصور می کرد این سیل ها فراتر از یک یا چند استان را فرا بگیرد که ناگهان سیلاب های ویرانگر همه توجه ها را به استان های غربی و جنوب غربی از جمله لرستان، ایلام، کرمانشاه معطوف کرد و اینک این سیلاب های ویراگر و خانمانسوز راهی استان زرخیز خوزستان شده و صدها شهر و روستا از جمله شهرهای اهواز، سوسنگرد، اندیمشک و ... را تهدید می نماید.

2 ارديبهشت 1398 8:55
مکانی برای تعامل کارجویان با کارفرمایان داخلی و خارجی

2 تا 5 اردیبهشت ماه برگزار می شود
نمایشگاه بین المللی کار ایران (ایران جابکس)
مکانی برای تعامل کارجویان با کارفرمایان داخلی و خارجی

دومین دوره نمایشگاه بینالمللی کار ایران (ایران جابکس)به عنوان معتبرترین رویداد تخصصی در حوزه اشتغال ، کاریابی، مدیریت منابع انسانی و ارتقا برند کارفرمایی2 تا 5 اردیبهشتماه سال 98 در محل دائمی نمایشگاههای بینالمللی تهران برگزار می شود. در اولین دوره این نمایشگاه که در اردیبهشتماه سال گذشته باهدف کم کردن فاصله بین کارفرمایان و کارجویان و ایجاد رقابت در بازار منابع انسانی و اشتغال برگزار شد، بیش از سه هزار فرصت شغلی به کارجویان معرفی شد که از میان آنها بیش از 1900 نفر در این فرصتهای شغلی مشغول به کار شدند که پیشبینی میشود در نمایشگاه امسال بیش از ۴۰ درصد به این مقدار افزوده شود. با در پیش بودن برگزاری دومین دوره این نمایشگاه، سعید سمیعی،رئیس مرکز کار ایران و دبیر برگزاری دومین دوره نمایشگاه بینالمللی کار ایران (ایران جابکس) دوشنبه گذشته در یک نشست خبری به تشریح آخرین برنامههای پیشبینیشده برای نمایشگاه امسال پرداخت.

31 فروردين 1398 15:36

نشریه بازار کار

خبرنامه

لطفا جهت عضويت و يا لغو عضويت در خبرنامه الکترونيکی بازارکار، آدرس پست الکترونيک خود را وارد نماييد.

نظرسنجی

آیا از عملکرد دولت در حوزه اشتغال در سال 97 رضایت دارید؟